Sayfa 323/469 İlkİlk ... 223273313321322323324325333373423 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 2,577 - 2,584 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,300
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    portöyüm %75 dövizli fonlar %25 hisse senedi fonundaydı.benzer oranlarda düşüş bende de var ama ben açıkcası yılsonu ödemesi yaparak buralardan dövizli fonlarımda ortalamamı aşağıya çekeceğim.

İşte şimdi naktiniz varsa bu fonlarda ara alım yapma zamanı.

Bu mesajı takip edip bir ay sonra alıntı yaparak cevap yazın lütfen.
    Tecrübelerle sabittir.

2. Zaten sistemden çıkmayı düşünüyordum..devlet katkısı benim için önemsiz..5 yıldır da kurumsal hayattan çıkmışım, kendim ödüyorum az bir katkı payı.

Şimdiye kadar iyiydik..normalde 11 öncesi emir verince, o günün kapanışından işlem gerçekleşiyor, ertesi gün öğlen vakti yeni dağılım görünüyordu...bu sefer ptesi verdiğim döviz bazlı fon satışı, dünü geçtim, bugün bile gerçekleşmemiş..yasal olarak 2-3 iş günü dedikleri için bir şey diyemiyoruz..ama 1 gün süren iş, şimdi neden bu kadar uzadı..arasam, çok yoğun talep var, uzadı işlemler diyecekler.

neyse, ben de %30 luk döviz düşüşü öncesi sattım diye sevinmiştim..geldiğimiz duruma bak.

anladım ki, biraz karışık bir ortamda 3-4 gün sürüyor işlemler..sonuçta seneye ilk çeyrek hesabı kapatır, parayı kendim yönetirim, zaten yarı profesyonel işimiz portföy yönetimi...en azından kontrol bende olur.

tek düşüncem kardan %10 stopaj kesintisi...iyi bir miktar olacak, ama yapacak bir şey yok 10 yıl bekleyecek halim yok..devlet katkısının da üçte biri yanacak, ama o çok umurumda değil, miktar olarak da düşük zaten.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Ben de muhabbete katılayım.
    Haftalık bazda ve TL olarak bakarsam bende hasar daha büyük. Yaklaşık -200K.
    Dolar bazlı bakarsam hasar yok.
    Geçen ay rakamıyla TL bazlı ve dolar bazlı bakarsam +%3 görüyorum.

Yani sıkıntı yok. Asayiş berkemal.
    200 K zarar olduğuna göre portföy baya büyümüş maşallah
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    ben zaten emekliliğe kalan 10 yılda sürekli döviz cinsi varlıklarla bes portföyümü dövize karşı büyütmeye çalışacağım. Arasıra borsanın iyi fırsat verdiği noktalarda borsa fonlarını da arttırıp bu hedefime katkı vermesine çalışacağım.
    Emeklilik noktasında da bes in bana maksimum döviz miktarını almasını umacağım. bakalım hedefim bu şuan için
    Evet ben de aynısını yapmaya çalışıyorum arada borsadan kazandığım paraların birazını ara ödeme yapıyorum ki buradan geri çekme şansım kalmıyor şu son borsa yükselişinden yaptığımız karlar eridi hala savaş devam ediyor sağ çıkarsak bes e takviye yapacağım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Bu arada rakam veriyoruz görgüsüzlük gibi addedilmesin amacım gençlere yol göstermek bu tip açıklamalar insanların bes sisteminden ne beklediğini daha iyi sorgulamasına yardımcı olacaktır

Alıntı Originally Posted by lostengineer Yazıyı Oku
    Evet ben de aynısını yapmaya çalışıyorum arada borsadan kazandığım paraların birazını ara ödeme yapıyorum ki buradan geri çekme şansım kalmıyor şu son borsa yükselişinden yaptığımız karlar eridi hala savaş devam ediyor sağ çıkarsak bes e takviye yapacağım

Rakamınız normal bence zaten besin amacı da para biriktirmek. Benim bese 2.kez girişim bu daha 2 yıl olmadı o nedenle büyütme aşamasındayım.Ocak 2.haftada performans primimi alacağım kısmetse. Oğlanın okul parasını ayırıp kalanı topluca bes'e aktaracağım. Umarım o döneme kadar döviz düşük devam eder.
    Son düzenleme : pit; 23-12-2021 saat: 10:53.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Rakamınız normal bence zaten besin amacı da para biriktirmek. Benim bese 2.kez girişim bu daha 2 yıl olmadı o nedenle büyütme aşamasındayım.Ocak 2.haftada performans primimi alacağım kısmetse. Oğlanın okul parasını ayırıp kalanı topluca bes'e aktaracağım. Umarım o döneme kadar döviz düşük devam eder.
    Benim 2 tane Bes hesabım var 2. sini sgk için açmıştım onun da performansı şimdilik iyi. Her yatırımım için tablolarım var, şimdi güncelledim 10 gün öncesine göre şimdiki kurdan 2000 usd karda gözüküyor ilginç veriler oluyor tabi ki sular durulmadan tam olarak anlaşılmaz borsa ralli yapıp usd sabit kalırsa enteresan karlar yapabiliriz bakalım kısmet..

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Zaten sistemden çıkmayı düşünüyordum..devlet katkısı benim için önemsiz..5 yıldır da kurumsal hayattan çıkmışım, kendim ödüyorum az bir katkı payı.

Şimdiye kadar iyiydik..normalde 11 öncesi emir verince, o günün kapanışından işlem gerçekleşiyor, ertesi gün öğlen vakti yeni dağılım görünüyordu...bu sefer ptesi verdiğim döviz bazlı fon satışı, dünü geçtim, bugün bile gerçekleşmemiş..yasal olarak 2-3 iş günü dedikleri için bir şey diyemiyoruz..ama 1 gün süren iş, şimdi neden bu kadar uzadı..arasam, çok yoğun talep var, uzadı işlemler diyecekler.

neyse, ben de %30 luk döviz düşüşü öncesi sattım diye sevinmiştim..geldiğimiz duruma bak.

anladım ki, biraz karışık bir ortamda 3-4 gün sürüyor işlemler..sonuçta seneye ilk çeyrek hesabı kapatır, parayı kendim yönetirim, zaten yarı profesyonel işimiz portföy yönetimi...en azından kontrol bende olur.

tek düşüncem kardan %10 stopaj kesintisi...iyi bir miktar olacak, ama yapacak bir şey yok 10 yıl bekleyecek halim yok..devlet katkısının da üçte biri yanacak, ama o çok umurumda değil, miktar olarak da düşük zaten.
    BES’ deki altın fonun bir kısmını satmıştınız. Kalan kısmını da satmayı düşünüyor musunuz? Dolar 10₺’ye gerileyip ons fiyatı da küresel piyasada düşerse gram altın daha da düşeceğe benziyor.

Sayfa 323/469 İlkİlk ... 223273313321322323324325333373423 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •