Sayfa 54/469 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 425 - 432 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku

HALKB Cafe başlığında endeksle ilgili teknik analizlerime buradan bakabilir arkadaşlar...Buralardan Hisse Fon yapıpta kârın bir kısmını realize etmek isteyenler için endeks bazında 102 bin civarı gayet uygun bir seviye...Mesela ben de % 100 VEH vardı, bunun yarısını buralardan satıp bir süre Likit Fon'da kalmayı planlıyorum...Biraz daha orta vadede ise eski zirve seviyeleri olan 120 bin civarı beklentim devam etmekte...
    Sn Yetkisiz,

Bu fonlarda alım satım ve işlem maliyetleri ne durumdadır?

Teşekkürler.

2. Hocam fon alım satım işlemlerinin herhangi bir maliyeti yok BES yatırımcısına...Elde tuttuğun Fon'un kendine ait günlük kesintisi var...Mesela an itibariyle bende VEH (Vakıf Emeklilik Hisse Fon) var ve günlük yüzbinde 5,7 bu oran...Bütün BES şirketlerinin internet sitelerinde bu oranlar var ve zaman zaman güncelliyorlar bu rakamları...Gayet tabiki oldukça küçük rakamlar ama "sıkar yağını çıkarırım" diyenler de olabilir...Şahsen ben bu tip sorunlu bir adamım, 2017 Nisan ayında Vakıf Emeklilik'e geçtiğimde de aynıydı bu rakam ve piyasa geneliyle de uyumlu...Ama bu kriter kurum değiştirme opsiyonu için en son baktığım veri...En önemlisi benzer fonlara göre nasıl bir getiri sağladığı hiç kuşkusuz...

Bu yıl fon yönetimi genelinde en başarılı kurum hiç tereddütsüz TEB idi...Altın fon özelinde ise ICBCT...Değerlendirmelerim devam ediyor, 2019 Nisan ayında duruma göre değişiklik yapabilirim kurum bazında...Bence bu 2 yıllık süre oldukça makul bir süre...Totalde 5 kurum değişikliği yapma hakkım var 10 yılda ve bu BES adına da iyi bir şey...Her yıl olsa yeni atanan fon yöneticilerine şans vermeme gibi bir durum olurdu...İyi yani...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,424
    Bes masrafsız kaynak Arıyan şirketleri fonlamadir....hisse ise hisse ,altınsa altın vs. alın biriktirin...boşuna komisyon ödemeyin.....%25 destek hikaye.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Hocam fon alım satım işlemlerinin herhangi bir maliyeti yok BES yatırımcısına...Elde tuttuğun Fon'un kendine ait günlük kesintisi var...Mesela an itibariyle bende VEH (Vakıf Emeklilik Hisse Fon) var ve günlük yüzbinde 5,7 bu oran...Bütün BES şirketlerinin internet sitelerinde bu oranlar var ve zaman zaman güncelliyorlar bu rakamları...Gayet tabiki oldukça küçük rakamlar ama "sıkar yağını çıkarırım" diyenler de olabilir...Şahsen ben bu tip sorunlu bir adamım, 2017 Nisan ayında Vakıf Emeklilik'e geçtiğimde de aynıydı bu rakam ve piyasa geneliyle de uyumlu...Ama bu kriter kurum değiştirme opsiyonu için en son baktığım veri...En önemlisi benzer fonlara göre nasıl bir getiri sağladığı hiç kuşkusuz...

Bu yıl fon yönetimi genelinde en başarılı kurum hiç tereddütsüz TEB idi...Altın fon özelinde ise ICBCT...Değerlendirmelerim devam ediyor, 2019 Nisan ayında duruma göre değişiklik yapabilirim kurum bazında...Bence bu 2 yıllık süre oldukça makul bir süre...Totalde 5 kurum değişikliği yapma hakkım var 10 yılda ve bu BES adına da iyi bir şey...Her yıl olsa yeni atanan fon yöneticilerine şans vermeme gibi bir durum olurdu...İyi yani...
    Teşekkürler, ben bir an BES dışı bir fon fotoğrafı gibi algıladım, pardon.

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Bes masrafsız kaynak Arıyan şirketleri fonlamadir....hisse ise hisse ,altınsa altın vs. alın biriktirin...boşuna komisyon ödemeyin.....%25 destek hikaye.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sn Human01

Bunu 100 kez falan yazdınız zaten, bence bu tartışma çok gereksiz uzadı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,424
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Sn Human01

Bunu 100 kez falan yazdınız zaten, bence bu tartışma çok gereksiz uzadı.
    Sn.Miriel , ben burda bazı insanların bes e yönlendirebilmek için kasıtlı olarak besi övmiş olabilceklerini düşünüyorum. olmayabilirde...Tabi bunu bilemeyiz.Ama ısrarla BES i savunmak mantıklı değil...Foruma yeni giren yada besi bilmeyen insanları uyramak lazım.... Zaten 3-5 seneye herşey ortaya çıkacak..Şu anda doların ve altının son yıllardaki yükselişi BES getirisi sanan kişiler var..Halbuki alakası yok....Dışarıdan bir portföy yapılarak bu kazançlardan daha fazlasını alabilirsiniz.. Yüzde 2-3 arası toplam meblağ üzerinden alınan komisyonlar yıllarca kalındığı hesaplanırsa çok büyük rakamlar...en buna dikkat çekiyorum...Tabiki BES düzeltmeler yapılırsa kötü olmayabilir..Ama şu andaki şartlar malesef bu..Kabul etsenizde etmesenizde...Neymiş efendim zorunlu tasarruf için gerekliymiş...yav arkadaş altın alacaksan ve hesapta dayanamayıp satıyorsan al koy bir banka kasasına.....senede %2- 3 arası toplam meblağ üzerinden komisyon ödemek neyin nesi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,424
    Hadi diyelimki BES çok faydalı ve ben yanılıyorum...vakıf emeklilik vs..isim zikretmek neyin nesi? anlamı var mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,424
    neyse yinede madem ka..... yemek istiyorsunuz...size kolay gelsin....yazmayacağım artık.

Sayfa 54/469 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •