Sayfa 295/430 İlkİlk ... 195245285293294295296297305345395 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 2,353 - 2,360 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bu kadar vasıfsız ve aşırı nufusu olan ve halkın genetik olarak ulufe isteyen bir ülkede popülizmin sürmemesi gibi bir opsiyon yoktur.

eskiden bire bir aynı primi aynı süre yatırsa bile en düşük maaşı Bağkur lu alırdı, şimdi herkesi asgari de eşitliyorlar.

teknik olarak 60% in primi asgariden yatıyor zaten, 20% memur belediye vs çalışanı desen teknik olarak aslında prim yatırmıyorlar.

elle tutulur bir yükseklikten primi yatan özel sektör çalışanı max 5% tir.

ki bu 5% in oyu da gayte net ve sabittir, dolayısı ile hiç bir siyasi bu konudaki gidişatı geri çevirmez.

kendimi tekrar edip sık sık yazmak istemiyorum, herkes planını asgari ücret seviyesi emekli maaşına göre yapsın.
    Egenin bir köyünde ailemize ait zeytinyağı fabrikamız vardı. Fabrikanın bağlı olduğu ilçenin de merkezi 6-7 bin nüfusluydu ancak. Profesyonel hayata 1 yıllık ara verdiğimde o fabrikanın başında durdum . Küçük ilçe insanı ve köy insanını yakından tanıdım gözlemledim. Çoğu çiftçi olan bölge insanın tamamı nasıl dümen çeviririm de devletten destekleme primi, ürün primi, sosyal yardım vb daha fazla alırım derdindeydi, ziraat bankası kredileri her sene takla attırılıyordu.Müstahsil makbuzlarının birçoğu hayaliydi. Anladım ki siyasetçi bu alt sınıfın bu tür konularını görmezden geliyor ve geçinecekleri kadar paranın bir şekilde onlara ulaşmasına engel olmuyor hatta yardımcı oluyor. Onlarda bunun karşılığında siyasetçinin yolsuzluğunu, adam kayırmasını, devlet kaynaklarını istediği gibi kullanmasına oy vererek göz yumuyor. Bu durum ülke çok partili yaşama geçtiğinden beri böyle. Aralarında yazılı olmayan bir sözleşme var gibi.
    katıldığım bir söz vardır. Zenginde ve fakirde ahlak olmaz diye. Ahlak orta sınıfta oluyor. O nedenle orta sınıf eziliyor ve azaltılıyor.Orta sınıfın siyasi tercihleri de seçim öncesi rüşvet tarzı vaatlerle çok fazla değişmiyor. Orta sınıfın çok az kısmı zengin sınıfına geçerken büyük çoğunluğu fakir tarafa geçiyor. Sosyal sınıfların en çok büyüyeni tartışmasız fakir sınıf.Eğer kendinizi orta sınıf olarak görüp emekli olduğunuzda da bunun devamını istiyorsanız emeklilik sonrasına ilave pasif gelir yaratmalısınız mutlaka.
    Bu minimum maaş konusu eyt deki haksızlıklar falan da yine bu alt sınıfa daha çok destek sağladı. Adam yarım yamalak ödediği tarım bağkuru ile brüt 20 bin TL maaşlı adam ile aynı maaşa erişti.
    eğer gerçekten adil bir emekli maaş sistemi oluşturacaksanız abo falan değil bilfiil toplam ödenen primlere bakarak maaş hesaplamanız lazım. Adam 12 bin prim ile 30 yıl sigorta yatırdıysa maaşı buna göre hesaplanmalı. Aynı beste biriken para gibi olmalı, ödenen primden çalışanın yaptığı sağlık sigorta harcamaları düşülüp kalanı emekli maaş hesabında kullanılacak birikimine aktarılmalı.Böylelikle süre+prim tutarının da etkisi olarak maaş hesaplanır. Herkes de hakettiğini alır.
    Ama popülizm oldukça bu tür şeyler hayata geçmez. Çünkü yukarıda bahsettiğim yazılı olmayan gizli sözleşme alt sınıf ile siyasetçi arasındaki aktif olarak devam ediyor ve görünüşe göre de devam edecek. Muhalefet partilerinin vaadleri bile bu sınıfın oylarını almak üzerine maalesef. Adam 100 bin imzayı zor toplamış belki seçimde %1 bile alamayacak ama ilk vaadi asgari ücreti 30 bin TL yapmak.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Anladım ki siyasetçi bu alt sınıfın bu tür konularını görmezden geliyor ve geçinecekleri kadar paranın bir şekilde onlara ulaşmasına engel olmuyor hatta yardımcı oluyor. Onlarda bunun karşılığında siyasetçinin yolsuzluğunu, adam kayırmasını, devlet kaynaklarını istediği gibi kullanmasına oy vererek göz yumuyor. Bu durum ülke çok partili yaşama geçtiğinden beri böyle. Aralarında yazılı olmayan bir sözleşme var gibi.
    katıldığım bir söz vardır. Zenginde ve fakirde ahlak olmaz diye. Ahlak orta sınıfta oluyor. O nedenle orta sınıf eziliyor ve azaltılıyor.Orta sınıfın siyasi tercihleri de seçim öncesi rüşvet tarzı vaatlerle çok fazla değişmiyor. Orta sınıfın çok az kısmı zengin sınıfına geçerken büyük çoğunluğu fakir tarafa geçiyor. Sosyal sınıfların en çok büyüyeni tartışmasız fakir sınıf.Eğer kendinizi orta sınıf olarak görüp emekli olduğunuzda da bunun devamını istiyorsanız emeklilik sonrasına ilave pasif gelir yaratmalısınız mutlaka.
    Bu minimum maaş konusu eyt deki haksızlıklar falan da yine bu alt sınıfa daha çok destek sağladı. Adam yarım yamalak ödediği tarım bağkuru ile brüt 20 bin TL maaşlı adam ile aynı maaşa erişti.
    imar barışı da benzer yazılı olmayan sözleşmelerden.

emeklilik sistemi için yazdıklarınız mutlaka değerli ama siyaset esnafının fonksiyonu adil ve doğru olanı yapmak değil orta sınıftan çalıp ulufe dağıtmak olduğu için hayat geçemez.

ülkenin ihtiyacı demokrasi değil hukuk ve adalet.

ülkenin acilen demokrasiden çıkması ve aptalıık ve hırsızlığın cezalandırılması lazım onun a yolu belli.

imar barışı da benzer yazılı olmayan sözleşmelerden.

emeklilik sistemi için yazdıklarınız mutlaka değerli ama siyaset esnafının fonksiyonu adil ve doğru olanı yapmak değil orta sınıftan çalıp ulufe dağıtmak olduğu için hayat geçemez.

ülkenin ihtiyacı demokrasi değil hukuk ve adalet.

ülkenin acilen demokrasiden çıkması ve aptalıık ve hırsızlığın cezalandırılması lazım onun a yolu belli.
    demokrasiden çıkmaya gerek yok, siyasetçilerin yetkileri kısıtlanmalı, iyi şekilde denetlenmeli ve kanun önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır.
    Demokrasi insan oğlunun bugüne kadar denediği sistemler arasında en doğrusudur, mükemmelidir demiyorum ama diğer sistemlere göre en doğrusudur bence ancak yukarıda saydıklarım ne kadar iyi yapılabilirse o kadar demokratik olursunuz. yoksa sınırsız yetkileri olan, denetlenmeyen, hesap vermeyen siyasetçiler her demokrasinin sorunu. Benzer sorunlar batılı demokrasilerde de oluyor ama oto kontrol yapan ve durduran, değiştiren mekanizmalar var.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    demokrasiden çıkmaya gerek yok, siyasetçilerin yetkileri kısıtlanmalı, iyi şekilde denetlenmeli ve kanun önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır.
    Demokrasi insan oğlunun bugüne kadar denediği sistemler arasında en doğrusudur, mükemmelidir demiyorum ama diğer sistemlere göre en doğrusudur bence ancak yukarıda saydıklarım ne kadar iyi yapılabilirse o kadar demokratik olursunuz. yoksa sınırsız yetkileri olan, denetlenmeyen, hesap vermeyen siyasetçiler her demokrasinin sorunu. Benzer sorunlar batılı demokrasilerde de oluyor ama oto kontrol yapan ve durduran, değiştiren mekanizmalar var.
    yeri burası değil ama demokrasiden çıkmak derken ulufe alan kalabalığın oy kullanma fonksiyonu olmamasını kast ediyorum.

yoksa Çin tarzı otokrasi veya cunta değil.

günün sonunda istediğiniz kalitede kanun yapın, muhteşem denetleme mekanizmaları kurun.

fırsatçı siyasetçinin teki ulufeye aç kalabalığı arkasına kalıp sisteminizi al aşağı eder.

basit bir referandum düşünün iki maddeli.

1) emeklilik yaşı 40 olacak
    2) tüm denetleme kurumu çalışanlarını hükümet atayacak ve görevden alacak.

minimum 80% alır referandumdan.

5. Ortada bir karışıklık var ama anlayamadım bir türlü, kimi diyor ki emeklilerin maaşı önceden yatar, 14 nisan da farklara ek bir de tam maaş yatacak, kimi de diyor emeklinin maaşı sonradan yatar, bu yatan farklar Nisan maaşı bir sonraki ödeme 20 Mayıs sonrası, şu an sadece bayram ikramiyesi yatırılacak. Bana da mantıklı gelen bu bakalım 14 Nisan sonrası göreceğiz artık.

yeri burası değil ama demokrasiden çıkmak derken ulufe alan kalabalığın oy kullanma fonksiyonu olmamasını kast ediyorum.

yoksa Çin tarzı otokrasi veya cunta değil.

günün sonunda istediğiniz kalitede kanun yapın, muhteşem denetleme mekanizmaları kurun.

fırsatçı siyasetçinin teki ulufeye aç kalabalığı arkasına kalıp sisteminizi al aşağı eder.

basit bir referandum düşünün iki maddeli.

1) emeklilik yaşı 40 olacak
    2) tüm denetleme kurumu çalışanlarını hükümet atayacak ve görevden alacak.

minimum 80% alır referandumdan.
    bu konuyu başka bir ortamda konuşur tartışırız, topiği meşgul etmeyelim bence. Sizin dediğiniz de elitizme gider. bence daha önce dediğim gibi siyasilerin sınırlarının iyi çizildiği, denetlendiği ve hukuken uygun olmayan durumların mahkemelerce durdurulduğu demokrasiler daha iyi işler. Bizim coğrafyada Atatürk'ten önce vatandaşlık haklarına bile sahip olmayan bir halk ile demokrasiyi oturtmak da zor tabi.dediklerinizi iyi anlıyorum.

7. Mevcut iktidarın en büyük götürüsü bu oldu... Orta ve üst sınıf, alt tabakadan nefret eder hale geldi. Aysun KAYACI örneği güzel bir turnusol...

Kıçımızdan ideoloji, rejim vb. uydurmanın lüzumu yok. Her rejim kendi insan malzemesi kadar başarılı.
    Yukarıda bir "tip" var mesela. Bu başlıkta, "nasıl emekli olurum", "ne kadar maaş alırım" diye tartışan, "alacağı emekli maaşı enflasyon karşısında ezilenlere", "Vatan, Millet, Sakarya" edebiyatı yapıp;

"Hanim icin 9 Mart ta emeklilige basvurduk hala edevlet beklemede diyor
    Normalmidir 1 aydan beri beklemede olmasi?" diyen...

-"Senin, Allah belanı versin. Aldığın ve alacağın her kuruş boğazında kalsın...."

Ne diyordum..? Mevcut iktidarın en büyük götürüsü budur.
    Son düzenleme : KısaVade; 12-04-2023 saat: 18:39.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

8.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Ortada bir karışıklık var ama anlayamadım bir türlü, kimi diyor ki emeklilerin maaşı önceden yatar, 14 nisan da farklara ek bir de tam maaş yatacak, kimi de diyor emeklinin maaşı sonradan yatar, bu yatan farklar Nisan maaşı bir sonraki ödeme 20 Mayıs sonrası, şu an sadece bayram ikramiyesi yatırılacak. Bana da mantıklı gelen bu bakalım 14 Nisan sonrası göreceğiz artık.
    Ersunan , bu işlerden pek anlamam lakin gazetelerde vs hep okuduğum bir şey vardı eyt liler Nisan da 4 ödeme alacak diye ..şimdi biraz anlamaya başladım.1.si bu yatan farklar 2.si normal maaş 3.su Bayram ikramiyesi .4.su ise promosyon ödemesi...bakalım görelim hayırlısı artık ..

Sayfa 295/430 İlkİlk ... 195245285293294295296297305345395 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •