Sayfa 2680/7020 İlkİlk ... 168021802580263026702678267926802681268226902730278031803680 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 21,433 - 21,440 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ingiliz roman yazari ve sair Charlotte Brontë, Jane Eyre romaninin el yazmasini 24 Agustos 1847’de tamamladi.

"Usuyorsun, cunku yalnizsin, icinde gomulu duran atesi hicbir insan yakinligi alevlendiremiyor. Hastasin, cunku duygularin en guzeli, insanogluna bahsedilen en tatli, en yuce duygu senden uzak duruyor. Aptalsin, cunku o kadar aci cekerken mutlulugu yanina cagirmaktan kaciyorsun, onun seni bekledigi yere dogru bir tek adim atmaya bile yanasmiyorsun."

2. Ingiliz yazar, karikaturcu ve tiyatro elestirmeni Sir Henry Maximilian ‘Max’ Beerbohm’in dogum yildonumu (24 Agustos 1872)

“Insanlar iki buyuk sinifa ayrilir; hancilar ve yolcular.”

“Kadinlarin cogu, resimleri kadar genc degildir.”

3. Iskoc ressam Frances Macdonald MacNair'in dogum yildonumu (24 Agustos 1873)

The Sleeping Princess, 1910

Woman Standing Behind The Sun, 1912-1915

4. Torino'daki otomobil muzesini (MAUTO- Museo Nazionale dell'Automobile) kuran, Italyan sanatci, endustri tasarimcisi, gazeteci ve otomobil meraklisi Carlo Biscaretti di Ruffia'nin dogum yildonumu (24 Agustos 1879)

5. Karayipli roman yazari (Ella Gwendolyn Rees Williams) Jean Rhys'indogum yildonumu (24 Agustos 1890)

"Insanlar bir mutlu yasam ozlemidir tutturmuslar. Oysa, asil mutlu yasama, olsem de bir, yasasam da dediginizde kavusuyorsunuz. Uzun bir sure sonra, nice bahtsizliklarla didistikten sonra variyorsunuz o yere. Ve saniyor musunuz ki, insanlar sizi orada rahat birakiyorlar? Hicbir zaman.Bu kayitsizlik cennetine vardiginiz anda, sizi oradan cekip cikariyorlar. Ulastiginiz cennetten cikip yeniden cehenneme donmek zorunda kaliyorsunuz. Tam dunyayi yok saydiginizda, o dunya gelip sizi kurtariyor...en azindan alay konusu yapmak icin." Gunaydin Geceyarisi

"People talk about the happy life, but that's the happy life when you don't care any longer if you live or die. You only get there after a long time and many misfortunes. And do you think you are left there? Never. As soon as you have reached this heaven of indifference, you are pulled out of it. From your heaven you have to go back to hell. When you are dead to the world, the world often rescues you, if only to make a figure of fun out of you."

6. Amerikali yazar, editor, tarihci, sair ve edebi elestirmen Malcolm Cowley’in dogum yildonumu (24 Agustos 1898)

“ ‘Guney’i anlat bana,’ der Quentin Compson’un Harvard’daki oda arkadasi Shreve McCannon adli Kanadali. Ohio’nun gerisindeki bilinmeyen bolgeyi merak etmektedir. ‘Nasildir orasi?’ diye sorar. ‘Ne yaparlar? Nicin yasarlar orada? Ne yasatir onlari?’

Ve temeli biraz Faulkner’i andiran, bazen onun yerine konusuyormus gibi gorunen Quentin cevap verir, ‘Anlayamazsin sen. Orada dogmus olman gerek.’ Gene de, Guney’in ozu saydigi uzun ve atesli bir hikaye anlatir ona. Quentin’in zihninde, Guney yalnizca bir bolge degil, efsanemsi gecmisini yeniden yasamaya tamamlanmamis ve engellenmis bir ulustur.’ ”

“Quentin Compson and his roommate in curious about the unknown region beyond the Ohio River, Shreve McCannon, Quentin’s Canadian-born roommate at Harvard, asks the Mississippi native to ‘Tell about the South.What’s it like there?’ he asks. ‘What do they do there? Where do they live there? Why do they live at all?’

And Quentin, whose background likens to Faulkner’s, answers, ‘You can’t understand it. You would have to be born there.’ Nevertheless, he tells a long and violent story that says reveals something essential in the history of the Deep South—which is not so much a region as it is, in Quentin’s mind, an incomplete and frustrated nation trying to relive its legendary past.”

7. Arjantinli oyku, deneme yazari, sair ve cevirmen. Buyulu gercekcilik akiminin onde gelen isimlerinden Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo'nun dogum yildonumu (24 Agustos 1899)

Eger, yeniden baslayabilseydim yasamaya,
    Ikincisinde daha cok hata yapardim.
    Kusursuz olmaya calismaz,sirtustu yatardim.
    Neseli olurdum, ilkinde olmadigim kadar,
    Cok az seyi
    Ciddiyetle yapardim.
    Temizlik sorun bile olmazdi asla.
    Daha cok riske girerdim.
    Seyahat ederdim daha fazla.
    Daha cok gunes dogusu izler,
    Daha cok daga tirmanir,daha cok nehirde yuzerdim.
    Gormedigim bir cok yere giderdim.
    Dondurma yerdim doyasiya ve daha az bezelye.
    Gercek sorunlarim olurdu hayali olanlarin yerine.
    Yasamin her anini gercek ve verimli kilan insanlardandim...

"Hakli olanlar
    Bahcesini ekip bicen bir adam, Voltaire'in istedigi gibi
    Iyi ki yeryuzunde muzik var diyen
    Zevkle bir etimoloji bulan
    Bir guney kahvesinde sessiz satranc oynayan iki isci
    Bir renk ve bir bicim tasarlayan seramikci
    Bu sayfayi duzenleyen bir topograf, belki de hosuna gitmemistir
    Bir sarkinin son uc dizelik nakaratini okuyan bir kadin ve bir erkek
    Uyuyan bir hayvani oksayan
    Kendisine yapilan bir kotulugu kanitlayan ya da kanitlamak isteyen
    Iyi ki yeryuzunde Stevenson var diyen
    Baskalarinin hakli olmalarini yegleyen
    Birbirlerini tanimayan bu insanlar kurtarmakta dunyayi..."

8. Italyan film yapimcisi, senarist ve yonetmen (Giuseppe Vasaturo) Giuseppe Amato'nun dogum yildonumu (24 Agustos 1899)

Sayfa 2680/7020 İlkİlk ... 168021802580263026702678267926802681268226902730278031803680 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •