Sayfa 3230/7020 İlkİlk ... 223027303130318032203228322932303231323232403280333037304230 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 25,833 - 25,840 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. James Joyce’un 1921 yilinda Amerika’da ‘muzir’ gerekcesiyle yasaklanan epik romani Ulysses, 6 Aralik 1933’de serbest birakildi.

2. Klasik Turk muziginin en buyuk seslerinden, Turk sarkici, besteci, soz yazari, oyuncu ve sair Zeki Muren'in dogum yildonumu (6 Aralik 1931)

3. Avusturyali roman, oyku ve oyun yazari Peter Handke’nin dogum gunu (6 Aralik 1942)

Cocuk daha henuz cocukken kollarini sallayarak yururdu.
    Derenin irmak olmasini isterdi, irmagin sel,
    bir su birikintisinin de deniz olmasini.
    Cocuk henuz cocukken cocuk oldugunu bilmezdi.
    Her sey yasam doluydu ve tum yasam birdi.
    Cocuk henuz cocukken hicbir sey hakkinda fikri yoktu.
    Aliskanliklari yoktu.
    Bagdas kurup otururdu, sonra kosmaya baslardi.
    Sacinin bir tutami hic yatmazdi
    fotograf cektirirken poz vermezdi
    Cocuk henuz cocukken su sorulara sira gelmisti.
    Neden ben benim de sen degilim,
    neden buradayim da orada degilim?
    Zaman ne zaman basladi ve uzay nerede bitiyor?
    Gunesin altindaki yasam sadece bir ruya mi?
    Gorduklerim, duyduklarim, kokladiklarim
    sadece dunyadan onceki dunyanin bir goruntusu mu?
    Gercekten kotuluk var mi?
    Gercekten kotu insanlar var mi?
    Nasil olur da ben olan ben olmadan once var degildim
    ve nasil olur da ben olan ben,
    bir zaman sonra ben olmayacagim
    Cocuk daha henuz cocukken
    ispanagi, bezelyeyi, sutlaci
    ve karnabahari agzinda geveleyip dururdu,
    ama simdi hepsini yiyor, ustelik mecburiyetten degil.

4. Kurgusal karakter Elwood Blues, 6 Aralik 1953 Pazar gunu Cook County, Chicago, Illinois'de dogdu. (Cazci Kardesler - Blues Brothers filmi, 1989)

5. Fransiz yazar Simone de Beauvoir, 6 Aralik 1954'de Mandarinler (Les mandarins - The Mandarins) romaniyla Fransa'nin en buyuk edebiyat odulu Goncourt Odulunu kazandi.

"Cunku su an buradayim, ama asla geri donmeyecegim; cunku dunya hem cok zengin hem de cok yoksul, gecmis ise hem cok yogun hem de cok hafif; cunku su guzelim ani mutluluga donusturemiyorum. Cunku askim oldu ve ben ona ragmen yasamimi surdurecegim."

"Parce que je suis la, parce que je ne reviendrai pas, parce que le monde est trop riche, trop pauvre, le passe trop lourd, trop leger; parce que je ne peux pas fabriquer du bonheur avec cette heure trop belle, parce que mon amour est mort et que je lui survivrai."

6. Amerikali roman yazari Arthur (Sulzberger) Golden'in dogum gunu (6 Aralik 1956)

'' 'Bazi kizlar akillidir, bazilari ise budaladir. Sen hos bir kizsin, ama budalalar sinifindansin. Tek basina bu dunyada yasayamazsin. Insanlarin ne yapman gerektigini soyleyecekleri bir yere gonderiyorum seni. Onlar ne derlerse yap, o zaman hep seninle ilgilenenler olur.' ’'

" ‘Some girls are smart and some girls are stupid. You’re a nice girl, but you’re one of the stupid ones. You won’t make it on your own in the world. I’m sending you to a place where people will tell you what to do. Do what they say, and you’ll always be taken care of.’ "

"Batili erkekler, bir kadinin bacaklari hakkinda neler hissediyorlarsa, Japon erkekleri ayni duygulari kadinin ensesi ve boynu icin beslerler. / Japanese men, as a rule, feel about a woman’s neck and throat the same way that men in the West might feel about a woman’s legs."

"Su, asla beklemez, sekil degistirir; cisimlerin cevresinden akar ve hic kimsenin akil edemedigi gizli yollar bulur. / Water never waits. It changes shape and flows around things, and finds the secret paths no one else has thought about."

''Hatsumomo’nun kiyafetinin degeri, bir polisin ya da tezgahtarin bir yilda kazandigi paraya esitti. Ancak Hatsumomo’ya soyle bir baktiginiz zaman, paranin hicbir kadini onun kadar cekici yapamayacagini dusunebilirdiniz. / Hatsumomo wore probably cost as much as a policeman or a shopkeeper might make in an entire year. And yet to look at Hatsumomo, you would have thought that no amount of money on earth could have made a woman look as glamorous as she did."

7. Cezayir asilli Fransiz psikiyatr, filozof, devrimci ve yazar Frantz (Omar) Fanon’in olum yildonumu (6 Aralik 1961)

“Gazete haberleri ve fotograflarinda, sinema filmlerinde toplumlar once goruntuleriyle taninir. Gorulur ki kravatsiz medeniyetler, onune pestemal orten medeniyetler ve sapkasiz medeniyetler vardir. Belli bir kultur seviyesine baglilik, ekseriyetle insanlarinin giyim gelenekleriyle ifade edilir. Mesela, Arap dunyasinda kadinin giydigi carsaf, turist tarafindan hemen fark edilir.”

"C’est à travers l’habillement que des types de sociétés sont d’abord connus, soit par les reportages et documentaires photographiques, soit par les bandes cinématographiques. Il y a ainsi des civilisations sans cravates, des civilisations avec pagnes et d’autres sans chapeaux. L’appartenance a une aire culturelle donnée, est le plus souvent signalées par des traditions vestimentaires de ses membres. Dans le monde arabe, par exemple, le voile dont se drapent les femmes est immédiatement vu par le touriste."

8. The Rolling Stones, 7. Ingiltere - 9. Amerika albumu Beggars Banquet'i 6 Aralik 1968'de Decca Records etiketiyle piyasaya surdu.

Sayfa 3230/7020 İlkİlk ... 223027303130318032203228322932303231323232403280333037304230 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •