Sayfa 579/1002 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629679 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,625 - 4,632 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Kendi dağarcığımdaki fonlara göre yanıt vereyim; NNF, FYD, MAC gibi fonlarda viop pozisyon az ile yok arası. Dediğiniz gibi hisse sepeti yapıp, onların getiri-götürüsüne göre fiyatlanıyor.

Portföyümdeki TKF gibi hisse fonlar ya da TGA ve benzerleri (TCD, HSA, iyice düşük oranda hisse taşıyan RPD) gibi değişken fonlar ise, vioptan short pozisyon açarak, gerektiğinde hisse oranlarını düşürüp, volatilite & risk düşürebiliyorlar.

Tabi ki bunun sonucunda mesela dünkü gibi günlerde NNF, FYD %6 yaparken, TGA %3,5, TKF %1,5 getirdi. Ama düzeltme olduğunda da aynı şekilde %2-3 düşen piyasada zaman zaman artı yaptıkları bile oluyor.

2.  Alıntı Originally Posted by lunatic Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Hisse piyasaları sadece yükseldiğinde değil, düştüğünde de -teoride- artabilecek fon var mıdır acaba? Yani icabında Viopta long short pozisyon yapabilen, veya hissede short pozisyon da açabilen demek istiyorum. Değişken fonlara baktım Tefasta, sanki sadece hisse alıp bekliyor, artarsa artıyor düşerse düşüyor gibi geld. Yanlış da yorumluyor olabilirim. Yani kısaca her yönde profesyonel fon yönetiminden bahsediyorum.
    tefasta benim tanıdığın tek şort fonu ekf'dir. dünya piyasaları yükselirken kaybetmez hatta faize yakın getirir. piyasalar düşerken bu uçar. nasdaq 19k yaktığında geçmeyi planladığım fondur gelecekte. ha longda da kazansın her şekilde kazansın diyorsan öyle birşey dünyada hiçbiryerde yok: ) boşuna arama. olsaydı o fonu yönetenler zaten yatırım şirketi kurup mesai yapma ihtiyacı duymazdı kendi çuvalla para kazanırdı. dünyadaki gidişatı tahmin edip o dönem yükselecek doğru fonları kendin seçmek zorundasın. ha çok kazanç olmasa da olur diyorsan ortalarda gitmeye çalışan rpd bak.

3.  Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    şeyhim. bu hafta yan tahtalara girecekler deniyor. eğer aslı varsa GOH Fonu iyi gelir.
    Merhaba sn regal
    IDH'de aynı kulvarda, sıra onlara da gelecektir.
    Aslında stopaj sorunu olmasa benim favorilerim agresif değişkenler ama onlar da çok heyecanlı oluyor, herkese göre değiller.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Merhaba sn regal
    IDH'de aynı kulvarda, sıra onlara da gelecektir.
    Aslında stopaj sorunu olmasa benim favorilerim agresif değişkenler ama onlar da çok heyecanlı oluyor, herkese göre değiller.
    hangileri şeyhim, isimlerini yazarsanız sevinirim. SKBNK, TSKB deki yaşadıklarımız kadar heyecanlı fonlardır umarım,

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    1-Doğrudan yabancı hisse alım işinde al-sat karı ve temettü ödemeleri için vergi beyannamesi verme zorunlulğu var, hesabı da çok karışık ve zor.

2-Aldığınız hisseler nerede saklanacak.Bizdeki gibi devlete ait bir Merkezi Kayıt kuruşu varmı?
    Aldığınız hisselerin size ait olduğu o ülkeye ait resmi bir kayıt kuruluşunca belgelenmeli.
    3 gün sonra hisseler yok olursa bizim aracı kurum sorumluluk alacakmı?

3-ABD'deki alıma aracılık eden kurum al-satta en iyi fiyat garantisi veriyormu? Yoksa makası geniş tutup oradanda mı kazanıyor?

Bunlar iyice incelenmesi gereken konular.

Bizim fonlara yatırım yapınca bu tür işlerle uğraşmıyorsunuz..

Tabi tercih meselesi.
    Hocam çok teşekkürler bilgiler için..

6.  Alıntı Originally Posted by Nida Yazıyı Oku
    Sevgili Challenger93, şahsi görüşüm yerli hisseler hakkında ne kadar fikir sahibiyiz ve ne derecede takip edebiliyoruz ki Amerikan Borsasındaki hisseler hakkında fikir sahibi olalım ki diye düşündüğümden Midas'tan neden hisse alım satımı yapayım ki diye düşündüm. Bir süre bilindik birkaç şirketin hissesine yatırım yapmaya çalıştım ancak bunun kumar oynamaktan bir farkı olmadığını farkettim. Bu nedenle Midas'tan direkt hisse işlemi yapmaktansa Yabancı fon alımını tercih ettim açıkcası. Örneğin Ak Portföy'ün Yabancı Fonlarına bakarsanız, onların bile Yabancı hisselerde orantısal bir dağılım yerine eşit ağırlıklı bir dağılım tercih ettiğini göreceksiniz. Ben Yabancı Borsa konusunda kendimi cahil hissettiğim için, bireysel hisse yatırımı yerine performansına güvendiğim fon üzerinden yatırım yapmayı yeğlerim. Kişisel görüştür, sizleri bağlamaz.
    Hocam çok teşekkürler yorumlarınız için..

7.  Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    hangileri şeyhim, isimlerini yazarsanız sevinirim. SKBNK, TSKB deki yaşadıklarımız kadar heyecanlı fonlardır umarım,
    MAD, NRC, IPB bir kaç örnek.
    Tek kötü yanları stopaj olayı.
    TCD' de böyleydi bir zamanlar, aslında hala fena değil, ayrıca 1 yıl tutarsanız stopajı sıfır oluyor TCD'nin.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    MAD, NRC, IPB bir kaç örnek.
    Tek kötü yanları stopaj olayı.
    TCD' de böyleydi bir zamanlar, aslında hala fena değil, ayrıca 1 yıl tutarsanız stopajı sıfır oluyor TCD'nin.
    IPB Başarlı değil uzun müddet takip etmiştim. MAD ve NRC de türev unsuru var. Dediğiniz gibi gereksiz bir tehlike barındırıyor. bende şu anda MPS, MAC. TCD, GMR ve ADP ve GOH var. Valla iyi geçiniyoruz şimdilik. Hisse olarakta tek GARAN var.

Sayfa 579/1002 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629679 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •