Sayfa 147/193 İlkİlk ... 4797137145146147148149157 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1,169 - 1,176 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by uskuplu Yazıyı Oku
    Degerli ustadim yalin bey ....sizden ricam enine boyuna ALCATEL i inceleme firsatiniz olursa inceleyebiliisiniz ....tessekkurler....allaha emanet olun...
    Üsküplü abi biraz detaylıca bakabildim şirkete ama patron kar göstermemekte kararlı şirket esas faaliyetten kar ederken diğer faaliyetlerden ve finansman giderlerden ciddi zarar yazıyor. Bu da alcateli zarar etti gösteriyor. Son üç yıldır son çeyrek satış ve karlılıklar iyi gelmiş, muhtemeldirki bu sene de son çeyrek performansı iyi olabilir ama bu 2017 nin tüm zararını silmeye yetmez. Hisse fiyatı ise göreceli olarak endeksin gerisinde kalmış biraz.

Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    sevgili yalin bey , eski pistonculardan kim kaldi valla yazmaz oldunuz bizim piston sayfasinda .Otomotivde yedek parcada ihracat rekorlari kirildi ocak ayinda ,piston da bundan nasibini alir mi yoksa son gunlerdeki yukselisler bunun onceden fiyatlanmasi mi
    Dostum ben pistondan çıkalı çok zaman oldu, (önceki forumda) hem topiğinde hem kendi sayfamda hemde twitterda belirtmiştim. Piston bilançosunda kar olsa dahi fiyatlamamaya and içmiş gibiydi bir de büyük patron ile yapılan para alışverişleri hoş değildi. Bu yüzden ayrılmıştım.

Alıntı Originally Posted by FREES123 Yazıyı Oku
    Yalın hocam silvr 4. Çeyrekte 10 Milyon bile kar açıklasa geçen yıl kârının 5 katı kar etmiş olacak. Hisse hala b grubunda. Sağlam bir temel analiz hakediyor mu sizce?
    Son bir kaç çeyrektir kar artış gayet iyi, cirosu da uzun zamandır düzenli bir büyüme sağlamış. Kar performansını biraz daha uzun zamanlı sürdürülebilir gösterirse daha iyi fiyatlamayı hakeder bence. Şimdilik iyi yolda diyebilirim. B grubunda olması çokta sorun olabilecek bir durum değil.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

2.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    şirketlerin esas faaliyetten kar yada zarar ederken diğer faaliyetlerden ve finansman giderlerden ciddi kar zarar bilançoları inceleyelim.
    Kardeşim bu güzel bilgileri Senin de UNUTTU ğun gönül bağım olan ARŞİVE taşıdığımı biliyorsun değil mi ?
    Bu vesile ile senin HALİNİ HATRINI soram diye Klevyemi konuşturuverdim ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by epikur Yazıyı Oku
    Dostum, eline sağlık. Sana katılıyorum. Ereğli muhteşem bir son çeyrek bilançosu açıklamış. Ortalığın yine toz duman olması nedeniyle olay tamamen kaynadı. Umarım benim gibi şirketi uzun vadede portföyünde tutanlar gelişmeleri ciddi takip eder ve algılar. Ben de Ereğli, Soda' ile birlikte portföyümde en büyük payı oluşturuyor.
    Fazla yazamayacağım ama, üstte de senin dediğin gibi işin güzelliğini rakamları çeyrek bazda takip edersek çok daha net görebiliyoruz. Satışlar 3. çeyreğe göre nerdeyse 500 mily. daha yüksek. Akabinde EFK da, net kar da 500 ve 400 mily. artmışlar. Nerdeyse korkutucu bir yükseliş. FK geçen seneler 12 gibiyken şimdi 9 larda!
    Yani şirketin fiyatı geçen sene bu zamanlar 4,50-5 gibiyken, ödenen 12 kat kar ile daha pahalıymıştı!
    Şimdiki 9 gibi bir FK ile 9-10 TL olmasına rağmen...hisse daha ucuz, benim nezdimde... Zannedersem piyasa bu gidişatın devamını beklemiyor gibi... ne dersin? (OYAK gerçi yükseliş beklentisini vermiş ama...daha algılanmadı gibi)
    Ha senedin fiyatının bir senede 2 katına çıkmasına rağmen, ucuzladı demekte... tabiki sadece senet fiyat rakamını değil... şirketin net karını ve gidişatını takip edenlerin fark edebileceği bir olay...olayın ironisi de burada.

Altta OYAK yatırımın aktüel bir değerlendirmesi.
    2018 ilk yarısında çelik fiyatlarının yüksek gitme beklentisi de olumlu bakışı destekliyor.

EREGL: Erdemir yılın son çeyreğinde rekor seviyede kar açıkladı. Şirket’in net karı, 291mn Dolar (1,1milyar TL)
    seviyesindeki piyasa beklentisinin üzerinde 317mn Dolar (1,19milyar TL) oldu.
    Yüksek seyreden ürün fiyatları,güçlü marjlar ve zayıf TL sayesinde 4. çeyrek karı geçen yılın aynı dönemine göre Dolar bazında %88 artış kaydetti. Çelik fiyatlarının geçen senenin başından bu yana artış trendinde olması ve şirketin üretim kapasitesinin tamamına yakınını kullanıyor olması sonucunda gelirler geçen yılın aynı dönemine göre Dolar
    bazında %25 artışla 1.43 milyar Dolar oldu.
    Erdemir, 4. çeyrekte %31,6 ile en yüksek çeyreklik faaliyet kar marjını (FAVÖK) kaydetti. Aynı zamanda TL’nin Dolar’a karşı değer kaybı hammadde dışı maliyet kalemlerinde ciddi bir tasarruf sağladı. Şirket’in net nakit pozisyonu bir önceki çeyrekteki 408mn Dolar’dan 675mn Dolar’a yükseldi.
    Beklentilerin üstünde açıklanan 4. çeyrek finansallarına piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.
    Her ne kadar son dönemde hammadde fiyatlarında bir miktar artış gözlense de yüksek seyreden çelik fiyatları
    2018’in ilk yarısında da şirketin güçlü karlılığının devamlılığına işaret etmektedir.

Erdemir için hisse başına 12TL hedef fiyat ve Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi koruyoruz.

Şirketin nakit akış tablosu da güven veriyor ve temettü ödeyebilme gücünü ortaya çıkarıyor. Şirketin süre giden kar payı dağıtım oranları politikasını da düşünürsem...portföyde haklı bir yeri olduğuna emin oluyorum.

Dostum bu tip bilanço değerlendirmelerin sahiden çok makbule geçiyor. Kısıtlı zamanını sadece değer verdiğin şirketlerin bilançolarına rakamlarına ayırabilsen bile sana çok müteşekkiriz. Buradaki tüm analiz ve yorum isteklerine yetişemeyeceğini gayet iyi biliyoruz. Bunlara fazla takma. Sen ne yazsan biz tekrar tekrar okuyoruz...merak etme.
    Selamlar abi

EREGL konusunda hemfikiriz, seninde belirttiğin gibi muhteşem bir sene ve mehteşem bir son çeyrek performansı sergiledi. Ben inanıyorumki son çeyreğin benzerini 2018 mart döneminde de gösterecek ve bu doğrultuda oyak yatırımdan 1 lira daha fazla fiyat biçtim kendimce

Şimdiye dek açıklanan bilançolardan en çok beğendiğim EREGL oldu, ikinci şirket TOASO ama toaso için henüz bir tasarrufta bulunmadım, yukarı yönlü fiyatlama konusunda geniş bir marj olmadığını düşündüğümden biraz daha iskontoya ihtiyacım var onda, vaktin olurda sende bakarsan sevinirim...

Yeni şirketler olursa yine beraber fikir alışverişi yaparız

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Kardeşim bu güzel bilgileri Senin de UNUTTU ğun gönül bağım olan ARŞİVE taşıdığımı biliyorsun değil mi ?
    Bu vesile ile senin HALİNİ HATRINI soram diye Klevyemi konuşturuverdim ...
    Eksik olma abim

Ne zamandır bakamadım bende arşive, bu aralar burayı takip et abi, yeni açıklanan 2017/12 dönemine ait bilançolardan arşive alman gereken şirket analizleri çıkabilir ;)

5.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Eksik olma abim

Ne zamandır bakamadım bende arşive, bu aralar burayı takip et abi, yeni açıklanan 2017/12 dönemine ait bilançolardan arşive alman gereken şirket analizleri çıkabilir ;)
    etmezmiyim kendi kendime VOB 24 topiğinde hem vakit geçirmeyecem hemde yazmayacağım diye karar aldım
    benim için hayırlı bir karar olduğuna inanıyorum ...

6. Yalin hocam Cemts bilanço nasıl degerlendiriyorsunuz ?

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Yalın bey gerel analizi yaparmisiniz daha önce sormuştum ortavade incimi diye görüşünüz aynen devam ediyormu tşkler.

8. Kozaa rica etsem.

ytd

Sayfa 147/193 İlkİlk ... 4797137145146147148149157 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •