Sayfa 26/78 İlkİlk ... 1624252627283676 ... SonSon
Arama sonucu : 622 madde; 201 - 208 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. 100 adetlik makine parkuru olan şirketimiz

Sene sonu kasada biriken 10 tl yi ortaklar arasında bölüştük, hepimiz çok mutluyduk

Bazılarımız(temettü parasına ihtiyacı olmadığı için) borsadan hisse alarak yüzdelerini arttırdılar

Amaçları, ertesi yıl kardan daha fazla pay almak idi

Rakip firma, 10 tl yi ortaklarına vermedi

101'inci makineyi parkura eklemişler
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku

Hisse A: https://i.hizliresim.com/A1jL4r.jpg
    Hisse A.2: https://i.hizliresim.com/0E31vo.jpg
    Hisse B: https://i.hizliresim.com/4aNP7J.jpg
    Hisse B.2: https://i.hizliresim.com/JQjaRj.jpg

Açıklamalar :

Hisse A : Temettü vermiyor, her yıl prim üzerinden %4.25 net çekim yapılıyor.
    Hisse A.2 : Temettü vermiyor, çekim yapılmıyor.
    Hisse B : Temettü veriyor, her yıl %4.25 net temettü çekiliyor.
    Hisse B.2 : Temettü veriyor, her yıl %4.25 net temettü kadar hisse alınıyor.

Tüm senaryolarda fiyat için Cagr %15'tir.

Temettü veren hissenin cari fiyatı, brüt %5 oranında düzeltilmiştir.

Tüm senaryolarda, bedelsiz/bedelli sermaye artırımlarının olmadığı farz edilmiş ve dışarıdan sermaye eklenmemiştir.
    Hisse B için hesaplama hatası yapmışım. Düzeltilmiş hali :https://i.hizliresim.com/Lbj6pG.jpg
    Hisse B.2 için hesaplama hatası yapmışım. Düzeltilmiş hali : https://i.hizliresim.com/D7jrQl.jpg

Burada, temettü veren ve lot artırımı yapılan hissenin net olarak vermeyene göre daha düşük varlıkla 26. yıla girdiği görülüyor. Yani senin yaptığın önerme burada doğru olarak görülüyor. İlginç olan ise; birkaç sayfa önce paylaştığım sadece iki araştırmada da (Türkçe araştırma sayısı az, İngilizce araştırma ise oldukça fazla), düzenli temettü ödedikleri için yatırımcılar tarafından resmen ödüllendirilmeleri. Gerçek hayatta, aradaki farkı kapatıyor oluşları.

Konu hakkında İngilizce arama : https://www.google.com.tr/search?sou....0.bbzPvpbkfQ0

Konu hakkında Türkçe arama : https://www.google.com.tr/search?ei=....0.KuftYI8fN3A
    Son düzenleme : flexy; 15-04-2018 saat: 01:39.

3. yATMADAN ÖNCE YENİ GÖRDÜM YAZILARI FLEXY HOCAM SIMDI AYRINTILI BAKIP DONERIM

SÜPER BİR YAZI OLMUS BU ARADA BAYA AYRINTILI TŞKKÜRLER
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Elinize sağlık, farklı bakış açılarını gösteriyor. Matematik konusu kesin, tartışmasız.

5.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Hisse B için hesaplama hatası yapmışım. Düzeltilmiş hali :https://i.hizliresim.com/Lbj6pG.jpg
    Hisse B.2 için hesaplama hatası yapmışım. Düzeltilmiş hali : https://i.hizliresim.com/D7jrQl.jpg

Burada, temettü veren ve lot artırımı yapılan hissenin net olarak vermeyene göre daha düşük varlıkla 26. yıla girdiği görülüyor. Yani senin yaptığın önerme burada doğru olarak görülüyor. İlginç olan ise; birkaç sayfa önce paylaştığım sadece iki araştırmada da (Türkçe araştırma sayısı az, İngilizce araştırma ise oldukça fazla), düzenli temettü ödedikleri için yatırımcılar tarafından resmen ödüllendirilmeleri. Gerçek hayatta, aradaki farkı kapatıyor oluşları.

Konu hakkında İngilizce arama : https://www.google.com.tr/search?sou....0.bbzPvpbkfQ0

Konu hakkında Türkçe arama : https://www.google.com.tr/search?ei=....0.KuftYI8fN3A
    şu kısımlara bir açıklık getirelim cunku cogu seyı gorselde gormemı istemişsiniz.

A2 ve B2 de bir sorun görmedim.

Orayıda tam açıklayalım.

A2 hissesi her yıl %15 yukarı yonde hareket ediyor Hiç temettü vermiyor portfoyunuz buyuyor hiç çekim yapılmıyor (lot satılmıyor) toplam varlığınız 100,00 TL den 160,000 TL ye yükseliyor.

B2 Hissesi her yıl %15 yukarı yönde hareket ediyor %4,25 temettü ödüyyor nette gelen para ile tekrar hisse senedi alınıyor. toplam varlığımız 136,000 TL ye yükseliyor.

NOT HESAPLAMADA BİR KUSUR VAR ALDIĞINIZ TEMETTÜ İLE KUSURATLI LOTLAR ALIYOR OLABILIRSINIZ BUNU TAM SAYI YAPMAK YERİNE KUSURATLARLA ALDIĞINIZI VARSAYARSANIZ HESAPLAMA DAHA NET ORTAYA ÇIKACAKTIR AYRICA VERGİYİ HİÇ DÜŞMEDEN HESAPLAYIN A2 VE B2 NİNDE EŞİT GETİRİLER ELDE ETTİĞİNİ GÖRECEKSİNİZ VERGİYİ DÜŞMEDEN VE KUSURATLI LOTLARI ALARAK.

NOT 2 HER İKİ HİSSEYİDE AYNI FİYATTAN BAŞLATMA ZORUNLULUĞUNUZ YOK HESABI DAHA BASİT VE SADECELEŞTİRMEK İÇİN TEMETTÜ VERİMLİLİK ORANINI DAHA SADE DAHA NET BİR RAKAMA ÇEVİREBİLİR VEYA BAZI YILLAR HESABIN DAHA KOLAY OLMASI AÇISISINDAN TAM SAYI CIKACAK SEKILDE TEMETTÜ VERİMLİLİK ORANINI ARTTIRIP AZALTABILIRSINIZ NIHAYETINDE TEKRAR LOTA CEVIRECEKSINIZ.

DİĞERLERİNİN KAFASININ KARISMAMASI VE SIZIN DAHA NET BIR RESIM ORTAYA KOYABILMEMINZ ICIN SOYLEDIM. BU SEKILDE YAPARSANIZ IKI PORTFOYDE ESIT CIKACAKTIR DAHA SONRA ALTINA VERGİ DÜŞÜLMEMİŞ NOTUNU EKLERSINIZ.

hisse a ve hisse b için ise yine aynı şekilde tam sayıya çevirme isteiğinizden ötürü hesaplamada farklılıklar oluşuyor. yukarıdakıne benzer problemler kendını gösteriyor. ondada vergi komısyon vesaire hiçbirini düşmeyin çekim oranınıda her iki hissede daha basit olması için arttırıp azaltabılır fiyat başlagıclarını farklı yapabılırsınız böylece iki hisseninde aynı çeklebilir rakam ve aynı portfoy değerini elde edeceğini okuyucalar daha net sekılde görebilir. altına temettüden vergi düşülmediğini not olarak eklersınız.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. ÖRNEK BIR TABLO

fiyatı 10 lira olan hisseden 1.000 lot alsak ve her yıl 2 lira temettü verse, tüm temettüye fiyatı 8 liraya düşeceği için yeniden 8 liradan hisse alsak. Bu hisse 8 den 10 liraya geri gelmek için %25 fiyat artışı yapmak zorunda, oysa temettü verirken %20 veriyordu!

Aynı şirketin özdeşini ama temettü vermeyenini düşünsek. Bundan da 1.000 lot alsak bu da diğeri gibi her yıl fiyatını %25 artırsa. 5 yılın sonunda,

1) Toplam portföyümüz ne olur?
    2) Elimizdeki hisse sayısı ne olur?
    3) Hisse fiyatı ne olur?

Bir yatırımcı olarak bu 3 maddeden sizin için en önemli olanı nedir?

Tablo aşağıda. İlki temettü veren şirket diğeri vermeyen.

not:vergi düşülmemiştir.

7. EGO İLE İLGİLİ EN AZ SIZIN KADAR BENDE EGOLUYUM

21:40 Konu başlangıcı

27:57 temettü dağıtsa da dağıtmasa da sizin cebinize giren para değişmiyor.
    hatta dağıtmasa daha iyi vergi ödemezsiniz.

Bkz :Cevaba eklediğim hesap tablosu görseli.

CEVAP erhan: HESAP TABLOSU 27:57 'yi DOğruluyor

30:43 Sonra anladım ki; temettü bizim cebimize bir şey katmıyor, aksine
    şirketi güçsüzleştiriyor.

Mantıklı oranda kardan verilen temettü (sağlıklı oran %40 - %60) şirketi güçsüzleştirmez.

CEVAP erhan: Ne kadar çok para o kadar güçlü şirket bu cümlenize ben katılmıyorum. Yatırımcılar dahi krizleri fırsata çevirmek için kıyıda köşede nakit bulundurmanın yararlı olduğunu düşünüyor. Temettü ancak ve ancak buffetin dediği zaman yani hisse geri satın alması yapmayacaksan yatırım yapacak yer bulamazsan EK OLARAK BU EKLER BANA AİT Borçlarınıda 0 a indirmişsen. Faiz geliri elde etmek istemiyorsan sağlıklı bir oranda Temettü dağıtılabilir.

32:51 Gel hesap yapalım, tamam matematiksel olarak haklısın ama şu şu sebeplerlehaklı değilsin gibi..Bana göre kaçmak oluyor.

Bkz :Cevaba eklediğim hesap tablosu görseli.

CEVAP erhan: HEsap tablosu görseli 32:51'i doğruluyor.

33:15 Warren buffet ne demek istemiş ne anlatmış. Benim yada Warren buffet'ın anlattığından bir haber gibi yorum yapıyor bazı arkadaşlar.

34:10 (Warren Buffet) Hisselerden gelen temettülerin bizi memnun etmesi fakat bizim hiç temettü vermememiz onların kafasını karıştırmış.

Daha önce de bahsettiğim ve kendisinin de söylediği üzere Buffet, temettü almayı seviyor ama vermeyi sevmiyor.

CEVAP erhan: Vermeyi sevmediğini söylemişsiniz fakat bunu mektubunda hiç belirtmemiş aksine dezavantajlarından ötürü vermemenin yatırıcılar açısından daha mantıklı olduğundan bahsetmiş bu cümlenize katılmıyorum. Sevip sevmediğini anlayabilmemiz çok zor sevgi somut bir kavram değil! Bence buffet olaya Duygusal bakmıyor aksine her iki taraf içinde mantıklı olan ne ise onu yapıyor. Hatta videonun 1:12:35 saniyesinde iyi yatırım yapamayacağımı düşünürsem temettü politikasını düşünebilirim diyor.

34:23 Bir arkadaşımız şey yazmıştı; o zaten temettü dağıtan bir hisse değil yazmıştı.Şöyle bir şey yok zaten; temettü dağıtan yada dağıtmayan, ben temettü dağıtmamayı seçtim falan.Bu tamamen patronun yada yöneticisinin hadi biz bugün temettü dağıtalım diye
    aldığı bir karar yani.

Şirketlerin, ana sözleşmede de yer alan kar dağıtım politikaları vardır. Bu yıl, geçen senede kar var ise bu karın yüzdelik kısmı dağıtılır diye. Kafasına esince herkese benden çay diyemez. Berkshire hathaway, gelirleriniz büyük kısmı kar payları olan ve borsaya kote yada kote olmayan şirketlere bu kar payları ile yatırım yapan yine borsaya kote bir yatırım firmasıdır. Gelirlerinin büyük bir kısmı kar payı olan bir şirket, temettü ödememeyi seçebilir. Çünkü, faaliyet alanı yatırımdır. Gelir kaynağı üretim değil, yatırımlarından elde ettiği kar paylarıdır.

CEVAP erhan: Siz haklısınız ben doğru bir cümle kuramamışım temettü ile ilgili o seneki faaliyet raporunda açıklıyorlardı sanırım. Ancak senelık belirleniyor bildiğim kadarıyla.

34:50 (Warren Buffet) Temettünün hissedarlar için ne zaman mantıklı olup, ne zaman olmadığını inceleyelim demiş.
    Şirket yöneticileri öncellikle işletmenin yatırım fırsatlarına bakmalıdır.

Berkshire hathaway için durum yukarıda belirttiğim nedenle farklı.

36:42 (Warren Buffet) Yöneticilerimize diyoruz ki; firmaya seviye atlatıcı faaliyetlere odaklanın. Onlar da
    ekonomik olarak mantıklı bir çok proje buluyorlar. Yöneticilerin bulduğu bu projeler bazen kötü çıkabiliyor.
    Başarısızlıklarının genel nedeni ise; önce buna bir cevap bulmaya çalışmaları ve sonra geriye doğru giderek
    onu destekleyici arguman aramalarıdır.

37:41 (Warren Buffet) Ben de bu günahı işledim (yatırım için verdiğim karar başarısızlıkla sonuçlandı ve buna cevap bulmak için geriye giderek bunu destekleyici argümanlar aradım).

39:20 (Warren Buffet) Bir çok yatırımda hata yaptım ve daha da yapacağım. Fakat toplamda geçmiş sonuçlarımız tatmin edici ve
    hissedarlarımız temettü almalarından daha zengin oldukları anlamına geliyor.

Berkshire hathaway için durum yukarıda belirttiğim nedenle farklı.

39:37 Şimdi bu cümleyi okuyan bir temettü yatırımcısı burda bir durması lazım.Dur ben yıllardır temettü yatırımı yapıyorum, temettü hisseleri alıyorum, bu adam (Warren Buffet) Dünya'nın en zengin borsacısı bir şey demiş.Benim yaptığım yatırımla ilgili bir şey demiş.Daha zenginlikten falan bahsetmiş.Bunun üstüne benim bir düşünmem lazım demeli.Eğer sorguluyorsa, bilinçli bir şey yapmak istiyorsa. Ne demiş; hissedarlarımız temettü almalarından daha zengin.

Bkz : Cevaba eklediğim hesap tablosu görseli. Buffet da, aşağıda bulunan tabloda görüleceği üzere aldığı kar payları ile aynı şirkette paylarını artırıp yada yeni yatırımlar yaparak toplam varlığını yükseltiyor. Berkshire, gelirlerinin büyük bir kısmını yatırım yaptığı şirketlerden elde ettiği için, yatırımcıların başka firmalardan alacakları kar payları ile yapacaklarını kendi yapıyor. Aslında Berkshire, büyük bir yatırımcı.

Yukardaıkılerın tümüne CEVAP erhan: Bunu doğru bulmuyorum borsadaki şirketlerin hepsi yatırım yapabilir ve yapmalıdırda. onun bir yatırım şirketi olması temettü dağıtmayacağı anlamına gelmemeli ozman yatırım ortaklığı gibi şirketlerin sizin gözünüzde hiçbir değeri kalmaz çünkü sizin gibi düşünen yatırımcılar temettü şirketlerinden başkasına yatırım yapmam diyor. Başka bir deyişle temettü veren şirketlerin bir çoğu medya tarafından övülmekte o halde bu şirketlerin suçu günahı ne Bugun tüm şirketlerimiz borç içinde yüzmekte bu para herzman onların işine yarar hiiçbir yatırım yapmasalar bile faiz yedikleri banka borçlarını kapatabilirler en kötü ihtimalle arsa gayrimenkul gibi yatırımları düşünebilirler. BİZLER ALDIGIMIZ TEMETTÜ İLE BİR ARSA ALAMAYIZ OYSAKI ONLAR HEPİMİZİN ALAMADIGI TEMETTÜ PARASINI BİRLEŞTİRİP BİR ARSA ALABİLİRLER ALINAN BU ARSA BİZE DAĞITILMAYAN TEMETTÜLERLE ALINMIŞ OLACAK YANİ GERÇEK HAYATTA SATIN ALAMAYACAĞIN ARSAYA ŞİRKET SAYESİNDE %0,003 ÜNE ORTAK OLMUŞ OLUYORSUN. BURADAN CIKACAK DEGER ŞİRKET KASASINA GİRECEK ŞİRKET KASASINA GİREN KAR HİSSE FİYATIYLA BİZLERE YANSIYACAK. BU YUZDEN BANA VERME AMA BENIM ADIMA ARSA AL MESELA!

TEŞEKKÜR EDERİM DÜŞÜNCELERIN ICIN ŞİMDİ BAHSETTİĞİN DİĞER ŞEYLERİ TARTISABILIRIZ

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    şu kısımlara bir açıklık getirelim cunku cogu seyı gorselde gormemı istemişsiniz.
    A2 ve B2 de bir sorun görmedim.

Orayıda tam açıklayalım.

A2 hissesi her yıl %15 yukarı yonde hareket ediyor Hiç temettü vermiyor portfoyunuz buyuyor hiç çekim yapılmıyor (lot satılmıyor) toplam varlığınız 100,00 TL den 160,000 TL ye yükseliyor.

B2 Hissesi her yıl %15 yukarı yönde hareket ediyor %4,25 temettü ödüyyor nette gelen para ile tekrar hisse senedi alınıyor. toplam varlığımız 136,000 TL ye yükseliyor.

NOT HESAPLAMADA BİR KUSUR VAR ALDIĞINIZ TEMETTÜ İLE KUSURATLI LOTLAR ALIYOR OLABILIRSINIZ BUNU TAM SAYI YAPMAK YERİNE KUSURATLARLA ALDIĞINIZI VARSAYARSANIZ HESAPLAMA DAHA NET ORTAYA ÇIKACAKTIR AYRICA VERGİYİ HİÇ DÜŞMEDEN HESAPLAYIN A2 VE B2 NİNDE EŞİT GETİRİLER ELDE ETTİĞİNİ GÖRECEKSİNİZ VERGİYİ DÜŞMEDEN VE KUSURATLI LOTLARI ALARAK.

Hisse B2 için lotlar tabana yuvarlandı. 26. yıl net varlık 2.873,10 TL oldu

NOT 2 HER İKİ HİSSEYİDE AYNI FİYATTAN BAŞLATMA ZORUNLULUĞUNUZ YOK HESABI DAHA BASİT VE SADECELEŞTİRMEK İÇİN TEMETTÜ VERİMLİLİK ORANINI DAHA SADE DAHA NET BİR RAKAMA ÇEVİREBİLİR VEYA BAZI YILLAR HESABIN DAHA KOLAY OLMASI AÇISISINDAN TAM SAYI CIKACAK SEKILDE TEMETTÜ VERİMLİLİK ORANINI ARTTIRIP AZALTABILIRSINIZ NIHAYETINDE TEKRAR LOTA CEVIRECEKSINIZ.

Hesaplama zaten formülle ve % olarak yapılıyor o nedenle fiyatın bir espirisi yok. Son cümleyi tam anlayamadım..

DİĞERLERİNİN KAFASININ KARISMAMASI VE SIZIN DAHA NET BIR RESIM ORTAYA KOYABILMEMINZ ICIN SOYLEDIM. BU SEKILDE YAPARSANIZ IKI PORTFOYDE ESIT CIKACAKTIR DAHA SONRA ALTINA VERGİ DÜŞÜLMEMİŞ NOTUNU EKLERSINIZ.

İkisi de gelir vergisi ödemiyor ama temettü hisseleri için brüt temettü üzerinden %15 stopaj ödenmiş hali ile hesaplama yapıldı.

hisse a ve hisse b için ise yine aynı şekilde tam sayıya çevirme isteiğinizden ötürü hesaplamada farklılıklar oluşuyor. yukarıdakıne benzer problemler kendını gösteriyor. ondada vergi komısyon vesaire hiçbirini düşmeyin çekim oranınıda her iki hissede daha basit olması için arttırıp azaltabılır fiyat başlagıclarını farklı yapabılırsınız böylece iki hisseninde aynı çeklebilir rakam ve aynı portfoy değerini elde edeceğini okuyucalar daha net sekılde görebilir. altına temettüden vergi düşülmediğini not olarak eklersınız.

Yukarıda bahsettiğim nedenle tam sayıya yuvarlatmadım. Yatırım miktarı "X" burada. A ve A2 vergi vermiyor, B ve B2 ise temettüden stopaj ödüyor. Hisse A için fiyat başlangıcı 150'de olsa (aynı oranda lot artışı olmalı yoksa daha erken sermaye tükenir), yıllık fiyat artışı %15 olduğundan yine 26. yıl sermayeyi tüketip oyun dışı kalacaktır. Fiyatın hiç bir önemi yok burada. Hisse B için ise; yine aynı oranda (% olarak) varlığa ve çekilebilir temettüye sahip olacaktır. Aynı zamanda 26. yıldan sonra da şirket batmamış ise temettü ödemeye ve net varlığını artırmaya devam edecektir.

Eğer tam olarak cevap alamadığınızı düşünüyorsanız, hesap tablonuzu paylaşın üzerinde konuşalım.

Hisse A için, prim yaptıkça karı alırım görüşünüz çelişiyor. Bu konuda halen aynı şekilde mi düşünüyorsunuz?
    Son düzenleme : flexy; 15-04-2018 saat: 03:18.

Sayfa 26/78 İlkİlk ... 1624252627283676 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •