Sayfa 30/305 İlkİlk ... 2028293031324080130 ... SonSon
Arama sonucu : 2434 madde; 233 - 240 arası.

Konu: CRDFA - Creditwest Faktoring

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
    Daha önce de çeşitli zamanlarda söylemiştim. Temettü ödemesi yapacağını ilan etmiş bir hissenin değerini 2 ayrı unsur oluşturur :

1-Hisse Değeri
    2-Temettü Kuponu

Crdfa'nın, mevcutta üzerinde bulunan 0.2786'lık temettü kuponu nedeni ile hisse değeri 1.59-0.28=1.31 TL'dir. 0.28 olarak almamın nedeni borsa kuralları gereği küsüratlı temettü fiyattan düşülürken en yakın 1 kuruşa yuvarlanmasıdır.

1.31 TL şirketin temettü için kullanacağı nakdi düşülmüş haldeki değeridir. Sonuçta temettü ödememiş bir crdfa ile ödemiş bir crdfa'nın değeri aynı olamaz. İçinden nakdi çıkartınca değer azalışı normaldir. Çünkü bazı durumlarda 10mn TL nakit 100mn TL alacaktan kıymetli olmaktadır.

Paylaşmak istedim, syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429
     Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Daha önce de çeşitli zamanlarda söylemiştim. Temettü ödemesi yapacağını ilan etmiş bir hissenin değerini 2 ayrı unsur oluşturur :

1-Hisse Değeri
    2-Temettü Kuponu

Crdfa'nın, mevcutta üzerinde bulunan 0.2786'lık temettü kuponu nedeni ile hisse değeri 1.59-0.28=1.31 TL'dir. 0.28 olarak almamın nedeni borsa kuralları gereği küsüratlı temettü fiyattan düşülürken en yakın 1 kuruşa yuvarlanmasıdır.

1.31 TL şirketin temettü için kullanacağı nakdi düşülmüş haldeki değeridir. Sonuçta temettü ödememiş bir crdfa ile ödemiş bir crdfa'nın değeri aynı olamaz. İçinden nakdi çıkartınca değer azalışı normaldir. Çünkü bazı durumlarda 10mn TL nakit 100mn TL alacaktan kıymetli olmaktadır.

Paylaşmak istedim, syg.
    Elinize sağlık. Ama ben ciddi bir gerileme bekliyorum.1.20 civarı. Çünkü temettü cok geç verilecek...Ytd.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Yani kağıt değer kaybetmesi normal be temmetüye kadar da farazi 1.31 ler olabilir temmettü günü 1.31 den açılırsa 0.99/1.00 Mantıksız temmettü değerine yakın değerlenme olmalı
    Yani 1.60 larda açıklaman temettü varsa yukarıya temettü < .0.28 artış olmaşı mantıkl

1-Hisse Değeri
    2-Temettü Kuponu

Paylaşmak istedim, syg.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
     Alıntı Originally Posted by hüseyin Yazıyı Oku
    Yani kağıt değer kaybetmesi normal be temmetüye kadar da farazi 1.31 ler olabilir temmettü günü 1.31 den açılırsa 0.99/1.00 Mantıksız temmettü değerine yakın değerlenme olmalı
    Yani 1.60 larda açıklaman temettü varsa yukarıya temettü < .0.28 artış olmaşı mantıkl
    Sayın hüseyin,

Açıklamamda hisse 1.31 olur demek istemedim, kastettiğim şey mevcut fiyatın gerçek anlamının, şirketin temettü kadar nakit çıkarılmış (22.228mn TL) halinin değeri hisse başı 1.31 TL'ye denk gelmektedir.

Crdfa'nın temettüde tek rakibi olan Isyat hissesi geçtiğimiz günlerde temettüsünü ödedi, fiyatı temettü kesilmeden evvel 1.00 TL idi ve 0.125 TL net temettü ödemiş yani net verimi de %12.50 imiş.

Crdfa'nın üzerinde 0.2368 TL net temettü bulunduğundan, temettü verimliliği en yakın rakibi olan Isyat ile aynı olabilmesi için fiyatının en az 1.89 TL olması gerekiyor.

Yani benim verim hesaplarıma göre bu rakamlarda olması bile çılgınlık, değil ki 1.30 veya 1.40 olsun. Ancak satan var ki buralarda durabiliyor.

Ancak esas analiz edilmesi gereken şey şudur, matematiksel olarak :

Şirketin temettü düşülmüş hali ne kadar eder ? Yılda örneğin bu yıl olduğu gibi 0.27 TL temettü ödeyebilen, varlıkları, borçları bu şekilde olan bir şirketin hisse başı değeri ne olmalıdır ?

Bana göre nakit çıkartılmış hali bile 1.60'dan fazla etmelidir...

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. Sizi anlıyorum tabiki şu an bu fiyatlarda olmaması gerekiyor ama olmuş isyat 2016 temettü sonrası 086 dan girdi 100 tırmandı 2017 de 1.00 den girdi crdfa 2016 temettüsüne 1.58 civarı girdi şu fiyata bak bu moral bozucu
    Sayın hüseyin,

Açıklamamda hisse 1.31 olur demek istemedim, kastettiğim şey mevcut fiyatın gerçek anlamının, şirketin temettü kadar nakit çıkarılmış (22.228mn TL) halinin değeri hisse başı 1.31 TL'ye denk gelmektedir.

Crdfa'nın temettüde tek rakibi olan Isyat hissesi geçtiğimiz günlerde temettüsünü ödedi, fiyatı temettü kesilmeden evvel 1.00 TL idi ve 0.125 TL net temettü ödemiş yani net verimi de %12.50 imiş.

Crdfa'nın üzerinde 0.2368 TL net temettü bulunduğundan, temettü verimliliği en yakın rakibi olan Isyat ile aynı olabilmesi için fiyatının en az 1.89 TL olması gerekiyor.

Yani benim verim hesaplarıma göre bu rakamlarda olması bile çılgınlık, değil ki 1.30 veya 1.40 olsun. Ancak satan var ki buralarda durabiliyor.

Ancak esas analiz edilmesi gereken şey şudur, matematiksel olarak :

Şirketin temettü düşülmüş hali ne kadar eder ? Yılda örneğin bu yıl olduğu gibi 0.27 TL temettü ödeyebilen, varlıkları, borçları bu şekilde olan bir şirketin hisse başı değeri ne olmalıdır ?

Bana göre nakit çıkartılmış hali bile 1.60'dan fazla etmelidir...

Syg.

6. Hiçbir hisse gerçek değerinden işlem görmez borsada. Hissenin temel analize göre bir değeri vardır ve bir de piyasanın biçtiği değer. Eğer Sizin değer yatırımcıları gibi bir yatırım anlayışınız var ise (örneğin Warren Buffett ) , borsada piyasanın yanlış fiyatladığı hisseleri alır ve uzunca yıllar elinizde tutarsınız. Mutlaka ve mutlaka hisse gerçek değerine ulaşır. Ama bunun için size yeterli sabır ve çelik gibi irade gerekir. Şu durumda tüm temel analiz ve değer analizi değerlendirmelerime göre hissenin bu piyasa şartlarına göre değerlenmiş gerçek değeri 2,60 - 3,00 aralığında bir değerde olmalı. Fakat piyasa çeşitli sebeplerle hisseyi 1,60 civarlarında fiyatlıyor. Bence sebepleri karını arttıramıyor oluşu ve B grubu hisse oluşu. Şuanda ki gevşeme tamamen kar payını kasımda ödeyecek olması. Nisan içinde ödeyecek olsaydı ki hala bu ihtimal var, şu anda 1,90 ları konuşuyor olacaktık

7.  Alıntı Originally Posted by aydin.kayaz Yazıyı Oku
    Hiçbir hisse gerçek değerinden işlem görmez borsada. Hissenin temel analize göre bir değeri vardır ve bir de piyasanın biçtiği değer. Eğer Sizin değer yatırımcıları gibi bir yatırım anlayışınız var ise (örneğin Warren Buffett ) , borsada piyasanın yanlış fiyatladığı hisseleri alır ve uzunca yıllar elinizde tutarsınız. Mutlaka ve mutlaka hisse gerçek değerine ulaşır. Ama bunun için size yeterli sabır ve çelik gibi irade gerekir. Şu durumda tüm temel analiz ve değer analizi değerlendirmelerime göre hissenin bu piyasa şartlarına göre değerlenmiş gerçek değeri 2,60 - 3,00 aralığında bir değerde olmalı. Fakat piyasa çeşitli sebeplerle hisseyi 1,60 civarlarında fiyatlıyor. Bence sebepleri karını arttıramıyor oluşu ve B grubu hisse oluşu. Şuanda ki gevşeme tamamen kar payını kasımda ödeyecek olması. Nisan içinde ödeyecek olsaydı ki hala bu ihtimal var, şu anda 1,90 ları konuşuyor olacaktık
    eğer temettüyü nisanda verirlerse ben dahil kimsenin güveni kalmaz hisseye. fiyatı düşürüp mal toplamak için böyle yapıldığını düşünürüm ben.

Sayfa 30/305 İlkİlk ... 2028293031324080130 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •