Sayfa 505/784 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon
Arama sonucu : 6265 madde; 4,033 - 4,040 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,397
    AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

2. Haber mi var

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. milletin anasını ağlattılar şimdi analist toplantısı yapıyorlar.

4. Anaiz- Şirket Raporu: Tekfen Holding (Ak Yatırım)

Tavsiye: Gözden Geçiriliyor
    Hisse Fiyatı: 22,28 TL
    Analist Toplantı Notları

Tekfen Holding, dün CEO Ali Pandır'ın katılımıyla bir analist toplantısı gerçekleştirildi.
    Önemli gördüğümüz konular,

Yönetim, taahhüt işinde ana zarar eden projeler (Rusya ve Suudi Arabistan) tamamlanmak
    üzere olduğundan ve zararlar bilançoda gerçekleştiğinden, en kötünün geride
    kaldığını düşünüyor. Kalan projelerin karlılıklarının daha sağlıklı olduğu
    öngörülüyor. Yönetim ayrıca Kazakistan ve Azerbaycan'daki projelerin karlı olmaya
    devam edeceğini öngörüyor. Taahhüt tarafında orta vadeli hedef, FAVÖK marjını
    %8-10 seviyelerine çıkartmak. Mevcut FAVÖK marjının %6'nın altında olduğu öngörülüyor.

Taahhüt işinde ana odak, seçici ve nispeten küçük ölçekli projelerle karlılık üretmek
    olacak. Yönetim, iş yükünün büyüklüğüne göre daha esnek bir iş gücü istihdam
    ederek ve dijitalleşmeyi artırarak taahhüt işinde verimliliği artırmayı planlıyor.

Taahhüt tarafının zarar yazan projeler kaynaklı 250 milyon dolar tutarında birikmiş
    tanzim talepleri var. Bunların tamamen geri alınması zor olmakla beraber, yönetim
    talep edilen gelirin bir kısmının geri alınabileceğini düşüyor. Katar Stadyum
    Projesi'ndeki tanzim talebinin yılsonuna kadar, muhtemelen Dünya Kupası'ndan
    önce sonuçlandırılması bekleniyor.

Suudi Arabistan ile iyileşen diplomatik ilişkiler tanzim taleplerinin çözümü noktasında
    olumlu. Şirket ayrıca, Aramco'nun bir projesi için üç yıl sonra teklif
    vermeye davet edildiğini de kaydetti.

Avrupa Birliği'nin Rus doğalgazına olan bağımlılığını LNG ithalatıyla azaltma çabaları,
    dünyanın en büyük LNG ihracatçısı Katar'daki yatırımları hızlandırdı. Tekfen,
    Katarda LNG kapasite artışıyla alakalı 1Ç22'de toplam büyüklüğü 448mn dolarlık
    proje kazandı. Şirket ülkede 3 tanesine teklif verdiği 4 benzer projenin
    devam ettiğini belirtti. Bu dönüşümün bir parçası olarak Azerbaycan, Türkmenistan
    gazını Tanap üzerinden Avrupa'ya satmak için bir gaz boru hattı inşa etmeyi
    planlıyor. İsrail, doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı planlıyor.

Yükselen enerji fiyatlarına rağmen, devam eden yeşil enerjiye dönüşüm nedeniyle
    yeni petrol ve gaz yatırımlarında düşüş eğilimi görülüyor.

Şirketin ileriye yönelik diğer odak noktası, imalat ve mühendislik işleri (inşaat
    grubunun parçası) olacak. Tekfen, imalat, petrol, petrokimya, kimya ve gübre
    sektörleri için yüksek kaliteli proses ve depolama ekipmanları, enerji santralleri
    ve depolama terminallerinin imalatı ve inşasında uzmanlaşmış bir şirket. Yönetim,
    imalat tarafında sınırlı rekabet görüyor ve karlı büyüme için alan görüyor.
    Bu bağlamda, yurt dışında satın alımlarla büyümeyi hedefliyor.

Şirket, görece düşük verimliliğe sahip arazilerini elden çıkararak tarımsal üretimdeki
    operasyonlarını küçültmeyi planlıyor. İthal ürünlerin işlenmesine, üretimde
    tam verimlilik sağlandıktan sonra son verilmesi planlanıyor.

Gübre tarafında ihracat yasağı Eylül ayına kadar kısmen kaldırılarak şirketlerin
    kapasitelerinin %40'ına kadar olan kısmının ihraç edilmesine izin verildi.
    İç piyasada gübre fiyatları, zayıf talep koşulları ve ihracat kısıtlamaları nedeniyle
    küresel fiyatlardan negatif ayrıştı. Bu, geçen yıla kıyasla karlılık üzerinde
    bir miktar baskı oluşturuyor.

Şirket, gübrede doğrudan satış yapmak ve gübrelerin optimal kullanımı da dahil olmak
    üzere daha iyi tarım uygulamaları konusunda çiftçilerle iş birliği yapabilmek
    için satış kanallarını dönüştürmeyi planlıyor.

Toros Tarım'da halka arz yerine uluslararası bir oyuncu ile stratejik ortaklık kurulması
    planı ön plana çıkıyor. Şirket, yerli gübre işinde mevcut pazar payını
    (%28-30) artırmak için daha fazla alan görmüyor. Stratejik bir ortaklık, yakın
    bölgelerde (Balkanlar ve Kafkaslar), büyüme stratejisine daha uygun olacak şekilde,
    uluslararası merkezler kazanmanın yolunu açabilir.
    Genel olarak toplantının tonunun, i) taahhüt iş kolunda oluşabilecek ek zararlarla
    alakalı endişeleri ve potansiyel tanzim konularını ele aldığı ve ii) stratejik
    öncelikler hakkında daha net bir resim çizdiği için, olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Raporun Tamamı:
    https://yatirim.akbank.com/_layouts/...d.aspx?ID=7286

5. Analiz- Şirket Haberleri (İş Yatırım)

Tekfen Holding
    Kapanış (TL) : 22.28 – Hedef Fiyat (TL) : 40.39 – Piyasa Deg.(TL) : 8244 – 3A Ort.
    İşl.Hac.(mn$) : 21.9
    TKFEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 81.27 Analist: [email protected]
    Tekfen analist toplantısı notları

Tekfen Holding, bir yılı aşkın bir süre önce göreve başlayan Grup Şirketler Başkanı
    Ali Pandır ile mevcut durumu ve gelecek beklentilerini değerlendirmek üzere
    dün bir analist toplantısı düzenledi. Son iki çeyrekte birkaç taahhüt projede
    meydana gelen maliyet artışlarına yönelik kaydedilen karşılıklar nedeniyle hayal
    kırıklığı yaratan sonuçların elde edilmesinin ardından, yönetim fırtınanın bittiği
    konusunda daha iyimser ve bakiye sipariş büyüklüğünden ziyade karlılık odaklı
    daha temkinli bir yaklaşımla ileriye bakmaya başlayabileceklerine inanıyor.
    Toplantıdan öne çıkan başlıklar şöyle,
    - Şirket’in portföyünde geçmiş dönemlerde pandemi, olumsuz hava koşulları ve işveren
    kaynaklı talepler gibi pek çok sebepten ötürü zarar kaydedilen üç ana proje
    bulunmakta. Bunlar, Haradh Uydu Gaz Sıkıştırma Tesisleri Boru Hatları (Suudi
    Arabistan), Beşinci Bölge Stadyumu (Katar), Kharampurskiy Sahası-PSJC Gazprom
    Dış Nakil Boru Hattı (Rusya) projeleri. Yönetim, Katar ve Rusya’daki projeler tamamlandığından
    ve Suudi Arabistan projesi için gerekli karşılıkların 1Ç22’de halihazırda
    kaydedilmiş olmasından ötürü, ileriye dönük büyük miktarda yeni bir
    karşılık ayırma ihtiyacı doğmayacağını düşünüyor.
    - Projelerdeki maliyet artışlarının bir kısmının tazminine ilişkin müzakereler
    devam ediyor. Yönetim, toplam 250 milyon dolar tutarındaki zararların bir kısmını
    tahsil edebileceklerine inanıyor. Olası ödemelerin zamanlaması belirsiz olsa
    da, yönetim, en azından tamamlanan projelerden yakın vadede bazı olumlu sonuçlar
    alma konusunda iyimser.
    - Yeni proje kazanımlarına gelince, Şirket Katar, Irak ve Suudi Arabistan’da oluşabilecek
    fırsatları değerlendiriyor. Küresel olarak yenilenebilir enerji yatırımlarına
    yönelik eğilim artıyor olsa da, petrol fiyatlarındaki artış ve Türkiye’nin
    Körfez bölgesi ülkeleriyle artan işbirliği, yeni proje kazanımlarının önünü
    açabilir. Yönetim ayrıca, Avrupa ülkelerinin Rusya’nın kısıtlamalarından sonra
    gaz ithal etmek için alternatif kaynaklar araması nedeniyle doğal gaz boru hattı
    projelerinde gaza basılan Azerbaycan, İran ve İsrail’de yeni fırsatlar olabileceğine
    inanıyor. Diğer yandan, yönetim ileriye dönük olarak agresif bir bakiye
    sipariş büyümesi hedeflemiyor. Ana odak, düşük riskli projeler ile birlikte
    karlılıkta olacak. Yönetim, gelecek projelerde %8-10 FAVÖK marjı elde etmeyi hedefliyor.
    - 2021’deki rekor seviyedeki yüksek performansın ardından, gübre sektörü için 2022
    görünümü, çiftçilerin azalan satın alma gücü nedeniyle iç talep baskılandığından
    zayıf kalmaya devam ediyor. Olumlu bir gelişme olarak, Türk hükümeti tarafından
    2021’in sonlarında getirilen gübre ihracat kısıtlamalarının hafifletildi.
    Firmaların Eylül ayına kadar üretim kapasitelerinin %40’ına kadar ihracat yapmalarına
    izin verildi.
    - Yönetim ayrıca verimliliği, esnekliği ve kurumsallaşmayı artırmaya yönelik bazı
    yapısal değişiklikler üzerinde çalışıyor. Bazı süreçlerin dijitalleştirilmesi
    ve verimliliğin artırılması için Tekfen Ventures’ın yatırım yaptığı teknoloji
    şirketlerinden faydalanılması planlanıyor.
    - Yönetim eldeki nakit konusunda ihtiyatlı davrandığı için geri alım bir süredir
    gündemde değildi. İleriye dönük olarak, taahhüt segmentinde stabilize olduğunda
    hisse geri alımı tekrar değerlendirilebilinir.
    - Şirketin gübre işi için halka arzı düşünüp düşünmeyeceği sorusuna ilişkin olarak
    yönetim, stratejik ortaklığın bu konuda izlenilebilecek daha iyi bir yol olacağını
    belirtti. Toros’un Balkanlar ve Kafkasya’da büyümesine yardımcı olacak
    stratejik bir ortaklık düşünülebilir.
    Genel olarak, toplantının tonu iyimserdi ve en kötünün sona erdiğine dair sinyaller
    verildi. Bazı stratejik kararların ve yapısal değişikliklerin finansal sonuçlar
    üzerindeki etkilerini görmek birkaç yıl alabilecek olsa da, taahhüt işine
    daha temkinli bir yaklaşım ve verimlik artışına yönelik vurgular umut vericiydi.
    Çok yakında tahminlerimizi ve değerlemelerimizi gözden geçireceğiz. Sağlam gübre
    operasyonları, toplam 190 milyon ABD Doları tutarındaki konsolide net nakit
    pozisyonu ve uzun vadeli finansal yatırımları ve gayrimenkul varlıkları göz önüne
    alındığında hissenin aşırı cezalandırıldığına inanıyoruz.

6. bir sürü beklenti yaratılmış. Raporlarda yer almayan insider bilgilerin verilmiş olma ihtimali de yüksek, olmamış bir olay değil.. baktılar ki rezil oluyorlar piyasa değerini yükseltmek için toplantı yapmak zorunda kalmışlar.
    Şimdi toplantı yapacağınıza önceki dönemlerde bilanço yayınlanmadan önce toplantı düzenleyip mücbir sebep adı altında yazdığını zararları açıklasaydınız ya analistlere, o zaman böyle sürpriz zararlarla yatırımcının anasını s... olurdunuz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
    Aracı kurumlar ,Hisse de hedef fiyat vermeye başladığına göre, ( Bana göre,) Malı taşıtmak için hammal arıyorlar demektir..
    Dikkattli olmakta yarar var..
    Ve,Bu kağıdı daha önce 24 TL Üzerinden (25 TL Civarından.) çoğu kişiye yıktılar..
    Tekrar o seviyelere getireceklerini zannetmiyorum..
    Umarım,Tahminlerimde yanılırım..
    Ve,Uzun yıllar bu şirketin kahrını çeken yatırımcı arkadaşlar,Dileğim Emeklerinin karşılığını alırlar..

8.  Alıntı Originally Posted by El_Rey Yazıyı Oku
    bir sürü beklenti yaratılmış. Raporlarda yer almayan insider bilgilerin verilmiş olma ihtimali de yüksek, olmamış bir olay değil.. baktılar ki rezil oluyorlar piyasa değerini yükseltmek için toplantı yapmak zorunda kalmışlar.
    Şimdi toplantı yapacağınıza önceki dönemlerde bilanço yayınlanmadan önce toplantı düzenleyip mücbir sebep adı altında yazdığını zararları açıklasaydınız ya analistlere, o zaman böyle sürpriz zararlarla yatırımcının anasını s... olurdunuz.
    Imza !!! Bakin 6-7 ortagi orgutledik mail bombardimanina tuttuk , bunu 30-40 kisi ile yapsak bir olsak daha etkili olurduk . Biraz utanan insan sunu coktan yapardi , hisse 400 Milyon dolara dustukten sonra degil . Yuzde 25 yukseldi diye burada kufretmeyecek degilim . 2 milyar dolara cikarsinlar sirketi o zaman dediklerimden dolayi ozur dilerim , ama tekrar ediyorum toros yabanci ortaklik laflari falan bana hic guven vermiyor ucuza peskes cekmez diyemezsiniz cunku Bu sirketin vukuatlari 1-2 degil , o yuzden gercek yatirimcilar patronlara Ceo ya yk ya baski yapar bu Rezil fiyatlamanin hesabini sorar . Bi analist toplantisi bile baksaniza nasil hareket ettirdi, piyasaya guven verseler bir de o zaman hakettigimiz degere ulasiriz . 500 Milyon Dolar piyasa degeri bu sirketin insaat alacaklari sadece Gubre fabrikalari araziler imalat tesisleri var daha .. o yuzden hesap sorun , mail
    Bombardimina tutun , 500 milyon dolar degil bu sirketin hakki en az 2 milyar Dolar .. sirketin sadece itibari sektorde taninirligi ismi 2 milyar Dolar eder !!

Sayfa 505/784 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •