Sayfa 52/388 ÝlkÝlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 3101 madde; 409 - 416 arasý.

Konu: CANTE - Çan2 Termik A.Þ.

Onaylanan iki termik santralle ilgili ÇED olumlu raporunun çeliþkilerle dolu olduðunu belirten Bozoðlu, “Örneðin Çan-2 termik santrali için ilk baþvuru dosyasýnda 30 milyon ton rezerv olduðu belirtilmiþti. Tam bu arada 1/100.000’lik planda yerli kömür için 40 milyon ton rezerv gerekliliði belirlenince, hooop ÇED raporunda rezerv bir anda yenileniyor ve 45 milyon 240 bin ton oluyor

https://kuzeyormanlari.org/2015/01/2...-santral-dedi/

--30 saat civarýnda üretim santral arýzasý ile durmuþ, saat 23 de az bir üretime baþlamýþ, düzelip düzelmediði bu gece saat 12 de belli olur...

--ayrýca son zamanlarda günlük üretimde belirgin düþüþ var; saatlik ortalama 240-250 mwh gibi...

3. 2014 yýlýnda yapýlan özelleþtirmede TR nin en eski termik santrallerinden biri olan Yataðan'ý 1 milyar 91 milyon dolarla Elsan Elektrik (Aydem) almýþtý. Herkes "34 yýllýk santrale bu para verilir mi" diye konuþmuþtu o dönem. SPK onayý yaklaþtýkça hepi topu 4 yýl önce faaliyete geçmiþ CANTE'yi 300 yaþýndaymýþ gibi gösterme çabalarýný gayet iyi anlýyorum. En komiði de, gugýldan bakýp 18 Mart termik santralinin bilgilerini alýp buraya copy paste yapmak olmuþ.

*

Benim asýl merak ettiðim, 31.07.2023 tarihi itibariyle CANTE'nin tüm borçlarýnýn -ilave hiç bir finansal yük altýna girmeksizin- temizlenmiþ olmasý. Yani Aðustos & Eylül hasýlatý komple cepte. 9 aylýk bilançoda enteresan kâr rakamlarý görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Hayýrlýsýyla þu süreç tamamlansaydý da önümüzü görseydik...
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiðinizde ortadan kaybolmayan þeydir.

Alýntý Originally Posted by Hissedarxd Yazýyý Oku
    2014 yýlýnda yapýlan özelleþtirmede TR nin en eski termik santrallerinden biri olan Yataðan'ý 1 milyar 91 milyon dolarla Elsan Elektrik (Aydem) almýþtý. Herkes "34 yýllýk santrale bu para verilir mi" diye konuþmuþtu o dönem. SPK onayý yaklaþtýkça hepi topu 4 yýl önce faaliyete geçmiþ CANTE'yi 300 yaþýndaymýþ gibi gösterme çabalarýný gayet iyi anlýyorum. En komiði de, gugýldan bakýp 18 Mart termik santralinin bilgilerini alýp buraya copy paste yapmak olmuþ.

*

Benim asýl merak ettiðim, 31.07.2023 tarihi itibariyle CANTE'nin tüm borçlarýnýn -ilave hiç bir finansal yük altýna girmeksizin- temizlenmiþ olmasý. Yani Aðustos & Eylül hasýlatý komple cepte. 9 aylýk bilançoda enteresan kâr rakamlarý görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Hayýrlýsýyla þu süreç tamamlansaydý da önümüzü görseydik...
    --iyi okumadýðýn belli, 18 mart deðil, çan-2; 18 martý ilave bir örnek olarak metin içinde geçiyor--demek istiyor ki devletin kurumu bile termik santrali sevimli göstermek için hile yaptý...

--termik santralin ekonomik ömrü 30 yýldýr....ekonomik olmadan cepten para yiyerek dur kalk, düþük kapsitede çalýþtýrmada bir mahsur yok...

--cante nin tüm borçlarý sýfýrlanmadý...ya bilanço okumayý bilmiyorsun, ya da manipülasyon yapýyorsun...

--bu borçlara faiz iþliyor....

6. Günübirlik durdurmalarýn santral arýzasý ile alakasý yok. Spot piyasa düzenleyici kurumu olan EPÝAÞ'ýn rekabet koþullarýný saðlamak üzere uyguladýðý ve bülten halinde her hafta yayýmladýðý stratejik planlamalarla ilgili üretim durmasý bunlar.

https://www.epias.com.tr/spot-elektr...aftalik-bulten

Kuraklýðýn zirveye çýktýðý bu yýl özellikle HES ve RES'lerin kapasite eksikliði mecburen termik santraller yolu ile kapatýlacaktýr. Bu açýdan bakýldýðýnda CANTE'nin en verimli yýllardan birini geçireceðini söylemek sanýrým yanlýþ olmaz.

Diðer konu tee 2014 yýlýnda 1.91 milyar TL ile özelleþtirmesi yapýlan (ayný ihale þimdi yapýlsa en az 2.5 milyar dolar) 41 yýllýk Yataðan örneði ortada iken termik santrallerin 30 yýl ömrü olduðunu söylemek çocukça. 1982 yýlýnda kurulmuþ Yataðan halen þakýr þakýr çalýþýyor.

Bu konuda zerre bilgin olmadýðý ortada ya da art niyet !

8. Geçen gün de yazmýþtým. Portföyümde yaklaþýk 1.5 yýl PRKME taþýdým. Termik santraller, bunlarýn verimlilikleri, global ve yerel enerji piyasasýndaki yeri, linyit kömürünün satýþ hariç alternatif deðerlendirme yöntemleri vs ne kadar bilimsel araþtýrma & makale varsa okudum. PRKME genel kuruluna katýlýp görüþ ve önerilerimi en yetkili kiþilerle tartýþtým.

Mütevaziliði bir kenara býrakacak olursak, þu forumda bu konuda benimle boy ölçüþecek yatýrýmcý yok denecek kadar azdýr. Herkesin görüþüne saygým sonsuz ancak yatýrým yaptýðým þirket ve sektörü ile ilgili yalan yanlýþ, tamamen sallama bilgilere de (saygý çerçevesinde) gerekli cevabý veririm.

Sayfa 52/388 ÝlkÝlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •