Sayfa 13/201 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon
Arama sonucu : 1603 madde; 97 - 104 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

Arkadaşlar 40 milyara göre kendimizi hazırlamayalım. 38-36 miyar kar da gelebilir, 40 milyarın üzeri bir net kar da gelebilir. SAHOL 9 aylık karı bile bu günkü fiyatının çok üzerinde olması için yeterli. Diğer faktörleri hesaba katmıyorum.
    Akbank önümüzdeki yıl bu karı çıkartır mı ?, çıkartmaz mı.? Hiç önemi yok. Bu yılın karları kasaya girince zaten işler yoluna girer. SAHOL şirketlerine, yıl sonu tarihi itibari ile yıl içinde en az FÖVÖK karı kadar para girişi olmuş oluyor, bu da net karı katlayıp ta çok geçecek bir para olacaktır, bu para önümüzdeki dönemlerde kar'a zaten katkıda bulunacaktır.
    Döviz pozisyonu çok güçlü. Sanayi kuruluşlarının ihracat potansiyelleri yüksek. Yurt dışında iş yapan şirketleri var. Daha ne istiyoruz.? Benim portföyümde uzun bir süre için eksilmez bir yeri olacak gibi görünüyor.
    Bu kadar küçük bir kayıtlı sermaye ile bu kadar büyük bir şirket bu fiyata zaten olmamalı. Sanal borsa fiyatları beni kısmen ilgilendiriyor, SAHOL gerçek değerine gelir toplu satış düşünürüm bu da ayrı bir mesele.
    HERKEZİN TERCİHİ KENDİNE, PAHALI VE EDERİ OLMAYAN HİSSELERİ ELİNDE BULUNDURANLAR DÜŞÜNSÜN DERİM. BENİM FİKRİM OCAK SONU ŞUBAT ORTASINA KADAR BU BORSA KESİNTİSİZ YUKARI GİDECEK GİBİ. ELDE TUTULACAK HİSSELERDE SEÇİÇİ OLMAK ŞART, DOLDURUŞA GELEN YANABİLİR. PARA GİRİŞİ OLAN YERDE, RÜZGARIN TERSİNE YELKEN AÇMAK TA YERSİZ. SONRASINI SONRA DÜŞÜNÜRÜZ GİBİ GÖRÜNÜYOR.
    Son düzenleme : agg; 08-01-2023 saat: 11:02.

Arkadaşlar önümüzdeki dönemde ülkenin ve dünyanın durumundan bağımsız, sadece sabancı özelinde olması muhtemel bir fırtına hakkında görüşleriniz nedir acaba ? Biliyorsunuz cuma günü Ömer sabancı halka açık olmayan 2.6 m. lotu kayda aldırdı, sabancı ailesinin kuzenler ve kardeşler arası dağınıklığı malum, hisseler tamamen aile arasında dağınık ve olası iktidar mucadesi her türlü dengeyi bozabilir. Şirketin geri alım politikası, aldıkları hisseleri belli ellere teslim etmesi(?),sizce tesadüf mü? Vakti zamanı pek belli olmasa da ilerki dönem aile ve holding için sanki birşeylere gebe... Tamamen hissi bir yaklaşım, konjuktürü okumaya çalışıyorum,yoksa kimsenin kavgasından medet umacak biri değilim.. Ancak olası bir iktidar savaşında her bir lotun kıymeti çok olacaktır diye düşünüyorum, öyle bir durumda kimse kar'a,fk ya yada dünya konjuktürüne bakmaz .. Görüşleriniz aydınlatıcı olacaktır...

Genel bir degerlendirmeyle; mutsuz ortakların ayrılıp yenilerinin gelmesi diğer pay sahipleri için bir anlam ifade etmeyebilir. Payların miktarı ne kadar büyük olursa olsun sonuçta stratejik olmayan bir ortaklıktan bahsediyoruz.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

4. Sabancı ailesinin şirkette doğrudan payı % 48 civarı, ama bu pay toplamında hiçbir aile bireyinin oy oranı %8 i geçmiyor, diyelim ki mutsuz aile bireylerinden bir kaçı hisselerini doğrudan ya da dolaylı olarak -sözüm ona kurumsal(?)-bir yatırımcı grubuna devretti ,işte o zaman tam bir kaos yaşanmaz mı ? Eğer alıcı her kimse şirkette söz sahibi olmak istemeyecek mi? Zaten pamuk ipliğine bağlı dengeler değişmeyecek mi? Yine yanlış anlaşılmak istemem, böyle bir şeyin olmasını istiyor değilim, sadece olma ihtimalini değerlendiriyorum. Nihayetinde çocuklarımızın rızkını geleceğini yatırmışız bu hisselere, şirketin geleceği bizleri de ilgilendiriyor...

Yönetim boşluğu olasılığı veya değişim olasılığı hisse üzerindeki hareketliliği artırır, burası kesin. Hayatın içinden gelebilecek birçok bilinmezden biri, bir fırsat gibi gormediginizi yazmışsınız, doğrusu da böyle olmalıdır.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

ayrılacak aile grupları zaten daha önce ayrılıp kendi holdinglerini kurmuşlardı, bu da o ayrılan gruptan kalan son hisseler. şirket 102 milyon hisse alacakken 2,6 milyon devede kulak.
    ortaklara tavsiyem, mart sonu gibi olan genel kurula fiziken yada internetten katılmalarıdır. böylece hem kendinizi ortak olarak görecek, hem de güven konusundaki kararınız netleşecektir.

7. Hisse geri alımının amaçlarından biri hem bu tip hisseleri toplamak, hem de aile üyelerine iyi fiyattan satış imkânı vermek.

Bunun gibi daha nice kote ettirmeler gelebilir önümüzdeki dönemde. Daha önceden kote ettirilen başka aile üyelerinin malları da satılıyor olabilir. %5'in altında herhangi bir bildirim zorunluluğu yok.

Yönetimsel bir soruna yol açmamak için de hisseler önce holding de toplanıyor diye düşünüyorum.

8. Bilançomuz 1 mart da geliyor..14 mayıs seçim tarihi olarak tahmin ediyorum..bilanço tarihine kadar ve sonrasında endeksde ve sahol de ciddi marjlar bekliyorum..Seçim tarihine kadar piyasa yukarıya gidecektir..seans içi düzeltmelerle..ciddi bir dzeltme beklemiyorum artık..çünkü piyasa alıştı..düzeltme ve yukarı,dolayısıyla aşağı gelişlerde kimse mal vermiyecektir,seans içi aşağı yukarı durumları çokca göreceğimizi tahmin ediyorum..her hafta borsaya 100 bin yeni yatırımcı geliyor..para girişi olduktan sonra,endeks yukarı..2023 de artık piyasa hisselerde seçici olacaktır..fk 7 altında olan şirketleri fk 7 ye getirmeleri lazım..aklın yolu bir..ben tahtacı olsam öyle yaparım..

Sayfa 13/201 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •