Sayfa 198/247 İlkİlk ... 98148188196197198199200208 ... SonSon
Arama sonucu : 1972 madde; 1,577 - 1,584 arası.

Konu: ODAS - Odaş Elektrik

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --ben bu şirketi 2014 yılından beri takip ediyorum....hemen hemen her bilançosunu, faaliyet raporlarını dip notlarına kadar okudum...hem de derinlemesine en ince noktalarına kadar...geriye dönük bakarsanız, benden daha fazla eleştiren de yoktur...

--sorduğun sorulara sen sormadan cevap vermişim...ya okumuyorsun ya da anlaman yetersiz...

**ben şirketin avukatlığını yapmıyorum...

** siz c. savcısına şikayet ettiğinizde muhtemel olabilecekleri söyledim...ben savcı olsam, böyle bir şikayet geldiğinde SPK dan görüş isterim...SPK nın bu konuyu derinlemesine araştırması gerekir...oradan gelecek sonuca göre, tatmin edici değil ise-- yeniden değerlendiririm...
    iyi ki sen mahkemede hakim değildin yanmıştık valla. zaten senin gibi bazı hakimlerin kafaları aynı olduğundan bu memlekette hukuk kağnı hızında ilerlemektedir. sen hangi hakla benim iddialarımı spk dan izin almadığım gerekçesiyle kabul etmeyeceksin? Varsalım hissem halka açık değil o zaman ne diyeceksin? Git çemişkezek garipler mahalle muhtarından belge mi getir diyeceksin? Hukukta bu çifte standardı hangi akılla burada jkalkmış öngörü olarak ortaya atıyorsun. sen sen ol çekil köşene dip not oku ya da hukuki teorileri araştır yaşın genç bak ben 67 yaşındayım ve 32 yıllık borsacıyım. borsanın ilk yıllarından beri buradayım. Anlamadığın konularda ahkam kesip milletin kafasını bulandırma. en azından git hukuk adamlarından bilgi al.şirketin avukatı değilim diyorsun ama şirket avukatları şirketi savunma anlamında eline su dökemezler. sorduğum soruların hiçbirine cevap vermediğin halde cevap vermişim diyorsun ve okuduğumu anlamamakla suçluyorsun beni. o zaman anlayacağım dile konuş da anlayalım. son çeyrekte elektriğe devlet %40 zam yapmış yani bunlardan aldıkları elektriği %40 daha pahalı almasına rağmen,net kar marjının %70 den fazla olması gerekirken % 5 e inmesinin gerekçesini anlat da dinlesin herkes bay bilen.şirket bu sorularıma cevap vermek adına beni aradı telefondan ama işin içinden o da çıkamadı çünkü saçmaladığını anladı ve konu hakkında daha fazla bilgi alacak ve bana dönecek bakalım ne yumurtlayacak çok merak ediyorum doğrusu.
    Bu arada ben spk dan izin almadan sikayet dilekçemi savcılığa verdim. kimse de benden spk izin belgesi istemedi.noktaaaaaaaaaaaa
    Son düzenleme : 2020; 21-03-2023 saat: 04:34.

3.545-2.055=1.490

1.490x5.482.129=816.872 üretiminin tümü satıldığı varsayılarak 4. çeyrekte epiaşa ödenecek destekleme bedeli

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    3.545-2.055=1.490

1.490x5.482.129=816.872 üretiminin tümü satıldığı varsayılarak 4. çeyrekte epiaşa ödenecek destekleme bedeli
    epiaşa ödenecek destekelme bedeli 2 ve 3. çeyrekte ödenmediği ya da az ödendiği için istenen meblağ (sanırım 1. milyar) ödenmiş değil...

destekleme bedeli (PTF ile AUF farkı)x satılan elektrik.... 4 çeyrekte ödendiği için satışların maliyeti önceki döneme göre belirgin artmış...sorun 4. çeyrekte değil...2 ve 3. çeyrekte; yani 2. ve 3. çeyrekte karlar olması gerekenden yüksek...
    Son düzenleme : ft-2; 21-03-2023 saat: 07:32.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    brüt kar marjları:..4Ç.....3Ç......2.Ç.....1.Ç...
    CANTE...............%30.....31......35......56...
    ODAS..................21.....59......50......49.7

CİRO
    CANTE.2595.255.158--1.228.590.826--1.081.635.692--907.059.213

ODAS..2.827.156.696--2.166.814.760--1.575.708.512--1.070.976.680

oran....--%9,............... %76...................%45......................%17 .9

ODAŞ ın karının 4. çeyrekte neden güdük geldiği yukarıdaki tabloda gayet net ...çünkü özbekistan daki üretim-satış-ciro çok düşmüş+eğiaşa ödenen destekleme bedeli+diğer artan üretim maliyetleri...

bilanço okumayı bilen-giderler kalemini önceki dönem ile karşılaştıran biri- için sürpriz yok...

burada karı gizlemeyezsiniz...bazı kalemleri ödemeyerek artırabilirsiniz... ama azaltamazsınız...

kaldı ki şirket sahipleri karı yüksek göstermeyi sizlerden çok çok daha fazla istiyor....

II. SORUŞTURMA USULÜ VE YAPTIRIM
    Piyasa dolandırıcılığı suçuna ilişkin soruşturma yapılması, Kurul
    tarafından Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvuruda bulunulmasına bağlı tutulmuştur. Kurul tarafından yazılı başvurunun yapılması,
    muhakeme şartı niteliğindedir (SerPK m.115/1). Burada söz konusu
    muhakeme şartının, şikâyet, izin ve talep şartlarından farklı, özel bir
    muhakeme şartı niteliğini haiz olduğu öğretide ifade edilmiştir.78

http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2022-159-2039

Alıntı Originally Posted by ases Yazıyı Oku
    https://twitter.com/avmustafakara0/s...843974186?s=20
    Bu arkadaş da avukat mahkeme ye vermş dilekçesini de yayınlamış
    Avukat ama dilekçe konusu şikayetin hukuki işleme konu edilebilmesi için öncelikle şirket ile EPİAŞ arasındaki uyuşmazlığın hukuki olarak kesin sonuca bağlanmasını beklemek zorundaç
    Yani şikayeti alan savcı yukarıda bahsettiğim anlaşmaslığın hukuki olarak sonuçlanmasını beklemek zorunda. Şirket haklı çıkarsa bu dilekçe konusuz kalır ve işlemden kalkar. ODAŞ haksız çıkar ise de konu işleme alınır.

Benim konu ile ilgili görüşüm şöyle;

Son çeyrek karı düşük geldi çünkü son çeyrekte 700 milyon civarı extra bir gider yazılmış.
    Finansal dip notlarda bulabilirsiniz?

2022/12 Aylık TEİAŞ/EPİAŞ Diğer giderler 890.719.398
    2022/9 Aylık TEİAŞ/EPİAŞ Diğer giderler 125.745.199

Anladığım kadarı ile son çeyrek kar marjının düşmesine sebep bu giderdeki artış olmuş. Normalde bu 12 aya yayılmış olması lazımdı. Yani 4. çeyrek karı 700 milyon daha yüksek olabilirdi. 4. Çeyrek 500 milyon olan Brüt kar 1,2 milyar olabilirdi.

EPİAŞ mı haklı Şirket mi haklı konusuna gelir isek.
    Nedense bana şirket hukuki olarak haklı gibi. EPİAS 30 eylülde bir düzenleme yapıp geriye dönük 1 ocaktan itibaren uygulanmasını istiyor.
    Bu hukukun temel prensiplerine aykırı bir durumdur ve eğer böyle ise kesinlikle mahkemeden döner.

Şirketin iddiası uygulamalarının EPİAŞ ın düzenlemelerine uygun olduğu yönünde.
    Peki haklı mı?
    Haklı gibi, EPİAŞ neden 30 eylülde yeni bir düzenleme yaparak NEDEN metni değiştirme gereği duydu o zaman.

Bu konu hisse fiyatına olumsuz yansıdı zaten. Artık bundan sonra şirketin 3 aylık bilançosuna odaklanmak lazım.
    Düşen kömür fiyatları, ve bu extra gider kalemi olmayacak.

Ben de ODAŞ hissesi yok ancak almayı düşünüyorum.

NOT: Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Sonuçta konunun uzmanı da değiliz. Sadece okuduklarımızdan anlayabildiğimiz kadarını yorumlamaya çalışıyoruz

Buradan 2023/3 aylık için çıkarım yaparsak bu kalem gideri bu kadar olmayacak.

Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Patron hissenin yükselmesini istedimmi bunun altyapısını hazırlar (kar ı yüksek gösterir,,,düşmesini istedimmi de giderleri şişirir,kar ı az gösterir.Odas bunun tipik bir örneği.
    12.66 yı bir türlü geçemeyen,sürekli aşağı oynayan hissede bunlar düşünülmeli idi.
    Fiyatın seyri,şirkette ne olup bitebileceğini dile getirir.
    15 dk sonra yazıyı sileceğim.
    10.50 den beri odas da yokum çünkü.
    Yorumunuza saygı duymak zorundayım.

Bende artık Odas yatırımcısıyım

Sayfa 198/247 İlkİlk ... 98148188196197198199200208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz