Sayfa 428/637 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,417 - 3,424 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Bankacılık tarafında bambaşka rasyoları biliyorsanız paylaşır mısınız?
    Bir banka örneği ile desteklerseniz tüm forum bilgi edinir diye düşünüyorum.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    banka analizi apayrı bir iş...kurumlarda sanayi analizi yapan uzmanla, banka analizi yapan uzman bile farklıdır...yukarıda yazdığım gibi, yarım bilgimle detaylara girmeyeyim ben, kimse girmesin zaten.

oturup kağıt-kalem dca analizi yapmışlığım vardır eskiden, ama banka analiz bizzat yapmadım...sadece iki öenmli parametreyi söyliyim, syr dediğimiz sermaye yeterlilik rasyosu ve npl dediğimiz non-performing loans kalemidir. faiz marjı ve komisyonlar vs başka pek çok kalem var değerlemede dikkate alkınan...dediğim gibi ayrı bir uzmanlık konusu.
    Bende bilmediğim için sizden bilgi edinmek için sormuştum. Televizyonda ya da raporlarda bankalar hep ucuz deniyor ama destekleyen somut bir veriye maalesef rastlayamıyoruz. Örneğin üstünde belirgin bir risk olan banka ile hiç bir riski olmayan bankanın değerlemesi farklı olması da gerekiyor. Hepsi için aynı yöntem kullanılamaz diye düşünüyorum. BIST endeksinin %30'unn oluşturan bu menkul kıymetleri de umarım öğreniriz
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by whale Yazıyı Oku
    Deva - 10%
    Yerli ilaç üreticisi. Yurtiçinde üretilebilecek ilaçların yurtiçinde üretilmesi zorunluluğu getirilmesiyle orta vadede ciddi potansiyeli olabilecek bir hisse. Devamlı arge yatırımı yapan ve yakın zamanda amerika pazarına ihracat yapma izinlerini tamamlamış bir şirket.
    Deva Holding'te dikkatli olun derim, sizin yazınız üzerine dikkatimi çekti inceleyeyim dedim.

Şirket sahibinin değiştiği 2006 yılından beri hiç temettü vermemiş. Hiç temettü vermeyen şirket görünce ilk aklıma gelen şey şirketin karı başka yollar ile kaçırılıyor mu çünkü ne olursa olsun insan sahibi olduğu şirketten mutlaka bir şekilde para kazanıyordur.

Deva Holding'in sahibi East Pharma Sarl isimli bir şirketmiş ve merkezi Lüksemburg'ta. East Pharma Sarl'ın sahibi ise East Pharma isimli bir şirket ve Bermuda'da kurulu. Bermuda tahmin edileceği üzere vergi vermemek için off shore şirketlerin kurulduğu bir ülke.

Şirketin genel yönetim giderleri/satış gelirleri oranı %7.80 (2017/12 aylık henüz açıklanmamış, 2016/12'ye baktım)

Mesela Soda sanayi'nin genel yönetim giderleri/satış gelirleri %3.20, soda'ya göre satışlarına oranlarsak %143 daha fazla yönetim gideri mevcut.

Faaliyet karına oranlarsak Soda'nın genel yön. gid./faaliyet karı %15.70

Deva Holding'in ise %44.26, neredeyse 3 kat fazla.

Ayrıca şirket çatı şirketi Eastpharma Sarl'a isim hakkı gideri ödüyor, 2016 yılında 11.8 milyon ödemiş (faaliyet karının neredeyse %10'u). Bu isim hakkı Roche ürünlerinin satış hakkı ile ilgili ama East Pharma'nın Roche'ye ne kadar ödediğini bilmiyoruz. Belki ana şirket Roche'ye daha düşük bir oran ödüyor, belkide böyle birşey yoktur ama sonuçta bilemeyiz.

Yani muğlak tarafları olan bir şirket, yeterince şeffaf değil.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mesela DCA de en önemli parametre discount rate denen uzun vadeli piyasa faizi değeridir...genelde 10 yıllık bono faizi alınır..5 ya da 2 yıllık alanda olabilir...değeri belli...ama eğer kötümser bir rapor hazırlamak isterseniz, şu anki %13 seviyesini alırsın, firma değeri bir anda %20 düşük çıkar...yok patron iyimser bir rapor istiyordur, o zaman dersin ki, şu an faizler geçici yüksek, bu seviyelerde kalması imkansız, bu faizler orta vadede %10 lara iner...o zaman da değerleme bir anda %30 yukarı gider.

Yani demek istediğim şey, bir portföy yatırımcısı olarak, pek çok analiz yöntemini bilmek, iyi analiz ile kötü analizi ayırt edebilmek, parametreleri bilmek önemli..ama detaylara boğulup, büyük resmi kaçırmamak gerek.

Buradaki beyaz yakalıların çoğu mühendis kökenlidir...olaya mühendis gibi değil, iş adamı gibi, patron gibi bakın...bırakın detayları maaşlı uzmanlar yapsın..sizin işiniz portföyünüzü yönetmek olsun.
    Son pragrafınız olayı çok güzel açıklıyor. Fazla detaylarla uğraşmamak lazım. Önemli olan büyük resim. Piyasadaki onlarca uzman ayrıntılarda boğulduğu için çok başarılı olamıyorlar bence.(ekonomik olarak)

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

4.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Örneklersek eğer 100 TL'lik portföyünüz var ve 5 TL temettü alacaksanız, portföyünüzün temettü verimi %5 demektir.
    Teşekkürler. Ayrıca temettü oranı, dağıtma oranı gibi kavramlar da var. Bunlar ne ifade ediyor?

5. Arclk

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim kriterlerime uyan hisseler genelde Koc, Oyak ve biraz da Sabanci hisseleri, tabii alim yerleri, sirketin yatirim doneminde ve yatirim doneminin neresinde oldugu da onemli...

Su anda elimde olanlari sayayim, takip ettigim param olsa da alsam dediklerimi de ikinci bir liste olarak koyayim.
    Elimde olanlar
    Tuprs
    Hekts
    Froto
    Asels
    Brisa
    Poltk
    Elimde olmasini istediklerim:
    Eregl
    Aygaz
    Arclk
    Cimsa
    Toaso
    Diger ilgi duyduklarim:
    Aksa
    Kords
    Soda
    Sise

Ben tutucu bir yatirimciyim, yasim geregi boyle olmak zorundayim.
    Genc olsam biraz daha fazla risk alir, temettu odemeyen, teemttuyu hizli buyume amaci ile kullanan sirketlere bakinir ve agirik verirdim.
    %100 hissedeyim zaten yeterince risk aliyorum, bari "kendime gore" riski dusuk hisselerde olayim diyorum.
    Belli bir fiyat ve endeks seviyesinden sonra artik almiyorum.
    Temettuleri kenara koyup firsat cikmasini bekliyorum ama nakit tutmakda da zorlandigimi itiraf etmem lazim.
    Asels gibi kisa surede ciddi atak yapan hisselerde "ucun biri" kuralini uyguluyorum, cunku biliyorum ki ucun birini vermeyen adam sonunda ucun birini aliyor.
    Syg,

Üstadım sizin elinizde bulunan hisselerin brisa hariç hepsine sahibim. Fazladan Soda ve Toaso da var.

Arçelik hakkındaki güncel yorumunuzu alabilir miyiz? Buralar alım bölgesi olarak değerlendirilebilir mi uzun vade ağır ağır toplayıp biriktirmek için.
    Son düzenleme : urgent; 08-03-2018 saat: 14:39.

6.  Alıntı Originally Posted by Fishon Yazıyı Oku
    Teşekkürler. Ayrıca temettü oranı, dağıtma oranı gibi kavramlar da var. Bunlar ne ifade ediyor?
    Temettu orani 1 liralik nominal değere gore alacaginiz miktardir. Ornegin temettu oranı %100 ise hisse basi 1 lira, %20 ise 20 kurus alirsiniz.

Dagitma orani ise net karin ne kadarinin temettu olarak verileceginin oranidir. Ornegin 100m net kar aciklamis bir sirket bunun 90m kismini temettu verme karari alirsa dagitma orani %90 olur.

7. Herkese merhaba,

Konu çok güzel ve yararlı. Paylaşımlar da aynı yönde gerçekten bilgi dolu.
    Foruma yeni dahil olan birisi olarak ben de kendi düşüncelerimi paylaşmak istedim. Ayrıca konuyu forum dışı takip eden birçok kişi olduğunu düşünüyorum. Onları da kendi düşüncelerini ve tecrübelerini aktarması için foruma kayıt olmaya davet ediyorum

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim. Yaş 30, beyaz yaka diye tabir edilen kitledenim. Borsayla ilgili son 1-1,5 yıla kadar çok ciddi bir ilişkim yoktu hep uzaktan uzağa takip, kulaktan dolma duyulan sözler vs. daha sonra 2016 yılının sonları gibi artık uzun dönemli yatırım yapmak lazım altın mı alsam, döviz mi, yoksa bir tarlaya mı para bağlasak soruları içinde hisse piyasasını olan ilgim arttı.

Daha eskiye gidip bu uzaktan takibe bir örnek verecek olursam, 5-6 yıl önce işe ilk başladığım zamanlar departmanımızda birisi vardı. bjk hissesinin sanırım tavan yaptığı dönemler departmanın içinde kar 2000 tl oldu, aradan 1 saat geçiyor kar 3000 tl oldu nidalarıyla coşan bir arkadaş vardı. 1 aylık böyle bir dönem oldu. O departmanın içinde herkes ondan heveslenerek bjk hissesi almaya başladı. Tabi sonrası malum hikaye üst üste hissede düşüşler, o hisseyi alanlar birkaç yıl elden çıkarmadan beklemek zorunda kaldılar. Sanırım bu benim için ilk dersti.

Bir zaman sonra biraz araştırma ufak ufak biraz piyasaya girme düşüncesiyle gubrf ve unyec hisseleriyle alım yapmaya başladım. Ancak zaman geçiyor beklediğim gibi kar veya hareket olmuyordu. Bir süre daha bekleyip ufak bir karla hisseleri satarak borsa defterine bir virgül koydum.

Sonra en başta belirttiğim sürece (2016 sonları) geldim. Yatırım yapmalı ama neye yapmalı, nasıl yapmalı gibi araştırmaların sonucunda kararımı aldım. Tercih ettiğim yol uzun vade temettü yatırımcılığı oldu. Hisse seçmeye yoğunlaştım ve bazı hisseleri belirledim. Araya bir tane de büyüme potansiyeli olan borsamızın en popüler hisselerinden olan aselsanı aldım. Aylık, haftalık peyderpey alımlara başladım.

Aselsan maliyetim 13, Toaso maliyetim 21, Tuprs maliyetim 74 gibi tutarlardı. Tabi her şey güllük gülistanlık değildi Çimsa maliyet 15, Ttrak 74 maliyetlerim de oluşmuştu. Aradan bir zaman geçtikten sonra yaklaşık %50 kar elde ettim. Açıkçası şaşırdım, genel itibariyle mantıkla hareket eden biriyimdir ve bu kadar kısa vadede bu kadar karın yüksek olduğunu görebiliyordum. O dönem acil nakite ihtiyaç duyduğum için de hisseleri satmak zorunda kaldım. Bu da ayrı bir dersti; ihtiyaç duyacağın parayla yatırım yapma.

Bu ana hat belirlediğim örneklerle beraber, okumalara araştırmalara devam ediyorum. Zaman geçtikçe elbette tecrübeler artacak deneyimler pekişecek. Acizane olarak benim gibi borsaya yeni yatırım yapmaya başlayacaklara tavsiyem şunlar olur;
    -Sabırlı olun ve kendinizi tanıyın
    -İhtiyacınız olacak parayla borsaya girmeyin
    -bist30 ve bist 100 dışına çıkmamaya gayret gösterin

Bilmiyorum uzun mu bir yazı oldu Tecrübeli yatırımcı arkadaşların yorumlarını ilgiyle ve dikkate alarak takip eden bir kitle var. Her yerde olduğu gibi burda da iyipolis-kötü polis olması gerektiğine inanıyorum. Konunun başında yazan olumsuz görüşleri olan kişiler gördüğüm kadarıyla artık yazmıyorlar. Bence onlar da yazmalı, fikirlerini dile getirmeliler.

Son olarak adettendir: Yatırım tavsiyesi değildir

Herkese başarılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Harita Yazıyı Oku
    Temettu orani 1 liralik nominal değere gore alacaginiz miktardir. Ornegin temettu oranı %100 ise hisse basi 1 lira, %20 ise 20 kurus alirsiniz.

Dagitma orani ise net karin ne kadarinin temettu olarak verileceginin oranidir. Ornegin 100m net kar aciklamis bir sirket bunun 90m kismini temettu verme karari alirsa dagitma orani %90 olur.
    Bu güzel açıklama için teşekkür ederim.

Sayfa 428/637 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •