Sayfa 290/964 İlkİlk ... 190240280288289290291292300340390790 ... SonSon
Arama sonucu : 7711 madde; 2,313 - 2,320 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
    2Ç Sonuçlarına ilişkin Gelir Tablosu tahminim.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

kimselerde kalmamış artık yazan

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
    Biraz daha açık konuşmak gerekirse güncelde 88,4mn olan FAVÖK benim beklentim doğrultusunda gerçekleşen bir 2Ç sonucunda 98,5mn liraya yükselecek. Yıl sonunda ise 100mn'u aşıp 102-105mn arasında olmasını bekliyorum.

Pınar Süt gibi yüksek marka gücü olan ve çeşitlendirilmiş ürün portfolyosunu Türkiye'nin her yerinde dağıtabilen bir şirket için, İçecek sektöründe olduğunu da göz önüne alınca 9-10 arasında bir FD/FAVÖK çarpanı oldukça makuldür. Yurtdışında benzer şirketlerin ortalaması 12,25 cuma günü yaptığım hesaplamada. Güncel işlem gördüğü çarpan 6,79'dur.

Şirketin 2Ç sonuçlarıyla yıllıklandırılmış FAVÖK'ü 98,5mn liraya çıkınca 9,0 FD/FAVÖK ederi ve 152,5mn net borcu ile hedef piyasa değeri lot başına 16,32 olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca geleceğe dair birkaç şey de söylemek istiyorum.

*FAVÖK burada kalmayacak ve artmaya devam edecektir.
    *9,0 Çarpan olabilecek en ucuz fiyatlamadır normal zamanda.
    *Şirket daha yüksek nakit akışı elde ettiğinde net borcu eritmeye başlayacaktır ve PD bundan olumlu etkilenmektedir.
    *Yüksek enflasyon nedeniyle haziran ayında %6 gıda fiyat artışı oluştu, bu bizim ürünlerimize de yansımaya devam edecektir.
    *Şirket düşük bir kapasite kullanım oranında çalışmaktadır. İlerleyen yıllarda TR nüfus artış hızı değişen demografi yapısı ile artacaktır. Artan kapasite kullanım ölçek ekonomisi nedeniyle daha yüksek FAVÖK marjı yaratacaktır.

Ben halen Pınar'a yatırım yapma motivasyonumu kaybetmedim ve güncel seviyeleri yatırım fırsatı olarak görmeye devam etmekteyim.

Şirketle ve değerlemesiyle ilgili merak ettiğiniz sorular olursa cevap verebilirim bilgim dahilinde. Kısa vadeli hisse hareketleri ile ilgili bir yorumum yoktur.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Turist Artışının olduğu yıllarda PNSÜT olumlu etkisi olmuştur.

son 2-3 yıl Turist sayısının azalmasının PNSÜT olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum.

Baharda yağışlarda güzeldi. Kaliteli Süt üretiminde artışı etkilemiş olmalı.

Piyasada kalite süt ürünü bulmak zorlaştı. Bunda et fiyatlarındaki artışında olumsuz etkisi olmalı

Bu yazım Yıllar sonra PNSÜT yaptığım ilk yorumdur.

5. Turist artışının ne gibi bir etkisi olur anlayamadım.

6.  Alıntı Originally Posted by ayyıldıx Yazıyı Oku
    Turist Artışının olduğu yıllarda PNSÜT olumlu etkisi olmuştur.

son 2-3 yıl Turist sayısının azalmasının PNSÜT olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum.

Baharda yağışlarda güzeldi. Kaliteli Süt üretiminde artışı etkilemiş olmalı.

Piyasada kalite süt ürünü bulmak zorlaştı. Bunda et fiyatlarındaki artışında olumsuz etkisi olmalı

Bu yazım Yıllar sonra PNSÜT yaptığım ilk yorumdur.

Zaten geriye kalan tek ümit bu olsa gerek.
    Buda düzeltmezse şirketi kısa vade olumlu bi beklenti oluşturacak durum yok....
    ABD. Faizleri oturmadığı (veya düşmediği) sürece
    bizde enflasyon uçar, kazanılan para da hiç olur gider.
    Görüşümde hala sabitim.
    Yüksek Enflasyonda uzak durulacak bi hisse

7.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Biraz daha açık konuşmak gerekirse güncelde 88,4mn olan FAVÖK benim beklentim doğrultusunda gerçekleşen bir 2Ç sonucunda 98,5mn liraya yükselecek. Yıl sonunda ise 100mn'u aşıp 102-105mn arasında olmasını bekliyorum.

Pınar Süt gibi yüksek marka gücü olan ve çeşitlendirilmiş ürün portfolyosunu Türkiye'nin her yerinde dağıtabilen bir şirket için, İçecek sektöründe olduğunu da göz önüne alınca 9-10 arasında bir FD/FAVÖK çarpanı oldukça makuldür. Yurtdışında benzer şirketlerin ortalaması 12,25 cuma günü yaptığım hesaplamada. Güncel işlem gördüğü çarpan 6,79'dur.

Şirketin 2Ç sonuçlarıyla yıllıklandırılmış FAVÖK'ü 98,5mn liraya çıkınca 9,0 FD/FAVÖK ederi ve 152,5mn net borcu ile hedef piyasa değeri lot başına 16,32 olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca geleceğe dair birkaç şey de söylemek istiyorum.

*FAVÖK burada kalmayacak ve artmaya devam edecektir.
    *9,0 Çarpan olabilecek en ucuz fiyatlamadır normal zamanda.
    *Şirket daha yüksek nakit akışı elde ettiğinde net borcu eritmeye başlayacaktır ve PD bundan olumlu etkilenmektedir.
    *Yüksek enflasyon nedeniyle haziran ayında %6 gıda fiyat artışı oluştu, bu bizim ürünlerimize de yansımaya devam edecektir.
    *Şirket düşük bir kapasite kullanım oranında çalışmaktadır. İlerleyen yıllarda TR nüfus artış hızı değişen demografi yapısı ile artacaktır. Artan kapasite kullanım ölçek ekonomisi nedeniyle daha yüksek FAVÖK marjı yaratacaktır.

Ben halen Pınar'a yatırım yapma motivasyonumu kaybetmedim ve güncel seviyeleri yatırım fırsatı olarak görmeye devam etmekteyim.

Şirketle ve değerlemesiyle ilgili merak ettiğiniz sorular olursa cevap verebilirim bilgim dahilinde. Kısa vadeli hisse hareketleri ile ilgili bir yorumum yoktur.

Syg.
    Sayın borsianer
    Gecenlerde yatırımcı İlişkileri bolumunu aradım. Hisse bir lot ile bir kademe düşüyor, derinlik yok.Bunu saglamak icin tahta yapıcı yada derinlik olusturmak icin sermaye artırımı dusunmuyormusunuz dedim şirketin sermaye ihtiyacı yok dedi.kem dedi küm dedi tatmin edici hicbirşey duyamadim size sormak istedigim sey sirketin kasasında 250 milyon nakit var bu nakit her yil enflasyon karşısında eriyor.bu nakiti borç odemek icin de kullanamiyorsa bu nakit ne işe yarıyor . Teşekkürler

GT-P5210 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Bir insanın sütü bozuk olmasın gerisi mühim değil. Kac yil oldu maliyet bekliyorum. Maliyet 15.70 ten son düşmelerle 12.00 ye çektim yine olmadı. Bunların amacı nedir bilmiyorum.

Sayfa 290/964 İlkİlk ... 190240280288289290291292300340390790 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •