Sayfa 209/965 İlkİlk ... 109159199207208209210211219259309709 ... SonSon
Arama sonucu : 7713 madde; 1,665 - 1,672 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Arkadaslar alan satan grafiği olan varmı

Alıntı Originally Posted by victory58 Yazıyı Oku
    İlgi mi yok 12 milyonu hacimi sen alıp satıyon galiba
     Alıntı Originally Posted by İlsiss Yazıyı Oku
    İki ay kadar önce hisse fiyatı daha da aşağılarda iken günlük 200-300 bin liralık işlem hacimlerimde ya sabır çektiğimi hatırlıyorum. Bugün 10 milyonluk işlem hacmine baktığım da hisseye hiçte ilgi yok gibi gözükmüyor. Uzun zamandır bu hissedeyim işlem hacminin bu kadar yüksek seyrettiği dönem hatırlamıyorum. Belli ki hisse el değiştiriyor. Güzel günler için eskisinden çok daha umutluyum.
    Ilsis arkadaşın dediği gibi hisse belki el değiştiriyor ama benim kast ettiğim hacim değil iştahlı alıcı yok olsa zaten bu hacimle düşmez çıkardı haksızmıyım

yatırım için yazdiklarim tavsiye edilmez

Alıntıdır

yatırım için yazdiklarim tavsiye edilmez

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
     Alıntı Originally Posted by Rektör Yardımcısı Yazıyı Oku
    Sn Borsainer

Piyasa da bazı markaların

Yörsan 1 lt tam yağlı =2,95 tl (kampanyalı ürün)
    Ülker İçim=3,49 tl
    Torku =3,75 tl

zamlara direndiğini gözlemliyorum...
    Yanılıyormuyum?

Sn Bosainer
    Migros 1 lt tam yağlı süt 2,25 tl iken nasıl oluyorda 1 lt yağsız süt 2,75 tl den satılıyor ?
    Benim bildiğim yağ süte değer katar....

Cevaplarınız için şimdiden tşkler

Esen Kalın....
    Pınar geleneksel olarak piyasadaki en pahalı süt markasıydı, ilkin Torku, şimdilerde ise Sütaş fiyat liderliğini ele geçirdi. Pınar'ın aslında diğer büyük markalardan pahalı olması normal çünkü çoğu markada tam yağlının yağ oranı 3,0% iken Pınar'da 3,3%, Torku'da da 3,3% imiş yeni gördüm.

Pınar'ın diğer markalardan pahalı olması bu çeyrek UHT Süt pazar payımızı düşürebilir. Ancak diğerlerinin de fiyat güncellemesi yapacağını düşünüyorum.

İkinci sorunuza firmanın kendi ürünleri üzerinden yanıt vereyim. 3,3% yağlı süt 3,95 1,5% yağlı (yarım yağlı) süt 3,25 civarı ve 0,1% yağlı (light) süt 4,75 civarı hatırlıyorum. Light ürünler hep kar marjı yüksek, sokak jargonu ile kazık ürünlerdir, bunda yanlış bir şey yok.

Dediğiniz fiyat farkı 1,5% yağlı ile 3,0% yağlı ve Migros markada ise tam yağlı kampanyadadır, yoksa yağlı tabi daha değerlidir.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
     Alıntı Originally Posted by Rektör Yardımcısı Yazıyı Oku

Sn Borsainer
    2016/Aralık ayından günümüze çiğ süte %33 zam geldi (1,16-1,53tl)
    Mazato+asgari ücrete+elektriğe gelen zamları da ekleyince %40 ve üzeri maliyetler arttı (kabaca bir rakam verdim belki daha fazla)

Ancak market markalı sütler aynı tarihler arasında sadece 2,10 krşdan 2,25 krşa çıktı yanlış hatırlamıyorsam
    Bunu ekonomik ve/veya işletme modelinizle açıklarmısınız?

Esen Kalın...

Iphone8S cihazımdan hisse.net mobile app kullanılarak gönderildi.
    Bu konuyu 3 farklı nedene bağlayabilirim,

1-Market markalı (private label) ürünlerde perakendeci kar marjının düşük, marka ürünlerde yüksek olması (bu bilgiyi sn black diamond verdi saolsun). Kendi markalarının satılması için marjı düşük tutup, marka ile rekabet edebilmek için sürümden kazanmaya çalışırlar.

2-Ölçek ekonomisi nedeniyle, bu firmalar çok büyük siparişler ile ürün ürettirip maliyet avantajı sağlıyorlardır. Bunun en iyi örneği Mis ve Dost Süt'ün ''fransız'' Ak Gıda tarafından üretilmesi bence.

3-BİM özelinde konuşmak gerekirse bu firmanın ülkede enflasyonu düşük tutmak gibi ulvi bir meseleyi üstlendiğini hatırlatmak isterim. 4 Mart 2015 tarihli şu açıklamaya bir göz atın :

Enflasyonla mücadeleye katkı
    Günde 3,3 milyon tüketicinin alışveriş yaptığı ve Türkiye'deki ailelerin % 70'inin yılda en az
    bir kez alışveriş yaptığı BİM mağazaları, geçen yıl enflasyonla mücadeleye de önemli katkı
    sundu. Bu konuyu değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç şunları söyledi:
    ''Geçen yıl 12 aylık işlenmiş gıda enflasyonu oranı Türkiye'de % 13,2 oldu. BİM
    mağazalarında ise bu oran % 11,8'de kaldı. Enflasyonun bu düzeyde kalabilmesine BİM'in de
    katkısı olmuştur. Ürün alış fiyatlarımızın yükselmesine paralel satış fiyatlarımızı arttırmadık.
    Piyasanın da bize uyum sağlamasıyla enflasyon bu seviyede kalabildi.''

http://www.bim.com.tr/BasinBultenler...%20Bülteni.pdf

Aslında sizin aradığınız bilgiyi Galip Aykaç kendisi söylemiş. BİM ülkedeki enflasyonu kontrol etmek için önemli bir araçtır ve onlar da bu güçlerini kullanıyorlar, bazen maliyetleri yükselmesine rağmen milli duygular ile hareket edip karlarından feragat etmekte ve halkımıza destek olmaktadırlar. Vazgeçtikleri kar karşılığında bir destek alıyorlar mı burası belirsiz tabi

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by victory58 Yazıyı Oku
    Arkadaslar alan satan grafiği olan varmı

Sayfa 209/965 İlkİlk ... 109159199207208209210211219259309709 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz