Sayfa 12/405 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon
Arama sonucu : 3235 madde; 89 - 96 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

keko sende ayran gönüllü olmuşsun ,kokuyu alınca hemen damlıyorsun artık
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

Alıntı Originally Posted by kwon3 Yazıyı Oku
    keko sende ayran gönüllü olmuşsun ,kokuyu alınca hemen damlıyorsun artık
    dostum cwene biliyorsun 1,7 milyarlık döviz açığı var...endeks ralli yapmasına rağmen cwene bir türlü çıkmayınca bu işte bir iş var diyerek huzursuz oldum...arz gelirlerinin %40-45 ini (yanlış hatırlamıyorsam) döviz borçlarını kapatmak ve finansallarını düzeltmek için kullanacaklardı...bu miktar da kabaca arz gelirlerinin 800-900 milyon tl sine denk gelir....geriye riske maruz kalan 800-900 milyonluk bir kısım var...her ne kadar stokları varsa vede satışları da döviz bazlı olsa da insanda biraz teredüt oluşturuyor...

döviz yüzünden bir aşkımız biterken yine döviz yüzünden yeni bir aşkımız başlıyor...kocaeri az çok dün bir miktar tanıttım...hem büyüme hissesi hem de temettü hissesi..döviz yönü çok güçlü...yaptığı yeni yatırımlar da 23 mayısta faaliyete girmiş...yenilenebilir enerjide büyümek için de dün açıkladığı bir şirket kurmuş...çok güzel ve doğru adımlar atıyor...

ben bu iki hissenin döviz karşısındaki performansını görmek istiyorum...bakalım döviz önümüzdeki bilançolarda bu iki şirketi nasıl etkileyecek...bilançoyu gördükten sonra kararımı tekrardan gözden geçirmeyi düşünüyorum...eğer şu anki pozisyonum doğru ise devam edeceğim...yok eğer yanlış ise o vakit de tekrardan cweneye döneceğim...

gerisi de nasiptir dostum..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

kocaer GES işlerinde kullanılabilecek çelik profiller de üretiyor....bu profillerin cirodaki oranı gittikçe artıyor...malum devir hem ülkemizde hem de dünyada GES devri...bu işlerden de güzel para kazanacaktır...çeliği işleyip katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüyor...buda onun karlılığını artırıyor...bu şirketi sadece hammadde üreten çelik şirketleri ile karıştırmamak lazım...bence kocaer çok daha ötesi...kazandıklarını da bedelsiz veya temettü olarak da paydaşları ile paylaşıyor...

şirketin büyümesi ve yüksek karlılığa ulaşması için ne gerekiyorsa yapılıyor...şirket dev olma yolunda doğru ve yerinde adımlar atıyor...üretimde kullandığı enerjinin hepsini yenilenebilir enerjiden elde etmeyi amaçlıyor....şu anda bunun %33 ünü başarmış...yeni kurduğu şirket ile kısa sürede %100 ünü başaracak geri kalan elektriği de ulusal şebekeye satacak...

ürettiği çelik ürünleri de yeşil çelik katagorisine giriyor...bu tür üretim yapan şirketlerin önü ihracatta sonuna kadar açılıyor...ereğli bile henüz bunu yapmayı beceremedi...beceremediği için mital ortağı ortaklığını sonlandırarak tüm hisselerini satmaya başladı..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

yeşil çelik katagorisine girmek çok önemli...ciddi bir yatırım harcaması gerekiyor...ereğli GES ler için daha yeni adımlar atıyor...çed raporlarını daha yeni yeni oluşturuyor ...henüz kurulumunu bile yapamadı...bunu yapmadığı sürece ihracatta sıkıntı yaşar...ama kocaer bu durumu görerek çok uzun süre önce gereğini yapmış...yeşil çeliğin ekmeğini çok yiyecek...

kısacası çok beğeniyorum...dediğim gibi bilançosunu görmek istiyorum...yeni yaptığı yatırımların olumlu etkisi ikinci çeyrekte kısmi ,üçüncü çeyrekte ise tam anlamı ile görülecektir...aslında asıl muhteşem üçüncü çeyrek olacaktır...yatırımcılığın hakkı üçüncü çeyreği görmektir bakalım önümüzdeki günlerde neler göreceğiz..??

eğer ki yanlış karar almış isem de kısmetimizde bu kadar varmış diyecem...sonuçta cweneyi 109,60 maliyet ile almıştım...kabaca 171 den sattım...döviz kuru şu anda aşkımızı bitirdi görünüyor...yeni aşkımdan ise memnunum...en azından gördüklerim bu hissenin temel olarak iyi yerlere gideceğini söylüyor...fiyat ise eninde sonunda temeli takip edecektir...kısmetimizde ne varsa onu göreceğiz...

tabi hisse seçerken çok dikkat ediyorum...spükülatif ,temel olarak altı boş olan hisseleri hayatta almamaya çalışıyorum...nedeni beni seven ve bana değer veren yatırımcı arkadaşların benim yüzümden zarar etmelerini istemiyorum...kendim için olsa ben her türlü durumu atlatabilecek tecrübeye sahibim ama tüm yatırımcılar o durumda değil...o yüzden de onlar için de olsa çok dikkat ediyorum...

son bir kaç yıldır iyi hisseler aldığıma inanıyorum...ben de çok kazandım beni takip eden dostlarım da çok kazandı...şu anda kadar bir istisna oldu oda vbtyz hissesi..o hisse de aslında temel olarak çok iyidir ,vakti geldiğinde çok agresif çıkacağına inanıyorum...onda da sabır etmek gerekiyor ki ben yaklaşık 8 aydır tutuyorum ..onda maliyetim 57 iken 33 fiyatlarını dahi gördüm ama buna rağmen panik yapıp satmadım...bazı tahta yapıcılar algılar ile çok rahat oynayabiliyorlar ama ben kolay kolay bu tuzaklara düşmem...eninde sonunda iyi hisselerin hakkettiği yerlere gideceğini az çok biliyorum...tabi umuyorum ki bana güvenerek alan arkadaşlar da sabır etsin...

gönlüm her ne kadar satmış isem de cwenenin de çıkmasından yanadır..çünkü orada hala bazı dostlarımın pozisyonu var...şu anda elimde toaso,vbtyz ,kocaer ve az miktarda da yeotk var...bakalım nasibimizde neler olacak ?? sabırla bekliyorum...

Teknik görüntü de çok güzel...artık önündeki surları aşmaya çok yakın..bilanço beklentisi satın alınmaya başlandığında eski zirvesi olan 25,88 leri test edeceğini ve belki de orayı geçerek yeni bir zirve yapacağını tahmin ediyorum...çünkü şirket bir çok yönden %35 çıkış yapmış döviz kurundan çok fayda sağlıyor...döviz fazlası olan ,döviz ihracatı yüksek olan ,finansalları güçlü, yeni ve modern yatırımlar yapan kocaerin olumlu etkilenmesini bekliyorum..

kapanışımız 17,70 ten oldu arkadaşlar....bu gün %2,61 prim yaptık...endeks ise bu gün %1,71 prim yaptı...bu gün endeksten pozitif ayrıştık...çelik sektöründen benim takip ettiğim ereğli %1,42 , ısdmr ise %0,28 prim yapmış görünüyor...bunlardan da pozitif ayrışmışız...kısacası bu günün kapanışını çok beğendim...ayrıca emeği geçenlere teşekür etmek istiyorum..

bilançosunun iyi geleceğini düşündüğüm ve yakın geçmişte bazı dostlarıma aldırdığım hisseler de çok güzel primler yapmışlar...onlar da yavaş yavaş bilançoyu fiyatlamaya başlıyorlar...tahminlerime göre kocaer de fiyatlayacak...sabır ile bekleyelim...bakalım neler olacak ??

8. Son 15 dk biraz dokunmak icap etti

Sayfa 12/405 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •