Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 666/1002 İlkİlk ... 166566616656664665666667668676716766 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,321 - 5,328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    İstanbulda degil , küçük bir şehirde yaşıyorum. Burada abartılı bir fiyat artışı yok. En fazla %5 artış oldu. Fakat aşırı talepten dolayı ucuz evleri silip süpürdüler. O yüzden ucuz ev bulmak biraz zorlaştı.

Sahibinden.comda emsali evleri filtreledigimde 15 sayfa (1 sayfa 20 ev) ilanda benim evim 4. sayfanın başına düşüyor.

SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Satışa çıkarmadan önce kafanızda bir rakam oluşturarak ; pazarlık sırasında asgari katlanabileceğiniz rakamı da belirlemelisiniz. Fakat bu rakamı komşularınıza sakın söylemeyiniz. Sohbet sırasında '' evet 540 yazdım ama salağın birisi 500 e olmaz mı derse vereceğim '' türü bir şeyler söylerseniz kesinlikle herkes duyar !!

2.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Evimi piyasa şartlarında satılabilecek bir fiyata satılığa çıkardım. Çok dişli pazarlık yapıp ucuza evi almaya çalışan yada tamamen ölücü fiyat veren tipler ciddi pazarlığa girişmeye başladılar. Ticaretten , pazarlıktanda pek anlamam. Ama adamlar öyle ısrarlı pazarlık yapıyorki afalladım kaldım. İstediğim son fiyata biraz yaklaşan olsa verecegim. 5-10 pek takılmıyorum.

Son fiyatım şu diyorum( ilan fiyatından daha aşagı), abi biraz daha in diyor, biraz daha iniyorum. Abi şu kadar param var verirsen alırım diyor.

-Evini kendi satanlar nasıl bir strateji geliştirdiniz. Uygun makul yöntem nedir sizce.
    Satis icin kendiniz hic ugrasmayin, bolgenizde ismi bilinen nispeten kurumsal bir emlakci bulup verin sartlarinizi soyleyin.

Vereceginiz %2 komisyonu da net fiyatin uzerine ekleyip son fiyati soyleyin.

Emlakcilarin ilan disinda kendi alici portfoyleri de oluyor. Her emlak alicisi bizim gibi sari sitede ilan ilan gezmiyor.

3.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Evimi piyasa şartlarında satılabilecek bir fiyata satılığa çıkardım. Çok dişli pazarlık yapıp ucuza evi almaya çalışan yada tamamen ölücü fiyat veren tipler ciddi pazarlığa girişmeye başladılar. Ticaretten , pazarlıktanda pek anlamam. Ama adamlar öyle ısrarlı pazarlık yapıyorki afalladım kaldım. İstediğim son fiyata biraz yaklaşan olsa verecegim. 5-10 pek takılmıyorum.

Son fiyatım şu diyorum( ilan fiyatından daha aşagı), abi biraz daha in diyor, biraz daha iniyorum. Abi şu kadar param var verirsen alırım diyor.

-Evini kendi satanlar nasıl bir strateji geliştirdiniz. Uygun makul yöntem nedir sizce.
    Şu an piyasada alıcıdan çok ölücü var.
    Ben değil ama ailemde biri daire satıyor. Diğer ilanlardan daha uygun yazdığımız halde saçma sapan teklifler geliyor.
    Hani mesela diğer ilanlar 100 yazar, biz 85-90 yazarız, teklif 80 gelir eyvallah, ama bunlar direkt yarı fiyat falan söylüyorlar. Yuh yani.

Aynı şekilde ben de geçen hafta bir arabamı sattım. Emsallerinden çok daha iyi durumda olduğu halde en ucuz fiyatı koydum.
    İlan onaylanır onaylanmaz telefon yağdı.
    Telefon inanın hiç susmuyor ama herkes bedava istiyor.
    Yahu sitede o modeller arasında en diri arabayı en ucuza koymuşum daha ne indirimi?
    Sonunda tarzını samimi bulduğum bir amcaya verdim gitti.

Neyse daire konusuna geri dönelim. Açıkçası ben şu ortamda ev falan satmam. Ucuza vermek değil de, ölücüye vermek dokunuyor insana.

Emlakçıya verin o muhatap olsun diyeceğim ama, biz verdik bu sefer de ölücülerin tekliflerini bize emlakçı iletmeye başladı.
    Tembihlemek lazım demek ki.

4. Ben genelde ev araba satarken, normal fiyatının biraz üstüne koyuyorum. Taleplere göre, Yavaş yavaş iniyorum. Arz talep dengesini bulmaya çalışıyorum.

5. Düşüşü ne kadar zaman sonra yapıyorsunuz.
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Ben genelde ev araba satarken, normal fiyatının biraz üstüne koyuyorum. Taleplere göre, Yavaş yavaş iniyorum. Arz talep dengesini bulmaya çalışıyorum.
    SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Şu an piyasada alıcıdan çok ölücü var.
    Ben değil ama ailemde biri daire satıyor. Diğer ilanlardan daha uygun yazdığımız halde saçma sapan teklifler geliyor.
    Hani mesela diğer ilanlar 100 yazar, biz 85-90 yazarız, teklif 80 gelir eyvallah, ama bunlar direkt yarı fiyat falan söylüyorlar. Yuh yani.

Aynı şekilde ben de geçen hafta bir arabamı sattım. Emsallerinden çok daha iyi durumda olduğu halde en ucuz fiyatı koydum.
    İlan onaylanır onaylanmaz telefon yağdı.
    Telefon inanın hiç susmuyor ama herkes bedava istiyor.
    Yahu sitede o modeller arasında en diri arabayı en ucuza koymuşum daha ne indirimi?
    Sonunda tarzını samimi bulduğum bir amcaya verdim gitti.

Neyse daire konusuna geri dönelim. Açıkçası ben şu ortamda ev falan satmam. Ucuza vermek değil de, ölücüye vermek dokunuyor insana.

Emlakçıya verin o muhatap olsun diyeceğim ama, biz verdik bu sefer de ölücülerin tekliflerini bize emlakçı iletmeye başladı.
    Tembihlemek lazım demek ki.
    200 bine yakın konut satıldı bu ay. Alım değil satım zamanı bana göre. Bu faizler bir daha zor gelir millet de bunun farkında. Ev fiyatları %15-20 artsa bile dayanıyor krediye nasıl olsa öderiz diye.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. 2010-2015 arasi konutta kazanc donemiydi, 2015-2020 arasi nominal olmasa da reel olarak zarar donemi oldu.
    2020 haziran itibari ile trend dondu mu sizce?
    Onumuzdeki 5 yil konut tekrar kazanc donemi olur mu?

Simdi pahali dedigimiz evlere 2-3 sene sonra keske alsaymisiz diye hayiflanir miyiz?

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    2010-2015 arasi konutta kazanc donemiydi, 2015-2020 arasi nominal olmasa da reel olarak zarar donemi oldu.
    2020 haziran itibari ile trend dondu mu sizce?
    Onumuzdeki 5 yil konut tekrar kazanc donemi olur mu?

Simdi pahali dedigimiz evlere 2-3 sene sonra keske alsaymisiz diye hayiflanir miyiz?
    Borsa- dolar- altın arasinda paylastirilmiş bir sermaye ile orta-uzun vade de TL ile birbirine geçiş yapilabilen bir sistem kurabilen kişi,konutun getirisinden fazla kar sağlayabilir.
    Kendi açimdan bakiyorum;
    Son 10 yilda az olan nakitimi krediyle birlestirip ev alsaydim, muhtemelen en erken bu günlerde kredimi bitirirdim.Cillop gibi en az 10 yaşinda bir evim olurdu.
    Son 10 yildaki yurtici yurt dısi tatillerimi_gezilerimi ve ekstra harcamalarimi hesaba katarsak bu cillop ev disinda bir yatirimim da olmazdi. ( Araba haric tabi, o ihtiyac haliyle)

Oysa şuan,istanbulun orta halli semtlerinden [ orta direk oldugumuz icin ] orta halli 2 ev alabilecek nakitim var. Ama ben hala kiradayim.
    (Bu arada evlendikten 1yıl sonra eşim işten ayrildi ve hala işsiz ).

Ben kendime ait 2 3 sene sonrami simdiden goruyorum;
    ***O günün parasiyla en az 3 ev alabilecek nakiti olan kiracinin teki olucam )
    ( Hemde en iyisinden. 1 gün kira aksatmisligim, kiradan para kesmişligim yoktur :D )

Niye bu sayfadayim diye sorarsaniz, cevabim, üstteki yildizli cümleyi kurabilmek icin, olur. Konut alsammi sorusu var hep aklimda ( Türk kafasi işte ), burayi okuyup okuyup vazgeciyorum
    Saygilar..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 666/1002 İlkİlk ... 166566616656664665666667668676716766 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •