Sayfa 595/999 İlkİlk ... 95495545585593594595596597605645695 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 4,753 - 4,760 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    hiç kafa yorma geç ppf larına +3 puanı koy cebe ,onlar düşünsün kaçırdıkları müşteriyi
    Evet o yüzden şu anda günlüğe geçtim ama para piyasası fonları ile ilgili de bazı çekincelerim yok değil:

1- Getiri önceden değil vade sonunda belirleniyor.
    2- Devlet güvencesinde değil. (Doğru bir banka seçildiğinde bu o kadar önemli değil)
    3- Getiri oranının kararı fon yöneticisinin elinde. İsterse para piyasası fonlarında dahi riskli bir işlem ile eksi getiri ya da çok düşük bir getiri çıkarması az da olsa ihtimal olarak mümkün.Bu nedenle her gün kontrol gerekli olabilir.

Garanti bankasının para piyasası fonunda az bir miktar tutuyorum günlüük işlemler için ama arada para ekleyip çıkarttığım için getiri oranını hesaplamak kolay olmuyor. Garanti bankası likit 1.para piyasası fonunun getirisini hesaplayan oldu mu?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Evet o yüzden şu anda günlüğe geçtim ama para piyasası fonları ile ilgili de bazı çekincelerim yok değil:

2- Devlet güvencesinde değil. (Doğru bir banka seçildiğinde bu o kadar önemli değil)
    3- Getiri oranının kararı fon yöneticisinin elinde. İsterse para piyasası fonlarında dahi riskli bir işlem ile eksi getiri ya da çok düşük bir getiri çıkarması az da olsa ihtimal olarak mümkün.Bu nedenle her gün kontrol gerekli olabilir.

Garanti bankasının para piyasası fonunda az bir miktar tutuyorum günlüük işlemler için ama arada para ekleyip çıkarttığım için getiri oranını hesaplamak kolay olmuyor. Garanti bankası likit 1.para piyasası fonunun getirisini hesaplayan oldu mu?
    Hafta sonu 3 gün için 0.18 getirmiş. Mevduat karşılığı 23.19 gibi bir oran yapıyor. TEFAS uygulaması var kolaylıkla takip edebilirsiniz getirileri.

3. Enflasyon aciklandi yillik 19.60 12 ay ort..17 kusur deniyor..bu yeni mi cikti ..neye gore 17

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Hafta sonu 3 gün için 0.18 getirmiş. Mevduat karşılığı 23.19 gibi bir oran yapıyor. TEFAS uygulaması var kolaylıkla takip edebilirsiniz getirileri.
    Teşekkürler. Oraya biraz kaydırma yapayım yavaş yavaş. Sanırım şu linkteki fon olmalı:

Garanti portföy A.ş. Diyor. Ama bu fon sanırım garanti bankası internet şubesinden alınan 1. para piyasası fonu ile aynı fon.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GTL

Merkez öbür gün faiz indirmez ise sanırım bu fonlar belirli bir süre mevduatın %2-2.5 üzerinde kalacak. Ancak bu marj belirli bir zaman sonra arz-talep dengesinden dolayı kapanabilir.

Mevduat arz talep dengesinden dolayı düşüyorsa , çok daha düşük hacimli bir piyasa olan Takasbank ve 1.para piyasası fonlarının bu durumdan etkilenmemesinin ve izole olarak kalabilmesinin sebebi nedir acaba?

Genelde aynı para cinsinin faizi piyasalarda zeytinyağı ve su gibi pek ayrışmaz ama burada resmen böyle bir durum var.

Bana göre mantıklı tek açıklama vade. Birisi 2-3 ay sabit bir faizden bağlanabiliyor , diğeri ise çok daha kısa vadeli. (1 gün-3 gün).

Yani piyasadaki kurtlar seçim sonrası faizin baskılanacağını hesaplayıp 2-3 aylığına %21 vermek yerine 1-2 günlüğüne %23-24 vermeyi risk yönetimi açısından daha karlı buluyorlar.

Ama piyasada kurttan da ötesi varsa bu iş problemli bir anomaliye dönüşebilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    5.39dan 10k aldım bugün. 2. bir webster geliyor 😀 bakalım 6 ay bekleyeceğim mevduattan daha iyi mi getirir
    Hocam senin icin kucuk bir hesap yaptim. Eylul 1 de dolarin 5.90 veya uzeri olacagina inaniyorsan mevduata gore daha karlisin. Aksi durumda benden farkiniz kalmaz

Bir sey itiraf edeyim. Benimde icimden bir ses gir diyor ama hanim bo.. yeme yerinde otur diyor

Yani uzulerek belirtmeliyim ki, bu deyus dolar hep benim icimdeki sesle zit yone gidiyor. Icim yukselecek diyor.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

max. 184 gün vadeli ortalama ise 45 gün vadeli menkul kıymetlerin negatif getiri yapması için faizlerde oldukça hızlı ,yüksek oranlı yukarı hareket olması gerek ki saat 17:00 a kadar satar yine de etkilenmez günlük vadeliye geçersiniz.Getiri fon yöneticisinin keyfiyetinde değil piyasadaki faizlere bağlı.Fonların içindeki menkul kıymetler ağırlıklı olarak hazine bonosu olduğu için korkulacak durum yok ve 100k devlet güvencesinden çok daha fazla para garantide demek aslında paranızın miktarına bağlı olarak.Son kuruşuma kadar ppf. dayım, ihtiyaç duydukça bozuyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Hocam senin icin kucuk bir hesap yaptim. Eylul 1 de dolarin 5.90 veya uzeri olacagina inaniyorsan mevduata gore daha karlisin. Aksi durumda benden farkiniz kalmaz

Bir sey itiraf edeyim. Benimde icimden bir ses gir diyor ama hanim bo.. yeme yerinde otur diyor

Yani uzulerek belirtmeliyim ki, bu deyus dolar hep benim icimdeki sesle zit yone gidiyor. Icim yukselecek diyor.
    Sayın Webster,
    İlgiyle ve severek takip ediyorum...

Sevgi ve saygılarımla

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Teşekkürler. Oraya biraz kaydırma yapayım yavaş yavaş. Sanırım şu linkteki fon olmalı:

Garanti portföy A.ş. Diyor. Ama bu fon sanırım garanti bankası internet şubesinden alınan 1. para piyasasıfonu ile aynı fon.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GTL

Merkez yarın faiz indirmez ise sanırım bu fonlar belirli bir süre mevduatın %2-2.5 üzerinde kalacak. Ancak bu marj belirli bir zaman sonra arz-talep dengesinden dolayı kapanabilir.

Mevduat arz talep dengesinden dolayı düşüyorsa , çok daha düşük hacimli bir piyasa olan takasbank ve 1.para piyasası fonlarının bu durumdan etkilenmemeisinin ve izole olarak kalabilmesinin sebebi nedir acaba?

Genelde aynı para cinsinin faizi piyasalarda zeytinyağı ve su gibi pek ayrışmaz ama burada resmen böyle bir durum var.

Bana göre mantıklı tek açıklama vade. Birisi 2-3 ay sabit bir faizden bağlanabiliyor , diğeri ise çok daha kısa vadeli. (1 gün-3 gün).
    Bankalar kendi adlarıyla ayrı bir portföy yönetim şirketi kurarak fon yönetimi işlerini bu şirketlere bıraktılar.
    Eğer mevduat fon karışımı yapmak isterseniz. İş bankasının %10-30 Fon %70-90 mevduat karışımlı fonlu mevduat hesabı var. İnternet sitesinde 250 K üstü için 20.5 faiz gözüküyor. Belki şubede farklı bir oran söz konusu olabilir. Ben geçen ay kontrol etmiştim fonun performansı mevduattan iyiydi.

Sayfa 595/999 İlkİlk ... 95495545585593594595596597605645695 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •