Sayfa 38/1312 İlkİlk ... 28363738394048881385381038 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 297 - 304 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu başlığı kac yıldır takip ediyorum da sanırım bi bizim aldığımız evler dolar bazinda kar etmiyor. Abime 90 bin dolarlık ev aldık 2012 de. Şimdi satsak 70 bin dolara halay çekerek satarız. Babam 2017 de 110 bin dolara ev aldı şu an 100 bin dolar veren olsa hemen satarız. Ben aldım 2015 te 45 bin dolara sonra su bastı falan derken sattım 27 bin dolara. Arkadaşım 2016 da 73 bin dolara ev aldı şu an 55 bin dolar etmiyor. Burada dolar bazında kar edenleri hayretle seyrediyorum. Bu sattıklarımız dışında elde 8-10 mülk daha var da onlar da satsak zararda zaten. 2005 sonrası alınan tüm mülklerimiz döviz bazında zararda. bu evlerin hepsi izmir ve istanbuldaydi bu arada. Hele birisi 40 bin dolara alıp 400 bin dolara.satmış o evi çok merak ediyorum. Ülke küçülüp gelirler döviz bazında azalırken ev fiyatları döviz bazında artması için yabancı yatırımcı gelmesi lazim.
    Tamamen aldığınz eve göre değişiyor. Benim 10 sene önce 100K USD'ye aldığım ev şu anda 200K USD. Ek olarak aldığım kiralar da var.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,944
     Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    450 000 TL nakitiniz var diyelim . Alacağınız ev de 450 000 TL olsun . Tamamını peşin verip nakit mi alırsınız yoksa evi alacak nakitiniz olmasına rağmen bir kısmını peşin verip geriye kalanını ödeme gücünüze göre kredi mi çekersiniz ? Teşekkür ederim . Sağlıcakla kalınız .
    Şu anda kredi maliyetleri pek uygun değil diye düşünüyorum, nakitinizle bir miktar pazarlık da yapabilirseniz en güzeli olur herhalde sizin için...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    İlaveten kiraların bir anda yükseldiğini gören ev sahipleri mevcut kiracılarını sıkıştırmaya başladı. Ya evden çık ya da kirayı artır diyenleri duyar oldum. Aynı durum benimde başımda şu anda. Mevcut kiracılar için de büyük bir sıkıntı sözkonusu.
    Hem kiracıyım hem ev sahibiyim. her 2 taraf da haklı. Ben de hem ucuza oturuyorum. 1.900 TL'ye oturuyorum ve çevremde daha kötü ve küçük evler 2.500 falan. Kendi evim de 3.200 TL kirada. Ama o çevrede de evler, 4.000-4.500 TL'ye kiralanıyor.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,944
    Bir de aşağıdaki gibi sitelerde aidat rezaletleri devam ediyor, HAdımköy'deki bir sitede her daireden 6000TL ekstra para istemiş yöneticiler. 43:36 dakikadan itibaren izlenebilir..

https://www.startv.com.tr/program/st...2021-ana-haber
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Hem kiracıyım hem ev sahibiyim. her 2 taraf da haklı. Ben de hem ucuza oturuyorum. 1.900 TL'ye oturuyorum ve çevremde daha kötü ve küçük evler 2.500 falan. Kendi evim de 3.200 TL kirada. Ama o çevrede de evler, 4.000-4.500 TL'ye kiralanıyor.
    Hocam senin evin var yırtıyorsun benim şükürler olsun kirada da olsam bir birikimim, işim var, fakat hiç evi olmayanlar, bırakın evi gelirini kaybedenler ne yapacak? Pandemi döneminde binlerce insan işsiz gelirsiz kaldı/kalıyor.

Hadi gıda dan tasarruf yaptın diyelim, elektrik yakmazsın, doğalgazla ısınmaz battaniyeye sarılırsın ancak barınma en büyük ihtiyaç ve malesef bunun tasarrufu yok. Bir yerde fiyat artınca hepsi birlikte artıyor. Bu gidişle insanlar ya varoşlara ya da gecokondulara taşınacak. İnsanlar zaten geçim derdinde bir de kira derdine düşerlerse sosyal bir kıyım olur hiçbir hükümet bunun altından kalkamaz.

Sahi bir dönemin meşhur TOKİ'leri, Kiptaş'ları nerede acaba ? Bunlar deli gibi site yaparken son senelerde hiç sesleri çıkmıyor. Devletin artık gerçek bir devlet gibi davranarak sosyal konut üretmesi şart. sorunlar görmezden gelinerek çözülemez..

6. Bazı arkadaşlar ev fiyatları artarken kiralar artmıyor demiş öyle bir durum yok aslında. Sadece bazı konutların fiyatları bir miktar şişirilmiş idi ve birçok şehirde fiyatlarda düşüşler devam ediyor.

Bazen ev sahipleri bir an önce kiraya vereyim aman evim boş kalmasın diye çok düşük fiyatlardan verebiliyor ama bunun sonucunda yıllık artışlar olsa bile anlaşılan süre boyunca hep düşük bir kira alınıyor gibi bir izlenim oluşuyor yatırım amaçlı ev alacaklar için.

7. Hocam bu durumlar yaşanmasın diye hep diyoruz, kişi kendi evini mutlaka almalı.
    Ama maalesef bunun için çok ince kira çarpan hesabı yapılıyor.
    Vadeli, temettü gibi birçok yarın ne olacağı belli olmayan enstrümanı oturacağı evle kıyaslıyor.
    O yüzden kişi oturacağı evi doğru bir zamanda alabiliyorsa mutlaka almalıdır
     Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Hocam senin evin var yırtıyorsun benim şükürler olsun kirada da olsam bir birikimim, işim var, fakat hiç evi olmayanlar, bırakın evi gelirini kaybedenler ne yapacak? Pandemi döneminde binlerce insan işsiz gelirsiz kaldı/kalıyor.

Hadi gıda dan tasarruf yaptın diyelim, elektrik yakmazsın, doğalgazla ısınmaz battaniyeye sarılırsın ancak barınma en büyük ihtiyaç ve malesef bunun tasarrufu yok. Bir yerde fiyat artınca hepsi birlikte artıyor. Bu gidişle insanlar ya varoşlara ya da gecokondulara taşınacak. İnsanlar zaten geçim derdinde bir de kira derdine düşerlerse sosyal bir kıyım olur hiçbir hükümet bunun altından kalkamaz.

Sahi bir dönemin meşhur TOKİ'leri, Kiptaş'ları nerede acaba ? Bunlar deli gibi site yaparken son senelerde hiç sesleri çıkmıyor. Devletin artık gerçek bir devlet gibi davranarak sosyal konut üretmesi şart. sorunlar görmezden gelinerek çözülemez..

Arkadaşlar ev alımı için konuşulan şeyler yatırım amacı ile alımlar nedeniyledir.Yoksa araban yok,otobüse binmek istemiyorsun bu artık ihtiyaçtır gücün varsa alırsın ihtiyacını giderirsin .Evin yok,elbet kirada oturmanın ruhi fiziki pek çok zorluğu var,uğrasmak istemezsin alırsın evini ihtiyacını giderirsin buna kim ne diyebilir.Ama ev almak altın almaktan ,dolar almaktan,borsadan,faizden iyidir dersen o zaman başka bir şey diyorsun başka şey konuşuyoruz demektir,yatırım olayı bambaşka bir mecra ,o açıdan bakarsan ev almak bazen iyidir bazen kötü,benim ve bazı arkadaşların savı bu ara emlak dönemi değil.Konuyu belirleyelim ki gereksiz tartışmalar olmasın

Sayfa 38/1312 İlkİlk ... 28363738394048881385381038 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •