Sayfa 37/215 İlkİlk ... 2735363738394787137 ... SonSon
Arama sonucu : 1714 madde; 289 - 296 arası.

Konu: ARDYZ - ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Eagle24 Yazıyı Oku
    Enflasyon muhasebesi konusunu bence kimse bilmiyor.Yani her türlü sürprizle karşılaşabiliriz.

Mesela borç konusu..
    Ben de borcu olmayan veya az olan şirketler için enflasyon muhasebesinden olumsuz etkilenmeyecek gibi dusunuyordum ama son gelen enflasyn muhasebesi yapilan Nuhcm bilancosu o dusuncemide yok etti.Nuhcm yaklaşık 600 milyon net nakitte yani borcu olmayan bir şirketken 4.ceyrek zarar açıkladı???

Enflasyon muhasebe hesabı , birçok şirketin karliligini törpüleyecek gibi duruyor.Umarim ardyz bundan olumlu etkilenir.

Tum detaylarina hakim olan biri çıksada bizi aydınlatsa keşke..

SM-S911B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    sen nerden baktın da nuh çimentonun borcu yoktur diyorsun anlamadım. 1 milyar 750 milyon borcu var şirketin.tabiki olumsuz etkilenecek

Alıntı Originally Posted by bigpoint Yazıyı Oku
    amortisman gideri, stoklar önemli. 3. çeyrekte amortisman gideri yaklaşık 62 milyon, stok 21 milyon. dolayasıyla bu noktada önemli bir etki olmayacak.

alıntı:
    ---------------
    Net uzun parasal pozisyonu olan şirketler (yani parasal varlıkları (nakit, menkul kıymetler, alacaklar) parasal yükümlülüklerinden (borçlar) fazla olan şirketler) parasal kayıplar yaşarken, açık parasal pozisyonu olan şirketler parasal kazançlar elde edecek.kaynak:Ekonomist
    ---------------------

3 çeyrekte ticari alacaklar 715 milyon. yükümlülüklerden yalnızca kısa vadeli dikkate değer: 446 milyon.

şu an benim diyen borsacı nasıl etki edeceğini tam olarak bilemiyor. enflasyon muhasebesi vergileri azaltacak, net karı törpüleyecek. fonksiyonel para birimi döviz olanlar ise enflasyon muhasebesi yapmaya gerek duymayacak . bakınız karye açıklaması:

-----------------
    Açıklamada Şirketin fonksiyonel para biriminin “ABD Doları (USD) †olması sebebiyle enflasyon muhasebesi uygulamasında bulunmayacağı, buna bağlı olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun enflasyon muhasebesi uygulamasına dahil olan şirketler için tanıdığı ek süreyi kullanmayacağı belirtildi.
    -----------------

Muhakkak ardyz'nin de net karı törpülecenektir bir miktar. iki bilançoda yayımlandığında göreceğiz. ama sonucun fiyatlama üzerinde birr etkisi olacağını düşünmüyorum.
    Kar reel olacak,şirketler vergi avantajı sağlayacak.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

3. sanayi ve teknoloji bakanı 2030 yılına kadar 150 yazılım şirn ardyazılımın 2030 da en az 3 milyar dolar değere ulaşacağı kanaatindeyim.ketinin en az 100 tanesinin değeri 1 milyar dolar olacak demiş. benim öngörüm 2030 da ardyz en az 3 milyar dolar değere ulaşacaktır.hayal mahsülü bir öngörüdür dikkate almayın derim

4.  Alıntı Originally Posted by 2020 Yazıyı Oku
    sen nerden baktın da nuh çimentonun borcu yoktur diyorsun anlamadım. 1 milyar 750 milyon borcu var şirketin.tabiki olumsuz etkilenecek
    Borcu olmayandan kastim,yazarken de ifade etmişim zaten net nakit pozisyonunda olan yani Net Borcu eksi de olmasini kastettim.Sizin dediğiniz toplam borç kısmı..Benim bahsettiğim NET BORÇ..

5.  Alıntı Originally Posted by bigpoint Yazıyı Oku
    amortisman gideri, stoklar önemli. 3. çeyrekte amortisman gideri yaklaşık 62 milyon, stok 21 milyon. dolayasıyla bu noktada önemli bir etki olmayacak.

alıntı:
    ---------------
    Net uzun parasal pozisyonu olan şirketler (yani parasal varlıkları (nakit, menkul kıymetler, alacaklar) parasal yükümlülüklerinden (borçlar) fazla olan şirketler) parasal kayıplar yaşarken, açık parasal pozisyonu olan şirketler parasal kazançlar elde edecek.kaynak:Ekonomist
    ---------------------

3 çeyrekte ticari alacaklar 715 milyon. yükümlülüklerden yalnızca kısa vadeli dikkate değer: 446 milyon.

şu an benim diyen borsacı nasıl etki edeceğini tam olarak bilemiyor. enflasyon muhasebesi vergileri azaltacak, net karı törpüleyecek. fonksiyonel para birimi döviz olanlar ise enflasyon muhasebesi yapmaya gerek duymayacak . bakınız karye açıklaması:

-----------------
    Açıklamada Şirketin fonksiyonel para biriminin â��ABD Doları (USD) â� olması sebebiyle enflasyon muhasebesi uygulamasında bulunmayacağı, buna bağlı olarak Sermaye Piyasası Kuruluâ��nun enflasyon muhasebesi uygulamasına dahil olan şirketler için tanıdığı ek süreyi kullanmayacağı belirtildi.
    -----------------

Muhakkak ardyz'nin de net karı törpülecenektir bir miktar. iki bilançoda yayımlandığında göreceğiz. ama sonucun fiyatlama üzerinde birr etkisi olacağını düşünmüyorum.
    Sn Bigppint,

Yukardaki paylaşımınız icin teşekkür ederim.

Net nakitte olan şirketler yani kasasında borcundan daha fazla nakit bulunduran sirketler negatif etkilenecek şeklinde bir açıklamaya deginmissiniz.Aslinda bu yukarda verdiğim Nuhcm ornegiyle birebir örtüşüyor.Onlarda net borcu ekside yani elinde borcundan çok nakit bulunduran bir sirket.Bu açıklamaya göre olumsuz etkilenmesi bu duruma bağlı belkide?

6.  Alıntı Originally Posted by Eagle24 Yazıyı Oku
    Borcu olmayandan kastim,yazarken de ifade etmişim zaten net nakit pozisyonunda olan yani Net Borcu eksi de olmasini kastettim.Sizin dediğiniz toplam borç kısmı..Benim bahsettiğim NET BORÇ..

net borç diye bişey yok. sonuçta borcu mu var. finansman gideri yazacak kar azalacak.

7.  Alıntı Originally Posted by 2020 Yazıyı Oku
    net borç diye bişey yok. sonuçta borcu mu var. finansman gideri yazacak kar azalacak.
    Tamam Sn 2020..

8. Sert yükselişlerden sonra çok iyi gidiyor şirket. Bu seviyelerin altına gitmeye niyeti yok sanki. Bu hafta 50 üzerinde kapanış iyi olur.

Sayfa 37/215 İlkİlk ... 2735363738394787137 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •