Sayfa 16/2143 İlkİlk ... 6141516171826661165161016 ... SonSon
Arama sonucu : 17142 madde; 121 - 128 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hissenet blogumda bir tahminde bulunmuştum:

http://www.hisse.net/topluluk/entry....432#comment432

-Bugün piyasalar açısından hareketli bir gün olacak,önce bizde sabah Aralık ayı cari açık verisi gelecek,Hazine 15.4 milyar tl'lik borç itfasını yapacak,öğleden sonra da global piyasaların heyecanla beklediği ABD'den gelecek enflasyon verisi açıklanacak.Öğleden sonra ABD'den açıklanacak bir diğer önemli veri de perakende satışlar verisi olacak.
    Dün çok sayıda arkadaş özel mesaj ile enflasyon verisi hakkında tahminimi sordu.Daha önce de ifade ettiğim gibi enflasyon verisi yayınlanan veriler içinde tahmini en yüksek sapma gösteren veri.Bunun nedeni enflasyonu oluşturan çok fazla sayıda değişken var ve bunların hepsine dışarıdan ulaşabilmek mümkün olmuyor,hesaplamamın boş kalan yerlerini uzun yıllar istatistiklerini ve önceki aylardan gelen trendi içererek oluşturduğum ampirik formüllere göre yapıyorum.Bu yüzden örneğin gsyih veya işsizlik gibi verilerde tam isabet tahmin yapılabilirken enflasyon verilerinde tahmin ile gerçekleşen arasında sapma ihtimali diğer verilere göre daha yüksek oluyor.Bu ayın verisinin ne geleceğini hesaplamada ilave bir zorluk daha var,her zaman enflasyon verisinden önce yayınlanan üretici fiyat endeksi verisi bu sefer daha sonra Perşembe günü yayınlanacak,bu ayın enflasyon verisinin tahmininde bu verideki bilgileri kullanmak mümkün olmayacak.Yine de elde olanlarla bir tahmin yapmak gerekirse ben de piyasa gibi çekirdek enflasyonda %0.2 artış bekliyorum,buna karşı manşet enflasyonda piyasanın %0.3 aylık artış beklentisi varken ,benim tahminim bu artışın daha yüksek %0.4-%0.5 olacağı şeklinde.
    Aylık bazda kuvvetli bir enflasyon verisi gelse de,yıllık bazda enflasyon ,baz etkisiyle düşecek çünkü geçen yılın Ocak ayında son 9 yılın en yüksek aylık artışı %0.6 olmuştu.Muhtemelen veri açıklandıktan sonra verinin bu bölümüne odaklanıp enflasyonda yükseliş tehlikesi olmadığını ifade eden ve algıları bu yönde yönlendirmek isteyecek piyasa yapıcıları olacaktır ama bu fotoğrafın sadece bir bölümünü gösterip diğer kısmını gizlemek olacaktır.Çünkü bugün gelecek 12 aylık enflasyon verisi aynı zamanda son 6 aylık enflasyon verisi olacak zira bu 12 ayın ilk 6 ayında üretilen enflasyon kümülatif %0,tüm enflasyon ikinci 6 aylık dönemde üretilmiş durumda.Bu da, örneğin bugün yıllık enflasyon %1.8'e ya da %1.9'a gerilerse bile ''ekonominin mevcut dinamiklerinde bir değişiklik olmaması durumunda'' bu sefer bugünün tersine işleyecek baz etkisiyle eski rakamlar seriden çıktıkça 6 ay boyunca yıllık enflasyonun sürekli artarak 6 ay sonra Ağustos ayında enflasyonun bugün gelecek yıllık enflasyonun kabaca 2 katına, %3.6-%3.8 civarlarına yükselme projeksiyonunu yani enflasyonun aslında çoktan geldiğini güçlü bir yükseliş trendinde olduğunu ifade ediyor.
    Daha önce de bu konuya değinmiştim ,global piyasalar için çok önemli' benchmark' olduğu için , veri geldikten sonra konuyu yeniden işleyeceğim .
    Denizüstadım, bugün ün ilk saatlerinde bakmıştım. O nedenle göremedim sanırım. Ayrıca bu pc konusunda pek mahir değilimdir. Hepsinin ötesinde gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Sağolun.

Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Denizüstadım, bugün ün ilk saatlerinde bakmıştım. O nedenle göremedim sanırım. Ayrıca bu pc konusunda pek mahir değilimdir. Hepsinin ötesinde gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Sağolun.
    Rica ederim,bir şey değil..Sabah 6'dan önce paylaşımda bulunmuştum.

3. bloombergh'de yüksek lisans tan hocam saruhan özel var...türkiye deki en üst düzey 3 makro ekonomist ten biridir bence...söyledikleri önemli olacak benim için.

Bu arada ,enflasyon verisi yayınlanmadan önce eski verilerde revizyon yapmışlar,toplam %2.1 yıllık enflasyon değişmemiş ama Ocak ayı %0.6'dan %0.5'e ,Şubat ayı %0.1'den %0'a Mart ayı -%0.3'ten -%0.2' ye,Aralık ayı %0.1'den %0.2'ye revize edilmiş .
    Son düzenleme : deniz43; 14-02-2018 saat: 15:55.

5. guzel bir ortam olmus. takipteyim.
    bang bang you shot me down..

6. 16:30 abd verisi çok önemli..pasif alış satışları silmenizi öneririm..iki yöne de stop patlatmaca hareketleri olabilir...esas yön 5-10 dk sonra netleşir...bu nedenle yakın takip ve sabırlı olmak gerekiyor.

önemli not: yüksek enflasyon abd piyasalarını çok bozmayabilir, bu nedenle oraya bakıp pozisyon almayın..en önemli indikatör usdtl nin durumu olacak, yükselirse bist e de satış gelebilir.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bu arada ,enflasyon verisi yayınlanmadan önce eski verilerde revizyon yapmışlar,toplam %2.1 yıllık enflasyon değişmemiş ama Ocak ayı %0.6'dan %0.5'e ,Şubat ayı %0.1'den %0'a Mart ayı -%0.3'ten -%0.2' ye,Aralık ayı %0.1'den %0.2'ye revize edilmiş .
    Ocak ayındaki revizyon gelecek veri için aylık anlamda olumlu baz etkisi yapar diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum? Ya da toplamda yani yıllık olarak enflasyon düşmüş durumda(neden düşmediği mi anlamadım ama). Bu da an itibarı ile fiyatların içinde. Aralıktan artış ivmelenme olarak anlaşılabilir. Çok yorgunum toparlayamadım daha fazla..

hayırlı olsun bende takipteyim.

hobidikler uzak durur umarım

gerçek analiz ve yorumların olduğu bir topic gerekliydi.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak...

Sayfa 16/2143 İlkİlk ... 6141516171826661165161016 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •