Sayfa 22/637 İlkİlk ... 1220212223243272122522 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 169 - 176 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

video başlığın ruhunu iyi yansıtıyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=lFw9bjOxqB0

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Kendi portfoyumden uzun vadede ortalama yillik %5-6 gibi bir temettu verimi ve yine yillik ortalama en az enflasyon+5 puan bir artis bekliyorum.
    Bu cok konservatif bir tahmindir.
    Bunun 2 puan uzerinde olmasi uzun vadede cok buyuk fark yaratir.
    Syg,
    Makul bir beklenti, fazlasına gerek yok,,reel %10 gibi bir yıllık getiri demek bu...8 senede portföyü reel olarak ikiye katlamak demek olur..

3. Uzun vadeli yatırımdan bahsediyorsun ama, akşama kadar kumar topiğindesin...
    "Efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz"...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,379
    72 rule'u da anlatalim yeri gelmisken o zaman.
    72 yi bir yatirimin yillik getirisinine bolersek kac senede bilesik getiri ile iki katina cikacagini kolayca buluyoruz.
    Mesela %10 dan her sene mevduat yaparsak bunun bilesik getirisi 7 senede %100 dur. (72/10=7)
    Yillik %7 her sene getirinin bilesigi 10 senede %100 dur (72/7=10)
    Yillik %20 her sene getiren bir yatirim 3.6 senede yatirimi ikiye katlar. (72/20=3.6) gibi.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    Güzel ozetlemis...ben olaya hamster rolü diyordum...sürekli koştur, ama hep ayni yerdesin😄

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,379
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    Videoda adi gecen kitabi begeni ile okudum.
    Asset ve liability arasindaki farkin anlasilmasi bolumunun en onemli bolum oldugu dusuncesindeyim.
    Kitap son zamanlarin bu konuda en iyi kitabi secilmistir.
    Herkese tavsiye ederim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7. Daha önce eurobondu anlattım, hisse senedi hakkında ki düşüncelerime de değineyim.

Benim görüşüme göre (kendi subjektif görüşümdür) uyulması gereken birkaç kural var.

* Eğer borsada yeni iseniz kesinlikle ilk yıllar sizi üzmeyecek küçük rakamlarla yatırım yapın. (o ay biriktirebildiğinizin %10-20'si gibi)

* Ne kadar çok borsa/temel analiz hakkında kitap okursanız okuyun, ne kadar bilanço okumayı iyi bilirseniz bilin, borsa yaşanarak öğrenilen bir yerdir. Ralliyi de yaşamanız lazım, sert düşüşleri de, herkes daha kötüsünü beklerken nasıl birden yukarıya döndüğünü, herkes daha büyük zirveler beklerken nasıl bir kerede başaşağı inmeye başladığını ve bunları hiç kimsenin tahmin edemediğini yaşayarak öğrenmelisiniz.

* 2-3 yıllık tecrübenin ardından sizin için daha ciddi boyutta ki rakamlar ile alım yapabilirsiniz.

* Tek bir hisse senedinde pozisyon açmayın, eninde sonunda pişmanlık yaşarsınız. Aslında her koşulda pişmanlık yaşayacaksınız, şu kağıdı niye almadım diye üzüleceksiniz, bu kağıdı niye sattım diye üzüleceksiniz, bu kağıtta niye uzun süre bekledim diye üzüleceksiniz. Her zaman üzülecek birşeyler olur ama kağıtların zirvelerini, diplerini bilemezsiniz. Bunlara kafayı takmamayı öğrenmelisiniz, faizlerden fazla kazanıyorsanız doğru yoldasınız. Gerisini dert etmeyin.

* Sermayeyi mümkün oldukça çeşitli sermaye gruplarının çeşitli şirketlerine bölün. Hiç bir sermaye grubuna aşırı yüklenmeyin, gelecekte ne olacağı belli olmaz.

* Her yerde defalarca yazılmıştır, tekrar etmeye gerek var mı bilmiyorum ama elbette kurumsal, düzgün temettü ödeyen, sektörünün devleri arasında şirketleri seçin.

* Daha fazla risk alırım diyenler küçük şirket kovalayabilir ama bunu gerçekten tecrübeli iseniz ve paranızın küçük bir kısmı ile yapmanızı öneririm.

8. Bu kısmı ayrı yazmak istedim, yukarıda ki mesaj uzun olduğu için gözden kaçabilir.

Şirkete ortak olduğunuzu, endekse ortak olmadığınızı unutmayın. En pahalı endekste bile ucuz şirketler, en ucuz endekste bile pahalı şirketler mutlaka vardır.

Sayfa 22/637 İlkİlk ... 1220212223243272122522 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •