Sayfa 521/555 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531 ... SonSon
Arama sonucu : 4437 madde; 4,161 - 4,168 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    çok tuhaf bir dip not detay da söyleyim şöylede bir talihsizlik oldu aslında tamda enflasyon muhasebesinin olduğu bir hengamede firma kullanmış olduğu programı değiştirdi gereksiz bir ayrıntı ama zannımca 1-2 haftada buradan gecikmiş olabilir
    Umarım bugünleri unutturacak bir performans sergiler hepimizi mutlu eder 🙏. Düğüm yarın çözülecek bakalım

2.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Enflasyon muhasebesi etkileri tahmini gerçekten çok zor bir konu. Özellikle elimizde 2022 düzeltilmiş tablo mevcut değilken. O yüzden beklentilerim yüksek oranda sapabilir. Benim beklentim enflasyon muhasebesinin biraz daha olumsuz etkilemesi. 1,5-2 milyar bandında bir net kar gelebilir. Hatta bandın alt tarafına daha yakın da olabilir. VUK gelir tablosuna yakın bir kar iyi bir net kardır. Enflasyon muhasebesinin olumlu etkilemesi çok zor, ne kadar az olumsuz etkilerse o kadar iyi.
    Önemli bir nokta da 2022 düzeltilmiş tabloya göre nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı. Orada enflasyondan arındırılmış favök ve net kar üretimi göreceğimizi düşünüyorum. Piyasa bakış açısı buraya da yoğunlaşıyor zaman zaman. Bu nedenle sürpriz bir şekilde olumlu tepki de görebiliriz.
    2022yi enflasyon düzeltmeli görmüş olmak, tahmin kalitesini artırmaya çok yardım ederdi..özellikle amortisman etkisini de anlamaya yardımcı olurdu. şirketin "yeni normali"ni ("enflasyon muhasebeli normal")hiç bilmemek, karanlıkta kör döğüşü gibi bir şey oluyor.. yarın öğrenmiş olacağız..

değerlendirme için teşekkürler

3. belki göndermezler bilanço ve ceza yerler bu kısmını hiç düşünmüyorsunuz, maalesef bazı firmalar gönderemiyor beceremiyorlar, böyle bir ihtimalde var.

4.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    belki göndermezler bilanço ve ceza yerler bu kısmını hiç düşünmüyorsunuz, maalesef bazı firmalar gönderemiyor beceremiyorlar, böyle bir ihtimalde var.
    yarın akşam gönderiyorlar bilançoyu

5.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    yarın akşam gönderiyorlar bilançoyu
    inşallah gönderirler ama kötü bir imaj çizdi maalesef yatırımcı gözünde, son gün son dakika gönderen firmalar ne tarz firmalar olduğu açık açık biliyorsunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    inşallah gönderirler ama kötü bir imaj çizdi maalesef yatırımcı gözünde, son gün son dakika gönderen firmalar ne tarz firmalar olduğu açık açık biliyorsunuz.
    ne alakası var o zaman hisseleri satın en erken açıklayan şirketin hisselerin alın siz her zaman bilanço son günden önceki cuma gönderiyor bu firma bilançoyu

7. Son bilançodaki Duran Varlıklar/Özkaynaklar dengesine bakarsanız Net Parasal Pozisyon Zararı yazma ihtimali çok yüksek. Bilançonun pasif tarafındaki parasal olmayan varlıklar aktif taraftaki parasal olmayan varlıklardan, Stokları dahil etmeden değerlendirirsek, daha yüksek. Aktiflerdeki Stoklar kısmı işi dengeleyebilir gözükse de Stokların EM'ye göre yaşlandırılması bilançoya giriş tarihleri Duran Varlıklar kadar eski olmayacağı için daha az etki yapıyor. Yüzde yüz kesin tahmin yapmak her bir varlık kaleminin bilançoya ne zaman dahil edildiğini bilemediğimiz için çok zor. Ancak yazdığım senaryonun gerçekleşme ihtimali daha yüksek görünüyor şahsen. Brüt Kâr kısmını da olumsuz etkileyecek olan EM sebebiyle Duran Varlık değerleri artacağı için bunların amortisman maliyetlerinin de yükselecek olması. Tahminim Brüt Kâr Marjı EM sebebiyle hatırı sayılır şekilde daralabilir. Bunu amortisman maliyetlerini bir çok şirketin Satışların Maliyeti kısmına yansıtması nedeniyle söylüyorum. Yok eğer Satışların Maliyeti yerine Operasyonel Maliyetler olarak düşerlerse, bu sefer Brüt Kâr Marjı yerine EFK Marjı daralır, ama sonuçta hangisine uygularsan uygula EFK Marjı nihayetinde daralacaktır. Bir kademe önce olması ya da aynı kademede olması sonucu değiştirmez. Ayrıca Net Parasal Parasal Pozisyon Zararının oluşacak Esas Faaliyet Kârının ne kadarını uçuracağı da muamma. Net Kâr bağlamında beklentileri çok iyimser tutmamak gerekebilir. Şimdiye kadar açıklanan bilançolarda benzer durumlarda genelde bu senaryo işlediği için böyle yorumluyorum durumu. Kendi kişisel öngörümdür, yanılma payı her zaman mevcuttur. Benim yorumuma bakarak alım satım kararı vermemenizi rica ederim. YTD.
    Son düzenleme : deva-i dert; 16-05-2024 saat: 19:19.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

8. eski devacıyım, ama gerçeklerle yaşıyorum. her eleştirinin karşılığı hisseyi sat değildir.
     Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    ne alakası var o zaman hisseleri satın en erken açıklayan şirketin hisselerin alın siz her zaman bilanço son günden önceki cuma gönderiyor bu firma bilançoyu

Sayfa 521/555 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •