Sayfa 181/181 İlkİlk ... 81131171179180181
Arama sonucu : 1442 madde; 1,441 - 1,442 arası.

Konu: IZMDC - İzmir Demir Çelik

1. Yönetim Kurulu'nun 07.05.2024 tarih ve 10 nolu toplantısında,

Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-14.1 sayılı "Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği" hükümleri dâhilinde Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)'na uygun olarak hazırlanan ve Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından denetlenen, 1 Ocak - 31 Aralık 2023 hesap dönemine ilişkin finansal tablolar ile Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümlerine uygun olarak tutulan ve enflasyon muhasebesi uygulaması öncesi yasal kayıtlara göre oluşan mali tablolarının incelenmesi sonucunda;

1 Ocak - 31 Aralık 2023 hesap dönemine ilişkin TFRS'ye uygun olarak hazırlanan finansal raporlara göre 1.409.056.301 TL net dönem karı; VUK'a göre tutulan yasal kayıtlarda ise 440.622.753 TL net dönem zararı olduğu ve bu şekilde VUK'a göre tutulan yasal kayıtlarda dağıtılabilir dönem karı bulunmadığı tespit edilmiştir.

2. Şirketimiz çelikhane yatırım sürecine ilişkin, gelinen aşamada sıcak testler tamamlanmış olup performans testleri devam edecek şekilde yatırım devreye alınmış ve yeni çelikhanede üretime başlanmıştır.

Yeni yapılan çelikhane ile birlikte yıllık 1.500.000 ton olan Çelikhane üretim kapasitesi yıllık yaklaşık 3.100.000 ton'a çıkmıştır. Bu tesis, modern teknolojilerle donatılmış olup, üretim süreçlerimizi optimize ederek daha kaliteli, daha yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlayarak daha düşük maliyetle çelik üretimi yapmamızı sağlayacaktır. Ayrıca, yeni çelikhane ile birlikte kütük üretiminin artış göstererek yarı mamül ithalatına ihtiyacımızın tamamen sonlandırılması, kütük satışımızın bu çerçevede artırılması ve taleplere daha hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verilmesi ve tüm bunların yanında çevre dostu ve enerji verimliliği yüksek üretim yöntemleriyle, karbon ayak izimizi düşürürerek sürdürülebilirlik hedeflerimize de katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Söz konusu kapasite artışı neticesinde, üretim maliyetlerindeki düşüş ve artan yarı mamül satış hacminin yıllık hasılatı artırmasının yanısıra finansal performansımızı güçlendirip pazardaki rekabet gücümüzü artırması beklenmektedir.

Sayfa 181/181 İlkİlk ... 81131171179180181

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •