Sayfa 488/637 İlkİlk ... 388438478486487488489490498538588 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,897 - 3,904 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Petkim e rakip olarak kimler gelecek acaba?
    Ve şu konjöktürde Petkim in yaptığı yatırımların benzerlerini yapabilmek en az kaç yılı alır sizce?

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bildiğim kadarıyla ürün gamı olarak %100 örtüşmese de, önemli ölçüde pazar rekabetine sebep olacak 2 önemli proje var..tabii ki bunlar daha doğmamış çocuk, belki de hayata bile geçemeyecek...ancak 3-4 sene sonra bu tehdit realize olmaya başlar...ama şimdiden dikkate almak lazım.

kısa vadede olumlu şu yorumum da var..demek ki sektörde büyük bir boşluk var ve bu firmalar pazara gelinceye kadar 3-4 sene petkim çok iyi marjlarla çalışacak.

aynı konu petkim-socar rafineri yatırımı için de yaşandı..3-4 sene dendi, 7 seneyi buldu yatırımın devreye girmesi...bu arada tüpraş mükemmel dönemler geçirdi, ama yavaş yavaş socar etkisi görülmeye başlandı...ne kadar birbirinin pazarlarını tehdit etmeyecekler dense de...az da olsa etkisi olacaktır...bu yüzden 2019 ve sonrasında tüpraş için çok olumlu değilim.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla ürün gamı olarak %100 örtüşmese de, önemli ölçüde pazar rekabetine sebep olacak 2 önemli proje var..tabii ki bunlar daha doğmamış çocuk, belki de hayata bile geçemeyecek...ancak 3-4 sene sonra bu tehdit realize olmaya başlar...ama şimdiden dikkate almak lazım.

kısa vadede olumlu şu yorumum da var..demek ki sektörde büyük bir boşluk var ve bu firmalar pazara gelinceye kadar 3-4 sene petkim çok iyi marjlarla çalışacak.

aynı konu petkim-socar rafineri yatırımı için de yaşandı..3-4 sene dendi, 7 seneyi buldu yatırımın devreye girmesi...bu arada tüpraş mükemmel dönemler geçirdi, ama yavaş yavaş socar etkisi görülmeye başlandı...ne kadar birbirinin pazarlarını tehdit etmeyecekler dense de...az da olsa etkisi olacaktır...bu yüzden 2019 ve sonrasında tüpraş için çok olumlu değilim.
    Teşekkürler. Portföyün çok büyük bölümü Petkim de olduğu için görüşlerinizi merak etmiştim .

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ben kriz döneminde oransal olarak daha az düşeni satıp daha fazla düşeni almayı tercih ediyorum. Motivasyonum temeli bozuk olan değil aşırı satılanı tercih etmek. Dünde böyle fırsat veren hisseler oldu. Toparlanma durumda bu hisseler hızlı toparlandığı için kazanım sağlanabiliyor.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    her durumu ayrı ayrı analiz etmek lazım...borsada ezberler, hazır reçeteler işe yaramaz çoğu zaman...hatta ezberler az az kazandırır, bir kere çok kötü terse yatırır ve batırır.

çok düştü diye aldığını firma batabilir ya da tahtası kapanabilir...uzel makina diye bir örnek var..tam bir ibret vesikasıdır.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    portföyün son durumu (bire bir takip eden pek olmadığı için açık açık paylaşıyorum...bir süre sonra ezber-kopya olmasın diye bu kadar açık paylaşım yapmam..sonuçta mevzu balık yakalamak, balık tutmak değil.

aksa:3x tl
    brisa: 5x tl
    petkm: 2x tl
    poltk: 4x tl
    uluse: 4x tl

Toplam 18x tl lik alım yapmışım...Bu alımalr u-100 118 bin-108 bin aralığında düşüş trendindeyken yapıldı, ağırlıklı ortalama 115 bin filandır...Şu anki kayıp 0,36 x gözüküyor...yani %2 kayıp var portföyde.

Ancak u-30 short pozisyonlarından ciddi artımız var.....bu nedenle totalde portföy eksi değil 2x kadar artıda.

mevcut hisselerde zamanla 10x tl alımlar tamamlanacak...4 adet hisse daha portföye girecek...pusuda bekliyoruz uygun zamanı...bekleyenler kordsa, alkim, pegasus, doas (ayrıca yedek oyuncular da var...zamanla bekleme sırası ve yedek oyuncular değişebilir).
    Poltk hissesinin bu listeye yakışmadığını düşünüyorum. Fiyatının uygun olmadığını da düşünmekle birlikte asıl sorun alsan alınmaz , satsan satılmaz durumda aşırı sığ bir tahta.

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    FROTO nun nasıl çöktüğünü görmek istiyorsanız 2008 yılı grafiğine bakın derim.

bu hisseye apple veya Amazon hissesi muamelesi yapılması gerçekten garip, sektörde onlarca oyuncu dünyada işleri etkileyebilecek binlerce değişken var.
    2008 yılında çökmesi sorun değil bu çöküşten sonra nasıl toparladı orası daha önemli.

Gerçi derdim o hisse mi bu hisse mi tartışmasından çok stratejiye dikkat çekmekti.İtiraf etmek gerekirse ben de düzenli alıyorum ama son 6 ayda düzenli almasaydım da pusuda çöküş bekleseydim daha iyi olacakmış hesabını yaptığımdan atmıştım bir evvelki postumu.Tabi herkesin stratejisine saygım var.

6.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Poltk hissesinin bu listeye yakışmadığını düşünüyorum. Fiyatının uygun olmadığını da düşünmekle birlikte asıl sorun alsan alınmaz , satsan satılmaz durumda aşırı sığ bir tahta.

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    benim bu hisseye ayırdığım miktar az...bazen kademeleri boş oluyor..%3-5 oyanayabiliyor bir işlemle....sürekli alan biri için bu sorun değil...işler yolunda giderse 5-10 sene sonra zaten sermaye arttırımları ile likit hale gelecektir...portföyümde bunun gibi başka hisse olmaz zaten.

normalde u100 dışına çıkmamak kriterlerim aarsında... portföyün %10 luk kısmı için bu kuralı esnettim şimdilik.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    her durumu ayrı ayrı analiz etmek lazım...borsada ezberler, hazır reçeteler işe yaramaz çoğu zaman...hatta ezberler az az kazandırır, bir kere çok kötü terse yatırır ve batırır.

çok düştü diye aldığını firma batabilir ya da tahtası kapanabilir...uzel makina diye bir örnek var..tam bir ibret vesikasıdır.
    Evet hatırlıyorum. Yanlış bilmiyorsam türk traktör için fırsat yaratmıştı.
    Ancak benim takip listem temeli sağlam şirketlerden oluşuyor. Sadece kriz anında panik satışla gereğinden fazla satılan hisselere bakıyorum. Açıkçası muhafazakar bir yatırımcıyım. Borcu az, tercihen geçmiş yıllardan kalma zararı olmayan, temettü ödeyen şirketleri takip ediyorum.

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    portföyün son durumu (bire bir takip eden pek olmadığı için açık açık paylaşıyorum...bir süre sonra ezber-kopya olmasın diye bu kadar açık paylaşım yapmam..sonuçta mevzu balık yakalamak, balık tutmak değil.

aksa:3x tl
    brisa: 5x tl
    petkm: 2x tl
    poltk: 4x tl
    uluse: 4x tl

Toplam 18x tl lik alım yapmışım...Bu alımalr u-100 118 bin-108 bin aralığında düşüş trendindeyken yapıldı, ağırlıklı ortalama 115 bin filandır...Şu anki kayıp 0,36 x gözüküyor...yani %2 kayıp var portföyde.

Ancak u-30 short pozisyonlarından ciddi artımız var.....bu nedenle totalde portföy eksi değil 2x kadar artıda.

mevcut hisselerde zamanla 10x tl alımlar tamamlanacak...4 adet hisse daha portföye girecek...pusuda bekliyoruz uygun zamanı...bekleyenler kordsa, alkim, pegasus, doas (ayrıca yedek oyuncular da var...zamanla bekleme sırası ve yedek oyuncular değişebilir).
    Oranlarınımız farklı olsa da portföyümüz hemen hemen aynı sayılabilir sn. Cautionary. Tek farkımız benim portföyde diğer hisselere oranla Cimsa nın ağırlığının çok daha fazla olması. Beni tedirgin eden Uluse nin düşüşlere fazlaca katılması ve gözünün aşağıya dönmüş olması. Acaba şirket satışlarıyla ilgili bir sıkıntı falan mı var? Ya da teknik bir düşüş mü bu süreç? Bilgisi olan var mı acaba?

Sayfa 488/637 İlkİlk ... 388438478486487488489490498538588 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •