Sayfa 352/568 İlkİlk ... 252302342350351352353354362402452 ... SonSon
Arama sonucu : 4543 madde; 2,809 - 2,816 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    değişken fonların hangisinin getirisi istikrarlıki hocam. hepsi böyle dönem dönem bi psikoz krizine giriyor. bu üçü dışında uzun vadede verimli değişken fon benim bildiğim yok, sizin varmı tavsiye edebileceğiniz? sadece 2 fona bağlamak da istemiyorum, yönetimi değişir bozulur haberimiz olmaz.

neticede üçünün de getirisi 2 senede 6 kat. 6 KAT...vay arkadaş biz nasıl kaçırdık böyle bir treni yav: ( üzüldüm akşam akşam.

şahsen kendime 3 ay dokunmama sözü vermiştim. 1 nisanda getiri hala böyle olursa değiştiririm. benim de sabrımın sınırı var elbet. ama şimdi çıksam adım gibi eminim inadına bu ralli yapar: ) ne zaman kendime verdiğim sözü tutmasam olan budur.
    Borsa hiç düzeltme yapmadan gidiyor. Bakalım nereye kadar. 2021 yılı aralık dı sanırım doların yerle bir olduğu gece borsa da çakılmıştı. Üçüncü gün bütün fonları elden çıkarmıştım. Ama sonra gördüm ki, sakin olup pozisyonumu bozmasa idim düşüşten kaynaklanan kayıpları daha çabuk telafi edebilecktim. Ama o anda bunları düşünemiyorsunuz. Sakin olmak her zaman için iyidir. Siz düzeltme konusunda ne düşünüyorsunuz?

2. IVY getirisi +1,37 meraklısına. bugün tefasta yayınlanmadı nedense.

3.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Borsa hiç düzeltme yapmadan gidiyor. Bakalım nereye kadar. 2021 yılı aralık dı sanırım doların yerle bir olduğu gece borsa da çakılmıştı. Üçüncü gün bütün fonları elden çıkarmıştım. Ama sonra gördüm ki, sakin olup pozisyonumu bozmasa idim düşüşten kaynaklanan kayıpları daha çabuk telafi edebilecktim. Ama o anda bunları düşünemiyorsunuz. Sakin olmak her zaman için iyidir. Siz düzeltme konusunda ne düşünüyorsunuz?
    hocam kural olarak -20 veya -30 düzeltme yiyen, ayı piyasasından çıkan bir endeksin önceki zirvesinin 1,5 katı gitmesi beklenir 8562x1,5=12843.(nasdaq için 24312 oluyor) benim için en temel referans noktası budur. paramın %50'lik al-sat hisse yoğun fon kısmını buraya gelince mutlaka satarım ppf alırım. bir daha -20 beklemeye geçerim.

kalan %50 ise değişken hisse fonlardır, bunlar pek endekse uymadıkları için ve kısmen uysalar bile endeksin daha yukarılara gitme ihtimali olduğu için hiç satılmaması gerekir.

ha siyah kuğu durumu olursa bist100 endeksinin(yada IXIC nasdaq composite) en yakın pivot destek hattın altında kapatmasını beklerim mutlaka. genelde valör günü dolunca çok daha cazip bi yerden tekrar alınır.
    Son düzenleme : friendly_1980; 13-02-2024 saat: 13:54.

4. küçük de bir teknik analiz kursu verelim madem. en az 3 farklı günlük mum tarafından desteklenen hat pivot destek hattıdır. mavi çizgide bu görülüyor. endeks buraya yaklaştımı ful alım yapmanız gerekir, altında kapanış olursa da stop olmanız gerekir. bu durumda mavi çizginin hemen altındaki siyah çizgilerden seçtiğiniz birini kollarsınız. bu böyle gider.

5.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hocam kural olarak -20 veya -30 düzeltme yiyen, ayı piyasasından çıkan bir endeksin önceki zirvesinin 1,5 katı gitmesi beklenir 8562x1,5=12843.(nasdaq için 24312 oluyor) benim için en temel referans noktası budur. paramın %50'lik al-sat hisse yoğun fon kısmını buraya gelince mutlaka satarım ppf alırım. bir daha -20 beklemeye geçerim.

kalan %50 ise değişken hisse fonlardır, bunlar pek endekse uymadıkları için ve kısmen uysalar bile endeksin daha yukarılara gitme ihtimali olduğu için hiç satılmaması gerekir.

ha siyah kuğu durumu olursa bist100 endeksinin(yada IXIC nasdaq composite) en yakın pivot destek hattın altında kapatmasını beklerim mutlaka. genelde valör günü dolunca çok daha cazip bi yerden tekrar alınır.
    Yakın zamanda bir düzeltme yok diyorsunuz. Ufak tefek düşüler olabilir tabi. Onlar farklı durumlar. Yeni arkadaşlar için yazalım da yanlış anlama olmasın. Bir de bu normal piyasa koşullarındaki beklentiyi ifade eder. Bir bakarsınız dünyada bir olay olur borsalar çakılır. Bu da farklı bir durum. Bol kazançlar hocam.

6.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Emtia fonlarına bakın Tefas tan. ZCN GBZ AED AES. Bunlarda olabilir. KAP tan fon dağılımlarına bakın. İçinde UNG hissesi varsa vardır. Fakat oran düşüktür.

Eğer direk hisse olarak işlem yapacaksanız MİDAS tan hesap açıp yapabilirsiniz kendiniz alıp satabilirsiniz UNG hissesini. Kar zarar anlık sizin kararınıza bağlı olur.
    Klavyene sağlık. Teşekkür ederim.

7.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Yakın zamanda bir düzeltme yok diyorsunuz. Ufak tefek düşüler olabilir tabi. Onlar farklı durumlar. Yeni arkadaşlar için yazalım da yanlış anlama olmasın. Bir de bu normal piyasa koşullarındaki beklentiyi ifade eder. Bir bakarsınız dünyada bir olay olur borsalar çakılır. Bu da farklı bir durum. Bol kazançlar hocam.
    yanlış anlıycak birşey yok siyah kuğu durumunda diye oraya açıkça yazdım. siyah kuğu ne demek onu da bilmeyen google'da 15 saniye bir zahmet baksın yani: ) ben 15 dakika harcayıp koskoca grafik koydum düşüşü anlatan. teşekküre ne gerek var rica ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    fon gibisi varmı hocam. sen sadece hangi sektörlerde gelecek var onu tahmin ediyorsun, fon yönetimi senin için en uygun el aletlerini buluyor kullanıyor, zihinsel yük azaldığı için sen piyasada en güzel hangi alanlarda para kazanma fırsatı varsa bulabiliyorsun. ha önceden de söyledim kurumsal bir firma spekülatif bir olay yüzünden normal fiyatından en az %75 düşsün alırım. bunun dışında hisse işini(yabancı hisseler dahil) amatör yatırımcıya asla tavsiye etmem. hele halka arz, viop, opsiyon piyasaları...bunlar akıllı yatırımlar yapabilmeniz için kritik önemdeki zihin gücünüzü yer bitirir, üç kuruş için değmez.
    Aslında 2019 dan beri çoğunlukla yerli, yabancı fonlardaydım, mayıs seçimi öncesi, yarısı ile gayrimenkul aldım, kalanın yarısıyla hisselere girdim fonlara kalan miktar azaldı, onlar da az riskli olanlardı, şimdi diyorum ki keşke diğer ikisine yatırmak yerine tamamen fonlarda kalsaydım zarar yerine kârda olacaktım. Bildiğinden şaşmayacak, piyasalarla inatlaşmayacakmışsın onu anladım ama biraz geç oldu.

Sayfa 352/568 İlkİlk ... 252302342350351352353354362402452 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •