Sayfa 25/33 İlkİlk ... 152324252627 ... SonSon
Arama sonucu : 262 madde; 193 - 200 arası.

Konu: Züğürtler geyik laklak kıraathanesi

1.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Ariston abi sizde olan edebî güç zeka kültür sanat vs bizde bunun kırıntıları yok maalesef üç kez okuyorum ancak anlıyorum.
    Sen beni sevdiğinden öyle geliyor.

Hikaye yazma kitabı alacaktım gerek kalmadı yukarıda nasıl hikaye yazılıyor anlatmış.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

2. Bu hikayede bir şeyler eksik veya kurgu hataları var gibi.

Öyle romantik şeyler ChatGPT'de kolay yazdırılmıyor olabilir.

>>>>>>>

Elif ve ben, yine pastane keşfine çıktık. Bu sefer Lezzita Pastahanesi'nde deneyimlerimize devam etmeye karar verdik. Masaya oturduk ve garson bize güleryüzle yaklaştı.

Garson: "Hoş geldiniz! Bugün ne sipariş etmek istersiniz?" dedi.

Elif: "Her zamankinden farklı olsun mu?" diye bana sordu.

Ben garsona dönerek "Yok yok, her zamanki gibi olsun hiç riske girmeyelim zaten açız" dedim ve garsona göz kırptım.

Garson şaşırmış gibi yaptı "İsterseniz değişik bir şeyler getirebilirim" dedi

Ben "Hiç gerek yok, hiç riske girmeyelim" dedim.

Elif'e baktığımda biraz bozulmış olduğunu hisstettim ve başarılı bir oyun çıkardığımı anladım.

Garson samimi bir şekilde gülümsedi ve siparişimizi almak için defterini hazırladı. Ardından, bize atıştırmalık ve taze sıkılmış portakal suyu getirdi.

Elif bugünün doğum günü olduğunu unuttuğumu sanıyordu ama yanılıyordu.

Elif ve ben, Lezzita Pastahanesi'nde atıştırmalıklarızı yerken içim kıpır kıpırdı çünkü arkadaşımın doğum günüydü ve sürpriz bir planım vardı. Garson, pastalarımızı masamıza getirirken birden pashanenin ışıkları söndü ve pasta masamıza doğru ilerliyordu. Kocaman bir pasta üzerinde yanıp sönen mumlar, Elif'in yüzündeki şaşkın ifadeyi görünce gülümsememe engel olamadım.

Elif şaşkın bir şekilde "Bu ne?" diye sordu.

Ben gülerek "Doğum gününü kutlamak için sürpriz bir pasta!" dedim.

Garson, pastayı masaya koydu ve "Doğum gününüzü kutlarım!" dedi.

Elif üfleyerek mumları söndürdü yüzündeki gülümseme benim için en güzel hediye oldu. Hemen doğum günü hediyesini çıkartıp Elif'e verdim. O da sevinçle hediyesini açtı ve mutluluğunu ifade etti.

3. Ufak tefek yine kurgu ve anlatım hataları var gibi ama yine de güzel hikaye.

Belki ingilizce daha güzel yazar.

>>>>>>>>>
    Levend, henüz lise 1 öğrencisi olmasına rağmen oldukça macera dolu bir yaz tatili geçirmişti. Okul başladığında Türkçe hocası, serbest kompozisyon ödevi verdi ve herkesin yazın ne yaptığını anlatmasını istedi. Levend, diğer arkadaşlarının neşeli yaz tatillerini anlattığı sınıfta, içinde karmaşık duygular hissetti. Çünkü yaz tatilinde bir koltuk tamircisinde çalışmıştı ve bunu belirtmekten çekiniyordu. Ancak, sonunda içindeki cesareti toplayarak, gerçeği yazmaya karar verdi. İşte Levend'in Türkçe ödevinde yazdıkları:

"Yaz tatilimde, kendi kendime bir meydan okuma kabul ettim ve bir koltuk tamircisinde çalışmaya başladım. Başta zorlandım ve tereddüt ettim, çünkü arkadaşlarımın çoğu tatillerini plajlarda, eğlence parklarında geçirirken, ben bir tamir dükkanında çalışıyordum. Ancak zamanla fark ettim ki, bu deneyim benim için çok değerliydi.

Tamir dükkanında, koltukların nasıl onarıldığını, döşenildiğini ve yenilendiğini öğrendim. Ahşap işçiliği, dikiş teknikleri, sünger doldurma, kumaş seçimi gibi birçok beceri kazandım. Usta tarafından mentorluk almak ve gerçek dünya deneyimi kazanmak benim için önemli bir fırsattı.

Ayrıca, tamirci dükkânında çalışırken farklı insanlarla tanışma şansım oldu. Müşterilerin ilginç hikayelerini dinledim ve onlarla iletişim kurarak insan ilişkileri konusunda deneyim kazandım. Her gün farklı bir müşteri ile karşılaşıyor ve sorunlarına çözümler üretiyorduk.

Bu deneyimde en çok hoşuma giden şey, yaratıcılığımı kullanma fırsatıydı. Koltukların yeniden döşenmesi sürecinde, farklı kumaş ve sünger kombinasyonları deneyerek yeni tasarımlar oluşturdum. Bu da benim için keyifli ve ilham verici bir deneyimdi.

Sonuç olarak, yaz tatilimde bir koltuk tamircisinde çalışmak belki de diğerlerinden farklıydı, ancak benim için çok anlamlı bir deneyimdi. Hem el becerilerimi geliştirdim, hem de farklı insanlarla iletişim kurma ve yaratıcılığımı kullanma fırsatı buldum. Belki de en önemlisi, kendime bir meydan okuma kabul ederek kendi sınırlarımı zorladım ve güçlü bir özgüven geliştirdim. Başta endişe ettiğim arkadaşlarımdan farklı olduğum düşüncesi, sonunda benim için bir sorun olmadığını anladım. Aslında, farklı deneyimlerin, gerçek dünya deneyimleri ve yeni beceriler kazanmanın, insanların farklı hikayelerini dinleyip empati kurmanın ne kadar değerli olduğunu fark ettim.

Bu deneyim, bana samimiyetin, kendini gerçekçi bir şekilde ifade etmenin ve kendi doğruluğunu takip etmenin önemini öğretti. Kimsenin beklentilerine uymak zorunda olmadığımı, kendi yolumu seçebileceğimi ve doğru olduğuna inandığım şeyleri ifade etmenin önemli olduğunu kavradım.

Türkçe hocamın ödevi sayesinde, içinde bulunduğum deneyimleri samimiyetle yazdım ve kendimi ifade etmekten çekinmedim. Ödevi sınıfta okuduğumda, arkadaşlarımın ilgiyle dinlediğini ve saygı duyduğunu gördüm. Kimse benimle dalga geçmedi veya küçümsemedi. Aksine, farklı deneyimlerimi anlatmanın ne kadar değerli olduğunu vurgulayarak, sınıfın diğer öğrencileriyle daha samimi bir bağ kurduk.

Bu deneyim, samimiyetin ve gerçekçiliğin önemini benim için bir kez daha vurguladı. Hava atmak veya beklentilere uymak yerine, kendimiz olmak, doğru ve samimi bir şekilde ifade etmek, ilişkilerimizi ve iletişimimizi daha anlamlı hale getirir. Herkesin farklı deneyimleri ve hikayeleri vardır ve bu hikayeleri paylaşmak, bizi daha zengin bir şekilde bir araya getirir. "

Sonuç olarak, Levend'in Türkçe ödevi sayesinde, kendi doğruluğunu takip etmenin, samimi ve gerçekçi olmanın önemini anlatan bir hikaye ortaya çıkmıştı. Levend, deneyimlerini samimiyetle paylaştığında, arkadaşları onu takdir etti ve Levend, kendi doğruluğuna sadık kalarak ve samimi bir şekilde ifade ederek, hem kendine hem de başkalarına saygı duymanın ne kadar değerli olduğunu öğrenmişti.

4. Üzerinde biraz çalıştım bakalım beğenecek misiniz?

<<<<<<<

Dursun dostu Temel ile sohbet ediyorlarmış:

"Temel, eğer gerçekten yabancı bir dil öğrenmek istiyorsan, en iyi yol o dilin ana vatanına gitmektir! Fransızca en iyi Fransa'da, İtalyanca en iyi İtalya'da, Almanca en iyi Almanya'da öğrenilir."

Temel düşünceli bir şekilde dinler ve sonra şaşırtıcı bir fikirle karşılık verir.

"Ama Dursun, ben hepsini birden öğrenmek istiyorum ve bunu ucuza halletmek istiyorum. Ne dersin, İsviçre'ye gidersem, İngilizce kurslarına katılırım. Orada zaten herkes birden fazla dil konuşuyor, değil mi?"

Dursun bu fikri beğenmez,

"Temel bence bu iyi bir fikir değil, geçen sene İdris de senin gibi düşünüp İsviçre'ye gitti ve kafasına göre kurslara yazıldı. Şimdi Almanca 'Bonjour' diyor, Fransızca 'Guten Tag' diyor, İtalyanca 'Hello' diyor, İngilizce 'Ciao' diyor. Hepsini birbirine karıştırıyor, insanları gülümsetiyor!"

Temel cevap vermiş
    "Umarım İdris, İsviçrece düzgün öğrenmiştir".

5. Bu aynen ne yazıyor ise o şekilde

>>>>>

Bir müezzin ve imam, Türkiye'den Umre'ye gitmişler. Hac görevlerini tamamladıktan sonra Mekke'de bir kafe'ye gidip serinlemek istemişler. Ancak, garson ile iletişimde sıkıntı yaşamışlar çünkü garsonun bildiği diller eski Arapça, müezzin ve imamın ise Türkçe dışında başka dillere pek hakim olmamışlar.

Müezzin ve imam, garsona "şekerli çay" demek istemişler, ancak garson onları anlamamış. Müezzin, "şeker" kelimesini Türkçe-Arapça karışık kullanmış, imam da "çay" yerine Arapça bir kelime kullanmış. Garson anlamaya çalışmış ama kafası karışmış.

Müezzin: "Ağabey, lütfen bana anlatsana 'şekerli' derkene, 'sukkarli' demem mi gerekir, 'sakarli' demem mi gerekir, yoksa 'sukkerli' mi demem gerekir?"

Imam: "Hayır, hayır! 'Sekerli' demek yanlış olur. 'Helvalli' dememiz gerekir, çünkü Arapça'da 'şeker' helva demektir!"

Garson ise anlamakta zorluk çekerken bir yandan da kendi kendine gülmekten kendini alamaz. Müezzin ve imam da kahkahalarla gülerler.

Sonunda garson, kendi bildiği eski Arapça, Türkçe ve biraz da mimiklerle müezzin ve imama "şekerli çay" getirir. Müezzin ve imam, kendilerine gelen çayları alıp teşekkür ederler. Garson ise hala gülmekten kahkahalarla kafe'yi terk eder.

Müezzin ve imam, keyifle çaylarını içip anılarına gülerler ve kendi aralarında "Arapça, Türkçe ve mimiklerle iletişim kurulan kafe" anısını paylaşırlar.
    Son düzenleme : ariston; 09-04-2023 saat: 10:35.

6. Sizi burada görünce sorayım istedim
    yapanın yanına kar kalırmış dercesine Volkan Dükkancık ÆOFA bist100 le alakalı
    Bir aydır piyasaya nefes aldırmayan fonun kullandığı kurumlardan biri dun idari para cezasını yiyince bugün en iyi alıcı oldu.
    Tesadüf de olabilir tabi.
    Ekibin kalanı da bugün pek satamadı.
    Bakalım haftaya nasıl bir serüven bekliyor bizi diye niyet belirtmiş.

sizce de oyuncu farklı kurum mu bulur

7.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Sizi burada görünce sorayım istedim
    yapanın yanına kar kalırmış dercesine Volkan Dükkancık ÆOFA bist100 le alakalı
    Bir aydır piyasaya nefes aldırmayan fonun kullandığı kurumlardan biri dun idari para cezasını yiyince bugün en iyi alıcı oldu.
    Tesadüf de olabilir tabi.
    Ekibin kalanı da bugün pek satamadı.
    Bakalım haftaya nasıl bir serüven bekliyor bizi diye niyet belirtmiş.

sizce de oyuncu farklı kurum mu bulur
    Bence SPK uzun uzun inceliyor, ceza yazılıncaya kadar en az 3-4 ay geçiyor.

Burada önemli olan SPK'nın IP numaralarını takip ediyoruz mesajı vermeleri. Yani bir çok kişinin hesabını kullanıp aynı yerden işlem yapılmasını takip ediyoruz diyebilirler. Örneğin 100 kişi aynı IP'den işlem yapıyor ama bir bakıyorsun orası 100 M2 bir yer!

8. teşekkür ederim sayın ariston ...

Grafiği ve tabloyu görünce isyan etmemek elde değil maalesef..

Hangi görüşte olursanız olun Haksızlığa susmamalıyız.

yaşanan yeni bir olay

Bir genç Siyasi hiciv içeren görseller hazırlaması nedeniyle gözaltına alınıyorsa, o ülkede ifade özgürlüğü yoktur.

@AhmetBeyefendi adlı kişiye

ÜFE'den arındırılmış asgari ücreti, dolar enflasyonundan arındırılmış büyümeye böldüğümüzde 2002-2014 ve 2020-2022 arasındaki ücretliyi sermayedara göre fakirleştiren politikaların sonucunu daha net görebiliyoruz.
    Dipnot: Güncel GDP verisi ile son değer 1.55

Sayfa 25/33 İlkİlk ... 152324252627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •