Sayfa 216/1312 İlkİlk ... 1161662062142152162172182262663167161216 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,721 - 1,728 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Müteahhitlerden boykot kararı: İnşaatlar 24 Eylül'e kadar durduruldu

Müteahhitler, çimento fiyatlarındaki artış nedeniyle aldıkları boykot kararını uygulamaya başladı. İnşaatlar bugünden itibaren 24 Eylül'e kadar durduruldu.

2. Sn hkm sizin konutların size çok kar getirmediğini söylemiştiniz. Mevcut durumunuz nedir
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Arkadaş bu soruda taraf,ilerde tarafı değişirse emin olun tüm argumanları ona da mantıksız gelir.

3. heşey faizde gizli....daha dogrusu paraya ulaşılabilirlikte....2000 öncesi kaç tane sıradan vatandaş bankaya gidip kredi çekebiliyordu... esnaf bile krediyi sadece esnaf kefalet diye bir kurum vardi.. oradan kredi çekebiliyordu . sanırım halkbank sübvansiye ediyordu..çiftçi de tarım kredi den kredi çekebiliyordu..onuda ziraatbankası sübvansiye ediyordu..esnafa sernaye destgi olsun diye çiftçiyede mazot gübre tohum labilsin diye..yani öyle git araba al ev al diye kimse kredi vermiyordu..yaşı 50 den yukarı olanlar daha ne hatırlar..40 lı yaşlardakiler de o dönemleri yaşadılar ama hepsi o dönemlerde hepsi 15-18 yaş aras aklı seyinde ergenlerdi.. o yüzden o dönem şöyleydi böyleydi diye yorum yapmasınlar...ev kooparatif yoluylar alınırdı...senelerce bitmeyen kooparatiflerde vardi...işini düzgün yapanlarda.vayy kooparifler çok kötüydü....senelerce bitmezdi bir sürü kooparatifzede var dediginizi duyar gibiyim..şimdilerde de birsürü 3farfli mütahitlik şirketi var .. maketten ev satıyorlar..birsürü maketten ev almış mütahitzedeler de günümüzde var...kooparatifin şöyle bir avantajı var maliyetine ev almış oluyorsunuz...o sistemi kim bitirdi ..mütahit ve bankalar ortaklaşa...babam amcam..eski patronlarım..kayınpederim..evlerini yazlıklarını hep kooparatifle aldılar...siyaset banka mütahit üçlüsü ...sistemi yıkıp yeni bir sistem getirdi ..bu sistemde rant vardı...ranttan kazanan adamda oy deposu...siz halen daha şark kurnazlıgını deyim oldugunu sanıyorsunuz..bu realite...siz maaşınızla geçinmeye çalişırken asgari ücretli nasıl oluyorda geçimini saglıyor sanıyorsunuz...adam babadan kalma tarlasını satıyor.. cebinde parası olmayan bir yap satçı bir mütahit kat karşiligi bir arsa aldı..buraya dikkat. burası çokemellli..arsaya para vermedi...evleri de 500 e satacak...10 dairelik bir bina yapıyor diyelim..3 yada 4 daire arsa sahibine verdi..kaldı 6 daire...temelden olanları ucuza vereyim der..400 -425 arası vercektir ilk 2 evi..ama mütahitimizde para yoktur ama fors çoktur..altında mutlaka bir jeep yada passat vardir...aga havlarında gezinir...köydeki baba yadigarı tarlasını satmış asgari ücretli dostumuz yalamayı ve ajitasyonu çok sever...bu arkadaşımız fakirdir.. kiradadır...başlarını sokacak bir evlere ihtiyaçları vardir..mütahit abimizden güzellik isterler...sen agasın aganın eli tutulmaz ben zaten fakirim..fakir sevindirmek sevaptır vs vs bir sürü ajitasyonla ..ve mütahitee yalaklıkla ..adamın köpegini uyutmazlar...adam zaten ben bu evi 400 e vercektim 380 olsun bari der...o adam 380 e evi alır..parasız mütehitimiz agalık yapmış olmanın egosunu tatmıştır...o 380 le temel atılır..daha sonra temel atılır atılmaz digerleri gelmeye başlar...ikinci ev 425 e satılır.. onunlada kaba inşaat başlamış olur..artık diger evleri satmak çocuk oyuncagıdır.artık ...3 ,ev 475 e satılır ve başlar ince işçilikler falan başlar fayanslar evyeler penler falan alınır..daha sonra diger evlerin hepsi satılır.500 e bu arada mütehite bir ev veya daha fazlası kar olarak kalmıştır.. yaklaşık inşaat 10 ay falan sürmüştür..bu arada bölgeye gelen beyaz yakalı yada memur kesimi aman başımızı sokacak bir evimiz olsun diye ev aranır..onlar e arandıgı için başlarken 500e satarız dedikleri ev 550 olmuştur...ve aman başımızı sokacak evimiz yok biz fakiriz diye aglayan vatandaş 1 sene sonra evi 600e satar..kirada oturmaya devam eder...bu araada yapmış oldugu borçları temizler...550 falan da temiz kalmıştır vatandaşa..sonra yeniden boyle bir mütahit aramaya devam eder...bu döngü boyle devam eder..bu döngü devem ettikçe.. istedigi kadar hayat pahalansın...o ranttan kazanan adam asgari ücretle oyunu rantın devamını saglayacak partiye oyunu atacaktır...şimdi ev fiyatları çok şişti artık beyaz yakalılar bile alamıyor diyen bu şark kurnazı tipler..arabaya el attı...mütahite parayı veriyordu.. bir sene bekliyordu..şimdi araba alıyor .200 e araba alıyor 1 ay sonra 220 ye satıyor .her ay 10-15 kazanıyor..ha bu ne kadar sürer ..sürmez. eninde sonunda bitecek bu furyada..enflasyon karşisinda o parada eriyor...şark kurnazı olan beyimiz eridiginin farkında degil..kazandıgını sanıyor ama..ilk zamanlar ev alıp satıyordu..sonra arabaya düştü ..ilk zamanlar 2-3 yaşında araba al sat yapıyordu. şimdi 7-8 yaşında arba alsatı yapabilcek parası kaldıç bir süre sonra doğan şahine veya 10-15 yaşında araba al satı yapacak. çünkü onada ki beyin ..ben emegimle kazandıgım para ile niye geçinemiyorum siye sorgulamaz..beyaz yakalı yada sabit gelirli çalişirim alırım maaşımı otururum aşagı diyenn -adam .bu iktidar gidecek herşey yoluna gircek sanır...iktidar degişirse ..sadece mütehitin kimligi degişecek aslında..bunun çözümü yokmu var.. bir kanun a bakar...kanun derse ki senin tek evin varsa vergiden muafsın ( hali hazırdaki yasada da böyle ) ikinci ev vergiye tabii farklı olacak kısım şu iki evin var biri 400 digeri 1 milyon ..400 lük ev vergiden muaf olmalı...3. bir evinizmi var..o %25 daha fazla vergiye tabi olmalı..4. ev %50 5.ev %60 böyle böyle böyle artarak gitmeli %200 e kadar...en düşük degerliden en yüksege dogru gitmeli...10 gayrimnekul ve fazlası olan bir çok insan tanıyorum..böyle bir kanun çıkarsa ..eger gayrimenkul zengini kişiler... bir çok degersiz evi elleriden çıkarıp degerli ama daha az mülk bulundurma yoluna giderler...bunlar satışa çıktıgında ..ucuz evlerin fiyatları düşer ..o da orta sınıf evlerin fiyatlarını aşagı çeker.. ama luks konutlar yukarı gider..bu alt ve orta gelir gelir seviyesindeki kişilerin ev alma imkanını kolaylaştırır...piyasaya parada girer..ben kiracıyım kıyıda köşede yastık altı dolar altın vs 250 bin gibi bir param var diyelim..ama ev almaya yetmiyor..750 binlik evler 600 e inerse o zaman o yastık altındakilari bozarım...350 k kredi ödemesi bilmiyorum ama herhalde 4,5-5 k vardir....ama 450 bin kredi için en az ödeme herhelde 7 k falandır...10 k geliri olan biri için 4,5 5 arası ödenebilir bir meblag ..1-2 sene sıkılınır ama ödenebilir.. 7 ödemesi imkansız...bu yastık altı paralar ekonomiye girdiginde ciddi bir canlanma saglar...neyse baya bir uzun oldu kafanızı agrıttım...özür

4. Sayın Ersoy herşey iyi güzel doğru diyorsun sana katılıyorum ama zengine bu ülkede kimse dokunmaz.. o dediğin Avrupa'da olur ..
    Avrupa'da geçen bir kadına trafik cezası kesmişler aman tanrım dedim bu ne uçuk bir ceza nedenini öğrendim vay be dedim. Neden o kadar uçuk bir ceza yemiş biliyormusunuz galiba kadin İsviçre'nin en zengin kadiniymis ve İsviçre'de cezaların fiyatları o kişinin yıllık kazancına göre fiyatlaniyormus . Yani 120 de geçen bir fakirle zengin arasında uçurum var..

Düşünsene ağaoğlu yolda neden hız yapmasın ki? ceza için odeyecegi para cebinden düşse eğilip almaz..

"Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini bir ömür boyu öderler."

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Sn hkm sizin konutların size çok kar getirmediğini söylemiştiniz. Mevcut durumunuz nedir
    Sn tasarrufçu dolar bazında misal 100 bin dolarlık ev 60 bin dolara kadar düşmüştü şimdi 75 veya 80 bin dolar oldu diye düşünün.Ama gözlemlediğim konu şu,benim evlerin yakınlarındaki satılıklara bakıyorum evlerin fiyatını aynı satıcı artırıyor ama ev satılmıyor.O yüzden satılığa çıkarsam mevcut gözüken fiyatlara satamam diye düşünüyorum.İstanbuldaki bir evi kesin satmak istiyorum,pandemi hafiflese kesin satarım da şu ara gözüm yemiyor.Satışa çıkardığım zaman gerçek durumu anlarım.2014 deki o pik değerleri çok ama iyiymiş.Yüzde 15 yüzde 20 altına bile versek o zaman karlı olurmuşuz.Şimdi millet evler çok arttı diyor da ben dolara altına falan çevirince çok da bir artış görmüyorum,ama halk çok fakirleşti,bence sıkıntı orda.

Sn cemsoy bizde kanunları emlak zenginleri yapar sizin yazı bence bize uymayan unsurlarla dolu.Bizim halk ev işini emeklilikte güvence olarak görür devletin sistemi tırt olduğundan emlağa abanır.Onun elinden bu şansı da alırsan olmaz,dediğiniz durum memleketin en az dörtte üçüne uymaz.Bir evi olan da ikinci ev hayali kurar,evi olmayan bile iki üç evi olma olasılığını kaybetmek istemez.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514

Bu Boykata, Çift Manitalı Ali Ağaoğlu dahil mi acaba.?:-))

8. Sn Hkm Eğer evleri kiraya da veriyorsanız, 10 yılda maliyetin %30-40ını çıkarmışlardır zaten.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn tasarrufçu dolar bazında misal 100 bin dolarlık ev 60 bin dolara kadar düşmüştü şimdi 75 veya 80 bin dolar oldu diye düşünün.Ama gözlemlediğim konu şu,benim evlerin yakınlarındaki satılıklara bakıyorum evlerin fiyatını aynı satıcı artırıyor ama ev satılmıyor.O yüzden satılığa çıkarsam mevcut gözüken fiyatlara satamam diye düşünüyorum.İstanbuldaki bir evi kesin satmak istiyorum,pandemi hafiflese kesin satarım da şu ara gözüm yemiyor.Satışa çıkardığım zaman gerçek durumu anlarım.2014 deki o pik değerleri çok ama iyiymiş.Yüzde 15 yüzde 20 altına bile versek o zaman karlı olurmuşuz.Şimdi millet evler çok arttı diyor da ben dolara altına falan çevirince çok da bir artış görmüyorum,ama halk çok fakirleşti,bence sıkıntı orda.

Sayfa 216/1312 İlkİlk ... 1161662062142152162172182262663167161216 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •