Sayfa 508/1032 İlkİlk ... 84084584985065075085095105185586081008 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,057 - 4,064 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. İçerisinde bizim de bulunduğumuz ülkeler inadına faiz artırmaktan kaçınıyorlar...Bunun yerine yerel para birimlerinin değersizleşmesine göz yumuyorlar...Bizim gibi cari açığı yüksek ülkeler için zor bir seçim esasında ama faiz artırımlarının da bir seçenek olmadığını herkes gördü yakın geçmişte...Aslında 'bu dönemin' geleceğini Mehmet Şimşek yıllar önce söylemişti de dinleyen çıkmadı maalesef...İlk fırsatta ayağını kaydırdılar...O'nun da yanlışları oldu elbette...Yapması gereken "dönemsel ucuz para"yı hoyratça kullanmak değil (en azından 2013 yılından sonra) herkes gibi para basıp ekonomiyi -en azından- OVP üzerinde fazla dalgalanma yaptırmadan götürmekti...Israrla değerli TL isteyen Erdoğan gibi bir liderle yapamazdı gerçi, o nedenle hata olarak görmemek lazım bunu da...

Son tahlilde Almanya'nın devreye sokulmasını gayet anlamlı buluyorum...Demekki küresel çete henüz ipimizi çekmeye niyetli değil...Ama bunun karşılığında ne istiyorlar bundan emin değilim abi...Şüphelerim var ama yazamam...Mevcut konjonktürde yemez...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

2.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    40 milyon turist beklentisi var...Kişi başı 1.000 dolar harcasalar (bu kurda 6 bin gayme yapar, miss gibi tatil yaparlar bu parayla) cari açığa epey bir faydası olacak bu gidişatın...HALKB ceza meza işleri atlatılırsa buradan güzel bir hikaye çıkar piyasalar açısından...Yerel seçimlere kadar 120 binler yeniden denenebilir anlamında...
    3 ncü çeyrekte negatif büyüme beklentisi içerisinde olanlara karşı...Hatırlatma babından abi...Bakalım nasıl bir etkisi olacak hep birlikte göreceğiz...

2002-2017 döneminde üretim yoluyla oluşan katma değerin %92.3’ü inşaatın dışındaki sektörlerden!
    https://twitter.com/memetsimsek/stat...74304011702272

Demiş mesela...Ben dahil kimse inanmamış o ayrı...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

3.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    3 ncü çeyrekte negatif büyüme beklentisi içerisinde olanlara karşı...Hatırlatma babından abi...Bakalım nasıl bir etkisi olacak hep birlikte göreceğiz...

https://twitter.com/memetsimsek/stat...74304011702272

Demiş mesela...Ben dahil kimse inanmamış o ayrı...
    Turistlerin kişi başı harcama ortalaması 300 $.

4. Rakam nereden hocam, kaynak anlamında ?...

5.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Rakam nereden hocam, kaynak anlamında ?...
    https://www.bloomberght.com/haberler...-de-18-9-artti

...gelirin 21 milyar 461 milyon 603 bin dolarını kişisel harcamalar, 4 milyar 822 milyon 53 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu. Bu dönemde kişi başına ortalama harcama 681 dolar, yabancıların ortalama harcaması 630 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 903 dolar oldu....

Ortalama 3.6 TL kurdan 2017 de bunu harcayan yabancı, 2018 deki kurdan da dolar bazında bunun yarısına yakın bir değeri ancak harcar diye yapılan hızlı bir tahmin benimkisi. (ayrıca turist sayısı artıyor, ama develüasyona bağlı olarak toplam turizm gelirlerimiz dolar bazında umulduğu kadar da değişmiyor şeklindeki saptamalar da bunu destekleyen diger bir argüman)
    Gerçi 300 $ biraz fazla kötümser bir tahmin olmuş, 400 öngörelim, bakalım göreceğiz. Ama 2017deki ortalama rakamlarına bakınca 2018de ortalama 1000$ olamayacağı açık bence.

SM-A510F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR,7...a-harcama.html

Bu da devletin rakamları...Ekteki tabloya göre en son 682 dolar...700 desek kişibaşı 700 x 40 milyon = 28 milyar dolar yapar...Kötü bir rakam değil sonuçta...Dış ticaret açığı son açıklanan gibi % 18 civarında devam etmiş olsa (ki kesinlikle beklentim dahilinde değil- en az % 35 açık bekliyorum yıl bazında) Cari açık & GSYH oranı % 2 lere düşer abi...Bu da benim dediğim 120 bine gidişat için hikayeyi yazmak üzere gayet güzel bir done...Demekki herkes benim gibi kötümser tahminde bulunuyor...Ulen bunlar bizi şapa oturtmaz inşallah yaw...Bu kötümserlikle malları alıp bize oralardan kitler namıssızlar...

Adamlar Papaza kadar 6'da sikistiracak bunu gibi. Bakalim su MB biraz atraksiyon yaptirabilecek mi.

8.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR,7...a-harcama.html

Bu da devletin rakamları...Ekteki tabloya göre en son 682 dolar...700 desek kişibaşı 700 x 40 milyon = 28 milyar dolar yapar...Kötü bir rakam değil sonuçta...Dış ticaret açığı son açıklanan gibi % 18 civarında devam etmiş olsa (ki kesinlikle beklentim dahilinde değil- en az % 35 açık bekliyorum yıl bazında) Cari açık & GSYH oranı % 2 lere düşer abi...Bu da benim dediğim 120 bine gidişat için hikayeyi yazmak üzere gayet güzel bir done...Demekki herkes benim gibi kötümser tahminde bulunuyor...Ulen bunlar bizi şapa oturtmaz inşallah yaw...Bu kötümserlikle malları alıp bize oralardan kitler namıssızlar...
    Devletin rakamları da 3 aşağı 5 yukarı aynı. Ama sorun şu ki o rakamlar da kurun zıpladığı kesiti yansıtmıyor. 682 dolar harcayan turist bu yeni kurla artık dolar bazında çok daha azını harcayarak aynı hizmeti alacağından ortalama düşecek. Ülke ucuzlayınca bu sefer gelen turist sayısı artacak. Çarpım değerinin ise az bir miktar arttığını göreceğiz, ama fazla değil.

Sayfa 508/1032 İlkİlk ... 84084584985065075085095105185586081008 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •