Sayfa 604/1000 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614654704 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,825 - 4,832 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. US900123AW05 için beyanname doldurmaya çalışıyorum. İhraç tarihini 13.01.2005 olarak girdim. Faiz hesaplamalarını da yaptım. İradı sağlayanın ünvanı ve vergi numarası kısımlarına ne yazmamız gerekiyor? Vergi iletişim merkezini aradım kesin birşey söyleyemediler.

Eurobondları bankadan 2.el olarak aldığımız ve bizim adımıza değilde banka adına tutulduğu için (200.000$ altı için) bankanın ya da yatırım firmasının bilgilerini mi girmeliyiz? Ör: İş Bankası, İş Yatırım vb.

Yoksa "TC Hazine Müsteşarlığı" (ya da güncel adı neyse) onu mu yazmalıyız? Vergi kimlik numarası nedir bu durumda?

z.jpg

2.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    T.C. Hazinesi tarafından ihraç edilen Eurobond alım satım kazançları (Türkiye'deki özel sektör tarafından yurt dışında ihraç
    edilen tahvil ve eurobondlar dahil)
    https://www.vergidegundem.com/docume...9-02eee6192ed3

1.1.2006 tarihinden ÖNCE ihraç edilmiş olanlar
    - Stopaja tabi değil.
    - Alım satım kazancı Türk Lirası bazında hesaplanır.
    - İktisap bedeli, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın,
    elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere Yİ-ÜFE artış
    oranında artırılabilir.
    - Alım satım zararları, alım satım kârlarına mahsup
    edilir.
    - Diğer alım satım kazançlarıyla birlikte 2021 yılı için
    43.000 TLsi vergiden istisnadır. İstisnayı aşan kısım
    beyan edilir.

1.1.2006 tarihinden SONRA ihraç edilmiş olanlar
    - Stopaja tabi değil.
    - Alım satım kazancı Türk Lirası bazında hesaplanır.
    - Yİ-ÜFE artış oranının %10 veya üzerinde olması
    şartıyla, iktisap bedeli elden çıkarıldığı ay hariç
    olmak üzere Yİ-ÜFE artış oranında artırılabilir.
    - Alım satım zararları, alım satım kârlarına mahsup
    edilir.
    - Kazancın tutarı ne olursa olsun beyan edilir.
    Evet, işte bu 43.000TL'lik istisnayı hatırlıyorum demek ki.
    Teşekkürler Sn.Trade Shark..

Benim de küçük bir satışım oldu; buna istinaden girmedim.

3. Daha önceki sayfalarda anlatılmıştır biliyorum ama yinede emin olmak İçin sormak istiyorum.2020 Mart ayında us900123at75 aldığım tahvilin kirli temiz fiyat farkı hesaplanırken şöylemi hesaplanıyor acaba.96.2 lira temiz fiyatlı tahvili 97,08 birikmiş faizli fiyatı ile aldım. Aldığım günkü kur 6.70 olsun .97,08x6.70tl:650.36 TL,96.2x6.70:644,54tl ikisinin arasındaki fark 650.36-644.54:5.82 tl yi aldığımız kuponlardan ilk yıl kuponundan düşerekmi hesaplıyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Daha önceki sayfalarda anlatılmıştır biliyorum ama yinede emin olmak İçin sormak istiyorum.2020 Mart ayında us900123at75 aldığım tahvilin kirli temiz fiyat farkı hesaplanırken şöylemi hesaplanıyor acaba.96.2 lira temiz fiyatlı tahvili 97,08 birikmiş faizli fiyatı ile aldım. Aldığım günkü kur 6.70 olsun .97,08x6.70tl:650.36 TL,96.2x6.70:644,54tl ikisinin arasındaki fark 650.36-644.54:5.82 tl yi aldığımız kuponlardan ilk yıl kuponundan düşerekmi hesaplıyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Evet, öyle hesaplanıyor.
    Saygılar.

5. Gelir vergisi hesaplama aracı programlamak cok mu zor acaba, internette hiç denk gelmedim , olsa süper olur herkes için.
    Seçim ekranından kira, işyeri kira, eurobond, temettü varsa diğerleri de seçilse, yanlarına geliri yazabilsek, diğer yanına da istisna veya indirimleri girsek sonrada otomatik hesaplasa Belki yazmak zor değil ama vergi mevzuatına hakim bir bilgisayar mühendisi bulmak gerekir öncelikle.

6.  Alıntı Originally Posted by Mcfadden Yazıyı Oku
    Gelir vergisi hesaplama aracı programlamak cok mu zor acaba, internette hiç denk gelmedim , olsa süper olur herkes için.
    Seçim ekranından kira, işyeri kira, eurobond, temettü varsa diğerleri de seçilse, yanlarına geliri yazabilsek, diğer yanına da istisna veya indirimleri girsek sonrada otomatik hesaplasa Belki yazmak zor değil ama vergi mevzuatına hakim bir bilgisayar mühendisi bulmak gerekir öncelikle.
    Mümkün ama mevzuat çok sık değiştiği için bu sürekli güncelleme gerektirecektir. O nedenle de abonelik sistemi ile uygulanabilir. Bu da cazibesini düşürür. Neredeyse her gün değişen vergi sistemi ile profesyonel anlamda bir program yazmak mütemadiyen çaba gerektirir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. ben iki adet eurobond aldım bunlardan biri us900123ct57 9.1.2019 ihraç tarihli,diğeri us900123at75 7.1.2004 ihraç tarihli.2004 ihraç tarihli olan tahvil 2006 tarihinden önce ihraç edildiği için atıyorum.kirli temiz fiyat farkını alınan kupondan düştükten sonra bu kupon için beyaz edilmesi gereken tutar 36144tl ise 2006 öncesi tahviller 43000 tl sınırını geçmediği için bu kupon için beyan vemeye gerek yokmudur.diğer tahvil 2006 sonrası ihraç edildiği için kirli temiz fiyat farkını alınan kupondan düştükten sonra beyan edilecek tutar 44614 tl ise beyan sınırını geçmediği içini iki kuponada birden beyan vemeye gerek yokmudur.kusura bakmayın biraz karışık oldu.

8. Merhabalar
    EUROBOND alım-satım arasındaki farkdan oluşan gelirin vergilendirilmesi hazır beyan sisteminda hangi kısımda yapılıyor
    3d - BEYAN EDİLECEK DİĞER KAZANÇ VE İRAT GELİRLERİNİZ olarak düşündüm ama alt kısım doğrumudur

1- GVK MD 80,.1 İvazsız olarak iktisap edilenler ile tam mükellef kurumlara ait
    olan ve iki yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetleri hariç,
    menkul kıymetlerin veya diğer sermaye piyasası araçlarının elden
    çıkarılmasından sağlanan kazançlar.

Sayfa 604/1000 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614654704 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •