Sayfa 12/630 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon
Arama sonucu : 5040 madde; 89 - 96 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. TR'de çok önemli bir gelişme de özel sermayede son 5 yılda yaşanan müthiş artıştır. Son 5 yılda özel sermayede 1 trilyon dolara yakın (1 yıllık GSMH den fazla) bir artış yaşandı ve hemen hepsi özel sermayeye ait olan milli servet 4 trilyon dolardan 5 trilyon dolara çıktı. Bunun nedeni yüksek enflasyondur. Yüksek enflasyon yüzünden en zengin %10 luk kesim çok daha zengin oldu. En fakir en alttaki %50 lik kesim ise daha da fakirleşti. Yüksek enflasyon her daim zengini daha zengin fakiri de daha fakir yapar çünkü en zenginlerin elindeki aktifler finansal, kurumsal ve gayrimenkule dayalıdır, bankada mevduat hesaplarında para tutmazlar, ayrıca enflasyonist ortamda devlet tahvili gibi sabit getirili yatırımlara girmezler. En zenginlerin elindeki aktifler de enflasyondan daha fazla artma eğilimindedir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. AKP sayesinde en tepedeki %10 luk dilimin servetinin son 5 yılda 1 trilyon dolar artması çok büyük bir başarıdır her ne kadar bunun bedelini en alttaki %50 lik kesim ödemiş olsa da. Ne İYİ ne CHP bunu asla başaramazdı. Allah AKP nin bu tür başarılarının devamını getirir inşallah. Amin. Ülkedeki en zenginleri bu kadar kayıran bir yönetim olmamıştı AKP işbaşına gelene kadar.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Bugün yayınlanan kararnamenin mevduat faizine etkisi ne olur..

4. Mevduat faizleri artar.. borsadan biraz para cikisi olur.. para oraya kayar biraz.. garanti kazanc secim oncesi der millet
     Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Bugün yayınlanan kararnamenin mevduat faizine etkisi ne olur..
    SM-M215F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by DJKARIZMA06 Yazıyı Oku
    Mevduat faizleri artar.. borsadan biraz para cikisi olur.. para oraya kayar biraz.. garanti kazanc secim oncesi der.
    Bu durum bankalar için pozitif bir gelişmedir çünkü serbest bırakılacak karşılıklar sıfır maliyetli bir kredi kaynağı yaratacak, bankalar daha çok kar yazacak bu sayede. Mesela İşbankası için bu serbest kalacak karşılık için 2 milyar TL desek, bu meblağ sıfır maliyetli 2 : 0.12= 17 milyar TL lik bir kredi kaynağı demek olur. Bu kredilerden yılık bazda %25-30 arası faiz getirisi elde ederse yılda 5 milyar TL ekstra brüt kar elde eder. Bu rakam da yıllık net karını %7 gibi artırır. Bu rakamlar te silindir, bankanın bilançosuna hakim değilim. Nihai ekstra yıllık kar rakamı %7 den az da olabilir çok da.

6. Mevduat faizlerine gelince, burada arz artacak çünkü pek çok insan vadeli hesap açtırmak isteyecek. Vadeli hesap için kaynak artacağına göre fiyatın yani faiz oranının düşmesi icap eder.

7. 3 aydan itibaren bankalarda tutulan zorunlu karşılıklar sırasıyla %8-%6-%4 olarak belirlenmiş ve uygulamaya alınmış mevzuatlar bunu söylüyor, oranlar düşerek ilerlemekte ortalamasına %6 diyelim.

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE 8 TRİLYON 700 MİLYAR TL MEVDUAT TOPLAMI VAR . 900 milyar tl iş bankasına ait kabul edelim.

Açıklamalar İŞ BANKASI A.Ş. mevduatlarının 930 MİLYAR TL DAYANDIĞINI GÖSTERİYOR .

1-3 ay arası vadeli mevduat alışkanlığı ağır bir oranda mevcut bulunmaktaydı , teşvik ediliyordu .

900 milyar tl mevduatın % 66 vadeli mevduattır, bu bir türk bankacılık sektör ortalamasıdır , %34 vadesiz mevduatlardan oluşmaktadır , ticari işlemlerden dolayı ve türk insanının harcama karakteristiğine uygun olarak bu yaşanmaktadır.

BU kararlar sayesinde bankalar sınav vermeye başlayacaklar ve başarabilir de , 1-3 ay arasındaki vadeli mevduat alışkanlığını 3 ay ve üstüne 92 gün vadeliye dönüştürmeye %2-3 faiz avantajıyla başlayabilir.

%6- %8 zorunlu karşılık oranlarından ciddi gelir beklentisi elbette olacaktır, faiz gider kalemi ise düşük olacaktır.

BANKALAR ARASINDA REKABET OLURSA ne olur ???

pek bir mevduat faiz artışı olmaz %3-5 max artış yaşanabilir, bu bilinen ZK ile oluşacak karın %10-15 oranı masrafa denk bile gelebilir, sebebi de şu olabilir , paranızı %22 den iş bankasına yatırıp rahat uyumak mı istersiniz %30 faizden z banka yatırıp acaba demek mi, hesap sahiplerinin çoğu ana akım bankaların faiz dezavantajına rağmen o ana akım bankaları tercih edecektir , z bank ve benzeri bankaların faiz tekliflerinde habersizdir çoğumuz sıradan vatandaşın asimetrik bilgi dağarcığı ile bankalara ve mevduata baktığından habersiz olabiliriz,

mevduat faizlerinde bir üst limit yok ancak kredi faizlerindeki aşağı doğru eko politik bir baskı var , bu ortam, iki faiz oranın da benzer şekillenmesine yol açacaktır %30-33 üstü mevduat faizi adı pek bilinmeyen bankalarda geçerli olabilir ama net bir tahminde bulunmak zordur .

sıradan vatandaş 5-6 bankayı ciddiye alır, diğerlerini riskli hatta kumar görür . bu doğru olmasa da o küçük bankaların patronaj yapılarından dolayı haklılık payı bulunmaktadır.

900x 0,66x 0,50 = 297 milyar tl max bir uzun vadeli mevduata dönüş mümkün olsa burdan da 23,76 milyar tl nakit ZORUNLU KARŞILIK BOŞA ÇIKABİLİR,

TREND RAKAMI OLAN 0:12 BÖLERSEK sadece iş bankasında ilave 2023 içinde , 198 MİLYAR TL KREDİ KULLANIMI TEORİK MÜMKÜN OLUR.bu teoriktir, pratik anlamda bir tepe görüntüdür. Beklenilen elbette daha düşük rakamdır.

%30 FAİZ KREDİ GELİRİ İLE DE 59 MİLYAR TL 2022 KARININ ÜSTÜNDE KAR ARTIŞI SAĞLANIR .mevudat faiz gideri ise 6 milyar tl max artımış olacaktır ,

net ilave kazanç = 53 milyar tl olur

24 MİLYAR TL ZK serbest karşılık ortaya çıkmaz %6 ortalama zk ile hesaplama olursa da 18,50 milyar tl zk ortaya çıkar.

ortada inanılmaz büyük bir güç var ,

iş bankasına ait olan 900 milyar tl mevduatın %20 uzun vadeli hale bile dönüştürülse ( %6 hesapladım )10,8 milyar tl zorunlu karşılık serbest kalmaktadır .

burdan bakılırsa bu kararla xbank için gelecek günler aşırı olumlu ilerleyebilir, ytd , uzun vadeli mevduat yani ( 3 aydan fazla olanların ) tahmini oranlarının %10 altından %20 çıkması bile 6-8 milyar tl serbest nakit ortaya çıkartır 4-5-8 kat kaldıraçla kredi kullanımı demekse bu büyük bir güç olmaktadır .YTD

İHTİYATLI ŞEKİLDE 15-20 MİLYAR TL KAR ARTIŞI beklentim var . ytd 2023 için genelde bankacılık sektöründe %25 kar artışına ilave ŞOK EDİCİ şekilde aşırı olumlu bir %25-30 kar marjı daha eklenebilir , bu hedefler gerçekleşirse olabilecek bir neticedir.

ancak 2023 seçimlerinde bu genleşme tersine dönebilir ve 3. çeyrek 4. çeyrek bilançolar gerileyebilir her durumda %20-25 kar artışı mümkün olabilir YTD
    Son düzenleme : Deniz Ali; 16-01-2023 saat: 09:09.

8. ZORUNLU KARŞILIK KARARI İLE EYT ÖDEMELERİNDE 250-300 milyar tl kredili kaynak ihtiyacına sahip ÖZEL SEKTÖR firmalarının finansal yeni kaynak ihtiyaçları çok ilginçtir, aynı zaman dilimine rastladı , bunu tesadüf olduğunu da düşünmüyorum. YTD

EYT İÇİN BU FİRMALAR İLAVE BİR KREDİ TALEBİNİ BANKACILIK SEKTÖRÜNE yönlendireceklerdi ,sektör de bunu karşılamak zorundaydı aksi durumda karşılanmayan hukuki bir durum söz konusu olacaktı, emekli olup tazminatını alamayan eyt liler meselesi , çoğu yeterli kaynaklara ulaşamayan kobinin davalık olması gibi bir tür sancılı toplumsal süreç başlamış olacaktı, firmalara dönük bir kredi genleşmesi , halka dönük seçim öncesi kredi genleşmesine resmen start verilmiş oldu .ytd

Sayfa 12/630 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •