Sayfa 145/270 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245 ... SonSon
Arama sonucu : 2157 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Sabah alcar da tabandi bilançoyu içerden haber alıp 700 üstüne süren şimdi %10 altından yerine koyuyor

Bizde grafik falan emek harca

Allah'tan 4 leasing kagidimda tavan acsel yatay

Tetmet denen kağıt 10 lira 1000 lira isim degistirdi 150 lira 850 lira şimdilik sermayesi cimbetonla aynı birinin işi belli diye aldık işi belli olmayan barakasi olan son 3 senenin kağıdı oldu
    Evet uzun soluklu sabredilince böyle kimsenin itibar etmediği yerlerden büyük balıklar yakalanıyor, kesinlikle katılıyorum. Ama herkesin bünyesi bunu kaldıramayabilir
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Bir önceki çeyreğin "bana göre" hikayesi, döviz kurlarının yükseleceği beklentisiydi.
    Seçim dönemi borsa için calkantıliydı, doviz 19 liradan 27 liraya çıktı.
    Bu beklentiyle, ihracat yapan, mali yapısı güçlü, net yabancı para pozisyonu iyi şirketlerden bir portföy oluşturmustum.
    Beklentiye uygun bir yükseliş yakalandı.
    Ancak şimdi yeni bilançolar açıklanıyor, kur bu seviyede bir stabilite yakalarsa aynı hikaye artık gecerli olmayabilir.
    Bundan sonrası icin yeni bir hikaye mi olur, olursa bu hikaye nasıl sekillenir?

3.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Bir önceki çeyreğin "bana göre" hikayesi, döviz kurlarının yükseleceği beklentisiydi.
    Seçim dönemi borsa için calkantıliydı, doviz 19 liradan 27 liraya çıktı.
    Bu beklentiyle, ihracat yapan, mali yapısı güçlü, net yabancı para pozisyonu iyi şirketlerden bir portföy oluşturmustum.
    Beklentiye uygun bir yükseliş yakalandı.
    Ancak şimdi yeni bilançolar açıklanıyor, kur bu seviyede bir stabilite yakalarsa aynı hikaye artık gecerli olmayabilir.
    Bundan sonrası icin yeni bir hikaye mi olur, olursa bu hikaye nasıl sekillenir?
    Benzer bir yapılanma yine devam edebilir, alacaklarımız çok uçmamış, aşırı primlenmemişse.. Sonuçta dövizin sert artış kısmı seçim sonrası oldu. Net YP pozisyonu açısından kambiyo karı etkisi biraz daha az olsa da ihracaat rakamları yüksek olanların yüksek kurdan asıl istifade edeceği dönem bu dönem olur. Net finansal borcu düşük ya da net nakitte olan, finansman gideri görece çok olmayan ve aşırı primlenmemiş olanlar benzer kriterlerde tutulabilir. Bunlara ilave başka konjonktürel alımlar da yapılabilir. etrafımıza iyi bakalım kim neyi daha çok alıp satıyor, neye rağbet daha fazla? Neye ihtiyaç artacak? Büyük bir inşa dönemi olacak mesela kısa-orta vadede.. Hem deprem bölgesinin yeniden inşası, hem kentsel dönüşüm olayının hızlanma potansiyeli ile.. İnşaat ve yapı malzemeleri üretenler, çimentocular, uzun demir çelik üretenler, imar-taahhütçüler bu dönemde iyi gidebilirler diye düşünüyorum, yukardaki ihracaatçıların yanına ilave olarak. Bir de her dönemin adamları. Enflasyon artışı devam edecekse gıdadan ve gıda perakendecilerinden uygun görünenleri portföyde olabilir. İlaççılardan sadece dönemsel yararlanılabilir belki. Sadece sesli düşünüyorum. Alternatif fikri olan eklemeler yapabilir. YTD.
    Clausewitz

4. Bir de JANTS yorumumda da belirttim. İhracaat oranının yüksekliği tek başına yeterli olmayabiliyor, yurt dışı piyasalarda talep daralması varsa. Teorik olarak güzel duruyor, kur yükseldi, ihracaat oranı da yüksek kesin iyi gelir oluşur diye.. Ama ihracaat oranın % 70 de olsa dün 1000 adet satabilirken dışarıya bugün talep darlığından 700 adet satabiliyorsan o teori çöp olabilir, ya da beklediğin büyümeyi göremeyebilirsin bilançolarda.

O sebeple Türkiye İhracaatçılar Merkezinin aylık istatistiklerini de yakın takibe almak gerekir. İhracaat tarafında hangi sektör canlı, hangisi daralma yaşıyor diye.

https://tim.org.tr/tr/ihracat-rakamlari

Buradan ay ay gidişatı dolar bazında izleyebilirsiniz ve hem bu yılın geçmiş aylarına hem de geçen yılın aynı dönemine kıyas yaparak hangi sektörda dolar bazlı büyüme var, hangisinde yok, ve ona göre de hisse seçimleri yapılabilir. İl bazında bile filtreleme opsiyonu var. Faydalı veriler, biraz emek istiyor. Ezbere yorum yapmaktan iyidir gidişata göre yorum yapmak.
    Clausewitz

5. Burada fikir jimnastiği yapmaya ve kendi tercihlerimi, yanılgılarımı, çözümlerimi bir nevi sesli düşünerek yazmaya çalışıyorum. Sadece bir bakış açısı olarak. Ne mutlak doğru bakış açısıdır bu, ne de yaptıklarım takip edilmesi gerekenlerdir mutlak olarak. Ben teorik/pratik, tecrübî ya da bilgiye dayalı edinimlerimi aktarmaya çalışıyorum.

Yatırım bir süreçtir. Sürekli öğrenilmesi ve yenilenmesi gereken bir süreç. Ben sizi bu süreci yaşamaya davet ediyorum. Neyi alalım neyi satalım sorusuna herkes kendi kriterlerine ve seçimlerine göre karar vermeli.

Mesela, genel alış tarzımdan biraz farklı olarak, belli sebeplerle ALCTL aldım. Net YP pozisyonu yüksek, aldığı işler iyi ve bulunduğum 3 aylık dönemde 5 yıl üst üste Bist'i yenmiş diye. Dün bilançosundaki bazı durumları beni rahatsız etti ve sattım. Benim alım sebebim dönemsel ve konjonktürel. Bu herkese makul ve mantıklı gelmeyebilir. Satış sebebim de oldukça subjektif. Bilançolama tekniğinin kısa vadede yatırımcıyı ürkütecek şekilde sonuçlar üretmesinden dolayı kıllanıp sattım. Başka birisi için bu çok önemli olmayabilir, ve sonuçta özkaynaklar ister Net Kârdan yansıyıp isterse Diğer Kapsamlı Gelirlerden yansıyıp büyüsün, sonuçta büyümüştür deyip satmamayı ve hissede oturmayı seçebilir. Bu benim yoğurt yeme şeklim, başkasınınki farklı olabilir.

O sebeple kendi kişisel yatırım tarzınızı geliştirin, bunun için çabalayın, alternatiflere bakın, kafanızda simüle edin, karşılaştırın, portföy oluşturma şeklinizi ilerletin...
    Clausewitz

6. Evet BRLSM de ORGE ve SAYAS gibi her yeni iş ilişkisini hem anlaşıldığında, hem de imzaya döküldüğünde bildirip ikisinde de rüzgar oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor. Bazen iş bir kere alınıp iki kere fiyatlanabiliyor böyle durumlarda. Belki de uzayda üs kurma niyetleri var kimbilir..?

Biz züğürt tesellisine devam edelim BRLSM hakkında, 'bizden alan da kazansın..'

Yeni SAYAS'lar, yeni BRLSM'ler, yeni VBTYZ'ler, yeni DESA'lar bulmak gerek... !!!!!
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bir örnek ile tartışma açalım:

Terazinin bir tarafında OYLUM var, diğer tarafında ÜLKER.

Ülker marka değeri olan, küresel anlamda da tanınan şirketleri bünyesine katan bir şirket. Oylum ise Kayseri Organize Sanayiinde fabrikası olan ve Ülker'e benzer ürünler üreten, ihracaatı olsa da ürünlerini daha çok iç pazarda pazarlamaya çalışan bir şirket.

İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Ama genel resme baktığımda ben terazinin (yatırdıklarımızı ne kadar büyütebilir noktasında) Oylum tarafına doğru meylettiğini net olarak görebiliyorum. Bazı noktalarda kıyaslama yapalım:

Mesela Oylum'un Net Finansal borç oranı çok düşük % 5,37. Ülker'de ise bu rakam % 37,11. (Aşağıdaki grafikte Nakitler düşülmeden Finansal Oranlar karşılaştırılmış, ben Net olanını yazıyorum buraya) Bir de Yıldız Holding bünyesindeki BİSCOT'un Ülker'le birleşme durumu söz konusu, bu durumun finansal yapıyı olumlu mu olumsuz mu etkileyeceğini şimdiden kestirmek zor, ama daha önceki Önem Gıda'nın Yıldız Holdingden Ülker'e devri olayı son 6-7 çeyrektir ilan ettiği net zararın temel sebebi. (Ticari Borçları kıyaslama unsuru olarak kullanmadım)

Özsermaye büyümesine gelirsek Oylum 14,98 kat büyümüş son 5 yılda, Ülker ise 3,06 kat büyümüş son 5 yılda. Ülker'in Özsermaye büyümesinde Önem Gıda devrinin payını da unutmamak lazım. Üstelik Oylum bu büyümeyi sağlarken finansal borca da batmamış fazlasıyla. Ülker'de durum pek de öyle değil.

Fiyat karşılaştırması yapmalı mıyım bilemiyorum, grafikler ortada.. Oylum'un fiyatı da Ülker'e göre 6 katından daha fazla büyümüş.

Şimdi bilinen ve marka değeri olan ve iç pazarda tekel gibi görünen Ülker mi bizim yatırımlarımızı daha çok büyütmüş olurdu 5 yıl önce Ülker hisseleri alsak, yoksa Oylum mu?

Bu sadece ufak şirketlerin büyüme potansiyellerinin büyük şirketlerden fazla olduğuna işarettir. Ama ufak şirketlerden arada batanlar da çıkabilir. O sebeple tek bir şirket yerine anlamlı ufak şirket sepeti yapmak daha makuldür. Onu seçerken de kılı kırk yarmak gerekli.

Bu da Fintables'ın rakip karşılaştırma menüsünden 2 şirketin karşılaştırılması:

Bazen teorik konuşup, işin edebiyatını yapacağına aksiyon almak daha önemli..
    OYLUM oldukça iyi denilebilecek bir bilanço açıklamış.. Daha önce portföye eklemekte geç kaldığım için üzgünüm. AFYON gibi iyi bir giriş opsiyonu bulursam portföye eklemeyi planlıyorum. Tabii ki bunda sadece iyi bilançonun değil yapılan yatırımlarının da etkisi var.

Ülker ile yukardaki karşılaştırma bilanço öncesi idi. Ülker'in bilançosu açıklandıktan sonra güncel karşılaştırmayı da burada paylaşırım.

YTD.

Son düzenleme : deva-i dert; 09-08-2023 saat: 21:24.
    Clausewitz

8. Oylum maalesef şimdilik bir giriş fırsatı verecekmiş gibi durmuyor.

Sayfa 145/270 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •