Sayfa 1643/2138 İlkİlk ... 643114315431593163316411642164316441645165316931743 ... SonSon
Arama sonucu : 17099 madde; 13,137 - 13,144 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

TÜİK'e göre:

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2023 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,3 artarak 19 milyar 369 milyon dolar, ithalat %20,7 artarak 33 milyar 606 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak ayında Türkiye'nin dış ticaret açığı ,14.237 milyar dolar oldu.

2. Deniz43 hocam,

Doviz açığındaki olası senaryoları düşündüğümüzde ileride sabit kur rejimine geçme durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Bizi 40 yıl geriye götüreceğini göre göre buna geçermiyiz.
    Bu cari açığı kapatmak için başka bir yol pek yok gibi düşünmeye başladım.
    Çok mu karamsar bakıyorum bilemedim.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...0091&page=1642

Depremin maliyeti 58 milyar dolar

Dikkatimi çeken rakamlar;

-Banka kredilerinin %9.3'ü bölgede verilmiş,yani 21 Şubat itibariyle 7943*0.093=738.7 milyar TL.Bankaların bu krediler için, eksper çalışmaları bittikten sonra, bir bölümü için karşılık ayırması gerekiyor.

-Bölgenin Türkiyenin ihracatında payı %8.6 iken, ithalatında payı daha az %6.7.

-Bölgenin bitkisel üretim değeri ise Türkiye toplamının %21.5'nu oluşturuyor.

Akbank pay basına 1,55 tl temettü ödeme kararı almış.

Nasıl izah etmek lazım?

Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Deniz43 hocam,

Doviz açığındaki olası senaryoları düşündüğümüzde ileride sabit kur rejimine geçme durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Bizi 40 yıl geriye götüreceğini göre göre buna geçermiyiz.
    Bu cari açığı kapatmak için başka bir yol pek yok gibi düşünmeye başladım.
    Çok mu karamsar bakıyorum bilemedim.
    Eğer seçimi yeniden kazanırsa ve mevcut ekonomi politikalarında ısrarlı ise, iktidar partisinin kafasında "sabit kur" rejimine geçmek olabilir.Ama sabit kur rejimi paritenin hep aynı kalacağı manasına gelmez.Şu anda yıllık 110 milyar dolar dış ticaret açığı nereye kadar taşınabilir,150 milyar dolar,200 milyar dolar !...İçeride enflasyon nedeniyle üretim maliyetleri sürekli artarken döviz kurlarının aynı kalması ithalatı ucuzlatır ve talep tamamen ithal mallara yönelir.İçeride üretim azalır,işsizlik patlar.Sonuçta sabit kur rejimi de olsa ,ithalatı frenlemek için paranızı yine devalüe etmek zorunda kalırsınız.Gümrük vergilerini yükselterek ithalatı frenlemek için ise ;avrupa birliği ile gümrük birliğine ve üçüncü ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarına son vermeniz ve dünya ticaret örgütünden çıkmanız gerekir.Bu kadar ileri gidebileceklerini sanmam,o zaman ülke örneğin kuzey kore gibi, dış dünyaya tamamen kapanmış yokluklar ve yoksulluk ülkesi olur.

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Akbank pay basına 1,55 tl temettü ödeme kararı almış.

Nasıl izah etmek lazım?
    Bankaların sermayeleri yüksek enflasyon döneminde reel olarak belirli oranda erimiş durumda.Bu nedenle temettü bir yana bankaların sermayelerine takviye yapmaları gerekir.Nitekim kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'a Mayıs 2020'de toplamda 21 milyar TL sermaye enjeksiyonu yapılmıştı.Şimdi de 20 şer milyar dolardan 60 milyar TL kamu bankalarına sermaye enjeksiyonuna gidileceği açıklanmıştı.

Sermaye takviyesi ihtiyacı varken akbankın temettü dağıtımı;-benim kişisel yorumuma göre- hissedar yapısının talebinden kaynaklanmış olabilir.Sakıp Sabancının ölümünden sonra,yönetim dışında kalan sabancı ailesi üyeleri,belirli bir yaşam standardını sürdürmek için temettü kazancı talep ediyorlar.
    Ama diğer özel bankalar da temettü dağıtımına geçerse;o zaman bankaların sermaye(özvarlık) karlılık oranları enflasyon oranına göre reel olarak düşük olduğu için , bankaları kontrol eden sermaye sahiplerinin bankaların sermaye karlılık oranı düşük olduğu için bilançolarını küçültme tercihi yaptığı şeklinde yorumlayacağım.Bu da bankaların kredi verme verme potansiyelini reel olarak azaltacaktır.

https://finance.yahoo.com/news/fed-m...xLBbXl8vqQKOn3

Fed May Need to Hike to 6.5% to Cool Prices, Study Says

7. Dünya Bankası, 6 Şubat'ta Türkiye'yi vuran depremlerin ülkede 34,2 milyar dolarlık fiziksel tahribata neden olduğunu; yeniden inşa ve toparlanma maliyetlerinin ise iki kat daha yüksek olabileceğini söyledi. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

https://www.bbc.com/turkce/live/64533110

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bankaların sermayeleri yüksek enflasyon döneminde reel olarak belirli oranda erimiş durumda.Bu nedenle temettü bir yana bankaların sermayelerine takviye yapmaları gerekir.Nitekim kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'a Mayıs 2020'de toplamda 21 milyar TL sermaye enjeksiyonu yapılmıştı.Şimdi de 20 şer milyar dolardan 60 milyar TL kamu bankalarına sermaye enjeksiyonuna gidileceği açıklanmıştı.

Sermaye takviyesi ihtiyacı varken akbankın temettü dağıtımı;-benim kişisel yorumuma göre- hissedar yapısının talebinden kaynaklanmış olabilir.Sakıp Sabancının ölümünden sonra,yönetim dışında kalan sabancı ailesi üyeleri,belirli bir yaşam standardını sürdürmek için temettü kazancı talep ediyorlar.
    Ama diğer özel bankalar da temettü dağıtımına geçerse;o zaman bankaların sermaye(özvarlık) karlılık oranları enflasyon oranına göre reel olarak düşük olduğu için , bankaları kontrol eden sermaye sahiplerinin bankaların sermaye karlılık oranı düşük olduğu için bilançolarını küçültme tercihi yaptığı şeklinde yorumlayacağım.Bu da bankaların kredi verme verme potansiyelini reel olarak azaltacaktır.
    Deniz bey merhaba, Yazınızda altı çizili kısımda 20 şer milyar TL demek isteniz sanırım.Diğer türlü bahse konu rakam çok yüksek oluyor gibi.

Sayfa 1643/2138 İlkİlk ... 643114315431593163316411642164316441645165316931743 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •