Sayfa 56/277 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon
Arama sonucu : 2212 madde; 441 - 448 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Çok teşekkür ederim hocam.
    Çok değerli bilgiler veriyorsunuz
    Severek okuduğum bir başlık.
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku

ALCTL

Sayın Tasarrufçu Hocam,
    Alcatel'i niçin fazla almadığımı aslında bu grafik izah ediyordur. Bir bakmışsın rasyolar 6'ya inmiş bir bakmışsın 90'a çıkmış, bir bakmışsın çok iyi kâr, bir dönem sonra dibe vurmuş zarar etmiş. Ortada gerçekçi bir büyüme zaten yok. 'İş var, yap para kazan, iş yok başka baharı bekle' tarzı şirketleri pek sevmiyorum ALCATEL ya da NETAŞ gibi. İsimleri etkileyici, borsa performansı değil. Finansal istikrar ve büyüme istikrarı önemli benim için.. Bu şartları sağlayanı bazen pahalı bile bulsam alıyorum. Ama bunlar yoksa sadece teknik analiz ile çok kısa vadeli alır satarım.

2. KERVT'te 284.984.347 TL'lik çeyreklik ESAS FAALİYET KARI'nın 283.855.703 TL'si Yağ Üretim ve Satışından, sadece 1.128.644 TL'si Dondurulmuş Gıda ve Konserve Üretim ve Satışından. Şirketin ana işi gibi görünen işi sanki boşa çalışıyor. 'İyi ki varsın Besler Gıda!' durumu.. KERVT bence isim değişikliğine gitmeli. Şirketler birleştiği için şimdi Besler'in adı bile anılmayacak artık. Trajikomik.
    Son düzenleme : deva-i dert; 08-11-2022 saat: 22:26.
    25

3. Teşekkürler hocam. Güzel bir BESLER yorumu olmuş

4.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Teşekkürler hocam. Güzel bir BESLER yorumu olmuş
    Hocam Oflu bir arkadaşım ile normalde hiç seyretmeyi planlamadığım GS-Ofspor maçını seyrettik. Lakayt insanlara uyuz oluyorum, 8-10 gol atılabilecek maç 2-1 sidik zoruyla kazanılıyor. İçimde bilançolara bakma hevesi bile kalmadı.

ODAS'ı da kaçırabiliriz miyiz acaba yarın NTGAZ gibi diye sormadan edemiyorum, bu arada..
    25

5. Lakaydların önde gidenlerinden birisi de ARD Yazılım'ın Finans Departmanı. Koskoca Şişecam 50 küsür fabrika 15 küsür şirketin konsolide bütçesini bir hafta önce hazırlayıp vermiş. Sen ne halt edersin de son güne kalır bu bilanço? Sanki sanal stokları sayacaklar..
    25

6. Teknik-meknik, çok çıkmış filan dinlemeyeceğim, kaçırmazsam yarın ODAS alacağım. İsterlerse bu erişilebilecek en rekor bilanço, bundan sonrası hep bir öncekinden daha düşük gelir desinler, isterlerse bunu zaten fiyatlamıştı desinler..
    25

7. OZKGY Çeyreklik bazda 2022-2Ç'ye göre hem Satışlar hem EFK düşmüş, ama sırf yeniden değerleme kârı 5.1 milyar TL, EFK'yı da eklersen yuvarlak 5.5 milyar TL Net Kâr yazmış. Burada zaten kazanç değil, varlık fiyatlaması yapan bir sektörden bahsediyoruz. Burada bakılacak en temel üç veri var bana göre:

Sektörüne göre Aktif Kârlılığı ne durumda?
    PD/DD değeri ne durumda, sektörüne göre (PD/DD'nin gerçekçi anlamda işe yaradığı belki de tek sektör)
    PD/Aktifler ne durumda, sektörüne göre?
    Bu sektörde F/K imiş, FD/FAVÖK müş, PD/EFK imiş, ROIC miş boş uğraşlar.

Ne kadar prim potansiyeli var kestirmek zor. Ama GYO olacaksa portföyde bu olacak gibi duruyor.
    25

8. ODAS böyle güzel bilanço göndermiş, biz de üşenmeyip verilerini paylaşalım:

DEĞERLEME RASYOLARI:

FD/FAVÖK 4,76
    PD/EFK 4,69
    PD/VFÖK 4,74
    PD/FAVÖK 4,42
    F/K 5,31
    F/NA 4,96
    (PD/DD)/ROE 3,44
    (PD/A)/ROA 3,66

Ortalama Değer Rasyosu 4,50 civarı. Enerji şirketi için bedava an itibariyle.

DÖNEMSEL BAZDA YILLIK BÜYÜME

Net Satışlar Büyüme %376
    Net Faaliyet Kârı Büyüme % 1122
    FAVÖK Büyüme % 862
    Net Kâr Büyüme % 1554 ..... (Zarardan Kara geçme olduğu için buraya Yıllıklandırılmış Net Kâr değerlerindeki büyüme farkını yazıyorum)

BORÇLULUK VE BORÇ KARŞILAMA ORANLARI

Kaldıraç Oranı % 40,28
    Finansal Borç Oranı % 19,05
    Net Borç / FAVÖK 0,34
    Cari Oran 1,53
    25

Sayfa 56/277 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız