Sayfa 1200/1312 İlkİlk ... 20070011001150119011981199120012011202121012501300 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 9,593 - 9,600 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    işte anlamadığın nokta bu: emeği ile çalışarak ev sahibi olmuş kişilerin kendini patron sınıfından görmesi ve gaza gelip tüm çalışanlara emekçilere giydirmesi.

Patronlar çalışanlara hakkını versin, onlar da ev sahiplerine hakkettiği kirayı ödesin.
    hocam kimse kendini patron falan olarak görmüyor.

10 yıl boyunca paranızın bankada bloke olduğunu ve size normal mevduatın üçte biri faiz verildiğini düşünün.

bu durumu nasıl tanımlarsınız.

ben gasp diyorum, siz kendinize göre bir kelime bulun.

örneğin SGK sistemi de bildiğiniz bir gasp tır, benim için yatan prim asgari ücretin 5 katı ama muhtemelen aynı maaşı alacağım.

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    işte anlamadığın nokta bu: emeği ile çalışarak ev sahibi olmuş kişilerin kendini patron sınıfından görmesi ve gaza gelip tüm çalışanlara emekçilere giydirmesi.

Patronlar çalışanlara hakkını versin, onlar da ev sahiplerine hakkettiği kirayı ödesin.
    %25 kira artışı enaga göre %140 lara dayanan enflasyon ortamında evsahiplerinin devet ve kiracı eliyle soyulmasıdır
    kiracı maaşına %25 zammı aldıki evsahibini %25 kira artışına mahkum ediyor
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. 25% kira artışı düzenlemesinin getirisini-götürüsünü bilmiyoruz. Bilen varsa ev sahiplerinden birisi yazsın öğrenelim, çoğu kiracı iki senedir eski hesaplamadan ya da ona yakın artış yapıyor. Bir arkadaşım hariç etrafımdakilerin hiç biri kullanmadılar. Bu 25% artışın sebebi şuydu: ev sahibinin evinin değeri salgının son dönemlerinde yani sıfıra yakın faiz açıklanıp yüksek talepten dolayı anormal artınca ev sahipleri bu yeni değere bu eski kira olmaz diyerekten kiracılara baskı yaptı. Özellikle kredili ev almış ev sahipleri borçlarını kazanca çevirmek istediler. Yani salt evin değerlenmesi yetmedi bir de rant gelirlerini arttırmak istediler. Emlakçıların da piyasayı iyice manipüle etmesi kiralar limiti belirsiz bir biçimde artmaya başladı. Mesela büyük şehirlere sömestr başı dönen öğrenciler ev bulamaz hale geldi.

Düzenlemenin içeriği tartışmalı olsa da, pratikte uygulanabilirliği bilinmez olsa da bugün İstanbul'da ortalama kiranın onbeş bin liranın üstüne (asgari ücretin ve açlık sınırının üstünde) çıkmasını engelleyememiştir. Dünya'nın bir kaç ülkesinde farklı şekillerde uygulanan bu düzenleme devletlerin sağlık, eğitim ve güvenlik gibi ilgilenmesi gereken bir durumdur. Emlak yatırımcısının bu riski göze alması gerekir-di. - ki düzenleme bir dönemi kapsayan geçici bir durum.

İşin bir başka boyutu daha var onu da söylemeden geçemeyeceğim. Burada yazılanlar arasında geçen gitsinler kıl çadırlarda yaşasınlar lafını yaşadığımız felaket sebebi ile çadırlarda yaşamak zorunda kalan vatandaşlarımız adına iade ediyorum. ihtiras bu derece kör olmamalı.

4.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku

Hayır, emeği ile çalışıp ev sahibi olan kişileri, "patron, zengin, kiracının kanını emen, parası bol, parayı havadan bulmuş" sınıfında gören sensin.
    Çünkü öyle görmek işine geliyor.
    Vurun abalıya misali, vurun ev sahibine.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    İşin bir başka boyutu daha var onu da söylemeden geçemeyeceğim. Burada yazılanlar arasında geçen gitsinler kıl çadırlarda yaşasınlar lafını yaşadığımız felaket sebebi ile çadırlarda yaşamak zorunda kalan vatandaşlarımız adına iade ediyorum. ihtiras bu derece kör olmamalı.
    Bu cümleyi, bu forumda, benden başka kuran olmadı.
    Bunu biliyorum.
    Çünkü başlığı, baştan sona okudum, okuyorum.
    O yüzden serzeniş bana.
    Kurmaya da devam edeceğim.

Tekrar söylüyorum ve yazıyorum.

EVİ OLMAYANLAR VE KİRA ÖDEYEMEYECEK OLANLAR KIL ÇADIRLARA.
    YA DA KARAVANLARA.
    AYNEN ABD'DE OLDUĞU GİBİ.

Hiç kimse, size, bedavaya, evini tahsis etmek zorunda değil.

Not : hayatımda 1 TL bile kira gelirim olmadı, olmayacakta.

6. Herkesin pozisyonuna göre konuştuğu doğrudur...

Fahiş enflasyona karşı hedge pozisyonu olanların buraya yapıştırdığım abuk zamlara tek laf etmediklerini görmek beni çok ''duygulandırdı''.

Masanın öbür tarafına geçirtmesin....
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    25% kira artışı düzenlemesinin getirisini-götürüsünü bilmiyoruz. Bilen varsa ev sahiplerinden birisi yazsın öğrenelim, çoğu kiracı iki senedir eski hesaplamadan ya da ona yakın artış yapıyor. Bir arkadaşım hariç etrafımdakilerin hiç biri kullanmadılar. Bu 25% artışın sebebi şuydu: ev sahibinin evinin değeri salgının son dönemlerinde yani sıfıra yakın faiz açıklanıp yüksek talepten dolayı anormal artınca ev sahipleri bu yeni değere bu eski kira olmaz diyerekten kiracılara baskı yaptı. Özellikle kredili ev almış ev sahipleri borçlarını kazanca çevirmek istediler. Yani salt evin değerlenmesi yetmedi bir de rant gelirlerini arttırmak istediler. Emlakçıların da piyasayı iyice manipüle etmesi kiralar limiti belirsiz bir biçimde artmaya başladı. Mesela büyük şehirlere sömestr başı dönen öğrenciler ev bulamaz hale geldi.

Düzenlemenin içeriği tartışmalı olsa da, pratikte uygulanabilirliği bilinmez olsa da bugün İstanbul'da ortalama kiranın onbeş bin liranın üstüne (asgari ücretin ve açlık sınırının üstünde) çıkmasını engelleyememiştir. Dünya'nın bir kaç ülkesinde farklı şekillerde uygulanan bu düzenleme devletlerin sağlık, eğitim ve güvenlik gibi ilgilenmesi gereken bir durumdur. Emlak yatırımcısının bu riski göze alması gerekir-di. - ki düzenleme bir dönemi kapsayan geçici bir durum.

"Evimin değeri yükseldi" falan değil kardeşim.
    Enflasyon %100 ise, marketteki fiyatlar %100 artmışsa, asgari ücrete de %100 zam gelmişse, ev sahibi de %100 ister haklı olarak.
    Fakat tam 2022 mayıs haziran civarına kadar hep % 20 giden tüfe temmuz gibi %60-70'lere çıkmaya başlayınca, hükümet kiracılara "bizim hakkımızdan ve rızkımızdan" kıyak yapmaya kalktı.
    İçinde Allah korkusu olan her insan bunun adaletli olmadığını kabul eder.
    Ama tabi ki kiracılar arasındaki bazı fırsatçı tipler %25'i kendisine bir hak olarak gördü.
    Ev sahipleri de, ileride yapamayacağı zamları da hesaba katarak, boş evleri kiraya verirken normalden daha yüksek rakam çekmek zorunda kaldılar.
    Yani mesele "evim değerlendi" falan değil.
    Ev sahipleri fırsatçılık yapmıyor, aksine, fırsatçılığa karşı önlem alıyor.

"İşine gelmeyen gitsin çadırda yaşasın" dedik diye bunu depremzedelere bağlayarak konuyu çarpıtan birine cevap yazmazdım ama, ortaya atılan iftiraya bir şekilde açıklama getirmek gerekiyordu.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    SU (En temel ihtiyaç maddesi)

Tarih : 01.01.2022

Su birim fiyatı : 4,28 TL
    Atık su birim fiyatı : 2,13 TL

Tarih : 01.07.2023

Su birim fiyatı : 13,30 TL
    Atık su birim fiyatı : 6,65 TL

1,5 yıl önce ve şimdi.
    İnanılmaz değil mi ?
    İnanmayana her 2 faturayı da paylaşırım.

Bir zam daha geldi.
    Fatura gelince göreceğiz.

Sayfa 1200/1312 İlkİlk ... 20070011001150119011981199120012011202121012501300 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •