Sayfa 336/576 İlkİlk ... 236286326334335336337338346386436 ... SonSon
Arama sonucu : 4602 madde; 2,681 - 2,688 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Tavsiye edilen ortalama 25 farklı fona yatırım yapmak. 1) Fon sepeti 2) Değişken 3) Çoklu Varlık 4) Yerli Hisse 5) Yabancı Hisse 6) Altın 7) Gümüş.

Bu kategorilerden 20-30 arası iyi yönetilenlerden al sonra ekrana bakma. Ayda 1 kere bak trendi kötü gideni benchmarkın gerisinde kalanı sat, aynı kategoriden başka bir fona geç. Portföyün %85 - %95 ini bunlara ayırın.

PPF leri dönüş anında park edip karar verirken kullanmak lazım. Uzun süreçte hep kaybettirir. Bütün fiat paraların tamamı çöplüktür, Dolar Euro Pound Frank farketmez. Bütün fiat paralar illüzyondur.

Nakit ihtiyacın için yedek akçe olarak az biraz PPF, ÖST, Eurobond ve Serbest Döviz fonları tutulabilir, ama bunun portföyün %5-%15 arasını geçmemesi lazım. %5 in altına inmeyecek, %15 in üstüne çıkmayacak. Nakit lazım olursa acil durum için yedek akçeden kullanacaksın, buraya dokunmayacaksın.

İşin biraz daha detayına inmek isteyen olursa internette Markowitz in Modern Portfoy Yönetim Teorileri konusunda bir sürü ücretsiz eğitim var.

Tüm dünyada devletler manşet enflasyonu her zaman istatistik hileleri ile hissedilen enflasyondan düşük hesaplarlar. PPF ler ve Mevduat manşet enflasyonu baz alır. Halbuki sizin yenmeniz gereken alt limit hissedilen enflasyondur. Bunun bir gıdım iyisi Eurobond veya ÖST lerdir, onlar bile hissedilen enflasyonun çok gerisinde kalırlar.
    Onları ben yapamıyorum
    Vaktim yok, sabahtan akşama ekrana bakmak mümkün değil.
    O yüzden ben gibi vakti olmayanlar ve uzun vadeciler için en güzeli iyi yönetilen fonları bulup almak
    Başka çaresi yok.

2. Uzun vade yatırım yaparken basit olmak başarıya giden yolun anahtarıdır.

Hızlandırılmış bir özet,

Bir yatırım fonu portföyünü geliştirmek istediğimizde iki seçeneğimiz var. Yeni fonlar ekleyebilir veya zaten orada olan fonları cikartabiliriz. Ancak genellikle neyi ekleyebileceğimizi düşünürüz. Çıkartmak yerine eklemek daha doğal hissettirir. Bu nedenle, diğer potansiyel çıkarıcı seçenekleri bile düşünmeden neredeyse her zaman portföyümüze yeni bir şeyler eklemeye karar veriyoruz.

‘ Çıkarmak ’ bazen en basit ve etkili çözüm üretmede son derece güçlü olabilir. Eklemede doğal olarak yanlış bir şey olmasa da, portföyü iyileştirmenin tek yolu haline gelirse, potansiyel olarak daha iyi çözümleri kaçırıyor olabiliriz.

Örneğin birçok hisse senedi fonunu eklemeye ve aşırı çeşitlendirmeye devam ettiğimizde, istemeden yüzlerce hisse senedi biriktiririz, bu da çakışmaya ve portföyde karmaşaya neden olur.

Basit bir çözüm, maksimum 2-3 hisse senedi fonu gibi portföyünüzdeki toplam hisse senedi fonu sayısında bir sınır oluşturmak olacaktır.Bu tür kısıtlamalar sizi odaklanmaya zorlar. Portföyünüzdeki herhangi bir fon portföyünüzün en az% 10'u olmalıdır. % 10'un altında anlamlı bir getiri elde edilememektedir.Portföyünüz için gereksiz veya karmaşık olduğunu düşündüğünüz bir ‘ Yoksay ’ kategori listesi oluşturun. Örneğin, sektör / tematik fonlarına vb. Hayır diyebilirsiniz.

Yatırım sonucunuzun en büyük itici güçleri tasarruf oranınız, hisse senetlerine maruz kalmak, yeniden dengelemek, çeşitlendirme ve zaman ufkunuza bağlıdır. Bu şekilde basit kişiselleştirilmiş kurallar oluşturabilirsiniz. Örneğin, maaşlı çalışansanız aylık % 30'dan daha yüksek bir tasarruf oranı,% 70 hisse senedi riski (risk profilinize dayalı olarak), portföyde sapma -% 5'i aşarsa yeniden dengeleme, aylık nasıl yatırım yapılır ’ gibi yinelenen kararlar etrafında basit kurallar oluşturabilirsiniz.

Hisse senedi piyasası düşmeye başladığında çoğumuz panik yapma eğilimindeyiz. Bir pazarın çöküşünün ortasında kararlar vermeye çalışmak yerine, önceden planlayıp kararlarınızı önceden yükleyerek bu kararları kaldırabilirsiniz. Önceden yüklenmiş yazılı plan şu basitlikte olabilir: endeks % 10,% 20,% 30,% 40 ve% 50 düşerse ne yapmalıyım? Ayrıca düzenli aylık yatırım yapmak, duygularınızı alır ve her ay disiplinle yatırım yapmanızı sağlar.

Doğru portföyü ve planı oluşturduktan sonra, geriye tek şey kalır, herhangi bir iyi/kötü haberde varsayılan olarak "hiçbir şey yapmamayı sağlayın"

Saygılar.

3. Yarın ANSGR deki çöküntüden dolayı olumsuz etkilenecek fonlar.

TI3 İŞ PORTFÖY İŞ BANKASI İŞTİRAKLERİ ENDEKSİ HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

FNT HEDEF PORTFÖY MODEL HİSSE SENEDİ SERBEST (TL) FON (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

NNF HEDEF PORTFÖY BİRİNCİ HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

GOH GARANTİ PORTFÖY BIST 100 DIŞI ŞİRKETLER HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

NRC NEO PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON

IDH İŞ PORTFÖY BIST 100 DIŞI ŞİRKETLER HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

NHY NEO PORTFÖY BİRİNCİ HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

IJT İŞ PORTFÖY TARIM SERBEST FON

ZJL ZİRAAT PORTFÖY BIST 100 DIŞI ŞİRKETLER HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TPR İŞ PORTFÖY PY HİSSE SENEDİ (TL) ÖZEL FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TI2 İŞ PORTFÖY HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

IHK İŞ PORTFÖY İŞ'TE KADIN HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TLZ ATA PORTFÖY ANALİZ HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

GBH GARANTİ PORTFÖY BİRİNCİ HİSSE SENEDİ SERBEST FON (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

BID QNB FİNANS PORTFÖY BIST 100 DIŞI ŞİRKETLER HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TKK İŞ PORTFÖY KUMBARA HESABI KARMA ÖZEL FON

GHS GARANTİ PORTFÖY HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TMC İŞ PORTFÖY TEMA DEĞİŞKEN FON

SUB ÜNLÜ PORTFÖY İKİNCİ DEĞİŞKEN FON

GO9 FONERİA PORTFÖY BİRİNCİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

4.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Yarın ANSGR deki çöküntüden dolayı olumsuz etkilenecek fonlar.
    -10 yapmış.
    Yarın da eksi yaparsa parası olan alabilir.
    Bilançosu beklenti altıymış
    Alım fırsatı doğabilir, sağlam sektör ve şirket.

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    -10 yapmış.
    Yarın da eksi yaparsa parası olan alabilir.
    Bilançosu beklenti altıymış
    Alım fırsatı doğabilir, sağlam sektör ve şirket.

TI3 veya NHY düşünülebilir. ANSGR deki düşüş devam ederse öğlen bu fonlara alım girilebilir. :-)

Diğer fonlarda o kadar etki olmayabilir. Ülker ve Gözde vb ile dengelemişler bundaki düşüşü.
    Son düzenleme : kastirsef; 09-02-2024 saat: 01:38.

6.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Uzun vade yatırım yaparken basit olmak başarıya giden yolun anahtarıdır.

Hızlandırılmış bir özet,

Bir yatırım fonu portföyünü geliştirmek istediğimizde iki seçeneğimiz var. Yeni fonlar ekleyebilir veya zaten orada olan fonları cikartabiliriz. Ancak genellikle neyi ekleyebileceğimizi düşünürüz. Çıkartmak yerine eklemek daha doğal hissettirir. Bu nedenle, diğer potansiyel çıkarıcı seçenekleri bile düşünmeden neredeyse her zaman portföyümüze yeni bir şeyler eklemeye karar veriyoruz.

� Çıkarmak � bazen en basit ve etkili çözüm üretmede son derece güçlü olabilir. Eklemede doğal olarak yanlış bir şey olmasa da, portföyü iyileştirmenin tek yolu haline gelirse, potansiyel olarak daha iyi çözümleri kaçırıyor olabiliriz.

Örneğin birçok hisse senedi fonunu eklemeye ve aşırı çeşitlendirmeye devam ettiğimizde, istemeden yüzlerce hisse senedi biriktiririz, bu da çakışmaya ve portföyde karmaşaya neden olur.

Basit bir çözüm, maksimum 2-3 hisse senedi fonu gibi portföyünüzdeki toplam hisse senedi fonu sayısında bir sınır oluşturmak olacaktır.Bu tür kısıtlamalar sizi odaklanmaya zorlar. Portföyünüzdeki herhangi bir fon portföyünüzün en az% 10'u olmalıdır. % 10'un altında anlamlı bir getiri elde edilememektedir.Portföyünüz için gereksiz veya karmaşık olduğunu düşündüğünüz bir � Yoksay � kategori listesi oluşturun. Örneğin, sektör / tematik fonlarına vb. Hayır diyebilirsiniz.

Yatırım sonucunuzun en büyük itici güçleri tasarruf oranınız, hisse senetlerine maruz kalmak, yeniden dengelemek, çeşitlendirme ve zaman ufkunuza bağlıdır. Bu şekilde basit kişiselleştirilmiş kurallar oluşturabilirsiniz. Örneğin, maaşlı çalışansanız aylık % 30'dan daha yüksek bir tasarruf oranı,% 70 hisse senedi riski (risk profilinize dayalı olarak), portföyde sapma -% 5'i aşarsa yeniden dengeleme, aylık nasıl yatırım yapılır � gibi yinelenen kararlar etrafında basit kurallar oluşturabilirsiniz.

Hisse senedi piyasası düşmeye başladığında çoğumuz panik yapma eğilimindeyiz. Bir pazarın çöküşünün ortasında kararlar vermeye çalışmak yerine, önceden planlayıp kararlarınızı önceden yükleyerek bu kararları kaldırabilirsiniz. Önceden yüklenmiş yazılı plan şu basitlikte olabilir: endeks % 10,% 20,% 30,% 40 ve% 50 düşerse ne yapmalıyım? Ayrıca düzenli aylık yatırım yapmak, duygularınızı alır ve her ay disiplinle yatırım yapmanızı sağlar.

Doğru portföyü ve planı oluşturduktan sonra, geriye tek şey kalır, herhangi bir iyi/kötü haberde varsayılan olarak "hiçbir şey yapmamayı sağlayın"

Saygılar.
    Hisse fonumun yüzde 10 düşeceğini bilsem de yine satmıyorum. Ama yüzde 10 düşerse daha çok ekleme yapıyorum. Çünkü nerden düşeceğini bilmiyorum ki, burdan sattım diyelim çaat borsa yüzde 5 daha çıksa fonlar yüzde 10 gidiyor, düşüşte bir işe yaramıyor yani, zaten fonlarda T+2 olayı var, al sat pek mantıklı gelmiyor. Fon olayı bence sürekli biriktirmek ve uzun vade içindir, al sat işini hisse ile yapıyorum, hissede uzun vadeci olamıyorym ama Fonun mantığı bu uzun vadeci olabiliyorsun.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Takasbank Ocak 2024 fon işlem hacmi dağılımı

8.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Tavsiye edilen ortalama 25 farklı fona yatırım yapmak.
    25 de biraz abartılı olmuş diyecektim ama 2020 de biraz ondan biraz bundan derken 22-23 çeşide kadar çıkmıştım onu hatırladım, şimdi keşke onlar dursaydı hiç birini satmasaydım diyorum, yine böyle çeşit yapayım uzun vade dursun diyordum ama fırsat olmadı, ben karar verene kadar her taraf çok yükseldi.

Sayfa 336/576 İlkİlk ... 236286326334335336337338346386436 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •