Sayfa 265/1312 İlkİlk ... 1652152552632642652662672753153657651265 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,113 - 2,120 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,939
    Bizim siteyi 2019 Eylüldeki depremden sonra ağır hasarlı diye zorla boşaltıp yıktılar, halen kentsel dönüşüm için uğraşıyoruz. Diğer taraftan ise DASK hiçbir ödeme yapmadı, belediyenin söylediği hasarı reddetti. Tüketici mhkemesine gitsem mi filan internette araştırayım derken aşağıdaki olaya rast geldim. Bence kimse daska güvnmesin....

24.01.2020 tarihinde Elazığ depreminde ağır hasar alan askı kodu 2ZYSH olan Elazığ Rızaiye Mh. Kıbrıs Şht. M. Güçlü sk. No --/3 DASK poliçesi yapılı olduğu halde dosya hasarsızlık olarak kapatılmış ödeme yapılmamıştır. DASK' a itiraz ettim cevap vermediler, CİMER ® 'e yazdım umursamadılar sanki ben yardım istiyorum da vermek istemiyorlar.

Ben sadece sigorta yaptırdığım evimin ağır hasarından dolayı hakedişimi istiyorum koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı DASK kurumu ödeme yapmayarak beni mahkemeye gitmeye veya vazgeçmeye zorluyor. DASK kurumunda görevini düzgün yapmayan beni mağdur eden kim varsa hakkımı helal etmiyorum.

Sigorta eksperi no: **/3 ü hasarsız yazdığı için dosya kapanmış bize bu sebepten dolayı DASK ödeme yapmadı mağdur olduk
    Bina ağır hasarlı olduğundan mühürlenerek depremden sonra il özel idaresi tarafından yıkıldı

https://www.sikayetvar.com/dask-doga...mu-magdur-etti
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by thinktank Yazıyı Oku
    Çok doğru bir konuya deyiniyorsunuz sayın bisikletci, enflasyonist ortamda görece düşük faizle borçlanıp mal mülk almak teoride çok bereketli ve bir o kadarda karlı bir iştir. Ancak kanımca bir anomalinin tam ortasındayız ve devam edecek gibi gözüküyor. Devlet uzun süreden beri aldığı kararlarla gayrimenkul yatırımcısını piyasadan uzaklaştırdı. Alim satımdan kaynaklanan değer artış kazancının vergilendirilmesi, belediye emlak vergilerinin yükseltilmesi, değerli konut vergisi, doviz ile kiralamaların yasaklanması, hissedilen enflasyonun %30-40 civarında olmasına rağmen eski sistem tüfe üfe toplamının ikiye bölünmesinde çıkan oran ile bile kira artışının yasaklanarak 12 aylık Tüfe ortalamasının alınması (2021 Ekim kira artış oranı % 16,42), kira vergilerinde kademelerin yükseltilip istisna oranının düşürülmesi, tapu rayiç oranlarının yükseltilmesi gibi daha birçok ekleme yapabiliriz... Liberal ekonomilerde yatırımcıyı küstürürsen, inşaatlarda böyle azalır, artan nüfus yoğunluğundan kiralarda zıp zıp artar... Sanmayınki yatırımcı finansman ucuz, o ne kadar güzel boş evlerin kiralarıda artıyor diye gayrimenkul işine geri döner... İnsanların gelirleri artmadığı için uzun vadede kiracıların kiralarını ödeme konusunda zorlanacağını biliyor.... Hane gelirinin dörte biri kiraya gider, normal budur...

İhtiyaç sahibi, kendi oturumu için ev aradığında ve kredi ile birlikte maliyet hesapladığında rakamlar ürkütücü geliyor. Çünkü ikinci ev fiyatları son 4 senede % 70-100 artarken belki onun geliri bu fiyatların yarısı kadar artmış, haliyle üstüne birde en düşük % 1,37 faiz gelince durum ortada... Peki 5 senelik bir zaman zarfında ihtiyaç sahibi gelirindende olabilir, bilinç altından bunuda hesaplıyordur, kolay değil...

Madalyonun diğer tarafına bakıncada inşaat maliyetleri ortaya çıkıyor... Hatırlatmakta yarar görüyorum 29.12.2017 dolar 3,77 TL den euro 4,51 TL den kapatmış... Bu gün dolar 9 TL, 2022 12 ay vadeli dolar kuru bugün 11 TL den işlem görüyor... İkinci el ev fiyatları 4 senede % 70-100 artarken gayrimenkul fiyat artışlarının devam etmesi çok normal gibi görünüyor...

Yatırımcı piyasadan çekilmiş, ihtiyaç sahibi kararsız çekimser, kiralar artıyor, müteahhit inşaat yapmıyor fiyatları protesto ediyor... Bilemedim, ben belki yanlış yorumluyor olabilirim fakat gayrimenkul sektörüne bir cisim yaklaşıyor sanki...
    Yalnizca kira ve gelirler arasindaki baglanti hakkinda dusuncemi belirtmek istiyorum

Bende son 1 yila kadar kira ve insanlarin gelirleri arasinda baglanti var zannediyordum. Dediginiz gibi insanlar gelirlerinin 4 te birini kiraya harcar kabaca dogru.

Ama simdi Istanbul ve Izmire bakiyorum ozellikle Izmir icin konusayim cunku Izmirde maaslar dusuk, kiralar astronomik artti ama maaslar son 1 senedir cok az artti. Insanlar yinede kiralik ariyorlar. Demem o ki, baska yerlerden kisiyorlar. Cunku barinma temel ihtiyactir. Daha kotu mahalleye gitse bile kiralar yinede yuksek.

Son 1-2 senedir Turk ekonomisindeki bazi gostergeler sapitti. Bu sapitmis verilere dayanarakta kout kredisine girmek istemezdim. Enflasyonun yarisi oraninda konut kredisi insanlara hala yuksek geliyorsa burada oturup dusunmek lazim.

3.  Alıntı Originally Posted by Purplelake Yazıyı Oku
    Son 30-40 yıla bakın dolara karşı yenilmeyen bir yatırım.
    Kendi oturdugum daire 2011 de 250 bin dolardi yan daire satildi oradan biliyorum ama simdi 110 bin dolar

30 sene oncesi cok eski o kadarini bilmiyorum ama son 10 senedir korkunc kaybettirdi

4. Sn bisikletçi
    Siz kirada mısınız ?

5.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Adamın kendine 2, annesine 2,eşine 2çocuklarına 2şer dairesi varsa nolacak. Ailedeki toplam dairelermi sayılacak

F5121 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    aile basi 1 daire kurali konursa spekulasyon onlenir

Cocuklarda minimum X yas siniri konur

Cozum basit niyet yok

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Sn bisikletçi
    Siz kirada mısınız ?
    hayir evin sahibiyim

7. Böyle bir vergi yerine idevlet denetlese, zaten yeterince vergi var.

Alış satışta %2 şer vergi var. Al sat olmasın, ihtiyaç için alınsın satılsın, trade aracı olmasın diye ama millet şikayetçi. Fazlaymış. Herkes tam gösterse satış bedelini, sürekli al sat ortadan kalkar.

Fiyatlar tam gösterilse millet gelir vergisinden dolayı yatırım yapmaz.

Eksik olan düzenlemelerden ziyade denetim, kayırma.
     Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    İkinci evi olana 2 kat, 3. evi olana 3 kat, böyle yukarı doğru gidecek vergilendirme...
    İnsanlar yatırımını betona yapmayacak..
    Sizin paranız ama neticede milli servet...

8.  Alıntı Originally Posted by thinktank Yazıyı Oku
    Çok doğru bir konuya deyiniyorsunuz sayın bisikletci, enflasyonist ortamda görece düşük faizle borçlanıp mal mülk almak teoride çok bereketli ve bir o kadarda karlı bir iştir. Ancak kanımca bir anomalinin tam ortasındayız ve devam edecek gibi gözüküyor. Devlet uzun süreden beri aldığı kararlarla gayrimenkul yatırımcısını piyasadan uzaklaştırdı. Alim satımdan kaynaklanan değer artış kazancının vergilendirilmesi, belediye emlak vergilerinin yükseltilmesi, değerli konut vergisi, doviz ile kiralamaların yasaklanması, hissedilen enflasyonun %30-40 civarında olmasına rağmen eski sistem tüfe üfe toplamının ikiye bölünmesinde çıkan oran ile bile kira artışının yasaklanarak 12 aylık Tüfe ortalamasının alınması (2021 Ekim kira artış oranı % 16,42), kira vergilerinde kademelerin yükseltilip istisna oranının düşürülmesi, tapu rayiç oranlarının yükseltilmesi gibi daha birçok ekleme yapabiliriz... Liberal ekonomilerde yatırımcıyı küstürürsen, inşaatlarda böyle azalır, artan nüfus yoğunluğundan kiralarda zıp zıp artar... Sanmayınki yatırımcı finansman ucuz, o ne kadar güzel boş evlerin kiralarıda artıyor diye gayrimenkul işine geri döner... İnsanların gelirleri artmadığı için uzun vadede kiracıların kiralarını ödeme konusunda zorlanacağını biliyor.... Hane gelirinin dörte biri kiraya gider, normal budur...

İhtiyaç sahibi, kendi oturumu için ev aradığında ve kredi ile birlikte maliyet hesapladığında rakamlar ürkütücü geliyor. Çünkü ikinci ev fiyatları son 4 senede % 70-100 artarken belki onun geliri bu fiyatların yarısı kadar artmış, haliyle üstüne birde en düşük % 1,37 faiz gelince durum ortada... Peki 5 senelik bir zaman zarfında ihtiyaç sahibi gelirindende olabilir, bilinç altından bunuda hesaplıyordur, kolay değil...

Madalyonun diğer tarafına bakıncada inşaat maliyetleri ortaya çıkıyor... Hatırlatmakta yarar görüyorum 29.12.2017 dolar 3,77 TL den euro 4,51 TL den kapatmış... Bu gün dolar 9 TL, 2022 12 ay vadeli dolar kuru bugün 11 TL den işlem görüyor... İkinci el ev fiyatları 4 senede % 70-100 artarken gayrimenkul fiyat artışlarının devam etmesi çok normal gibi görünüyor...

Yatırımcı piyasadan çekilmiş, ihtiyaç sahibi kararsız çekimser, kiralar artıyor, müteahhit inşaat yapmıyor fiyatları protesto ediyor... Bilemedim, ben belki yanlış yorumluyor olabilirim fakat gayrimenkul sektörüne bir cisim yaklaşıyor sanki...
    Hicbir sey yaklasmaz bence.Bu kadar ralep varken bir sekilde gene piyasayi hareket ettirirler.
    Yabanciya konut satarlar kredileri finanse ederler.
    Devletin bankalarinin oldugu yerde liberal ekonomi fln yoktur.
    Dolayisiyla nerden gelir yaratirizin vergileri costurmasiyla bu fiyatlar bir nebze sisse de esas sebep nufus yogunlugu.esas sebep bu enflasyon maliyet artisi vs diger basamaklarda bence.
    Kendi artan nufusa ev ihtiyaci arti gelenlerin de ev ihtiyaci ogrencilerin buyuksehirlerde eve cikma ihtiyaci yurtlsr o kadsr kalitesiz ve sıkıcı ki eve cikiyor haliyle ogrenci bu sebepler asil sebep olarak fiyatlari yukari cekti.
    Konut stogu yeterli diyorlardi istanbul icin fiyatlar yukselip de gelen yabanci da gelmez olunca haliyle bu durum ortaya cikti.
    Urla da yabancilara ev satisi biraz biraz hareketlendi.
    Arsalara gecmiste yuzde 50 pay alarak daire aliyorduk.yuzde 35 yuzde 50 arasi gidiyordu simdi en iyileri ancak tercih ediyorlar arsa olarak.Orda da muteahhitler korkuyor yarim kalir mi diye?
    Bu ulkenin ev sorununu cozmesi icin uc sey yapmasi gerekir:
    Multexilerin hepsini istisnasiz yollucan
    İkinci ev alanlara vergi getircen
    Buyksehirlerde kdv leri arttircan anadolu ya geri donuse yapisal ve yasam zemini hazirlican.
    Bu ucubu yapmazsak ne enflasyon iner ne ev fiyatlari ne de toplumsal huzur.
    Gerisi ancak kendimizi kandirmak olur.
    Bu yazdiklarim burada kalsin bunlar yapilmadigi takdirde bu sorunlari yasadikca aklimiza gelir.
    İstisnasiz cozum budur.
    Dogal talep dengesini bozuyor yabanci ve siginmaci ve birden fazla ev sahipleri...
    Bir de devlet bankalarini satacak.bankalarin burnunu soktugu sistem bir yerde patliyor.
    Ortada bir emlak balonu yok emlak sorunu var bence...
    Saygilar.

Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

Sayfa 265/1312 İlkİlk ... 1652152552632642652662672753153657651265 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •