Sayfa 42/469 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 329 - 336 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    bak kardeşim .......bankalardan UV olmaz....trade kağıtlarıdır..tarderlarında %90 nı kaybeder..Ve burda şurda kazandık diye yalan söyler...inanma...2 cisi asıl uv kağıtlar sanayi kağıtlarından olur..Ve sahibi yatırımcı dostu olmalı,düzenli EFK ve net karı olmalı,özvarlık karlılığı yüksek olmalıdır..Yanlış yoldasın...bu mantıkla kazara kazanabilirsin ama eninde sonunda kaybedersin...1996 yılından beri bu piaysada olan biri olarak söylüyorum.Burda yok şöyle kazandım,yok söyle hedge ettim vs.diyen adamlara inanma....Uv yatırım yapan adam azdır..daha soğrusu yapabilen...yapabda kesinlikle kazanır.5-10 arası temeli sağlam hisseyi düzenli alan ve sabreden kazanır....dediğim gibi sen bilirsin..bes ucuz maliyetle finansman sağlama projesidir.yatırım tavsiye değildir..
    Tesekkurler. Zaten ben de o sebeple tum birikimimin yarisindan fazlasini petkimde tutuyorum. Umarim hayal ettigim yerlere gelir ama almak degil, tutmak zor

Sent from my iPhone using Tapatalk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429
     Alıntı Originally Posted by klasse Yazıyı Oku
    Tesekkurler. Zaten ben de o sebeple tum birikimimin yarisindan fazlasini petkimde tutuyorum. Umarim hayal ettigim yerlere gelir ama almak degil, tutmak zor

Sent from my iPhone using Tapatalk
    ekrana sık bakmayacaksın..düşüşüde kabul edeceksin, tüm paranla almayacaksın..kademeli alıp zamana yayacaksın....tek hisse olmayacak....kurumsal ve yatırımcı dostu olacak...vs.vs.....ama en önemlisi sabredeksin.DUDU gibi üstatları takip edecksin...böyle uv yatırımcılar azdır..Gerisini sallayacaksın..gülüp geçeceksin.saygılar.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Hep aynı terane...inanın buradaki kimse sakak değil...kimine mantıklı gelen bir başkasına uygun olmayabilir...herkes aynı yatırım aracına yönelmek zorunda mi? Senin doğrun sana, öbürünün dogrusu kendine.

Doğru bildiğini yaz, geç..,herkes kendi kararını versin.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hep aynı terane...inanın buradaki kimse sakak değil...kimine mantıklı gelen bir başkasına uygun olmayabilir...herkes aynı yatırım aracına yönelmek zorunda mi? Senin doğrun sana, öbürünün dogrusu kendine.

Doğru bildiğini yaz, geç..,herkes kendi kararını versin.
    biz napıyoruz hikaye mi anlatıyoruz? doğru bildiğimizi anlatıyoruz...BES in vergi dezavantajı ve komisyonlar nedeniyle bir mantığı yok..isteyen inanır isteyen inanmaz...

bak Mr.milyoner ne yazmış? teranemi değilmi karar ver...

----Sadece vergi oranındaki artışın mı dezavantaj olduğu sandınız. Daha bitmedi! Normal şartlarda altın, dolar vb. alıp yastık altında değerlendirdiğinizde kazancınız üzerinden herhangi bir gelir vergisi ödemezsiniz. Veya Borsa İstanbul’da hisse senedi yatırımlarınız sonucunda elde edeceğiniz kazancın stopaj oranı %0’dır, yani hiç vergi ödemezsiniz.

Ama BES’te yatırımlarınızı altın, döviz veya hisse senedi fonlarında değerlendirdiğinizde, sistemde 96 yaşına kadar bile kalsanız %5 vergi ödersiniz!
    Hem vergi avantajı sağlıyor hem de fazladan vergi alıyor! Evet garip bir durum. Ve inanır mısınız, bu konudan bahseden bir tane Allah’ın kulu yok!!! Sistem devlet tahvillerine göre tasarlanmış! Ve ekonomistler, bankacılar, fon yöneticileri.. kimse bu garabet ve saçmalığı anlatmıyor. Gördüğüm kadarıyla vatandaşın da durumdan pek haberi yok…

Eğer yatırımlarınızı çoğunlukla hisse senedi ve altın gibi normal şartlarda vergi ödemediğimiz yatırımlarda değerlendirecekseniz, BES sizin için çok mantıklı olmayabilir!
    c) Giriş Aidatı, Yönetim Gideri ve Fon Gideri İsimli Fahiş Masraflar
    İşte assolistler en son çıkar! En büyük dezavantajı en sona bıraktım. Televizyonlarda hep görürsünüz banka/BES yöneticilerini; “Efendim halkımız BES’i neden tercih etmiyor, aslında çok faydalı!†Erbakan gibi “Hadi ordan!†diyesim geliyor her seferinde. Bakın bakalım bu yaptıklarına siz ne diyeceksiniz?

i) Giriş Aidatı
    Resmen ayak bastı parasının güzel söylenmiş halidir. Neden böyle bir masraf düşündüler, akıl mantık almıyor.. Ama çok şükür birçok şirket almıyor artık bunu, yine de dikkat edin eğer ilk 5 yıl içinde şirketi değiştirmek isterseniz talep edebilirler . Şartname ve sözleşmeleri dikkatle okuyun, hatta açıkça sorun ve ilgili maddeyi göstermelerini isteyin.

ii) Yönetim Gideri
    BES şirketlerinin kendi giderlerinin (kira, maaşlar vb.) karşılanması amacıyla tasarlanmış bir gider. Ve inanır mısınız, ilk dönemlerde %10’lara varan oranda yönetim gideri talep eden şirketler vardı!! Yani aylık 100 lira yatırıyorsunuz, şirket 10 lirayı hop hemen kesip kalan 90 lirayı hesabınıza geçiyor!

Önce biraz insaf gösterip %2’lere filan düştüler. Ama anlamsızlığı ortadayken ve şükredelim rekabet sayesinde, geç de olsa artık bu gideri de talep etmemeye başladılar.

Kesinlikle sıfır yönetim gideri dışındaki hiçbir seçeneği kabul etmeyin. Pazarlık yapın. Veya maaş aldığınız banka vb. gibi anlaşmalı kurumlarla çalışın.

iii) Fon Gideri
    Bakın BES’teki fonların çoğu o kadar basit fonlar ki. Gerçekten ekonomi/finans alanında okumuş, konu hakkında 3 yıl iş tecrübesi olan birine emanet edin tek başına yönetir. Ama bu fonlardan öyle ücretler alınıyor ki dudağınız uçuklar.

Devletin koyduğu limitler var, ama sağolsun şirketlerin neredeyse hepsi bu limitlere çok yakın oranlarda masraf alıyorlar:

Para piyasası fonları için günlük yüzbinde 3 (yıllık %1,09),
    Kamu / Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları/ Kıymetli Madenler/ Endeks Fonları için günlük yüzbinde 5,25 (yıllık %1,91),
    Hisse / Diğer Fonlar için günlük yüzbinde 6,25 (yıllık %2,28)
    Ve bu tutarlar sadece kazançtan değil!!!! ANAPARA’dan kesilmektedir!!!! Fon zarar bile etse bu oranlarda gideri keserler…. Yurtdışındaki benzer fonlar yıllık %0,1’ler seviyesinde masraflar alırken, bizim şirketler 20 katı fazla ücret istiyor!! Sonra da vatandaş neden itibar etmiyor diye şaşırıyorlar!!!

En büyük dezavantaj maalesef bu fon gideri. Çünkü yılda %2 gibi düşük görünse de; 56 yaşınıza kadar 30 yıllık sürelerde devlet verdiği %25’lik tamamını yutabilecek kadar büyük etkisi olabilir…

Kendi adıma BES’e yatırdığım tutarın düşük olmasının en önemli sebebi bu fon gideridir…

4) Sonuç: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı mı?
    Sanki biraz dezavantajlar, avantajlardan fazla gibi görünüyor. BES’in insanların gerçekten kazançlı çıkacağı, dört dörtlük bir sistem olduğunu söyleyebilmek isterdim. Ama benim suçum değil, kim tasarladıysa önemli hataları/eksiklikleri görememiş ya da görmezden gelmişâ€¦

Yurtdışındaki benzer örnekleriyle kıyaslandığında maalesef çok geride kalıyor. Zaten vatandaşın da pek tercih etmediği görüldüğü için zorunlu (pardon otomatik) katılım getirildi.

5. Bir de bes neden hissenin alternatifi olsun...bir kişi aynı anda hem bes yapabilir, hem de becerebiliyorsa uzun vadeli hisse yatırımı yapabilir.

Ben portföy çeşitliliğine çok önem veren biriyim..portföyün ( toplam birikimin), %10-20 si bes te olacak şekilde bir dağılım yapılabilir..aç gozluluge gerek yok, hisse işinde çok başarılıysan paranın %90 ını hisse portföyünde tut, %10 u ile bes yap..haa, ben bes e karşıyım, %10 bile ayırmam diyorsan..paşa gönlün bilir.

6. https://youtu.be/ZqOVdRHntag

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429
    Son olarak dediğim gibi herkes kendi kararını verecek.herşey ortada ...Kimseye şunu al yada sat yada alma diyemem....ama durum bu...polemiğe girmemek için artık yzmayacağım. YATIRIM TAVSİYESİ OLMADIĞINI BELİRTİR..HERKESE İYİ AKŞAMLAR DİLERİM.

8. Mr asagi mr yukari...okuduk yazdığını, sanki atomu parçalamış,, sen bilmeyebilirsin, ama bes teki bilinçli yatırımcının bildiği şeyleri tekrar etmiş.

Adamı bu kadar referans veriyorsun, kendi de avantajları ve dezavantajları var demiş..kendi de tutarı az olmak üzere bes teyim demiş....ne anlatmaya çalışıyorsun anlamadım.

Sayfa 42/469 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •