Sayfa 363/430 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413 ... SonSon
Arama sonucu : 3438 madde; 2,897 - 2,904 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Herkes Emeklilerin maaşını konuşuyor da,Hç kimse 9.000 Gün Pirimi olmadığı ve Geçmiş yıllardan kalan ,SGK ya boçlarını ödeyemediği için emekli olamayan Esnaf-Bağkurluları düşünmüyor,Konuşmuyor..
    Taksicilik ( şoför olarak çalışan.) yapan ve zor geçinen bir arkadaşım var.Güncel rakamla Yaklaşık 500 bin tl Bağkur borcu var,ödeyemediği için emekli olamıyor..Bunun gibi binlercesi var..
    Ak Hökümat,Bağkur pirim günlerini 7200 güne indirecekti..O da yalan oldu..
    Çıkardıkları EYT Yasası da ,Bangladeş sokakları gibi..!!
    Sevgili @Kar_Adam hocam...
    Yıllarca tavandan prim ödedim. EYT çıkmasa da şimdi emekli idim.
    Ödediğim gelir vergileri falan bi yana... Toplamda ödediğim primi, insan gibi nemalandırılıp bana ödense idi...

Neyse... Tarım Bağ-Kur primi ödeyen de, hiç prim ödemeyip "af bekleyen" de, hepimiz aynı torbaya dahil olduk.
    Biraz da onlar sıksın dişini. 2-3 seneye hepimiz aynı maaşı alacağız. Aynı torbada buluşacağız.

EK: Taksici meslek erbabından girerek zaten yanlış yapmışsın. Özellikle İstanbul için SVİHS.
    Ayrıca o 500K TL prim borcu nasıl birikmiş? Özetle, 5 kuruş prim ödememiş diyebilir miyiz?
    Bunu; 5 kr gelir vergisi de ödemediğine bağlasak yanlış olur mu?

Sistemi "skip" atan asıl mesele bu güruhtan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?
    Son düzenleme : KısaVade; 26-09-2023 saat: 00:03.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

2.  Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Sevgili @Kar_Adam hocam...
    Yıllarca tavandan prim ödedim. EYT çıkmasa da şimdi emekli idim.
    Ödediğim gelir vergileri falan bi yana... Toplamda ödediğim primi, insan gibi nemalandırılıp bana ödense idi...

Neyse... Tarım Bağ-Kur primi ödeyen de, hiç prim ödemeyip "af bekleyen" de, hepimiz aynı torbaya dahil olduk.
    Biraz da onlar sıksın dişini. 2-3 seneye hepimiz aynı maaşı alacağız. Aynı torbada buluşacağız.

EK: Taksici meslek erbabından girerek zaten yanlış yapmışsın. Özellikle İstanbul için SVİHS.
    Ayrıca o 500K TL prim borcu nasıl birikmiş? Özetle, 5 kuruş prim ödememiş diyebilir miyiz?
    Bunu; 5 kr gelir vergisi de ödemediğine bağlasak yanlış olur mu?

Sistemi "skip" atan asıl mesele bu güruhtan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?
    Yazının altına imzamı atarım.Biz yıllarca enayi gibi en yüksekten milyonlarca lira prim ödeyip yine de neredeyse asgariden ödeyenle aynı maaşla ödüllendirelim (!) ama gariban (!) taksici esnafı ömrü boyunca doğru dürüst prim bile yatırmasın, vergi kaçırsın sonra vay efendim mağdur oldular… Oldu canım

3. Biraz Sağlık ve ilaç avantajı olmazsa sosyal sigorta sistemi artık beş para etmez hala geldi...

Sadece EYT gibi çeşitli af ve seçim yatırımdan beleşe emekli olan zombi emekli takımı hariç çok yüksek ve çok uzun prim ödeyen kesimler için sosyal sigorta sistemi bir yolma sistemine dönüştü.....5 yıl prim ödeyen ile 30 yıl prim ödeyenleri aynı torpaya koydular....Yüksek ve uzun süre prim ödeyenlerin anne sütü kadar hakkı olan aylık tutarlarını tırpanlayıp bu parayı zombi emekli takımının maaşlarını ödeyebilmek için tahsis ettiler.....En çok bağıran ve sesi çıkanlarda beleşten emekli olan bu milyonlarca zombi takımıdır....

Her seçim öncesi alınan popülist kararlarla sistemi iyice içinden çıkılmaz hale getirdiler.....Bu ülke 60 yıldan beri bu ekonomik krizler ve enflasyon cehennimden kurtulmamasının ana nedenlerinden biride hükümetlerin popülist seçim ekonomi programlarıdır...Bunda hükümetler kadar halkta suçludur...Çünkü hükümetleri bu kararları almaya zorlayanda halktır...

Sisteme daha fazla boş yere prim vermemek için protesto niyeti ile EYT den emekli olmak için bende 6 mart tarihinde sıfır borçla başvurdum.....Pasifte bekliyen BES'e tekar döndüm....Başvurum hala sonuçlanmadı...30 yıla yakın prim günüm var.....sisteme o kadar soğudum ki arayıp sormuyorum bile...Sadece Esenyurt şubesinin Türkiyenin en yoğun şubesi olduğunu ve benim gibi daha binlerce kişinin beklediği bilgisini aldım....Ticari faaliyetlerim hala devam ettiği için her ne kadar prim ödeme yükümlülüğüm EYT başvuru tarihimden ittibaren kalkmış olsa bile sistemde borç gelmeye devam ediyor....Bundan dolayı aileden birine ilaç gerektirdiği zaman cebimden ödüyorum....Milyoner Fakir ayırımı yapmadan Suriyeliye ise ilaç bedava..

Şayet bir gün birileri sistemi düzeltmeye karar verseler bile sistemin düzelmesi çok uzun bir zaman alacak...

4.  Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Biraz Sağlık ve ilaç avantajı olmazsa sosyal sigorta sistemi artık beş para etmez hala geldi...

Sadece EYT gibi çeşitli af ve seçim yatırımdan beleşe emekli olan zombi emekli takımı hariç çok yüksek ve çok uzun prim ödeyen kesimler için sosyal sigorta sistemi bir yolma sistemine dönüştü.....5 yıl prim ödeyen ile 30 yıl prim ödeyenleri aynı torpaya koydular....Yüksek ve uzun süre prim ödeyenlerin anne sütü kadar hakkı olan aylık tutarlarını tırpanlayıp bu parayı zombi emekli takımının maaşlarını ödeyebilmek için tahsis ettiler.....En çok bağıran ve sesi çıkanlarda beleşten emekli olan bu milyonlarca zombi takımıdır....

Her seçim öncesi alınan popülist kararlarla sistemi iyice içinden çıkılmaz hale getirdiler.....Bu ülke 60 yıldan beri bu ekonomik krizler ve enflasyon cehennimden kurtulmamasının ana nedenlerinden biride hükümetlerin popülist seçim ekonomi programlarıdır...Bunda hükümetler kadar halkta suçludur...Çünkü hükümetleri bu kararları almaya zorlayanda halktır...

Sisteme daha fazla boş yere prim vermemek için protesto niyeti ile EYT den emekli olmak için bende 6 mart tarihinde sıfır borçla başvurdum.....Pasifte bekliyen BES'e tekar döndüm....Başvurum hala sonuçlanmadı...30 yıla yakın prim günüm var.....sisteme o kadar soğudum ki arayıp sormuyorum bile...Sadece Esenyurt şubesinin Türkiyenin en yoğun şubesi olduğunu ve benim gibi daha binlerce kişinin beklediği bilgisini aldım....Ticari faaliyetlerim hala devam ettiği için her ne kadar prim ödeme yükümlülüğüm EYT başvuru tarihimden ittibaren kalkmış olsa bile sistemde borç gelmeye devam ediyor....Bundan dolayı aileden birine ilaç gerektirdiği zaman cebimden ödüyorum....Milyoner Fakir ayırımı yapmadan Suriyeliye ise ilaç bedava..

Şayet bir gün birileri sistemi düzeltmeye karar verseler bile sistemin düzelmesi çok uzun bir zaman alacak...
    Çok güzel oldu tam türk işi çözüm oldu işte biz laf ederken savunanlar 7500 tl bozdur bozdur harcasın hayrını görsünler. Bu olmasın demiştik, oldu. Orta uzun vadede emekli maaşı 100 dolara yakınsar ülkemizin mevcut demografik yapısı nedeniyle. Matematik bunu söylüyor. Ya da 30 milyon çok nitelikli suriyeli afgan paki işçi gelip köpekler gibi çalışacaklar, bizim emekliler krallar gibi yaşayacak bak o da olur.

Alın verilmiş hakkınızı hayrını görün demek düşüyor bize malesef.

5. 1980'lerde 1 yıl cıvarı yurtdışında sigortalı çalışmıştım.
    Geçen gün Sigorta Kurumundan bir mail geldi. Yeni sitelerini incelerken şöyle bir bilgiye ulaştım.

10 yıl veya 60 aydan daha az prim ödemiş isen yapmış olduğun katkıları geri isteyebilirsin diyor.

Soruşturdum ; asgari ücretin primi şu an 500 euro cıvarındaymış.

1980'lerde ne kadar prim ödendiğini bilmiyorum.

Katkılarımı geri istiyecem.

Sonucu yazarım.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Ah emekli vah emekli
    Bu cümleyi, doğru düzgün prim ödemeyen avantacılar için değil, gerçek emekliler için kullandım
    İstatistik her şeydir.
    Ödediği prime göre, 4-5 bin TL alması gerekirken, 7500 TL alan avantacılar gibi ağlamasakta, her şeyin farkındayız.

https://www.karar.com/yazarlar/ibrah...e-diye-1597625
    Bir de üstüne üstlük sgk alacaklarını da toplayamıyor.

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonom...=sol_surmanset
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Yazının altına imzamı atarım.Biz yıllarca enayi gibi en yüksekten milyonlarca lira prim ödeyip yine de neredeyse asgariden ödeyenle aynı maaşla ödüllendirelim (!) ama gariban (!) taksici esnafı ömrü boyunca doğru dürüst prim bile yatırmasın, vergi kaçırsın sonra vay efendim mağdur oldular… Oldu canım
    Benim sevdiğim saydığım yakın bir akaraba büyüğüm vardı.. Yanılmıyorsam 2014 yılı idi....Hükümet yine bir sigorta prim affı çıkarmıştı....Adamın 80 lerde bir mahalle bakkal dükkanı vardı....Dükkan sadece bir kaç yıl açık kalmış sonra kapanmış...Ama Maliyede vergi levhası hala açık göründüğü için tek kuruş prim ödemediği halde aftan yararlandı..Toplam prim Borcu 18.500 TL çıktı...Ödemeye gücüde yoktu...O parayıda yardım niyeti ile ben verdim...Adamcağız emekli oldu...Adam şimdi maaşım düşük diye her gün Tayyibe beddua ediyor
    ittirazım bu tür mali gücü düşük vatandaşlara ödenen maaşlar değil...Hakkı yenilen Yüksek yada uzun prim ödeyenlerin emekli aylıklarına yapılan gaspadır..

8. Selamlar

kısmetse nisan 2024 de eyt den emekli olacagım,acaba o zamanlarda emeklilik işlemleri hızlanmış olur mu dersiniz? kısmetse ufak bir kredi çekme durumum var o tarihlerde,emekli maaşı ile ödeyeceğim.Maaş baglanmadan kredi çekme riskini alırsam ne kadar beklerim endişesi var haliyle bende.

birde benim hizmet dökümümde 1999 da bir başkası gözüküyor 2-3 aylık,onları eyt zamanı gelmeden düzelttirmem iyi olur di mi.

Sayfa 363/430 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •