Sayfa 585/7020 İlkİlk ... 8548553557558358458558658759563568510851585 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 4,673 - 4,680 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. “Sen hicbir zaman dogru durust bir orkestra sefi olamayacaksin. Ta eskiden de degildin zaten. Bu kentin insanlarina, onlar razi olsalar bile, asla hizmet edemeyeceksin. Cunku onlarin hayati senin umurunda degil. Gercek bu. Muzigin daima o sacma yaranla ilgili olacak, baska bir sey alamayacak, hicbir zaman bir derinligi, baskalari icin bir degeri olmayacak. Ben en azindan kendi capimda elimden geleni yaptim diyebilecegim. Bu kentin mutsuz insanlarina yardim etmek icin elimden geleni yaptigimi soyleyebilirim. Oysa senin haline bak. Sen oldum olasi bir tek yarani umursadin. Iste bu yuzden, o zamanlar bile gercek bir muzisyen olmadin hic.” Kazuo Ishiguro, Avunamayanlar

“You'll never be able to serve the people of this city, even if they wanted you to. Because you care nothing for their lives. That’s the truth of it. Your music will only ever be about that silly little wound, it will never be anything more than that, it'll never be anything profound, anything of any value to anyone else. At least I, in my small way, I can say I did what I could. That I did my best to help the unhappy people here. But you, look at you. You've only ever cared about that wound. That's why even back then you were never a real musician.”

2. “Izin verir misin? Gitmeyip kalayim ve seni sadece kardesinmisim gibi seveyim. Gunahimizin en dogru cezasi bu olur, Tanrinin kizginligini da yatistiririz.”

Madam de Renal, kalkip iki eliyle Julien'in basini tuttu ve kollarini gerip onun gozlerine bakarak, “Ya ben?” dedi. “Ya ben? Seni bir kardes gibi sevmek benim elimden gelir mi?”

Julien, hungur hungur agliyordu. Onun ayaklarina kapanip.

"Won't you allow me to stay and love you henceforth like a brother? It is the only rational atonement. It may appease the wrath of the Most High."

"Am I," she cried, getting up and taking Julien's head between her two hands, and holding it some distance from her. "Am I to love you as if you were a brother? Is it in my power to love you like that?"

Julien melted into tears.

3. “Ask, sadece kitaplar ve siirler icin yaratilmis, ulasilmaz, sekilsiz bir kavram degildir. Gercektir, onemlidir ve gereklidir.” Nora Roberts, Beyaz Dusler

“Love’s not some amorphous concept created for books and poetry and not attainable. It’s real and vital, and it’s necessary.”

4. Romali devlet adami, bilgin, hatip ve yazar Marcus Tullius Cicero'nun olum yil donumu (7 Aralik 43)

(Octavianus, Antonius ve M. Aemilius Lepidus'un Ucler Meclisi tarafindan oldurulmesi kararlastirildi ve Formiae'da suikast sonucu olduruldu.)

"Sucluluk disinda hicbir kotuluk yoktur."

"Herkes hata yapabilir; ama ahmaklar hatalarina bagli kalirlar ve bunu olunceye kadar surduruler."

Vincenzo Foppa, Il Fanciullo che legge Cicerone (The Young Cicero Reading, 1464)

5. 17. yuzyil Romasinin Barok heykeltirasi Italyan Giovanni ‘Gian’ Lorenzo Bernini’nin dogum yil donumu (7 Aralik 1598)

Apollo e Dafne (Apollo and Daphne 1622-25), Galleria Borghese, Roma

Fontana del Tritone (Triton Fountain, 1642-43)

6. 19. yuzyil Amerikan edebiyatinin onde gelen roman yazarlarindan Willa Cather’in dogum yil donumu (7 Aralik 1873)

“Buyuk askin oldugu yerde daima mucizeler vardir.”

“Agaclari seviyorum cunku yasamak zorunda olduklari hayata, diger varliklardan daha iyi teslim olmus gibi bir halleri var.”

“Bazi seyleri en iyi sakin zamanlarda, bazilariniysa firtinada ogrenirsiniz.”

7. Irlandali roman yazari Joyce Cary’nin dogum yil donumu (7 Aralik 1888)

“Irade hicbir zaman ozgur degildir; her zaman bir hedefe, bir amaca baglidir. Diyecegim, arabanin motorudur irade, arabayi kullanamaz.”

8. Baba 3 filminin (The Godfather: Part III) Don Altobello’su, Iyi, Kotu ve Cirkin filminin (The Good, the Bad and the Ugly) Tuco’su, Amerikali aktor Eli Wallach’in dogum yil donumu (7 Aralik 1915)

Sayfa 585/7020 İlkİlk ... 8548553557558358458558658759563568510851585 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •