Sayfa 62/270 İlkİlk ... 1252606162636472112162 ... SonSon
Arama sonucu : 2157 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Çokça tartışılan şeylerden birisi de şu: 'teknik ya da finansal veriler geçmişi yansıttığı için onlarla gelecek projeksiyonu yapıp alım yapmak doğru değildir, önemli olan geçmiş rasyoları değil gelecek rasyoları öngörebilmektir.' Ne kadar güzel bir iddia değil mi? Söylenmesi kolay, pratiği insider bilgiye sahip değilsen ya da alım yaptığın sektörü kılcal damarlarına kadar bilmiyorsan imkansıza yakın bir şey. Gelecekte elimizdeki şirketin satış ve kâr rakamlarının nasıl gelebileceğini bilmem kaç ay önceden nokta atışı kestirebilen var mıdır? Ya da bu işin piri olanlar bile böyle bir yöntem takip etmekte midir? Forward f/k, forward fd/favök değerlerini hesaplamak ancak 3-5 yıllık büyüme oranlarının gidişatına göre tahmin yapılarak hesaplanabilir en nihayetinde ki, bu durumda da yine geçmiş verileri kullanmış oluruz. Ben altının doldurulması çok zor olan bu yaklaşımla yatırım yapmıyorum. Mevcut verilerle değerleme yapıyor ve büyük çoğunlukla da seçimlerimde pozitif sonuçlarla karşılaşıyorum. Futbolcu transfer ederken bile geçmiş verilerine bakan biz, bu futbolcu seneye 30 gol atar ya da 20 asist yapar tahmini yaparak almıyoruz bir takıma. Geçmiş yıl gol ve asist ortalaması nedir, yıllar boyunca istikrarlı olmuş mu ya da verileri istikrarlı bir şekilde artmış mı? Buna bakıyoruz. Ayrıca yaş dahi önemli oluyor. 20'li yılların başlarındaki insanlarda potansiyeli görsek de istikrarın devam edip edemeyeceğinden emin olmayıp risk payını ona göre alıyoruz. Yaşlı futbolcularda da her geçen yaşın performansı zayıflatacağını bilerek ama geçmişindeki istikrarı baz alarak transfer yapıyoruz. Olay şirketlere gelince niçin farklı olmalı ki? Şirketlerin toy evreleri ve dengesiz evreleri var, ayrıca şirketlerin de yaşlılık ve fazla büyüyememe evreleri var. Sadece ömür süreleri değişken. Ben futbol takımı kuracak olsam muhtemelen 25-27 yaş aralığı futbolcuları çoğunlukta tutar araya potansiyeli yüksek çok genç ve geçmişi istikrarlı tecrübelileri de denge unsuru olarak takıma monte ederdim. Şirket portföyleri oluştururken de pekala benzer mantıklar kurulabilir. Geleceğin Messi'sini bulmak adına tüm yatırımları 20'li yaşlarının başında olanlara yaparsanız muhtemelen nal toplarsınız futbol takımı olarak, ya da takımı emeklilik yaşına yaklaşmış oyuncularla doldurursanız nadiren iyi performans alsanız da bu sürdürülebilir olmayacaktır.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by FİBONACCİ Yazıyı Oku
    Sayın hocam sizin kriterlere uyarmı bilmiyorum ama Gznomi turizmi bir incelemenizi tavsiye ederim.Bilançosu müthiş geldi surdurülebilirlik sorgusunda yeni kurulan ve spk tarafından onaylanan bankaya %10 doğrudan ortaklığı cevap olabilir.Zirvesine olan uzaklığı bilançosuyla gelen ucuzluğu banka ortaklığı icin beklentili olması sığ hissede risk alanları yüksek kar getirebilir mi?
    Ben portfoylerde böyle hızlı hareket edebilecek hisselerinde olması gerektiğine inanıyorum..
    Saygılar sunarım

SM-A515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hocam bir inceleyeyim, şirketi pek tanımadığım ve benim filtrelerimle de önüme gelmediği için bakma fırsatım olmadı. Hiç incelemediğim bir firma için de yorum yapmam doğru olmaz.
    Clausewitz

3. ARDYZ için büyüme rakamları tatmin etmese de, bu bilançoya göre mevcut değerleme rasyoları ile sektör ortalamalarının (Sektör F/K Ağırlıklı Ortalaması 21,46 FD/FAVÖK Ağırlıklı Ortalaması 22,14) 1/3 ya da 1/4'ü gibi bir değerde olması bile tolere edilebilir ve sabırla beklenebilir nitelikte. Ayrıca yukarıdaki grafiklerde de görüldüğü üzere şimdiye kadar yayınlanan Net Satışlar, EFK ve Net Kâr rakamlarında hep 4Ç değerleri yılın en yükseği olarak gerçekleşmiş.

Hem sektörüne göre epey ucuz olması, hem de en iyi performansı şimdiye kadar 4Ç'de göstermiş olması bir şans verilebilir duygusunu hakim kıldı bende. 10 şirketlik portföyde bir yer ayıracağım hisselerden birisi ARDYZ olacak. Sadece doğru alım yeri konusunda kafamda net bir fikir oluşmadı.
    Clausewitz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,418
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku

ARDYZ için büyüme rakamları tatmin etmese de, bu bilançoya göre mevcut değerleme rasyoları ile sektör ortalamalarının (Sektör F/K Ağırlıklı Ortalaması 21,46 FD/FAVÖK Ağırlıklı Ortalaması 22,14) 1/3 ya da 1/4'ü gibi bir değerde olması bile tolere edilebilir ve sabırla beklenebilir nitelikte. Ayrıca yukarıdaki grafiklerde de görüldüğü üzere şimdiye kadar yayınlanan Net Satışlar, EFK ve Net Kâr rakamlarında hep 4Ç değerleri yılın en yükseği olarak gerçekleşmiş.

Hem sektörüne göre epey ucuz olması, hem de en iyi performansı şimdiye kadar 4Ç'de göstermiş olması bir şans verilebilir duygusunu hakim kıldı bende. 10 şirketlik portföyde bir yer ayıracağım hisselerden birisi ARDYZ olacak. Sadece doğru alım yeri konusunda kafamda net bir fikir oluşmadı.
    Benimde takibimde olan bir hisse.. Ama patron saçma sapan işler yapınca terddütler oluştu... Bu onu da da fikjrinizi almak isterdim..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Benimde takibimde olan bir hisse.. Ama patron saçma sapan işler yapınca terddütler oluştu... Bu onu da da fikjrinizi almak isterdim..
    Hocam alınan bedelli kararı SPK'dan dönse de epey kişiyi firmadan soğuttu. Eskiden alıp tutanlar ve güzel para kazananlar bile sarsıldı o karardan ve sonrasında gelen fiyat çöküşünden sonra. Bunun alıcılar üzerinde kısmen de olsa etkisinin devam edebileceğini düşünüyorum. Ayrıca patronun tekrar benzer bir karar alıp almayacağı da düşük ihtimal olsa bile garanti değil elbette. Ama ben en azından Mart ayına kadar yatırım yapılabileceğini düşündüğüm için portföye koyacağım. Benzer düşüncelerim DEVA için de geçerli, Mart'a kadar portföyde düşünebileceğim hisselerden ama DEVA bana göre hala düzeltme riski barındıran bir şirket olduğu için hemen almakta emin değilim.
    Clausewitz

6. VAKKO, MAVI ve YUNSA arasında bir şirket seçecek olsanız an itibariyle hangisini seçerdiniz? Bilanço sonrası oluşan rasyolar vermiş olduğum listede mevcut.
    Clausewitz

7. Mavi..........
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

8.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    Mavi..........
    Sebeplerini de paylaşabilir misiniz?

Ben bilanço açıklandığında VAKKO tavan açıldığı için almadığıma hayli pişman oldum. MAVI'nin bilançosu Aralık'ta açıklanacak. VAKKO kadar olmasa da onun da oldukça iyi bilanço getireceğini ve rasyolarının % 20 ya da biraz daha fazla ucuzlayabileceğini, bundan dolayı da o zamana kadar ve sonrası için fiyatta bir büyüme potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. VAKKO'nun rasyolarının hala makul ve ucuz olduğunu düşünsem de bilanço sonrası bir haftada % 76 prim yapmış olması beni geri adım attırıyor.

YUNSA konusu başlı başına incelenmesi gereken bir şey, sahibi değiştikten sonraki şirketteki gelişmeler geleceğe dair pozitif bakmayı gerektirir nitelikte. Bir de isimden dolayı kış aylarında ekstra prim yapabilir mi? Özellikle enerji krizinin ve maliyetlerinin yüksek olduğu bir kış döneminde YÜN isminin çağrışımı bile bazen alım baskısı oluşturabilir. Bazen insanlar temelsiz amele bir yaklaşımla bile o an populer olabilecek şirketlerin fiyatlarını parlatabiliyor.
    Clausewitz

Sayfa 62/270 İlkİlk ... 1252606162636472112162 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •