Sayfa 150/1023 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250650 ... SonSon
Arama sonucu : 8182 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    Fitch son değerlendirmesinde Türkiye ile ilgili risk unsurlarının diğer gelişen ülkelere göre daha ön planda olduğunu belirtmişti. Ben görünümün de durağanda olduğunu düşünürsek en azından görünümle ilgili negatif aksiyon gelme ihtimali olduğunu düşünüyorum.Olurda izliyoruz diyerek pas geçerlerse kur biraz gevşer, pazartesi borsa coşar coşmasıda yabancı içim satış fırsatı olur.
    En büyük acı yavaş yavaş ölüm... Ne olacaksa olsun artık... çok yoruldum...

2. Haberler de yok kuru düşüreceģiz yok böyle yapacağız hepsi fasa fiso battık diyemiyorlar dolarıda durduramıyoruz mb.da para kalmadı bitik diyin artık yav.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Geçen gün Bloomberg'de yayınlanan, bugün de odatv'de tekrarlanan bir haber :

https://odatv.com/bu-borc-saatli-bom...-13071808.html

Haberin özeti :

Son yıllarda enerji sektörüne yapılan yatırımlardan dolayı 51 milyar dolar borç var. Bankalara olan borç çevrilemiyor. Gelirler TL ile, giderler dolar ile. Önce enerji sektörü batacak, sonra enerji sektörüne kredi veren bankalar batacak.

Haberin içinde dikkatimi çeken kısım :

TÜSİAD Baş Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu'nun konuya ilişkin görüşlerine yer veriyor. Liranın son yıllardaki değer kaybının beklenmedik olduğunu kaydeden İmamoğlu, bunun enerji sektöründeki sorunların tek etkeni olmadığına dikkat çekiyor.

Benim düşüncem :

Türkiye, 2002'den 2013'e, dış borçla gününü gün ediyor.
    FED, 2013 yılında, artık piyasayı fonlamayacağını, faizleri ufak ufak artırmaya başlayacağını. genişleme politikasını bitireceğini söylüyor.
    İktidarda, faiz haramdır diyen bir zihniyet var.
    Bakanlar kurulu, imam zihniyetli iş bilmez insanlardan oluşuyor, İktidar, Allah peygamber diyerek oy alarak yönetiyor. Şirket teslim edilmeyecek insanlara, ülke teslim edilmiş.

Tüsiad baş ekonomisti, dolardaki artışı öngörememiş.
    Peki, gelecek yıllarda, ekonomistlerimiz için umut var mı ?
    Olmadığı aşağıdaki haberde :

Uluslararası PISA testi sonuçlarına göre, Türkiye'deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada sonlarda kaldı.
    Öğrencilerimiz, okuduğunu anlamamaya devam ediyor ve geleceğimiz de bu.
    RXPU kizacak ama ayni soruyu tekrar sorayim

BU enerji sirketleri neden hedge etmemisler? Hedge etmek cok pahaliysa anlarim ama degilse neden hedge edilmemis bu pozisyonlar?

Ben hedge edilmedigine inanmiyorum. bu kadar buyuk pozisyon ciplak birakilirmi? Mumkun degil

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by hisar06 Yazıyı Oku
    Doların adım adım 4,95 ve sonra 5,07 ye gittiğini söyleyenlerle , önümüzdeki hafta 4,50 lere geleceğini söyleyen Türkiye de çalışan ve işinden olmak istemeyen ekonomistler var. Tarafını seç meselesine döndü.
    Olay biraz karisik

Benim gibi ABD de yasayip her sene tatile gelen bir adam icin dolarin degeri hala TR de dusuk. Cunku her geldigimde ayni mal ve hizmet icin daha fazla dolar oduyordum. Belki bu yaz degisebilir bilmiyorum

Ote yandan teknik olarak olaya bakiyorsun ister 2000 senesi bazli ister 2010 senesi bazli dolar degerli TL degersiz gozukuyor yani TL nin 4.85 degilde sanki 4.30 gibi olmasi gerekiyor

Bu teknik hesaplamada baz alinan enflasyon degeri uydurma ve TUIK e guvenim olmadigi icin 4.30 a degil kendi cebime inaniyorum yani 4.85 bile bana gore dusuk. Daha yuksek olmasi lazim.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by hisar06 Yazıyı Oku
    Siyasi konular ekonominin tamda ilgi odağıdır. Bazıları neden siyaset yazıyorsunuz diye kızıyorlar ama ekonomi = siyasettir. Sadece hakaret etmeden , karşılıklı hataları dile getiren, yol gösteren yazıları mutlaka okumalı. Türkiye artık hiç bir yönetim şekliyle açıklanamayacak bir sisteme girmiştir. Bu nedenle öngörülemezlik had safhadadır. Hiç bir kurum ve kuruluşun taahhüdü veya imzası güven veremeyecek, iş dönüp dolaşıp tek bir beyinde bitecektir. O beyinin içindekileri de sadece kendisi bileceğinden kimse riske girmek istemez.

Adnan hoca, cüppeli hoca, terlikli hoca, cinci hoca..... bakınız hepsinin ünvanı hoca. Bu özellikle güzel islam dinini itibarsızlaştırmak için sinsice planlanmış ve yine bu toprakların insanına oynatılan oyundur. Büyük ATATÜRK, boşuna mı bu hokkabazların maskesini düşürmüştür. Halkı özellikle cahil bırakarak, eğitim sistemini rezil ederek, güya dini eğitime ( gerçek din eğitimini hiç bir zaman vermediler, veremezler ) yönlendirerek her an ellerinin altında tutuyorlar.
    Daha oncede defalarca yazdim bu konuda

Dinde mezhep yoktur cemaat yoktur. Dinde mezhep var diyen cok buyuk gunah isler

Mezheplerin cemaatlerin sebebi insanlarin Kuran yerine baska kitaplara inanmasidir. Gercek musluman yalnizca Kuran a inanir. Kuran disinda yazilan butun kitaplar insanlar tarafindan yazilmistir ister hadis ister tefsir veya adi neyse hepside uydurmadir. O yuzden uydurma kitaplar uzerine kurulan herseyde uydurma oldugu icinde mezheplerde inanislarda uydurmadir.

Ben yuzlerce cesit muslumanin yasadigi bir ulkede yasiyorum. Her muslumanin cenazesi giyimi kadinlara bakis acisi namaz kilma bicimi inanislar dualar birbirinden o kadar farkli ki akliniz durur. Inanamazsiniz. camileri medreseleri farkli okuduklari kitaplar inandiklari hurafeler farkli. Korkunc bir aciziyet var ama kimseye laf anlatamiyorsunuz. Iki kelime kelam etsen insanlar sizinle dusman kesiliyorlar bu din denen sey cok tehlikeli bir sey. Fettullahcilar buna cok guzel bir ornek.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by ÖMER GÜÇLÜ Yazıyı Oku
    iyi de bizim amacımız akıllara durgunluk vermeyen bir nesil.

Bu senin amacın! İmam Hatipleri parlatanların amacı bu değil! Gerçi, onların amacı da güme gitti.. Ah bi bilseniz içini...
    yaz bizde okuyalim arkadas

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by ni.ko Yazıyı Oku
    Bana göre

1- Ödemeler dengesi sıkıntısı aşılamaz boyuta geldiğinde el mahkum.
    Hızla bu noktaya gidilmekte, bugün Uğur Gürses'te yazmış. Mayıs için Finans hesabınının katkısı 331 milyon USD
    Geri kalan 8 milyar USD cepten, buna can dayanmaz.
    Ödemeler dengesi krizi temerrüt riskini tetikleyecektir.
    2-Gider,hem de koşa koşa.
    Belli başlı siyasal/dış ilişkiler krizlerindeki hareket tarzı ortada.
    Ama kendi hariç herkese ağır bedel ödetir, ihaleyi üzerine bırakır.
    Mehmet Şimşek, günah keçisi olmak için süper aday ve haksız da sayılmaz.

3-Gideceği için krizin tepe anındaki değeri civarında dolanır, oldu hemen gitmedi.
    3-5 ay sonra gider, bu arada ekonomi iyice yıkıma uğrar ama zaten bu onun için hayat memat meselesi değil.
    İktidar bloğunu ve konsolidasyonunu hiçbir zaman ekonomi üzerinden ve ekonomi vaatleri üzerinden yapmadı.
    Ama bloğu bi arada tutmak için sermayenin el değiştirmesi / dönüşmesini sonuna kadar zorladı.
    Daha halkbank in cezasi gelmedi. Ya 30 milyar dolar isterlerse ne olacak? rakami salliyorum yani buyuk bir rakam gelirse ne olacak?

Kimse bana bankanin degeri 2 milyar dolar demesin amerika ona bakmiyor. Amerika kafasina gore benim zararim nedir onu isterim diyor artik onuda nasil hesapliyorlarsa.

8.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    yaz bizde okuyalim arkadas
    Beni tanımıyorsun, yazdıklarımı doğru anlamamışsın... Beni tanıyanlara sor lütfen sonra yanlış anla...

Sayfa 150/1023 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250650 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •