Sayfa 331/671 İlkİlk ... 231281321329330331332333341381431 ... SonSon
Arama sonucu : 5364 madde; 2,641 - 2,648 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu isin sadece temettu kismi...

Al-sat kazanclari da beyan ve vergiye tabii..

Oyle bizdeki gibi beyan disi degil.

50 olarak aldik 150 dolar sattik aradaki 100 dolarin bazen belli sartlar olusursa enflasyon endekslemesi yapildiktan sonra kabaca 1/3u gider.

Syg,
    Al-satlarda vergiyi sadece TC'ye ödüyoruz ama benim gördüğüm. Temettüdeki gibi çift vergilendirme yok. ABD vergi almıyor yabancılardan yukarıdaki kaynaklardan birinde yazdığına göre.

Orada da sıkıntı bizim enflasyonu hesaplama şeklimizden kaynaklanıyor.

Dolar 5'ten 10'a 2 senede çıkarsa senelik 40% bir artış söz konusu.

Dolar 5 iken 100bin tl yatırıp, 2 sene sonra 400bin tl'den satarsak yaparsak...

20bin dolar sene 2018, 100bin lira.
    40bin dolar sene 2020, 400bin lira.

Bizim enflasyon oranımızı 20%'den hesaplarlarsa, 144bin maliyet bulurlar. 256bin tl'yi vergilendirirler.

Halbuki olması gereken kazanç olan 20bin doları vergilendirmek o da 200bin tl.

Hisseler bu kadar getiri sağlamazsa dolar bazında zararda bile olsak tl üzerinden kazanç sağladığımız için vergi ödememizi isteyebilir maliye.

Hisseler hiç getiri getirmese;

20bin dolar sene 2018, 100bin lira
    20bin dolar sene 2020, 200bin lira.

2 sene sonra yıllık 20%'den 144bin maliyet bulacak 56bin TL'nin vergisini isteyecek. Oldu mu şimdi? Olmadı.

Sayıları kafadan attım. Hesap hatası da olabilir.

2. Al tut sattan da darbe yiyeceksek UK temettü piyasası kalıyor geriye bir tek zarar görmeden para kazanılabilecek.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Al-satlarda vergiyi sadece TC'ye ödüyoruz ama benim gördüğüm. Temettüdeki gibi çift vergilendirme yok. ABD vergi almıyor yabancılardan yukarıdaki kaynaklardan birinde yazdığına göre.

Orada da sıkıntı bizim enflasyonu hesaplama şeklimizden kaynaklanıyor.

Dolar 5'ten 10'a 2 senede çıkarsa senelik 40% bir artış söz konusu.

Dolar 5 iken 100bin tl yatırıp, 2 sene sonra 400bin tl'den satarsak yaparsak...

20bin dolar sene 2018, 100bin lira.
    40bin dolar sene 2020, 400bin lira.

Bizim enflasyon oranımızı 20%'den hesaplarlarsa, 144bin maliyet bulurlar. 256bin tl'yi vergilendirirler.

Halbuki olması gereken kazanç olan 20bin doları vergilendirmek o da 200bin tl.

Hisseler bu kadar getiri sağlamazsa dolar bazında zararda bile olsak tl üzerinden kazanç sağladığımız için vergi ödememizi isteyebilir maliye.

Hisseler hiç getiri getirmese;

20bin dolar sene 2018, 100bin lira
    20bin dolar sene 2020, 200bin lira.

2 sene sonra yıllık 20%'den 144bin maliyet bulacak 56bin TL'nin vergisini isteyecek. Oldu mu şimdi? Olmadı.

Sayıları kafadan attım. Hesap hatası da olabilir.

evet aynen öyle.
    imkanı olan varsa senetleri satıp parasını hiç türkiyeye getirmesin. hatta mümkünse temettüleri bile getirmesin hesabına çekmesin yurtdışına çıktıgında orada yesin biletini alsın gezsin dönsün.

4.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku

evet aynen öyle.
    imkanı olan varsa senetleri satıp parasını hiç türkiyeye getirmesin. hatta mümkünse temettüleri bile getirmesin hesabına çekmesin yurtdışına çıktıgında orada yesin biletini alsın gezsin yesin dönsün.
    Yine kurtuluş yok.

Yabancı aracı kurum bilgilerimizi maliye ile paylaşıyor. Beyan zorunlu.

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Yine kurtuluş yok.

Yabancı aracı kurum bilgilerimizi maliye ile paylaşıyor. Beyan zorunlu.
    peki 1 yılda 180 gün başka bir ülkede kalma durumu gibi bir durum olursa ?

6. Ha bu zarar görme durumu eğer hisseyi dolar bazında başabaş iken satarsanız oluşuyor. Alıp-tutarsanız sıkıntı yok. Sağlam bir kar etmeden satmıyoruz yani ABD'den hisse alırsak. Kol kesersek kafayı da kaybediyoruz.

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    peki 1 yılda 180 gün başka bir ülkede kalma durumu gibi bir durum olursa ?
    O kadarını bilmem :D

8. Yurtdışında parası olan bir vatandaş düşünelim. Atıyorum avrupa hisselerine yatırım yapacak olsun. İyi fiyatla girmek için fırsat kolluyor. Parası nakitte duruyor, banka diyor ki paran boşta durmasın sana para piyasası fonu alalım, hem biz komisyonumuzu yazalım sen de beklediğin sürede yıllık %2 gibi bir nema sağlamış olursun. Vatandaş şöyle düşünüyor ben bunu alırsam sonra TL değer kaybederse vergi sonrası miktar benim ana paramın altına düşebilir. Bu sebeple hayır diyor.

Vatandaş %2 gelir kazanamıyor, maliye de %2'lik gelirin vergisinden oluyor.

Lose-lose.
    Saygılar.

Sayfa 331/671 İlkİlk ... 231281321329330331332333341381431 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •