Sayfa 679/777 İlkİlk ... 179579629669677678679680681689729 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 5,425 - 5,432 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Gund...

Bizde gençler öğüt vermezler yaşlılara.

Sadece öğüt alırlar.

Karışık iş deyip uzak durmamı, hayatımı yaşamamı öğütlediğin şeyler benim için gündelik olaylar.

Bir de seni severim de.. İçinde bulunduğumuz sene içinde yatırım kararların olarak burada paylaştığın hususlar bana böyle iddialı ve de tatsız öğütler vermeni engellemeli diye düşünüyorum...

Son bir söz...

Metre, dolar vs müşterek ölçüler.

Bunlar temelinde konuşmazsak siyasete döner hesaplarımız. Yalan dolan olur.

Yıl başında servetim neydi şimdi ne oldu derken bir şeyi ölçü almalıyız.

Yazdığımız başlık temelinde de bu ölçü "dolar" olmalı diye düşünüyorum.

Bu kadar kur yükselişinin olduğu bir yerde, varlığın TL bazında hesabı bir şekilde düzeltilmeye muhtaç...

Ya TÜİK'e güvenip enflasyon kadar indireceksin.

Ya da dolar kuru bazında TL varlığını böleceksin...

Neyse...

Arada bir hava almak iyidir...

Bir çıkayım bakayım hava nasıl.

öğüt konusunda haklısın
    ama o zamanlar çok sıkıntılı idin (sanırsam)
    bende rahatla sıkma canını işler yoluna girer amacı ile yazdım idi..

ekran başında oturmak iyi gelmiyor..
    doların lap lap diye gittiği günler (full tl de idim hemen hemen)
    en sonunda "ne olursa olsun" diyip ekranı kapadım..

bence iyi de ettim (etmişim)

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Hayaller Paris gerçekler Eminönü sevgili Bahri..az önceki gönderinde iyi yakalamışsın;

Dolar shortcuları iyi çalışıyorlar..en çokta bizim memlekette..

Veriler eşliğinde normalde yapılacaklar bellidir..heleki iyileşmek, balonların havalarını almak istiyorlarsa..

Tabiki dolar sıkılaşmasının tek sebebi FED faizi değildir..QT (bu hafta 25 milyar dolar daha bilançodan temizleniyor), Trump'ın ticaret kısıtlamaları ve vergi indiriminden geri gelen dolarlar..bunlar çok öncesinden yazıldı çizildi buralarda..

Fakat bu dolar şortcularının pozisyonları da çok güçlü, bakalım bilek güreşini kim kazanacak..söylentinin bini bir para..

3. Bir şekilde 7 yılda geçse bu dolar hareket ediyor ve bir şekilde sayın başkan bugün susuyor olsada duramaz , bir olay olur konuşur. O zaman albert hoca gibi yapalım, demişti o, aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallık olur demişti. Bizde tekrar bir dolar hareketine katılım sağlayalım. 5 lira psikolojik bir rakam, sanırım gelmez , az az alıma başlayalım, ikinci turda seyirci olmaktan iyidir.

4. Dünki Powell'ın konuşması güvercindi. Faizde nötr seviyenin hemen altındayız dedi, belki de bir önceki konuşmasını düzeltme isteği idi. O konuşmasında faizde nötr seviyeye çok yol var demişti.

Kısaca;Bu konuşma 2013 vari bir game changer olma ipucusu taşıyor. Dönüm noktasında olabiliriz. Ama ipuclarını bugünki tutanaklarda ve en önemlisi Aralık FED toplantısında arayacağız. Eğer gerçekten güvercinse 2019da faiz artırımında durma sinyali vereceklerdir. Bu da belirttiğim gibi piyasa için Game changer olur.

5. 8,50 cilerle 4,76 cıların aynı insanlar olduklarından şüpheleniyorum.

6. Piyasanın ısrarla görmezden geldiği cümle...

Fed/Powell: "Faiz oranları tarihsel standartlara göre hala düşük"

Bu arada Abd faizleri tarihinde %20 li rakamlarını görmüş... Hımmm...

Piyasa miyoptur, sadece yakını görür.

Ve "piyasa daima haklıdır" miti tamamen şehir efsanesinden ibarettir. Yılların traderı olarak bunu bilir, bunu söylerim...

Bu arada ekranlardaki Analistlerin hepsi şimdi neden düştüğünü sıralayıp duruyorlar tıpkı 7.25 te neden çıktığını sıraladıkları gibi...

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Piyasanın ısrarla görmezden geldiği cümle...

Fed/Powell: "Faiz oranları tarihsel standartlara göre hala düşük"

Bu arada Abd faizleri tarihinde %20 li rakamlarını görmüş... Hımmm...
    Yalnız şunu söylemeliyim..FED faiz oranlarının eski oranlara yada yukarıdaki deyişle tarihsel standartlara gelmesinin mümkanatı yok..değil 2008 deki 5,25 , 3-3,5 lara gelmesi bile başarı sayılmalı günümüzde..

2-3 sene önce Bernanke ye atfen şöyle bir sözden bahsedilir ''No Rate Normalization During My Lifetime''..

Jim Rickard'ın şu yorumu da dikkate değer:

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Evet 5.25 ten 0.25 e çekti..yetmedi, bilançoyu yaklaşık 3,5 trilyon dolarcık daha arttırdı..

Hele ki 2.25 , şu anki balonlu ortamda..mümkünatı yok..

2008 krizinin ana sebebi daha öncekilerde olduğu gibi FED in faizlerini çok uzun süre, çok düşük tutmasıydı..ki sonuç olarak sn Epikurus un bahsettiği suprime kredilerin kontrolsüzlüğüne ve çokluğuna yol açmıştır..

Allah kimseyi FED etmesin, özellikle şu sıra..

8. https://www.google.com.tr/amp/s/www....te-inhofe-says

S-400 un bedeli ağır olur diyerek noktalamış Inhofe abi 🙂

Evet bazı dış politik gelişmelerin gazıyla 5,15 leri de gördük.. usdtry nin Ağustos ta 7 yi çakması nasıl sürpriz ise üç ay sonra bu günlerde geldiği seviyede o kadar şaşırtıcı..

Bu demektir ki 3 ay sonra yine şaşırmamız kuvvetle muhtemel..

Sayfa 679/777 İlkİlk ... 179579629669677678679680681689729 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •