Sayfa 347/1003 İlkİlk ... 247297337345346347348349357397447847 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 2,769 - 2,776 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    sayın hellistheothers, fon piyasasını iyi takip ettiğinizi anlıyorum ve bir şey dikkatimi çekti. AK portföyün fonlarını sanırım pek beğenmiyor, iyi yönetilmediğini düşünüyorsunuz... ben fon işinden çok fazla anlamıyorum, amacım vadeli mevduattan fazla kazanmaktı ve 6 ay önce AFT ve AKE fonlarına bir miktar para koyup hiç ellemedim... 6 ayda mevduatın oldukça üzerinde getiri elde ettim... size sorum şudur: ak portföy fonları pek iyi değilse, bize önereceğiniz daha iyi fonlar var mıdır? (uzun vade ve mevduattan fazla getiri elde etmek koşuluyla)... ve eğer beğenmiyorsanız neden beğenmiyorsunuz ak fonları? Selamlar...
    Merhaba hocam, ben kişisel olarak fonların getirileri ile birlikte mutlaka benchmarklarına göre sağladıkları başarıya bakıyorum. Buna bakmamın nedeni getirilerin ileride de sürdürülebilir olmasından daha emin olmak.

Aslında fonarşi topiğimde bunun nedenlerini uzun uzun anlattım ancak özetle şunu söyleyebilirim , endekslerin ve kıyas ettikleri dayanakların getirileri bir vadede mutlaka yakınsıyor hatta dolar bazında dalgalansa da benzer yerlerde dolaşıyor.

Dolayısıyla benchmarkını yani dayanak aldığı varlığı geçemeyip sadece dayanak varlıkların getirisini getiren fonlar, dayanak varlıklar gerilediğinde getirileri tekrar verme riski ile hep karşı karşıya.

Bahsettiğiniz kurum ve iki üç büyük özel banka fonlarını, yarışmacı ve benchmarkı geçmek üzerine aktif yönetim tarzında kurmuyorlar, ve benchmarkların sürekli ve ısrarla gerisinde kalıyorlar.

Dolayısıyla, kendine dayanak ettikleri varlık 3 ileri giderken 2 ileri gidiyorlar, o dayanak varlıklar 3 geri giderse 4 geri gitme ihtimalleri çok yüksek.
    Sadece getiriye bakılırsa, bunun gibi bir çok şey gözden kaçabilir.

Hep verdiğim çok kaba bir örnekle, simite yatırım yapan bir fon, simitin 3 katına çıktığı periyotta 2 katına çıkarsa başarısızdır, çünkü simit kazandığını geri verdiğinde, yani üçte bir fiyatıan tekrar düştüğünde, simit fonu simitin ilk fiyatından da geriye düşecektir.

Spesifik olarak herhangi bir kurumu beğenmiyor değilim. Ancak portföy dönüşüm oranı çok düşük, benchmarklarını yenemeyen, aktif yönetilmeyen fonlara kişisel olarak yatırım yapmıyorum, alternatifsiz kalmadıkça.

Bu mantıkla hisse fonu alırken bist100'e göre, döviz bazlı fonalrda dövize göre vs. bakıyorum.
    ,
    Nasd**'ın 3-4 katına çıktığı dönemde, 2 misline zar zor çıkan nasd** bazlı bir teknoloji fon başarılı değil benim gözümde. Çünkü er ya da geç nasd** da gerileyecek.

Tabi ki herhangi bir fon tavsiyem olamaz. Ancak fonların getirisi kadar, yatırım yaptığı ürünün neresinde olduğuna da yani benchmark başarısına da mutlaka bakılmalı diye düşünüyorum.

Özetle benim için getiri ile birlikte, getirinin sürdürülebilirliği yani benchmark başarısı ( tüm dünyadaki asıl başarı kriteri) her şeyden önemli.

Bu yüzden, portföyünü yılda %2 değiştiren pasif fonlara, endeks fonlarına değil, aktif yönetilen benchmarkı mutlaka ama mutlaka düzenli geçen mutual fonlara yatırım yapıyorum.

Selamlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Merhaba hocam, ben kişisel olarak fonların getirileri ile birlikte mutlaka benchmarklarına göre sağladıkları başarıya bakıyorum. Buna bakmamın nedeni getirilerin ileride de sürdürülebilir olmasından daha emin olmak.

Aslında fonarşi topiğimde bunun nedenlerini uzun uzun anlattım ancak özetle şunu söyleyebilirim , endekslerin ve kıyas ettikleri dayanakların getirileri bir vadede mutlaka yakınsıyor hatta dolar bazında dalgalansa da benzer yerlerde dolaşıyor.

Dolayısıyla benchmarkını yani dayanak aldığı varlığı geçemeyip sadece dayanak varlıkların getirisini getiren fonlar, dayanak varlıklar gerilediğinde getirileri tekrar verme riski ile hep karşı karşıya.

Bahsettiğiniz kurum ve iki üç büyük özel banka fonlarını, yarışmacı ve benchmarkı geçmek üzerine aktif yönetim tarzında kurmuyorlar, ve benchmarkların sürekli ve ısrarla gerisinde kalıyorlar.

Dolayısıyla, kendine dayanak ettikleri varlık 3 ileri giderken 2 ileri gidiyorlar, o dayanak varlıklar 3 geri giderse 4 geri gitme ihtimalleri çok yüksek.
    Sadece getiriye bakılırsa, bunun gibi bir çok şey gözden kaçabilir.

Hep verdiğim çok kaba bir örnekle, simite yatırım yapan bir fon, simitin 3 katına çıktığı periyotta 2 katına çıkarsa başarısızdır, çünkü simit kazandığını geri verdiğinde, yani üçte bir fiyatıan tekrar düştüğünde, simit fonu simitin ilk fiyatından da geriye düşecektir.

Spesifik olarak herhangi bir kurumu beğenmiyor değilim. Ancak portföy dönüşüm oranı çok düşük, benchmarklarını yenemeyen, aktif yönetilmeyen fonlara kişisel olarak yatırım yapmıyorum, alternatifsiz kalmadıkça.

Bu mantıkla hisse fonu alırken bist100'e göre, döviz bazlı fonalrda dövize göre vs. bakıyorum.
    ,
    Nasd**'ın 3-4 katına çıktığı dönemde, 2 misline zar zor çıkan nasd** bazlı bir teknoloji fon başarılı değil benim gözümde. Çünkü er ya da geç nasd** da gerileyecek.

Tabi ki herhangi bir fon tavsiyem olamaz. Ancak fonların getirisi kadar, yatırım yaptığı ürünün neresinde olduğuna da yani benchmark başarısına da mutlaka bakılmalı diye düşünüyorum.

Özetle benim için getiri ile birlikte, getirinin sürdürülebilirliği yani benchmark başarısı ( tüm dünyadaki asıl başarı kriteri) her şeyden önemli.

Bu yüzden, portföyünü yılda %2 değiştiren pasif fonlara, endeks fonlarına değil, aktif yönetilen benchmarkı mutlaka ama mutlaka geçen mutual fonlara yatırım yapıyorum.

Selamlar.
    yanıt için teşekkürler... aydınlatıcı oldu...

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Fon , mon, hakkaten başedilmez bu enflasyon ile. Bunun daha bir de ayı piyasası var. Başka bir yol bulmak lazım.
    Biraz konu dışı olacak ama algoritmic trade hakkında ne düşünüyorsunuz
    Hiç araştırdınız mı, tecrübe ettiniz mi
    Bu konuda tatmin edici getiri sağlayan örneklere rastladınız mı

Sn Hell in taşıdığı enflasyonu yenememe kaygısını benimde taşımam nedeniyle fon portföyümü minimize ederek tekrar aktif borsa işlemleri tarafına geri döndüm. Yoksa kimi gün 0,10 kimi gün bunu eksi yaparak geri alan defansif fonlarla enflasyonu (tabiki reel olanını) yenebilmek mümkün değil. Enflasyonu yıllardır yenebilen tek yatırım aracı temeli sağlam hisse senetleri. Tabi son yıllarda yaptığı atak ile altın da enflasyonu yeniyor görünse de ne kadar sürdürülebilir bilemiyorum.
    Fon yatırımcısının ülkedeki reel enflasyonu yenmesi ancak riski yüksek hsyf ve değişkenler ile bunların yanına hatrı sayılır oranlarda eklenecek döviz ile fiyatlanan etf fonlarıyla olabilir.
    Kendi adıma bir süre daha hisse senedi tarafındayım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. tcd ile ilgili yazan çizen çok herkesin görüşü vardır mutlaka saygı duyarım.
    ancak benim gibi pandemi döneminde benim kadar yüksek miktar ile tutan kol kesmeyen yoktur en azından burada duymadım.
    sonuç olarak ben de o zamanlar tcd ye sitemlerimi birkaç kez ilettim. değişkensiniz değişken olmanın gereğini yapın diye yazdım, telefon ettim. yapmadılar. o zaman yapmayınca beklemekten başka çareniz olmuyor.
    zaten bizdeki sıkıntı beklememek, hemen kazanayım her gün artsın hiç düşmesin yaklaşımı.
    o zaman da zarar yazıp kol kesme bacak kesme oluyor, sonra fon kötü oluyor.
    düşüşlerden fazla etkilenmek istemeyenler de piyasayı takip edip, tekniği bilgileri ile çalışırlarsa düşüş ihtimaline karşı satıp, bekledikleri düşüşün gerçekleşmesi ardından tekrar alım yapabilirler.
    ama bu iş için takip ve teknik bilgi önemli, vakit de olacak.
    sonuç olarak borsada ve bu fonlarda fırsat hiç bitmez.

6. Hayaldi gercek mi oldu?

Hemen akıllara geçmiş dönem birikmiş PPF'lere ne olacak nasıl ayrilacak sorusu geliyor. Bu mümkün mü?

7.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Hayaldi gercek mi oldu?

Hemen akıllara geçmiş dönem birikmiş PPF'lere ne olacak nasıl ayrilacak sorusu geliyor. Bu mümkün mü?
    Ne oldu hocam ?
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sayfa 347/1003 İlkİlk ... 247297337345346347348349357397447847 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •