Sayfa 47/504 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon
Arama sonucu : 4029 madde; 369 - 376 arası.

Konu: KFEIN Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş.

1. Yani elde edilen gelir adam gibi yerlerde kullanılmış ve kullanılacak.

2. 1. RAPORUN AMACI
    Bu raporun amacı, Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.1 Pay Tebliği’nin 29/5 Maddesi
    uyarınca Şirket Denetim Komitesince Şirket’in halka arz fiyatının belirlenmesinde esas alınan
    varsayımların gerçekleşip gerçekleşmediği, gerçekleşmedi ise nedeninin açıklanmasıdır.
    2. FİYAT TESPİT RAPORUNDA YER ALAN ÖZEL VE OLAĞANDIŞI
    VARSAYIMLAR
    Halka açılma aşamasında Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan ve
    Şirketimizin internet sitesi ile KAP’da yatırımcıların bilgisine sunulan 26.04.2018 tarihli fiyat
    tespit raporunda (Rapor) kullanılan varsayımlar aşağıdaki şekildedir.
    Şirket tarafından sağlanan bilgiler kullanılarak hazırlanmış, şirketin mevcut yapısı ile
    geleceğe ilişkin kurumsal ve sektörel beklentiler değerlendirilmiş ve bu süreçte Türkiye
    ekonomisinin gösterdiği ve ileride göstereceği tahmin edilen performans da dikkate alınmıştır.
    Değerleme ve fiyat tespit çalışması Kafein Yazılım Hizmetleri Tic. A.Ş. için 2015, 2016 ve
    2017 yılsonu dönemlerine ait Özel Bağımsız Denetimden geçmiş olan finansal tablolara
    dayanılarak hazırlanmıştır. Ayrıca Şirket yönetimi tarafından sağlanan satış yöntemi, ihale
    süreçleri, tahsilat ve ödeme koşulları gibi bazı bilgiler veri alınmış ve bu verilerin Şirket
    faaliyetlerini doğru yansıttığı kabul edilmiştir.
    Değerleme raporunun oluşturulmasında aşağıda sayılan varsayımlar kullanılmıştır.
    i) Şirket’in, faaliyetlerini ciddi anlamda etkileyen (olağandışı mali kriz, doğal afetler,
    olağandışı siyasi ve yasal değişiklikler, öngörülemez hukuki gelişmeler vs. gibi) alışılagelen
    dışında bir engel olmadan işletmenin sürdürülebilirliği esasına göre öngörülebilir gelecekte
    faaliyet göstermeye devam etmesi,
    ii) Şirket’in yönetim ve personel kadrosunda işletmenin sürekliliğini, bilgi ve tecrübe
    birikimini etkileyecek, alışılagelen personel dönüşümü dışında olumsuz önemli bir değişimin
    olmaması,
    iii) Türk ve dünya ekonomisinde yakın gelecekteki gerçekleşmelerin bu rapordaki varsayımlar
    bölümündeki ekonomik verilerden ciddi sapma göstermemesi,
    iv) Değerlemede olağanüstü herhangi özel bir varsayımda bulunulmamıştır.
    Şirket değerlemesi, değeri etkileyebilecek ilgili tüm faktörlerin dikkate alınması ile
    hesaplanır. Bu faktörler genellikle şunları içerir:
     İşletmenin geçmişi
     Ekonomik yapı ve işletmenin içinde bulunduğu sektörün genel görüntüsü
     İşletmenin mali yapısı ve defter değeri
     İşletmenin kar yaratma kapasitesi
     İşletmenin, sabit ve dönen varlıklarının yapısı ve değerleri
     Aynı ya da benzer sektörlerdeki halka açık şirketlerin piyasa değerleri
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. 3.1. “PAZAR YAKLAŞIMI†YÖNTEMİ İLE PİYASA DEĞERİ TESPİTİ
    “Pazar Yaklaşımı†yöntemi ile yapılan piyasa değeri hesaplanmasında;
    1) “Piyasa Değeri / Defter Değeri†(PD/DD)
    2) “Firma Değeri / Satışlar†(FD/Satışlar)
    3) “Fiyat / Kazanç†(F/K)
    4) “Firma Değeri / FAVÖK†(FD/FAVÖK)
    Oranlarına yer verilmiştir.
    Değerleme çalışmasında PD/DD ve FD/Satışlar için 10’un; F/K ve FD/FAVÖK için 40’un
    üzeri ve negatif sonuç veren rasyolar aşırı uç kabul edilmiş ve ortalamalara dâhil
    edilmemiştir.
    Ana faaliyet konusu yazılım olan Şirket için piyasa çarpanları yöntemiyle yapılan
    değerlendirmede baz alınan rasyolarda BİST Ana Pazar, BİST Bilişim, BİST Yazılım
    sektörlerinde yer alan halka açık ortaklıkların 25.04.18 tarih itibariyle hesaplanan oranları
    kullanılmıştır. Pazar yaklaşımı yönteminde, BİST Bilişim ve Yazılım sektörleri, şirketin ana
    konusu ile doğrudan yakınlık gösterdiği için BİST Ana Pazar, Şirketin halka arz sonrasında
    işlem göreceği Pazar olması nedeniyle değerleme çalışmasına dâhil edilmiştir. BİST 100 ve
    Yıldız Pazarda işlem gören şirketler ise büyüklük olarak Kafein’den çok farklı ölçeğe sahip
    oldukları için Pazar yaklaşımına dâhil edilmemişlerdir.
    Sonuç olarak Oran Analizi yöntemiyle Kafein için tüm rasyoların verdiği değerlemelerin eşit
    ağırlıklı ortalamasına göre 52.092.535 TL’lik piyasa değerine ve 4,74 TL birim pay değerine
    ulaşılmıştır.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. 3.2. “GELİR YAKLAŞIMI†YÖNTEMİ İLE PİYASA DEĞERİ TESPİTİ
    Gelir yaklaşımının çok sayıda uygulama yolunun bulunmasına karşın, gelir yaklaşımı
    kapsamındaki yöntemler fiilen gelecekteki nakit tutarlarının bugünkü değere indirgenmesine
    dayanmaktadır.
    Bu yönteme göre Esas faaliyet karından vergi, işletme sermayesi değişimi ve nakit akım
    tablosunda yer verilen yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları da düşürülüp,
    amortisman eklenmek suretiyle ilgili yıla ait serbest nakit akımı hesaplanmaktadır. İlgili
    projeksiyon döneminde gerçekleşeceği varsayılan serbest nakit akımları da ağırlıklandırılmış
    ortalama sermaye maliyeti ile bugüne indirgenip nihai olarak da net finansal borç düşülerek
    Şirket değeri tespit edilir.
    Şirket’in “İndirgenmiş Nakit Akımı Analizi â€ne göre yapılan değerlemede kullanılan
    varsayımlar / değerler aşağıdaki gibidir:
    1) Projeksiyonlar TL üzerinden yapılmıştır.
    2) Gelecek beş yıllık dönem esas alınarak hesaplanmıştır. (2018-2024)
    3) Şirket için 2018 yılında %30, 2020 yılında %25 ve 2021-2022 yılları arasında yıllık
    %20 oranında ciro artışı gerçekleştireceği tahmin edilmiştir. Şirket’in 2022 yılından
    sonrasına ilişkin terminal büyüme oranı %3 olarak alınmıştır.
    Bu yönteme göre, indirgenmiş nakit akımlarının bugünkü tahmini gerçeğe uygun değeri
    70.300.108 TL piyasa değerine ve 6,39 TL birim pay değerine tekabül etmektedir.

file:///C:/Users/dunya/Downloads/Kafein%20Varsay_mlara%20ili_kin%20De_erlendirme%20 Raporu%20(1).pdf
    Son düzenleme : keko; 10-08-2018 saat: 10:04.

5. kafeini halka arz ederken bazı kriterlere göre değerlerinin hangi fiyat olduğunu söylemişler dünkü kap açıklamasında...gelir yaklaşımı yöntemine göre 6,39 tl...pazar yaklaşımı yöntemine göre ise 4,74 tl...

halka arz yapılırken bu iki yöntemin ortalamasını almışlar ve fiyatı 5,56 olarak bulup %20 de iskonto yaparak halka 4,45 tl den vermişler...şirketin söylediği budur dostlar...

bu raporun sonuç kısmında bunu şöyle özetlemişler...

4. SONUÇ
    Kafein’in şirket değeri tespit edilirken Pazar Yaklaşımı ve Gelir Yaklaşımı yöntemleri %50 -
    %50 olmak üzere eşit oranda ağırlıklandırılmıştır.
    Bu doğrultuda Kafein’in piyasa değeri 61.196.321 TL olarak hesaplanmıştır. Bu değere göre
    Şirket’in mevcut çıkarılmış sermayesinin 11.000.000 TL olduğundan hareketle birim pay
    değeri de 5,56 TL olarak bulunmuştur. Şirketin birim halka arz fiyatı, bulunan birim pay
    değerine %20 oranında halka arz iskontosu uygulanarak 4,45 TL olarak belirlenmiş

6. kısacası halka arz yapılırken ve şirketi değerlendirirken uyguladıkları yöntemleri ve buldukları fiyatının açıklamasını yapmışlar....

7. çok aşırı işlem hacminden sonra (o vakitler satış eşiğidir ve o vakitlerde bir çok yeni lot satışa sürülmektedir ) ertesi günü şirketin böyle bir açıklamayı kapa yollaması çok garip oldu...adeta yukarıdan satarım aşağıdan alırım hareketlerine benziyor...bakalım neler olacak ???

8. umarım kafein tekrardan toparlanır...

Sayfa 47/504 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •