Sayfa 552/1009 İlkİlk ... 52452502542550551552553554562602652 ... SonSon
Arama sonucu : 8068 madde; 4,409 - 4,416 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XIX

1. Ben branşım ile ilgili SGK özel hastaneler kamu hastaneleri ve üniversite hastaneleri hizmetleri ve ihale fiyatları SGK nin ödeme usulü ile ilgili bilgiler vereyim. SGK SUT ve BUT ile ödeme yapar. Kamu ve Üniversite hastaneleri iki üç yıllık TL bazlı milyonlarca tetkikler hizmetlerden oluşan paket ile hizmet satın alır. Bu hizmet ihalesine giren ülkenin önemli firmalar bu ihaleler sayesinde puantaj sağlar. Başka ihalelere girmek için. Amaç sadece puantaj dir. Özel hastaneyle mukayese edersek özel hastanenin 1/10 undan fazla daha ucuz hizmet alır ve TL bazlı. SGK tüm hizmetleri But ve Sut ile öder. Hizmet aldığı özel hastanelerden örnekleme yöntemi ile Total faturadan kesinti yapar. Kamu ve Üniversite hastanelerinde inceleme olmaksızın %10-30 dolayında direk kesinti olur en yüksek kesinti üniversite hastaneleridir. O yüzden ki tüm üniversite hastaneleri iflasın eşiğindedir.

2. SGK nin özel hastaneden aldığı hizmetleri SGK But ve Sut ile öder demiştim. Bu 418 milyar dolara ışık olması açısından anlatıyorum. Özel bir hastane SGK ya sattığı hizmeti SGK ödemek için her türlü hizmetten örnekleme yöntemi ile 10 ar adet hasta ve tetkik ameliyat seçimleri yapar. Bu örnekleme içindeki tüm hizmetler didik didik taranır. Özel hastanenin örneklemeye takılan hizmetleri 100 TL olsun. SGK bu örnekleme içindeki tüm hizmetleri didik didik inceledikten sonra % sel olarak hataları bulur ve özel hastaneden savunma ispat vs ister. Özel hastanenin savunmadıgı ispatlayamadigi hatalardan yola çıkarak örneklemeye takılan oranla tüm satmış olduğu hizmetlerin ücretinden % sel kesinti yapar. 100 TL lik incelemede 10 TL hata bulduysa tüm faturalardan %10 kesinti yapar.

3. Ayasofya 2005 dayı dersin ki: O yüzden ki tüm üniversite hastaneleri iflasın eşiğindedir .

nasıl olsa BOLCA zam KOYUYORLAR KURTULMAZ MI ?

4. Bir de kamu ihalelerinde esas olan yaklaşık maliyet vardır. Tüm ihaleler yapılırken geçmişte yapılan benzer ihalelerin yaklaşık maliyetleri veri olarak esastır. Eğer çeşitli sebeplerle kimse bu ihaleye yakın fiyat vermezse bu sebepler uzman kişilerce sebepleri araştırılır. Akp dönemi bunu mücbir sebep vs gibi dolambaçlı yollarla bunu aşıyor ve maliyetin çok çok üzerinde ki fiyatlarla ihale veriyor. Bunu bu konuda uzman Ayhan başkanım ve Sayıştayda çalışanlar bilir bunun hukuki hesap sorma yolu değişim olduğunda illaki vardır. Onu da Ayhan başkanım anlatsın.

5.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Ayasofya 2005 dayı dersin ki: O yüzden ki tüm üniversite hastaneleri iflasın eşiğindedir .

nasıl olsa BOLCA zam KOYUYORLAR KURTULMAZ MI ?

Benim dönemimde %30 direk kesinti vardı. Özel hastane %1 kesinti olduğunda ayağa kalkar SGK nin başına dikilir %30 u hayal et. Üstelik 10 yıldır zam yapılmayan SGK hizmetleri var. Özel hastanede 30-50 K ödediğin ameliyat vs üniversite hastanelerine SGK nin ödediği para 300-500- TL 2 bin TL. O paraya hasta ameliyata hazırlanmaz. En son baktığımda doğum için ödediği para 700 TL. Eve tamir için usta çağırsan ondan fazla alıyor. Geceyarısı Dr yatağından uyanacak hastaneye 350 TL için doğuma gelecek.

6. Sayın rosense SGK nin ödediği sünnet doğum apandisit vs çoğu 1 -2 kg et fiyatlarında

7. Ben bir ara bir reçetede 2tl lik ilaç için tanesine 10 TL fark ödedim. 20 tane ilaç 40 TL ben 200 TL fark ödedim. SGK nin çoğu fiyatları 2010 lu yıllardan kalma. O yüzden bazı ilaçlar malzemeler yok.

8. Şuan SGK nin yönetmeliğine göre tüm özel bir anlaşması iptal olması lazım çünkü SGK liste fiyatından %200-300 üzerinde hiç bir hastane fark alamaz. Ama SGK diyorki ben bu kadar öderim hastadan aldığına da gözümü kaparım. Yani özel hastaneye bir gideceksin özel hastane SGK nin ödediği yaklaşık 50 TL ile tüm tahlil tetkik röntgen ultrason EKG Efor kemik dansite gibi işlemleri yapacak.

Sayfa 552/1009 İlkİlk ... 52452502542550551552553554562602652 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •