Sayfa 217/271 İlkİlk ... 117167207215216217218219227267 ... SonSon
Arama sonucu : 2166 madde; 1,729 - 1,736 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn kagula
    kendi adıma bu piyasadan epey kazık yemişliğim var. ilk kazık işi bilmediğimiz için bizim adımıza alınan hisselerin kaybedilmesi oldu. meğer biz hisse senedi almamışız arkadaşın tradeleri ile kaybetmişiz. hisse senedi 1989-90 yılında alınan Ege Endüstri diyeyim gerisini anlayın...
    bu webinarı dinlerken aklıma kendi geçmişim geldi... neden saat 3 e kadar kalmış... bir sunum hazırlıyoruz aslında sürekli hazırlıyoruz ama amir ne hikmetse şurayı değiştirin hemen getirin teranelerinde... kendisi de bilgisayar programlarını çok iyi kullandığını iddia ediyor. dedi ki şurayı düzeltin hemen getirin. efendim sizin arka odadaki bilgisayarda düzeltiverelim. uzman burada siz de anlıyorsunuz zaten deyince keyfe geldi. tabii hemen düzeltip getirin dediği iş en az 2 saate yakın sürdü, bir daha da nerede kaldı neden yapılmadı diyemedi... bazen işler tersine gitmeye başladı mı sistem çöker, sistemi kullanan çöker bir sürü şey kimse keyfinden saat 3 e bırakmaz bu tip şeyleri...

bazen ekibinize fazla güvenirsiniz... CEO da ben bunu gördüm enflasyon muhasebesindeki tavrı muhtemelen mali müşaviri olan Ahmet Beye güvenmesiydi. bu defa o da vardı toplantıda... yanılma olur mu olur eğer kamu önüne çıktıysanız ister istemez iletişim kazaları olur. malum en büyüklerimizden biri ana ile ilgili iletişim kazası yaşamıştı...

tahminlere baktığımızda üst düzeyde birileri global bakışla bakar... alt taraf kendine verilen hedeflerle devam eder. mesela yıl başında verilen hedef 80 dolar PTF üzerinden verilmişti...PTF ler şirketin lehine çalışmadı geçen yıl. muhtemelen personel hala 80 dolara göre hesap yapmıştır tahminlerde ve CEO ya sunmuşlardır...neyse ben CEOnun avukatı değilim ama yaşadığım şeylerle ilgili çıkarımları yazıyorum malum başka yerde günlük tutmuyoruz . dönem dönem bazı şeyleri tekrar ele almak ve sapma olup olmadığına bakmak gerek bunun için de zamana ihtiyaç var maalesef üst düzeyin hiç zamanı olmaz .

CEO bize bir kaybettirdi ise büyük hissedarlara 1000 kaybettirdi... gerçekten kaybettirdi mi bilmem ama kimse SBF kapatılmalı teranelerine girmedi. baksak o arkadaşın eğitimi bile yoktur. CEO nun SBF ye girdiği yıl alınan puanlar ülkede alınan süper puanlardı. ondan bir yıl önce SBF ye giren ( o dönemlerde ortak giriş vardı 3. sınıfta ayrılıyorlardı) kişilerin aldıkları puana göre ankara hukuk çok gerilerde idi, tamam belki hacettepe gelmez ama ülkede bir çok tıp gelirdi o puanlara... ODTÜ hakeza... bütün bunları bilmezseniz sallar durursunuz...

yatırımcı iseniz neden yatırımcı olduğunuz bilirseniz olanları kontrol edersiniz... evet algı çok değişiktir, dün yazdım yorucular saçma sapan yoracaklar ve herkesi inandıracaklardır... ben enflasyon muhasebesini bilmediğim için normal haline baktım başarılı buldum. çünkü ana iş olan enerji kolunda işler o kadar da iyi gitmiyor... Romanyada ve Kazakistanda yeni işler alınmadı. sanayi taşındı ve yeni yapılanması bitmedi. bitse de Holding o kadar büyüdü ki çekirdek parası olur sanayiden gelen... RİVA ve diğer arazi projeleri için ülkenin durumu müsait değil... daha bir çok olumsuzluğa rağmen 12.5 milyar kar iyi kar ( bir önceki yılın karı sürdürülemez diye fiyatlanmamıştı ama enflasyon ve Rusya sayesinde o kara yaklaşıldı) oldu. dolayısı ile şirket asli işini iyi yapmış... tıpkı geçmişte olduğu gibi, mesela fiyat 1.7 TL ye düştüğünde almaya cesaret edemez hale gelmiştik, piyasada bir sürü şey söyleniyordu ama o dönemlerde alanlar şimdi maliyetlerini 0 ladılar... şimdi de bir sürü şey söyleniyor...

İnsider var mı olabilir. ama insider için müthiş bir mal kilitleme Emlak GYO da olduğu gibi oldu mu hayır? bilanço beğenilmedi neden çünkü kimse bilanço okumayı düşünmedi söylemlerden hareket etti... eee ne olacak şu sıralar alanlar alma fırsatı olanlar ileride diyecekler vay be 119 a düşmüştü oradan aldık düşünebiliyor musunuz? ister inanı ister inanmayın ama bu mesajların yazarı 1.7 den aldı... gene pandemide 4 liradan aldı. 3 liraya gelirse kefen paramla alırım, 2 liraya düşerse arabamı satar alırım, 1 liraya düşerse evimi satar alırım dediğinde buralarda dalga geçilmişti...

Kendi adıma bekliyorum. mesela okuduğum makalelerdeki sermayeye ekleme hususlarının ALARKO için olup olmayacağını düşünüyorum. olur da aermaye tavanını 4 misli yükseltmek için başvurdukları gibi sermayeyi de 4 kat artırırlar ise biz de 100 klot ALARKımız var. hisse başı 1 lira verseler yarım asgari ücret, 2 lira verseler 1 asgari ücret emekli maaşımıza katkı var der seviniriz... benim yatırım yaptığım şirket işini iyi yapıyor ve devam ediyor... bence piyasanın en ucuzu ( belki daha ucuzları vardır ama benim yatırım standartlarıma girmezler)... sabırla beklemeye devam ediyorum...
    Şirketin ucuz ve beklentili olduğu konusunda hemfikiriz sn.tovbekar.Bir önceki yazımda belirttiğim gibi dönüşüm hikayesini önemsiyor ve beğeniyorum.

👏👏👏👏👏

[QUOTE=tovbekar;6785380]sn kagula
    kendi adıma bu piyasadan epey kazık yemişliğim var. ilk kazık işi bilmediğimiz için bizim adımıza alınan hisselerin kaybedilmesi oldu. meğer biz hisse senedi almamışız arkadaşın tradeleri ile kaybetmişiz. hisse senedi 1989-90 yılında alınan Ege Endüstri diyeyim gerisini anlayın...

--bu hisse ile ilgili benim de çok anım var; 1998 krizindeki kaybımı bunun sayesinde çıkarmıştım...sonra hisseden egebank ilişkileri nedeniyle soğudum ama, her zaman takip ettim...

-eski anılarımdan biri:

Borsada işlem gören Ege endüstri (egeen) şirketine yatırım yaptım ve daha da yapmayı düşünüyorum. Lakin şirket ile ilgili eski haberleri incelediğimde (aşağıda yer almaktadır) şirketin 2003 yılında BORSA MARKET dergisinde çıkan bir haberin ( paragaranti.com daki ilgili şirket haberlerinde görülebilir), 2000 yılında çıkan bir haber ile uyuşmadığı görülmektedir. Bu haberin de şirket yönetimi tarafından yalanlanmadığı, bu konuda SPK-İMKB yönetimince de bir bilgi ve açıklama istenmediği, ilgili şirketin İMKB şirket haberleri kayıtlarından anlaşılmaktadır.

Borsamarket dergisindeki haberde egebanka olan borcun Bayraktar Holding'e defaten ödendiği söylenirken, 200 yılında İMKB ye gönderilen açıklamada borcun Şevket Demirel Holding'e nakledildiği ifade edilmektedir. Her iki durum, ayni manaya mı çıkmaktadır?. Bir çelişki varmı dır?. Varsa giderilmesini isteyecekmisiniz?

Bu konu ile ilgili tarafımı bilgilendirilmenizi arz ederim.

.....................kısaca alarko......

.............................2023--------2022------
    ciro ve brüt kar= 8.3... 688 ; 12.59...1.666

CENAL* (NET KAR)....5.971..; ....15.694

DĞERLER(NET KAR)...175.............391

*öz kaynak yöntemi ile değerlendirilen iştiraklerdeki karlarda diğerlerinin pek etkisi yok o nedenle sadece cenal olarak yazdım.

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    .....................kısaca alarko......

.............................2023--------2022------
    ciro ve brüt kar= 8.3... 688 ; 12.59...1.666

CENAL (NET KAR)....5.971..; ....15.694

DĞERLER(NET KAR)...175.............391
    Kisaca enf muhasebesi etkisi.....

Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Kisaca enf muhasebesi etkisi.....
    --kısaca, tek kelime ile fena, iki kelime ile çok fena

6.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    Tek kelime ile cahil, iki kelime ile kör cahil

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --değiştiriyorum; görünen köy, kılavuz istemez...

Hiç Kimse Görmek İstemeyen Biri Kadar Kör Olamaz
    -İbni Sina

8.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Tek kelime ile cahil, iki kelime ile kör cahil
    Değiştiriyorum....Kuyruk acısı....

bir halk hikayesinin deyimleşmiş sözüdür. hikaye şöyledir;

bir adam bir yılanın hayatını kurtarır, yılan çok teşekkür eder ve ona yarın bu vakitte yine buraya gelmesini söyler. ertesi gün adam gider yılan ona ağzında bir altın getirmiştir, ve yılan adama hergün bu şekilde gelmesini can borcuna karşılık ona hergün bir altın vereceğini söyler. adamla yılanın dostluğu bu şekilde gelişir ve adam haliyle epey zengin olur. yaşlanıp da hastalanan adam durumu oğluna anlatır ve bugün gidemeyeceğini onun gitmesini isteyere yeri tarif eder. kendini akıllı sanan afedersiniz ******** oğul "lan bu yılan hergün bi altın getiriyorsa ben bunu takip eder yuvasını ve altınların kaynağını bulurum onu da oracıkta öldürürüm..." diye düşünür. yılanla buluşur altını alır ve gizlice takibe başlar. yılan yuvasına geldiğinde kılıcıyla onu öldürmek ister ancak ani hareket yapan yılanın kuyruğunu keser anca. yılan o acıyla adamın oğlunu sokar ve öldürür.

bir süre sonra adam iyileşir, ve yılanı bulur. ona "unutalım aramızda olanları, dostluğumuz devam etsin..." der. yılan ise "bende bu kuyruk sende de bu evlat acisi olduktan sonra biz artık dost olamayız." der.

Kısaca ft 2 nin durumu....
    Sokrates der ki : “ Akıllı insanlar herkesten ve her şeyden öğrenirler...Sıradan insanlar sadece kendi deneyimlerinden öğrenirler. ..Cahiller ise zaten her şeyi bilirler..”

Sayfa 217/271 İlkİlk ... 117167207215216217218219227267 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •