Sayfa 184/416 İlkİlk ... 84134174182183184185186194234284 ... SonSon
Arama sonucu : 3322 madde; 1,465 - 1,472 arası.

Konu: POLTK - Politeknik Metal

1.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Satislar iyi falan degil arkadaslar, zaten asil mesele orada. 2. ceyrek ile 3. ceyrek arasi satis geliri 16 milyondu. Ben son ceyregi en az 16 bekliyordum. Hatta yeni yapilan yatirim ile birlikte belki 18-20 milyon. Ancak sadece 12 milyon geldi. Bu acaba sadece vergi dairesi tablosuyla mi ilgilidir, bakmak lazim. Ceyrek basi kar ise taban rakam olarak 4 milyona sabitlenmeliydi. Bunun aksi yonunde bir gelisme olur ve kalici olursa, bu durum poltk'in butun piyasa degeri kazanimlarinin, beklentilerinin, ozelliginin sonu demektir. Hadi kambiyo zarari diyelim. Ama bu durumda bile benim olmasi gerektigini soyledigim kar, kambiyo zararindan onceki kalemlerde bile yok. Vasat kalmis. Neden.. Satamadi malini o zaman. Etkilendi ic piyasadan..

Kisacasi.. Satislarin arttigi yok. Gecen yilla degil, 3. ceyrekle kiyaslayin lutfen 4. ceyregi. 3. ceyrek zaten 16 milyondu net satislar. Simdi 12 milyonuz.
    Bence VUK'a göre hazırlanmış geçmiş tablolarla kıyaslamak lazım.

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Bence VUK'a göre hazırlanmış geçmiş tablolarla kıyaslamak lazım.
    2017 yıl sonu karşılaştırması yaptım. Vuk net kar olarak daha fazla açıklanmış. Ama satış gelirleri, giderler çok benzer.

Anladığım kadarıyla çok fark yok.

İki ihtimal üzerinde duruyorum..

- Satışlar düşmüş olabilir.

- Yeni mikserler gelince bir süre üretime ara verip fabrikada düzenleme yapmış olabilirler. "Abi o mikser orada olmadı şuraya çekelim, yok öyle fazla yer kaplar, bu mikser fabrikayı küçük gösterdi, onu yan döndürsek nasıl olur, bugün geç oldu yarın devam ederiz" gibi diyaloglar geçmiş olabilir 1 ay boyunca..
    ...

3.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    2017 yıl sonu karşılaştırması yaptım. Vuk net kar olarak daha fazla açıklanmış. Ama satış gelirleri, giderler çok benzer.

Anladığım kadarıyla çok fark yok.

İki ihtimal üzerinde duruyorum..

- Satışlar düşmüş olabilir.

- Yeni mikserler gelince bir süre üretime ara verip fabrikada düzenleme yapmış olabilirler. "Abi o mikser orada olmadı şuraya çekelim, yok öyle fazla yer kaplar, bu mikser fabrikayı küçük gösterdi, onu yan döndürsek nasıl olur, bugün geç oldu yarın devam ederiz" gibi diyaloglar geçmiş olabilir 1 ay boyunca..
    İlkinden başka ihtimal yok yani Üzücü..

4.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    İkinci ihtimali mizah yoluyla anlatmış olsam da, fabrikada belli bir süre üretimin durdurulup yeni düzen verilmiş olmasına az ihtimal vermıyorum. Froto bildiğim kadarıyla her ramazan bayramında bakıma girer ve üretim tamamen durur. Bayramda hiç tatil yapmayıp sadece orada kurulum, bakım yapan ve full çalışan tanıdıklarım var. Burada da şunu düşünmek lazım, kapasiteyi 2 katına çıkaracak ekipman geliyor, bir düzen, şekillendirme gerekli. Yanlış mı düşünüyorum, inanın ben de bilmiyorum. Sormak lazım her yere..

https://m.youtube.com/watch?v=usqLCXdYwTA
    ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,329
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Bir ihtimal daha var.
    O da babalara geldik mi dersin?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bir ihtimal daha var.
    O da babalara geldik mi dersin?
    Syg,
    Anlamadım valla bu işi.. Hala VUK, IFRS farkı olduğunu düşünmek istiyorum.

Yeni ekipmanın gelmesi, montajı, düzeni vs vs en fazla kaç gün alır ki? Diyelim ki alıyor; bu kadar etkisi olacak bir şeyin KAP'a bildirilmesi gerekmez mi, bu Alman profesyonelliğine yakışır mı?

7.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Anlamadım valla bu işi.. Hala VUK, IFRS farkı olduğunu düşünmek istiyorum.

Yeni ekipmanın gelmesi, montajı, düzeni vs vs en fazla kaç gün alır ki? Diyelim ki alıyor; bu kadar etkisi olacak bir şeyin KAP'a bildirilmesi gerekmez mi, bu Alman profesyonelliğine yakışır mı?
    Bir fabrikanın bir yerden bir yere taşınması bile çok uzun aylar alabilir yerine göre. Belki 1 yıl alır. O nedenle bu ihtimal mevcut.

Diğer yandan, sadece 1 yıl önceye dönsek bile satış geliri rakamlarının benzer olduğunu görebiliriz. Sadece maliyetler artmış. Şirket cirosunu büyütmek yerine yerinde saymış, hatta son çeyreğe göre küçülmüş. Bu da hem hayal kırıklığı yarattı, hem de artan masrafları karşılamaya yetmedi. Piyasa kötü. 2 yıl daha böyle olacağını varsayarak beklentileri düşük tutmalı. Poltk'ten iki beklenti olsun önümüzdeki 2 yıl:

- Zarar etmesin.
    - Satış gelirlerini, ihracatını arttırsın.
    ...

8. Kısacası.. Bu duruma mutlu mu olayım, üzüleyim mi bilemedim. Ama bildiğim bir şey var ki, artık borsaya kafa yormayacağım. Çünkü kendi kendime konuşmaya, yalnız başıma otururken başımı sallamaya, kendimi onaylamaya falan başladım. Dışarıdan görenler bir tuhaflık olduğunu düşünebilir.
    ...

Sayfa 184/416 İlkİlk ... 84134174182183184185186194234284 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •